Va acuz !

Va acuz ! | Autor: marius

Link direct la acest mesaj

Va acuz! (de ce m-am saturat de Romania)

Am folosit in titlu doua sintagme: una este titlul celui mai cunoscut manifest al tuturor timpurilor semnat de Emile Zola, iar cel de-al doilea e mult mai recent, si a creat panica pe vremea lui Iliescu, cand un grup de intelectuali ardeleni, in frunte cu Sabin Gherman, declarau tare si raspicat ca s-au saturat de patria muma! Am sa dezvolt putin, chiar daca nu ma pot compara nici cu Zola si nici nu-mi iau campii sa ma retrag la Monaco, unde sa-mi traiesc linistit viata, ingurgitand o renta viagera de urmas de la vreun sot miliardar!
Ma enerveaza in tara asta mizeria, mucurile de tigari aruncate pe geam la stop, rahatii si latraturile cainilor proprietate personala sau vagabonzi, blocurile cu apartamente mici si inghesuite, cu masini mai scumpe decat apartamentul parcate in fata lor. Ma copleseste mirosul de ghena din verile fierbinti, casele care se invart dupa soare, dar care au niste desfundaturi de strazi in fata si ostentatia cu care potentatii isi plimba masinile de sute de mii de euro pe strazile fara noima, dar cu borduri, ale patriei.
Ma exaspereaza ca nu avem autostrazi, drumuri, cai ferate, infrastructura in general, dar suntem plini de lucrari si pasaje inutile, cu care baietii destepti gauresc bugetul. Imi plesnesc venele in cap cand realizez ca ne-au mintit ani si ani, cu realizari marete, prunete si malaiete, iar in realitate nimic din indolenta noastra milenara nu s-a schimbat. Ba mai mult, ne mint in continuare cu zambetul pe buze: nu e asa, domnu’ Berceanu, ca faceti 832 de kilometri de autostrada pana in 2012? Hai sictir, ca ne insulti inteligenta!
Ma scoate din minti ca si-au facut un renume din spaga incasata, ca suntem o tara cu coruptie fara corupti, dar cu spectacol de circ la DNA, cu o justitie fara scrupule, dar cu un simt tactil al dracu’ de dezvoltat. Simt ca am un Nagasaki in cap cand vad un ghiolban injurand o femeie, pentru simplu motiv ca e la volan, sau cand baietii de baieti sparg in cluburi cu taraturi siliconate milioanele furate de tatii lor cu ajutorul sistemului ticalosit! La munca, ma luzarilor, nu la tras pe nas praf cumparat, fireste, din milioanele facute pe mustata lu’ al batran, ori din padurile exportate de guzganul rozaliu senior!
Imi vine sa urlu cand platesc impozitele ca boul, pentru a primi in schimb spitale infecte, unde in 2009 inca se face hepatita de la transfuzii sangvine si in care-ti platesti si simpla aspirina. Tot pentru impozite platite suntem rasplatiti cu un invatamant in care ministrul garantat de un analfabet notoriu interzice sportul, miscarea si teoria evolutie pe motiv ca sunt inutile.
Ma uit cu greata la emisiunile politice, cu realizatori ciutaci, libidinosi si scelerati, care pupa in cur patronii tv si interesele lor fara pic de demnitate si moralitate. Mi se face rau cand vad presedinti plangand la comanda sau sefi de partide “suferind” langa pensionari, din varful piramidelor de bani pe care uita sa-i puna in declaratiile de avere! Ma sufoc de indignare cand un cioban cu 2 clase si fara nici cea mai elementara notiune de bun simt roteste miliardele si grohaie grobian in fiecare seara la televizor ce “salvator al saivanului” si ce “buricul pamantului” e el! Mars ma la parnaie de unde ai iesit, oligofren ce esti, si pe celalat tribun trimite-l la balamuc, unde-i e locul!
Ma revolt cand vad pipite intretinute, pline de ifose, sugand banii miliardarilor de carton sau pitipoance pe post de “noua clasa politica”. Imi fierbe sangele in vene cand impostura atinge cote maxime. Vreti un exemplu? Veniti in Bucuresti sa vedeti cum a reusit chirurgu’ (care are mai nou ganduri sa devina presedinte) sa puna tot orasul pe butuci, cu concursul celorlalti primari, la fel de “priceputi” ca el!
Ma satur de Romania imediat ce deschid televizorul si vad defiland in curul gol ciumace si naomi, sau cum cauta lobotomizatul de ogica ramasitele Elodiei. De rostogolorile urduroase ale nichitei pe asfalt, in cautarea unei sinucideri nesigure nu mai spun nimic, ca si asa face domnu’ Dan banu’ grup de pe urma nefericitilor care inca-l cred “amaratul” de serviciu si patronul “televiziunii poporului”. Seful televiziunii popoului, ma nagat de Caracal, asta esti!
Imi provoaca repulsie sa vad la stiri cum Esca ii prezinta pe guta si adrian piticul minunat incasand bani fara numar pentru tanguirile jalnice. Bani pe care-i strang cu sacii, si pe care nu platesc nici letcaie de impozit. Ca “impozitele e pentru fraieri”, nu pentru “minoritatea discriminata”, supusa stereotipurilor, si pe care am exportat-o cu succes in toata Europa, de ne spun aia Gipsyland, nu Romania!
Toate acestea ma distrug incet, si VA ACUZ PE VOI, cei care sunteti la fel de oripilati ca si mine de ceea ce se intampla, cei care ganditi ca maine copilul vostru trebuie sa se mute in alta tara pentru o viata normala, VA ACUZ ca intoarceti capul si suportati cu stoicism toate porcariile astea care va omoara cate un pic in fiecare zi. VA ACUZ ca va complaceti in mlastina asta, din care stim sigur ca nu avem scapare! Pentru ca vedeti voi, nimic nu e mai placut pentru scarbele descrise mai sus decat nepasarea si indiferenta celor cu bun simt!
Ce ziceti? Inventam partidul bunului simt? Din pacate, ma uit la mine, ma uit la voi si tare mi-e teama ca nimeni nu o sa plateasca vreo cotizatie in partidul asta. Trist, dar adevarat. In Romania asta, eu nu ma mai regasesc demult, traiesc doar cu speranta, utopica evident, ca vom reusi sa facem o tara paralela in care laturile si ororile care ne distrug sa dispara!
Noapte buna, Romania, oriunde te-ai afla!”
Serban Huidu


Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

ok, e revoltat, dar nu inteleg ce vina am eu... eu nu stric peisajul, nu ma uit la emisiunile imbecilizante, sint si eu revoltata de ce se intimpla.

Ce ar trebui sa fac sa nu ma mai acuze?

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Meritam sa traim aici, numai fiindca intoarcem capul...

Cristina si Razvan (31.01.2006)

poze (1),(2),(3),(4)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

cutia Pandorei:) sa vezi acuma reactii!



„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.” Gandhi

http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui asteryaro

Meritam sa traim aici, numai fiindca intoarcem capul...

Cristina si Razvan (31.01.2006)

poze (1),(2),(3),(4)


cei care nu intorc capul nu apar la tembelizor sa afle serban huidu despre ei...


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Da, sa inventam partidul bunului simt!

Aseara glumeam cu sotul meu spunandu-i: eu nu ma mai uit la TV ca termin in 2 zile bateriile telecomandei...nu fac decat sa caut prg, tin butonul apasat, poate se strica! De ce? pai, daca nu gasesc nimik sa imi placa! Fufe, scandaluri.....

Cri mami de Ale ( 2003) & +32 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Dragilor, dupa cum vedeti pe la alte subiecte, sunt o gramada de multumiti de realitatea descrisa in postul lui Marius. Si, in afara de ei, stiti ca asta e adevarul, in lumea in care ne invartim. Daca nu ne-am convins, aflam ca romanii sunt mai fericiti ca americanii, asa zic niste sondaje.
Va dati seama, voi, nemultumitilor, ca sunteti o minoritate si, ca orice minoritate, va supuneti majoritatii, care este formata din patrioti, nu-si critica tara si privesc partea plina a paharului? Adica, cum ar veni, nu-i nimic ca nu avem autostrazi, dar avem drumuri rustice, este mizerie pe strada, rahati de caini (si de oameni de ce nu pomenim si de asta?), dar strict primavara rasare iarba printre ei si, cu o clima temperat-continentala, ploua des si spala trotuarele, ce daca vrem si noi emisiuni decente la tv, putem sa ne punem satelit, sa vedem la altii ce ne place, de ce sa ma streseze pipitele, in fond imi mai clatesc si eu ochii...

La chestia cu impozitul pe care-l platesc degeaba (si ca prostul, pentru ca desteptii nu platesc sau sunt scutiti, amanati, radiati) nu reusesc sa vad partea plina a paharului. Poate ma lamureste un multumit.

Intotdeauna "partidul celor care intorc capul" va castiga alegerile in Romania.

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gargoyle spune:

Ori a acumulat atatea ca s-a umflat balonul peste limita si a pocnit, ori s-a intamplat ceva de curand si a echivalat cu un ac infipt in acel balon.

Toti (sau aproape toti) avem momente de-astea de revolta. Si ne trece, ca obosim.

Ma multumesc sa incerc sa ma comport eu civilizat, sa-mi invat copilul sa o faca, sa ocolesc mizeria si sa-mi pun ochelari de cal pentru a nu vedea decat ceea ce iubesc in tara asta. Vad ce vreau sa vad.

Nu fac mai mult si nici nu vreau. Pentru ca atunci cand am deschis gura sa atrag atentia, sau sa protestez, mi-a fost inchisa - cu cuvinte uneori, dar mai ales cu brutalitate. Fizica. N-am chef sa ma mai trezesc pocnita ca i-am zis cuiva sa arunce gunoiul la cos, sau injurata pentru ca am strigat la unul fiindca m-a pipait pe strada (ce fata n-a patit-o in Bucuresti).

La urma urmei, vorba cuiva apropiat mie, consilier la o primarie. "Daca vrei sa schimbi ceva, de ce nu incerci macar? Eu de asta am luptat si am ajuns consilier, ca sa pot face ceva. Restul stau si dau din gura... vai ce se fura, ce corupti, ce as face eu daca... Un fel de hai sa vorbim vorbe". E mai usor sa critici fara sa ai habar, sau sa tii nasul pe sus "eu nu ma amestec cu cloaca aia" decat sa te implici propriu-zis. Atata doar ca daca te bagi in cocina sa o cureti, in primul rand te trec 7 ape pana o faci si oricum te murdaresti.






Mami de pisicuta (28.06.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

Personal , simt in permanenta aceasta revolta
Seara , acasa ,incerc sa ma debarasez de ea dar nu ma lasa latratul cainilor , basii manelelelor de la vecinii destul de indepartati de mine... de jaful din tara asta nu mai zic nimic ....

Toleranta asta exagerata (a tuturor ) a adus starea de fapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

MArius, Huidu are perfecta dreptate. Din pacate, multora le place sa traiasca in peisajul pe care il descrii. Este vorba: viermelui ii place in hrean si ii pare dulce.
Cati romani crezi ca ar vrea sa schimbe ceva? Dar mai ales, cati ar incepe schimbarea cu ei insisi? Procentul e prea mic....
(pune linkul la blogul lui ca sa vada ca vin cititori de aici)



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Dragilor, dupa cum vedeti pe la alte subiecte, sunt o gramada de multumiti de realitatea descrisa in postul lui Marius. Si, in afara de ei, stiti ca asta e adevarul, in lumea in care ne invartim. Daca nu ne-am convins, aflam ca romanii sunt mai fericiti ca americanii, asa zic niste sondaje.
Va dati seama, voi, nemultumitilor, ca sunteti o minoritate si, ca orice minoritate, va supuneti majoritatii, care este formata din patrioti, nu-si critica tara si privesc partea plina a paharului? Adica, cum ar veni, nu-i nimic ca nu avem autostrazi, dar avem drumuri rustice, este mizerie pe strada, rahati de caini (si de oameni de ce nu pomenim si de asta?), dar strict primavara rasare iarba printre ei si, cu o clima temperat-continentala, ploua des si spala trotuarele, ce daca vrem si noi emisiuni decente la tv, putem sa ne punem satelit, sa vedem la altii ce ne place, de ce sa ma streseze pipitele, in fond imi mai clatesc si eu ochii...

La chestia cu impozitul pe care-l platesc degeaba (si ca prostul, pentru ca desteptii nu platesc sau sunt scutiti, amanati, radiati) nu reusesc sa vad partea plina a paharului. Poate ma lamureste un multumit.

Intotdeauna "partidul celor care intorc capul" va castiga alegerile in Romania.




din pacate, partea aia "plina" a paharului e atata de mica....ca partea goala o inghite adesea si trebe sa faci eforturi sa o vezi mereu pe cea plina!

si iarasi din pacate, intr-o buna zi te saturi sa tot intorci capul, sau sa te lupti singur contra mii de oameni si esti nevoit sa iei decizii radicale. radicale pentru tine, pentru copii tai....

personal, am privit mereu si mereu la generatia de copii, copii nostrii, cei care cresc si se formeaza de 8-10 ani incoace. cei care au acuma 3-4-5 ani. adolescentii. eu le ofer puterea exemplului personal, poate a catorva prieteni, rude...dar ei vin zilnic in contact cu alte valori, merg la scoala, au prieteni, merg sa-si petreaca timpul liber....inevitabil se lovesc de ce-i in afara casei. copii nostri cresc si se formeaza cu ceea ce vad in jur, cu informatiile si valorile care le sunt transimise intr-un fel sau altul de societate. si maine, ei vor conduce tara.




Unii oameni au petrecut o viata intreaga si au adunat averi facand lucruri firesti, nefiresc de bine!







Mergi la inceput