Mamici de zmeurici de iulie-august 2009 (76)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Am intrat si eu sa vad ce zmeurele noi au mai aparut, vad ca azi a fost liniste. Nu-i bai, ca vine el augustul, si-atunci incepe iar sa ploua cu ele.

Am citit tot, dar pe ici pe colo, cand am prins momentul, asa ca nu pot sa raspund la obiect ca nu ma duce sfecla. Din amintiri...

Subscriu si eu la socul constatarii ca sunteti socant de aproape de termen , si eu credeam ca mai e muuult pana va vine voua randul, alinutza, alina, patricia, lucialu... Abia astept sa va fac galerie.

Grischa, uite ca aproape esti si tu acolo!

Noce, e timpul, spune-i bebelui ca e gata copt, il asteptam!

Motana, ma bag si eu, poate te ajuta vreo idee, au daca nu poate pe altcineva, daca tot veni vorba... bebele e mult mai eficient la scos lapte decat cea mai profesionala pompa posibila. Cand alaptezi intotdeauna este lapte in san, nu exista ca nu mai e. Se produce instant. Daca Daria papa bine de ce crezi tu ca ar trebui sa mai ai de scos nu stiu ce cantitati? Eu nu scot mai mult de 20 dupa ce papa, 30 daca sare peste masa. Si cu toate astea, umple scutece cu pipi si kaki la greu. O sa vad saptamana viitoare cat a crescut, dar nu ma stresez, ca-l vad. Si noi avem prioade de alaptat prelungite (ieri am bagat 6 ore , dar azi am schimbat strategia, l-am tinut mai mult in warp). Bebeii sug altfel de cum asteptam noi din multe motive: le e sete si vor laptele ala apos de inceput, au instictul de a suge, vor sa stea acolo la tine in brate sau pur si simplu ca ala e singura legatura cu lumea dinaite de a se naste. In primele zile ai febra laptelui, dupa ce trece ti se pare ca nu mai ai lapte, pentru ca-ti trece tensiunea din sani. Dar sanul functioneaza in felul urmator: e moale, il pui pe bebe la san, bebe trage niste laptic apos ce s-a adunat pe canale, dupa care incepe productia "curenta", laptele plin de proteine. Si dintr-o data se umplu sanii si se produce "letdown reflex". Si asta se poate intampla de cateva ori in timpul unui supt, unele femei nici nu simt cand vine let-downul, dar e acolo. Deci eu zic daca face pipi/kaka, e multumita, las-o sa suga cand vrea si asa se va face mai mult lapte, nu daca o sari o masa sau doua. Nah, cam asta e teoria. Noi am cam ramas intr-un san si ma lupt acum sa maresc productia in celalalt dupa prostia de mastita. Greu la deal!

Despre stocat: laptele sta la temp camerei 5-7 ore, in frigider 5-7 zile, in congelator 5-7 luni. Io nu vad tehnic nici o problema sa pui recipientul de colectie in frigider si sa colectezi acolo mai multe "extrageri", doar sa nu il tii la temp camerei prea mult, atat timp cat il folosesti in 5 zile de la cel mai vechi lapte. De pus la congelator e mai cu cantec, ca se distrug din calitati, in plus laptele de mama se transforma in timp pe nevoiel bebelui, nu stiu cat de hranitor e lapte strans ca nou-nascut si administrat cand e bebe de 6 luni. Dar e mai bun decat formula, asta e clar. www.thegoodbirth.co.uk/19_tips_for_expressing" target="_blank">Uite niste tips pt extras lapte la inceput.

Ma intrebai de wrap, nu imi e prea cald cu el. Si azi am fost cam 8 ore cu el. In casa si la magazine e AC, prin parc nu merg decat seara, plus ca vara abia apare aici. Daca vrei material de vara, gipsy mama bali breeze e cel mai subtire. Cel pe care il am eu e intermediar, e tesut de mana in guatemala, iar cele groase, sunt cele exorbitant de scumpe, nemtesti toate. Eu nici nu prea transpir, iar daca o fac, transpir mult mai tare cu un bebe agitat in brate decat cu unul care doarme angelic in wrap.

E super slingul! Sa ai mare grija la cusaturi, acu sunt ca o soacra, dar eu mi-am scapat copilul la 3 luni, asa ca acum suflu si-n iaurt. Sa le verifici tot timpul, mai ales cand incepe sa creasca Daria si pune presiune pe ele. Eu de-asta am vrut wrap, e material lung necusut de rezistenta.

Pooh, nu stiu cat de fara program santeti voi, noi suntem fara total. Adica nu ca papa la 3 sau la 4 ore, papa cand il taie capul. Si la juma de ora si la 3 ore si incontinuu cateva ore. Si noaptea, culmea, nu s-ar trezi. Azi am pus picioru-n prag: l-am hranit si l-am varat in wrap, de fiecare data. Si uite asa s-a trezit la 3 ore si la 4. Pana la ora cinei cand am hranit copilu de la 9 la 11 jumate. Da' progresam!

Si noi cu sangerare la buric in weekendul trecut. Nu l-am dat cu nimic, a trecut de la sine.

Cornelia, lasa-l naibii de job, fa-te indisponibila, n-are sens sa te sacrifici. Bucura-te de minuni!

Giova, moama dar ai la energieeee, eu obosesc doar cand citesc cate faci...

Alinutza, eu ma gandesc ca e cam timpul sa la zici hai pa minstrilor, ca amr al tau e tare mic, si tot mai mic se face. Bine ca ti-au iesit analizele bune!

Alina, la fel la tine! Sper sa nu-ti faca baiatul vreo surpriza by himself.
Ce ma oftic ca parca vad ca pe cand ne organizam noi astea mai vechi sa mai putem intra pe net, nasteti voi si dispareti cu strumfii cum e obiceiul pe-aici...

lucialu, ai grija cu contractiile, desi, uite ca ati ajuns unde trebuie, orice ar fi va fi bine! Creste pupica intr-o veselie, ce-i dai sa pape?

Patricia, citeam cat de rau ti-a fost, imi pare tare rau! Mai e un pic si trece, of. Sper sa poti sa te odihnesti si sa te lase contractiile. Asta daca te lasa si energia!

Danielle, scumpe tare fetitele!

Nu mai stiu cine intreba de hemoroizi si epizio. Mie mi-au dat din spital un lighenus pt sitz bath, si am folosit doar ala cu apa calduta. Uneori puneam si saruri epsom, dar nu foarte des. Cu sutura n-am avut nicio treaba, au folosit un fir care cedeaza elastic, puteam sta turceste din prima noapte (uneori ma intrbam daca m-a cusut cu adevarat sau o fi uitat ), dar hemoroidul m-a incomodat cam o saptamana, dar nu ma durea. Intr-o seara cand m-am culcat il aveam, a doua zi dimineata era "gone". Si nu am folosit nimic altceva, am fost tare fericita.

E cazul sa ma opresc, din motive de bebel care suna in monitor. Plus ca am scris pe o saptamana iar. Asa ca see you next week!


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Alinutza, scriam in ordinea lungimii mesajului la subiecte, si-aci m-ai luat, ca ai postat cat ma mocaiam eu si faceam pe inteligenta in mesajul celalalt.

Eu zic ca daca il duci pe Eric cu tine la birou, nici un bai, dar altfel, dunno. Ca unii papa mult si des, altii sunt mai eficienti, in 20 de minute rad o masa si dup-aia dorm 4 ore, cine stie ce primesti tu... O sa fie fun oricum. Uite eu si ieri am bagat ore-n sir, azi am luat facaletul! (adeca wrapul)

Am uitat sa zic, si eu l-am vazut pe Leon (oare n-am mai scris de atunci?). E un scump si-un dodolutz! oana, bine ca a trecut!

Eu mi-am vopsit parul... adica am vrut sa-l improspatez si-am adormit cu vopseaua-n freza. Acu's bruneta si ma shochez cand ma zaresc in oglinzi. Uof, ca iar imi ia un an sa-l cresc si sa ma scap de el. Si da, sunt precoce rau, imi cade parul ca naibaaaa. Desi continui sa iau vitaminele prenatale.

Fug.


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

`neata ??/
zmeurica mea doarme dusa.mii asa draga de imi vine sa o mananc.
oana,Melissa adoarme imediat ce termina de papat,dar cateodata ii mai place sa priveasca prin jur.o tin in brate si o necajesc,o pupacesc,asa ii place si adoarme imediat.

mqqm, esti norocoasa daca nu ai simtit sutura,eu si acum o simt putin.m-am spalat la greu cu ceai de musetel si m-a dau cu kamilosan.e super crema asta.

motana,sa nu iei afine ca te constipi si mai tare.afinele sunt pt diaree.

alinutza,daca m-as gandi numai eu ar fi bine :D
lu` tati ia venit ideea asta prima data:D
oricum,ma calmeaza gandul ca am de facut niste operatii prima data,o corectura pe la sani,la sunci,bulane etc

am scapat aproape de tot de burta,mai se vede un piculet,insa fundu` ,bulanele,sunt de neclintit.plin de grasime:((


pt fetele la termen,haideti zmeurici si zmeurele,nu va lasati asteptati!!!!!!

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Daniela,mami de Ebonee (02.10.2007) si Melissa (23.07.2009)
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelay_28 spune:

Buna dimineata!
Am vazut noi zmeurici si mamici fericite care-si tin puiutii in brate. Au aparut si gemenutele, ce mai creste tufa de zmeurici...
Felicitari noilor mamici de zmeurici
tuturor zmeuricilor aparute pana acum. Asa frumosi sunt... M-am indragostit de fiecare in parte si de fiecare data cand vad fotografii ma apuca

Felicitari Nico23
Si eu astazi inchei saptamana 37 si intru in sapt 38. Nu-mi vine sa cred. Ne apropiem tot mai mult de marea intalnire cu printesa noastra. Fetita se simte foarte bine, asa deduc eu dupa cat se misca si cum se impinge. Eu in schimb nu sunt foarte bine. Duminica am iesit la iarba verde, a fost foarte frumos, m-am simtit foarte bine, dar de luni ma simt foarte obosita si fara chef de nimic. Dorm si ma trezesc tot obosita. Este adevarat ca am inceput sa ma trezesc la o ora, doua sa merg la baie dar nu inteleg de unde atata oboseala.
Aseara m-am intalnit cu o prietena in parc si s-a mirat de mine cat de palida sunt. I-am spus cum ma simt si mi-a zis ca si ea a patit la fel inainte de a naste. Dar eu stiam teoria aia in care te simti plina de energie inainte de nastere ci nu ca o leguma. Nu am pofta de mancare...si mananc mai mult fortat. A mai patit careva asa?
Uf...am zis ca nu o sa ma mai plang dar nu am reusit. Scuze daca v-am umplut capul cu mele.
Merg acum sa fac piata sa vad ce sa mai gatesc azi, desi nu am chef de nimic.
va


36+viitoare mami de Maya printesa mea
camera Mayei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Moniland va multumeste pt urari, de aseara a iesit de la reanimare si e in salon cu fetitele ei

Nasteri usoare in continuare si bbe sanatosi,

Edit: luni probabil vor veni acasa cele 2 fete cucuiete si mamica lor curajoasa

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

'neatza !

Alinuta mama, chiar ai de gind sa fii pe la ministere pina nasti?
asa e, cind am ceva contractii dar totusi ma simt bine si am energie...nu ma poate opri nimeni. Sotul face glume si ma ameninta ca ia aspiratorul cu el la servici sau cind il trimit la plimbare doar pe el cu Rebecca (f rar, ca imi place sa merg si eu cit mai pot). aseara i-am zis sa se duca el ca ma treceau niste contractii, dar in urma lui mi-am revenit miraculos si am mai trebaluit cite ceva. adevarul e ca daca o zi nu faci, se vede imediat..
sa stii ca eu mi-am pus in bagaj mai multe chestii de bebelus, sa vedem ce voi folosi (doar la externare): un body cu mineca scurta si cu picior (asa,3 sferturi, un body fara mineca da' cu picior, body normal, salopeta normala cu labute si maneci, un scutecel, sosetele, paturica si o caciulita f subtire, pt soare si voi alege ce va fi cel mai potrivit in functie de vreme. in principiu am in vizor body-ul acela cu mineca si pantalon scurt, ciorapeii si scutecelul si eventual caciulita.
la dr ajung duminica cind va fi de garda, daca nu e ceva urgent pina atunci. parca simbata se intoarce in medicover, iar de azi-maine cred ca e in bucuresti deja.
ce mincaruri bune mai produce mami tau??

Lorelay, sa stii ca si eu la fel cu mincarea, nu mai am chef de nimic. Noroc ca ma mai tine REbecca in priza si trebuie sa gatesc pentru ea- ca altfel as minca doar fructe.
acum maninc piersici, sint topita dupa ele.
insa incerc sa gatesc ceva cit mai usor. ieri am facut o supica de pipote de curcan si tot pipotele la capac cu mamaliguta si usturoi. a fost prima oara cind am incercat-de curcan-dar sint delicioase.

mqqm, asa e, mai avem asa de putin. si sint constienta ca se poate intimpla oricind de acum, caci semne sint destule, bebe 2...si sint la termen daca e sa fie ceva. chiar acum am niste senzatii de ciclu, iar BH au devenit din ce in ce mai dureroase. Ieri a fost ziua nasa'sii si m-a rugat sa i=l fac cadou asa ca pe la ora 14 m-am bagat putin la somn, si ma apucasera unele oarecum regulate si usor dureroase, cam la 7 minute, ca era cit pe ce sa o sun sa ii zic ca ii fac supriza. Azi se ziua mamei, asa ca poate vrea acum, desi intre azi si 7 august cind e ziua lu' tasu au ramas zile libere printre sarbatpritii nostri, asa ca sa isi aleaga una din ele. bineinteles ca si tasu il vrea cadou.
acum nu stiu daca o fi de la piersici sau e un siumptom premergator, dar de 2 zile sint tot deranjata la burta.
oricum, eu ma bucur cind am energie, atunci ma simt in elementul meu.

cum ai reusit sa adormi cu vopseaua in par? nu te-ai ars parul?

ieri am reusit sa ajung la pedichiura, manichiura, m-am epilat, asa ca sint pregatita pt orice.
da' nu stiu cum am reusit sa racesc putin, caci de ieri am inceput sa tusesc productiv si sa fiu ragusita, si e absolut nasoala senzatia cu burta mare cind tusesc, ma doare pina in....

Blanca, bine ai venit acasa! asteptam poze si impresii cum e!

mamgiuliei, multumim de info. cit o mai tine in spital?

matcha-oana, of ce experienta...bine ca ai trecut peste si sinteti bine amindoi!

Giova, asta ma asteapta si pe mine in curind, 2 copii, plimbari cu amindoi, nu va fi usor...dar sintem mamici puternice.

hai sa aveti o zi buna! si nasteri usoara pt cine se pregateste si pt cine nu se pregateste

Patricia s38 si Rebecca 05.02.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Cornelia, si eu am inceput sa ma gindesc inca de pe acum la contraceptie, pt ca avem de gind sa ne oprim la 2 copii, cel putin deocamdata.
Pastilele sint excluse, a fost o perioada cu multi ani in urma cind am luat si nu mi-au priit, am luat citeva kg bune si mi s-a schimbat conformatia, eu pina pe la 25 ani eram ff slaba, plus ca am inteles ca sint abortive, asa ca nu imi mai trebuie. adica fecundatia se intimpla, dar nu nideaza. Cred ca pe acelasi principiu e si steriletul, dar nu stiu sigur, o sa ma mai documentez, nu l-am exclus 100%.
Legarea trompelor in nici un caz.
si daca pina la urma toate sint hormonale...nu ramane decit sfinta caciulitza...intre rebecca si pina ne-am hot sa raman din nou, am folosit mereu prez, niciodata fara. cam asta ne astepata si acum, daca nu vrem suprize.
m-am speriat cind ai zis ca asa a aparut Vladimir, pina sa precizezi, am crezut ca s-a produs vreo ruptura sau ceva...

Patricia s38 si Rebecca 05.02.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Neata!!!!!Acum mi-am baut cafeaua dar parac nu are nici un efect....Am ramas fara apa,s-a intamplat ceva ca nu este in tot cartierul.....Nico23 felicitari pentru !Motana,si eu sangerez inca....nu ff. mult,insa sunt momente cand imi vine cate-un jet puternic....Si de ieri parca-i mai rosu un pic....sper sa nu fie problemeEu baita nu i-am facut inca lui Balazs,din cauza ca nu i s-a vindecat complet buricul....Insa il bag in fiecare seara sub dus,ii place la nebunie,iar dupa aceea masaj cu ulei de masline...MQQM,cred ca ai nostrii copii s-au inteles in privinta programului....asa imi face si Balazs....Papa din 20 in 20 de minute,adoarme 10 minute,iar mananca,plange,maraie daca nu-i luat in brate......dar nu-i bai,il tin la san ca mi-e drag de nu mai potPooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Fetelor..care ati mai nascut...de ieri sunt tare obosita de fapt ma simt total fara vlaga .Am de lucru ca de vin bilanturile dar mi-e tare greu sa lucrez...ma doare tot corpul...si sunyt moale tare..eu care sunt agitata de eflul meu si aveam sangerare si eu conduceam si alergam in toate partile...oare se apropie nasterea?
O sa ma incadrez si eu la 37+?

paote ma lamureste cineva....asta chiar ca n-o stiu..



Madalina s36Eva-Maria
AMR 14 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Eumada,eu inainte cu nastere cu vreo saptamana eram plina-plina de energie....am facut curat in toata casa....seara ieseam la plimbari lungi...aveam chef de terase.....erau singurele zile din ultima perioada de sarcina cand ma simteam chiar bine,nu oboseam,nu ma impiedicam de burta,nu mi se umflau picioarele....m-am simtit ff. bine.....Poate la tine e invers......Asa ca nu stiu ce sa-ti zic....ai grija de tine si incearca sa te odihnestiPooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput