De ce racesc copiii nostri ?

De ce racesc copiii nostri ? | Autor: kay

Link direct la acest mesaj

Mult timp, chair si dupa ce s-a nascut Sonia am crezut (inoculat din frageda pruncie) ca un om raceste daca :

-ii este frig
-sta in curent
-bea rece
-mananca inghetata

am avut un soc mare cand in SUA i s-a dat suc de mere... de la frigider. eram pur si simplu socata ca i-au dat asa ceva... daca "raceste" copilul... si am stat si am studiat problema, am stresat pediatra si m-am luminat.

copiii nu racesc de la cele mai sus enumerate, copiii racesc numai cand intra in contact cu un virus care ii afecteaza in vreun fel sau altul...

Azi Sonia a mancat inghetata. A primit din SUA Pedialyte si de maine facem Popsicles, sa papam toti .

Voi ce stiti despre raceala? Ce stiti despre cum capata copiii vostri nasucuri infundate, mucozitati exagerate care obstrueaza bronhiile, sau de ce fac febra sau alte bazaconii?

************************************************************************************
Ajuta la construirea unei sectii de chirurgie cardio-vasculara :

858 - 2 euro/sms - Cosmote, Orange, Vodafone

www.inimacopiilor.ro

oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S

www.helpsonia.com , povestea Soniei , www.inocenti.org -> sponsorizeaza un copil !

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Buna seara Kay,

La noi la odisee aproape toate mamicile tin copii cu bonetica pe ca in casa, camera bebelui este supraincalzita ,adica 21-26°c, se inchide fereastra in camera in care doarme bebe cand termometru afara arata 20°C, se inchid toate geamurile in casa sa nu se faca curent, se spala copilul cu apa foarte calda adica mai mult de 37°C e o traditie din batrani la romani,cu cat apa e mai oparita cu atat iti doarme copilul mai bine.

La mine acasa ,in casa sunt 21° constant,la fete in camera naptea 16-19°,nu pun caciuli nici in casa si nici afara .
fetele mele racesc de la variatiile de temperatura ,daca merg cu masina la drum lung tin clima doar pe 21°,nu incalzesc iaurtul din frigider,nici jusul de fructe si nu a racit aproape deloc in cei 2ani jumate.

Probabil la gradinita va fi in contact cu mai multe forme de viroze si atunci va fi mai sensibila,dar nu prea cred fiindca este in contact zilnic cu copii si lume de afara.




Sophia 2ani 06.09.06
26.03.09 Sarah
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

Buna ionica,

ai atins un subiect fff sensibil pt mine, caciula... nu vreau sa isc polemici, dar... nu inteleg. DE CE? copilul meu a purtat caciula (si gluga) la -20 -25 grade, cand iti inghetau si mucii din nas (scuzata sa-mi fie expresia) si cand si mie mi-a fost frig... am avut si eu o perioada de over dressing la Sonia, in frageda ei pruncie, in momentele rare cand o scoteam afara...dar cand ti se spune ca daca face infectii moare, preferam sa o imbrac mai grosut deact sa raceasca... eronata gandirea mea, total eronata...

am vazut in parc 2 tipuri de copii :

romani - cu geci, hanorace si caciuli, inchisi pana in nas

straini -cu rochita subtire,fara dres si cu tenesi sau adidasi

in aceiasi zi, in acelasi timp, in acelasi loc !!!

am deschis subiectul pt ca mai multe mamici sa invete ceva. imbracat mai gros nu insemna mai ferit de raceala, virusii nu trec prin piele... cu cat un copil e invatat cu mai multe si mai groase straturi de haine, cu atat va transpira mai mult, va deveni mai sensibil la frig.

uite ca nu stiu acum exact sa va explic care e treaba cu frigul, mi-a explicat pesiatra, dar sunt mult prea obosita ca sa redau... am sa revin maine. dar ideea e ca ami degraba faci hipotermie decat sa racesti... si de la scaderea temperaturii se intampla ceva, virusii ataca mai usor cand organismul are o temperatura mai mica... ma adun si va zic maine... dar caciula la 20 grade... nu cred ca ii e frig la 20 grade copilului...

sau mai e mentalitatea de luna.. daca afara e noiembrie/decembrie (chiar daca sunt 20 grade) copilul poarta geaca de iarna, caciula, fular si eventual manusi (cazuri extreme)... cand Sonia avea ubn hanorac in parc, alti copii salopete de iarna... DE CE? nu inteleg de ce... si S nu a avut probleme cu gat/nas/plamani decat de 3 ori, dintre care de 2 ori un virus pacatos, RSV...

************************************************************************************
Ajuta la construirea unei sectii de chirurgie cardio-vasculara :

858 - 2 euro/sms - Cosmote, Orange, Vodafone

www.inimacopiilor.ro

oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S

www.helpsonia.com , povestea Soniei , www.inocenti.org -> sponsorizeaza un copil !

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Citat:
citat din mesajul lui kay

Buna ionica,

ai atins un subiect fff sensibil pt mine, caciula... nu vreau sa isc polemici, dar... nu inteleg. DE CE? copilul meu a purtat caciula (si gluga) la -20 -25 grade, cand iti inghetau si mucii din nas (scuzata sa-mi fie expresia) si cand si mie mi-a fost frig... am avut si eu o perioada de over dressing la Sonia, in frageda ei pruncie, in momentele rare cand o scoteam afara...dar cand ti se spune ca daca face infectii moare, preferam sa o imbrac mai grosut deact sa raceasca... eronata gandirea mea, total eronata...

am vazut in parc 2 tipuri de copii :

romani - cu geci, hanorace si caciuli, inchisi pana in nas

straini -cu rochita subtire,fara dres si cu tenesi sau adidasi

in aceiasi zi, in acelasi timp, in acelasi loc !!!

am deschis subiectul pt ca mai multe mamici sa invete ceva. imbracat mai gros nu insemna mai ferit de raceala, virusii nu trec prin piele... cu cat un copil e invatat cu mai multe si mai groase straturi de haine, cu atat va transpira mai mult, va deveni mai sensibil la frig.

uite ca nu stiu acum exact sa va explic care e treaba cu frigul, mi-a explicat pesiatra, dar sunt mult prea obosita ca sa redau... am sa revin maine. dar ideea e ca ami degraba faci hipotermie decat sa racesti... si de la scaderea temperaturii se intampla ceva, virusii ataca mai usor cand organismul are o temperatura mai mica... ma adun si va zic maine... dar caciula la 20 grade... nu cred ca ii e frig la 20 grade copilului...

sau mai e mentalitatea de luna.. daca afara e noiembrie/decembrie (chiar daca sunt 20 grade) copilul poarta geaca de iarna, caciula, fular si eventual manusi (cazuri extreme)... cand Sonia avea ubn hanorac in parc, alti copii salopete de iarna... DE CE? nu inteleg de ce... si S nu a avut probleme cu gat/nas/plamani decat de 3 ori, dintre care de 2 ori un virus pacatos, RSV...


Kay, cred ca in cea mai mare masura conteaza locatia...In RO si eu ma imbracam "adecvat sezonului" in pruncie/adolescenta, abia la majorat ma imbracam cum doream (bineinteles cu comantariile compatimitoare/avertizare ale seniorilor), adica asa cum percepeam eu vremea. Pe primul copil l-am incotosmanat um pic, s-a nascut aici toamna, si a fost o toamna neobisnuit de rece, unda stateam atunci nu aveam incalzire decit cu calorifere electrice (totul era electric) si al meu a fost cam sensibil si a racit repetat dar nu din cauza temperaturilor ci pt. ca a mers la cresa de la 6 luni, si pina pe la 2 ani a fost tot fornait, insa de cind ne-am mutat(avea el cam 2 ani) racelile au incetat (acum are cel mare 8 ani si nu a racit decit o data in intervalul asta cind am venit in RO si am luat cu totii vreun virus din avion, ca am cazut pe rind, ca soldatii. Cel mai mic s-a nascut prematur la 25 (ca si Soso) si mi-a facut de 2 ori bronsiolita (cu internare in spital)...vara, la 25+ grade afara, deci clar ca a cules un virus...Acum a aproape incepe iarna aici, afara sint cam 8 grade dim si 17-18 peste zi si copii se imbraca asa (ca cei 2 mai mari se imbraca singuri)-maieu, camasa/bluzita si jumper (de grosimea unei bluze de trening), pantaloni. Ce-i aia caciula? E obiect de joaca, si le trag pe fata sa se joace de-a banditii, necum sa le poarte, nici cind (uneori, dimineata) temp ajunge la 0. Si nu vor sa raceasca! Geaca mea groasa pe care am cumparat-o cind am ajuns aici zace undeva in dulap, o pastrez pt. cind/poate venim in RO iarna, in rest si eu ma imbrac in ton cu copiii: bluza+jacheta(mai mult sa-mi acopere fundul decit din motive de frig)...Copiii si noi nu stim ce e ala curent, geamurile sint deschise peste tot, usile, sa nu mai vorbim, le inchidem doar cind ne schimbam sau face cel mare lectii la el in camera, sa-l lase piticotii in pace...Si temp e reglata iarna la 20.5-21.5 cind sintem toti acasa, eu nu ii dau drumul, tin totul deschis sa se aeriseasca de cind pleaca trupa, de la 9 la 4...Notiunea de curent nu e cunoscuta aici in generatia copiilor de romani, numai a parintilor care au descalecat primii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Kay dar in parc i ai vazut, muciosi ca si stare naturala?!

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

corina, nu inteleg ce vrei sa ma intrebi e prea tarziu pt mine... iegzplica-mi , te rog.

si scuza-ma ca nu pricepusi din prima

************************************************************************************
Ajuta la construirea unei sectii de chirurgie cardio-vasculara :

858 - 2 euro/sms - Cosmote, Orange, Vodafone

www.inimacopiilor.ro

oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S

www.helpsonia.com , povestea Soniei , www.inocenti.org -> sponsorizeaza un copil !

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

dodo, ai dreptate. e vorba de mentalitate exclusiv... eu am 2 geci de iarna, pe care mama de cate ori vine la mine incearca sa ma convinga sa le imbrac cand ies afara iarna... dar daca nu mi-e frig, de ce sa ma imbrac ATAT de gros???

eu prima data am fost socata in Germania, cand am iesit pana la magazinul din colt intr-o zi de martie... nisese si era frig. FRIG !!! si batea un vant, nu tare, dar foarte rece. eu aveam un hanorac grosut si cu gluga stransa pe cap de abia mi se mai vedeau ochii... si mi-era frig dupa mult,mult timp... pe celalalt trotuar veneau cativa adulti cu vreo 3 copii... deschieati la geaca toti, cu parul valvoi si zambete mari pe buze... eu nu stiam cum sa ma teleportez mai repede acasa, si ei se plimbau agale prin frigul ala... si m-a lovit ca un meteorit, asa sunt crescuti, asa sunt obisnuiti. daca ii inveti cu nspe straturi de haine, pai or sa inghete la primul vant de iarna...

si mai am o problema : pune-i caciula ca il trage curentul la urechi. ma refer strict la fiica-mea, cu aparate auditive si ear molds, de nu intra nici firu de nisip pe acolo... si o femeie la vreo 30 de ani : "vai, mor, va rog sa-i puneti caciula" stai cocoana, nu muri !!! prima mea reactia in gand. si i-am explicat frumos ca nu are cum sa ii intre aerul rece in urechi si ca e ok copilul la 18 grade si un vantul mai recisor un pic... si care a fost reactia ei? "nu e crescuta aici, nu?" si mi-a picat fisa... nu, nu prea e... mai mult am stat prin alte tari cu ea... dar tot nu vad "pointul" remarcii...

************************************************************************************
Ajuta la construirea unei sectii de chirurgie cardio-vasculara :

858 - 2 euro/sms - Cosmote, Orange, Vodafone

www.inimacopiilor.ro

oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S

www.helpsonia.com , povestea Soniei , www.inocenti.org -> sponsorizeaza un copil !

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Sa nu uitam sosetele obligatorii fara de care fetitele racesc la ovare, baieteii nu stiu la ce racesc, dar sunt sigura ca se gaseste ceva pe acolo.
Aaaaa...si fularul, ca face rosu in gat. Mijlocul neaparat acoperit ca raceste la spate. Gura inchisa ca face amigdalita. Nu care cumva sa dati drumul la AC in casa, dar mai ales in masina ca il trage curentul si raceste la urechi.

Mentalitatea asta e atat de inradacinata, incat nu cred ca o sa ai prea mare succes Kay:)) cu subiectul acesta, atingi prea multe tabuu-uri.

Si pe mine ma amuza cand vad poze cu mamele in maneca scurta si copilasii cu pulovar, geaca si odioasa caciula cu urechi (care mie personal mi se pare ca transforma copilul intr-o babutza).


Am primit "sugestii discrete" de la rubedeniile din tara cand au vizionat pozele mele si a observat ca Aidan e tot timpul in picioarele goale, fie in casa, fie afara. Ca nenorocesc copilul:)))



www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album

www.eklipsse.net/gallery/" target="_blank">FineArt gallery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

offtopic : miere, ce mare e Aidan !!! ce repede a trecut timpul... parca ieri citisem ca ai nascut ! si e atat de frumos ! si tu arati super ! mare !

asa, sa revenim la oile noastre. eu tot sper ca or sa se schimbe treburile, ca o sa vad si eu copii imbracati NORMAL in parc...

si ma intreb, cate mamici stiu care e cauza unei raceli?

************************************************************************************
Ajuta la construirea unei sectii de chirurgie cardio-vasculara :

858 - 2 euro/sms - Cosmote, Orange, Vodafone

www.inimacopiilor.ro

oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S

www.helpsonia.com , povestea Soniei , www.inocenti.org -> sponsorizeaza un copil !

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

inca o chestie :

subiectul e deschis pentru ca incerc sa ne ajutam sa intelegem mai bine ca un copil nu raceste daca sta in curent sau bea apa mai rece...

in momentul in care vor aparea dicutii aprinse, daca se vor arunca vorbe urate sau se va sari la atac, voi cere inchiderea subiectului mintenas.

chiar vreau o discutie constructiva.

************************************************************************************
Ajuta la construirea unei sectii de chirurgie cardio-vasculara :

858 - 2 euro/sms - Cosmote, Orange, Vodafone

www.inimacopiilor.ro

oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S

www.helpsonia.com , povestea Soniei , www.inocenti.org -> sponsorizeaza un copil !

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Cateva informatii despre raceala, cum se produce, ce o cauzeaza, simptome si tratatment.
http://www.commoncold.org/undrstn2.htm
http://www.commoncold.org/undrstn3.htm
http://www.commoncold.org/undrstn4.htm

Ceea ce stiu este ca aceste raceli apar mai des in sezonul rece si sunt atribuite gresit frigului de afara, din cauza faptului ca in sezonul rece tendita este de a sta in spatii aglomerate, in interiorul cladirilor, ceea ce face virusul sa se propage mult mai usor.

Oricum, din experienta proprie, oamenii care sunt convinsi ca frigul si curentul produc racelile, nici nu se deranjeaza sa isi completeze cunostintele.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album

www.eklipsse.net/gallery/" target="_blank">FineArt gallery

Mergi la inceput