Teapa Beck International srl

Teapa Beck International srl | Autor: ceela

Link direct la acest mesaj

Nu stiu daca s-a mai discutat, dar sunt tare suparata si nu mai pot sa caut. Parintii mei, pensionari, au fost intr-o excursie gratuita cu aceasta firma BECK INTERNATIONAL. Nu stiu cum se face ca ei erau oameni rationali, dar acolo le-a facut o super prezentare la un aspirator cu vapori de 60 de milioane, care curata si face minuni, si au posibilitatea sa-l cumpere doar atunci cu 30 milioane. Au dat avans 2 milioane, au venit seara acasa cu aspiratorul, urmand sa faca plata ulterior. Au semnat si contractul, bineinteles fara sa-l citeasca. Nu au fost singurii care au cumparat. Unul dintre ceilalti cumparatori l-a folosit a doua zi, si bineinteles ca nu e chiar aspiratorul minune, care curata si aragazul plin de grasime cum era in prezentare. Au realizat ce prostie au facut, am sunat la sediul firmei si li s-a spus ca pot sa-l duca inapoi, nefiind folosit aparatul lor.
S-au dus azi acolo si nu se poate sa le dea cele 2 milioane, dar daca vor sa renunte la contract, sa mai dea 3 milioane si sa cumpere un alt aspirator mai ieftin, cel mai ieftin fiind 5 milioane.
Ce mai pot face acum? Exista lege de returnare produse in Romania? Aspiratorul nu a fost probat acolo, l-au dus inapoi dupa 2 zile lucratoare, nefolosit.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Impaca-te cu gandul ca excursia a costat 2 milioane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Chiar ma intrebam care e spilul cu firma asta ... Am primit si eu in cutia postala vreo 2 invitatii la nu stiu ce excursie minune care costa doar 10-12 lei si iti mai dadeau si cadouri.

Parca era o lege, dar nu mai stiu care ... Incearca o intrebare la Legislative, ceva cu protectia consumatorului.

Boghi

www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai lucreaza cineva goblen?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Cand vom intelege ca nimic nu e gratis, poate vom fi in stare sa evitam problemele de acest gen.

Bine macar ca va dau posibilitatea (prin contract) de a achizitiona ceva mai ieftin, adica cu 500 de lei. Eu m-as bucura, asta dupa ce as fi semnat fara sa citesc un contract care ma obliga la achizitionarea unui produs de mii de lei.

Luati un aspirator normal si, vorba Capcaunului, considerati ca excuria a costat 500 lei plus un aspirator...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Eu spun ca buna-credinta (a se citi naivitatea) costa scump, uneori.
Nu o spun cu cinism, ci cu parere de rau fata de cei pagubiti
Traim in Romania, unde... totul se plateste, chiar si inocenta...

Cristina si Razvan (31.01.2006)

poze (1),(2),(3),(4)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Asta imi aduce aminte de Silver Beach, o firma fantoma din Iasi, avea sediu intr-o camera de hotel, trimiteau invitatii oamenilor, ii abureau cu prezentari de excursii gratuite prin tot felul de destinatii exotice si bineinteles ca pana la urma ii faceau sa plateasca si nici in excursii nu mai plecau. Din cate stiu eu au fost anchetati.
Protectia consumatorilor nu poate face nimic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana82 spune:

e o tampenie sa te lasi inselat in felul asta. De aia merg toate prost si au tupeu escroci astia.
Fa reclamatie la protectia consumatorului si la politie si procuratura...
ceea ce au facut ei se numeste "dol" sau prezentarea ca reala a unor lucru false pentru a obtine un consimtamant.
Cum adica sa fi obligat sa cumperi un aspirator mai ieftin? ESCROCI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniodgm spune:

"Sa va reamintesc cei care fac contract cu firma beck nu e neaparat sa ramai cu aparatul conform legi pe care am gasit de curand ai dreptul de denuntare unilaterala in termen de 7 zile,daca comerciantul a omis sa informeze consumatorul despre dreptul de denuntare sau daca informatia a fost incompleta ori gresita, astfel incat nu ar permite exercitarea unui asemenea drept, termenul prevazut se prelungeste cu 60 de zile lucratoare si inca ceva pe care nu la-m vazut pe contractul de la Beck Contractul trebuie sa stipuleze, cu caractere mari si in imediata vecinatate a locului rezervat pentru semnatura consumatorului, clauza expresa despre dreptul de denuntare unilaterala a contractului, in termenele si in conditiile prevazute in prezenta ordonanta, precum si numele si adresa comerciantului fata de care consumatorul poate sa isi exercite acest drept deci cei care sunt in asemenea situatie se poate rezolva in acest mod"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hgeorges spune:

Citat:
citat din mesajul lui aniodgm

"Sa va reamintesc cei care fac contract cu firma beck nu e neaparat sa ramai cu aparatul conform legi pe care am gasit de curand ai dreptul de denuntare unilaterala in termen de 7 zile,daca comerciantul a omis sa informeze consumatorul despre dreptul de denuntare sau daca informatia a fost incompleta ori gresita, astfel incat nu ar permite exercitarea unui asemenea drept, termenul prevazut se prelungeste cu 60 de zile lucratoare si inca ceva pe care nu la-m vazut pe contractul de la Beck Contractul trebuie sa stipuleze, cu caractere mari si in imediata vecinatate a locului rezervat pentru semnatura consumatorului, clauza expresa despre dreptul de denuntare unilaterala a contractului, in termenele si in conditiile prevazute in prezenta ordonanta, precum si numele si adresa comerciantului fata de care consumatorul poate sa isi exercite acest drept deci cei care sunt in asemenea situatie se poate rezolva in acest mod"


Sint si eu (parintii mei) in aceeasi situatie. In urma a nenumarate telefoane am primit acordul de a merge si returna aspiratorul-minune la sediul firmei, dar dupa ce am condus ieri 120 km (parintii mei sint din afara Bucurestiului), fetele de la firma si directorul turc (Mustafa) au conchis ca nu vor sa accepte returnarea ("stornare" - un termen brito-romano-turcesc) intrucit noi deschisesem cutia si facusem imprudenta sa probam aparatul (prin urmare si-a pierdut calitatea de produs nou)).
La firma am constatat ca nu eram singurul client nemultumit, si altii clienti avind acelasi gen de discutii si incercind sa "storneze" produsele (se pare ca Beck nu plaseaza numai aspiratoare-minune, ci are si alte produse-minune disponibile). Nu mi-e clar ce succes au avut ceilalti. Eu am renuntat sa ma cert cu reprezentantele firmei si am plecat, lund aspiratorul inapoi. La plecare am zarit, intr-o incapere alaturata receptiei, niste cutii desfacute, si prin urmare ma gindesc ca altii au avut mai multe sanse decit mine.

[aniodgm], m-ar interesa numarul legii la care faci referinta, si de asemenea vreau sa evaluez posibilitatea (1) de a implica Asociatia pentru protectia consumatorilor, sau (2) posibilitatea unei actiuni juridice colective prin care sa se poata stopa actiunile de excrocherie camuflata ale firmei Beck.

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniodgm spune:

Ordonanta nr. 106/1999 (r1)

din 30/08/1999
Republicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 168 din 05/03/2008

privind contractele încheiate în afara spatiilor comerciale si aceasta lege e chiar pe siteul lor www.anpc.gov.ro
Ordonan#355;#259; nr. 106/1999 (r1)
=============================

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_daneza spune:

Am primit si eu o inviattie la o excursie , cica gratuita la Brasov si Bran , dar am fost absolut convinsa ca nu e chiar gratis si cu siguranta te obliga la ceva si am zis pas .....si drept dovada ca asa este am vazut acest subiect.Of ...

Succes celor pagubiti!

Dany

'Daca dragoste nu e, nimic nu e!"

Mergi la inceput