De ce racesc copiii nostri ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Kay, astia aici stau cu mucii la nas (ii vad in parc) si li se pare o normalitate. Adica de atata tratament (popsicle, rece etc etc) mucii parca fac parte din caputul lor. Mereu acolo.

Miericico atunci cand stau cu talpile pe rece de ce incepe sa ma doara burta? Parol! cand imi pun sosetele alta viata!!!

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Explicatia "mucilor" permanenti este destul de simpla. Copii americani merg in colectivitati (daycare - cresa) de la varste foarte fragede, uneori chiar 6 saptamani. Virusul care provoaca raceala este unul foarte contagios si se imprastie f repede mai ales la copii mici care ating sau baga in gura tot ce prind si care nu se pot spala pe maini asa de des ca un adult si nu stiu sa isi acopera gura si nasul atunci cand tusesc.
Sunt informatii foarte explicite in link-urile prezentate de mine. O alta explicatie ar fi faptul ca famiile americane au cel putin 2-3 copii dintre care cel putin unul este de varsta scolara, prescolara sau in daycare. Si e de ajuns sa se imbolnaveasca unul, ca toti ceilalti sa dezvolte la randul lor raceala.
In nici un caz nu le curge nasul pt ca au mancat inghetata:))) sau ca au stat in curent.

In medie un adult raceste de 2-3 pe an, iar un copil de 6-10 ori pe an, in functie de cat de mult este expus la posibilitatea de a contacta virusul si in functie de varsta.

Daca il tii acasa, nu prea are sanse sa raceasca, daca il duci la daycare de la sase saptamani in mod sigur va raci. Si nu de la inghetata!




www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album

www.eklipsse.net/gallery/" target="_blank">FineArt gallery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

inainte de gradinita, BIa a racit de vreo 3 ori in 2 ani jumatate si de fiecare data ---dupa ce intrase in contact cu cineva racit...deci a luat ceva...
de imbracat, o imbrac normal, fara caciuli daca nu e foarte frig sau daca nu bate vantul+ger, oricum mai nou se imbraca [][] cccum vrea ea
iaurtul l-a mancat din prima clipa direct din frigider, la fel si apa, inghetata, etc..


INSAAAA copilul meu mega-extra-sanatos s-a schimbat la 180 grade de cand a intrat la gradi-- in 3 luni, 4 otite, muci, raceli, evident toate luate de acolo; nu mi se pare un capat de tara, e un proces normal prin care trece si ma bucur ca o vad din ce in ce mai strong la fiecare raceala..

so, draga Kay, copiii racesc de la virusi, bacterii pe care de cele mai multe ori le iau de la alte persoane; exista intr-adevar si cazuri in care frigul poate favoriza manifestarea unui virus, insa un copil sanatos nu va raci daca sta cu fundul pe asfalt si deseneaza cu creta sau daca mananca inghetata si afara e frig...






www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Povestea unui Licurici- Drum bun, Emma!


www.bebelissimo.com/" target="_blank">Bebelissimo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Ma bag si eu sa va spun parerea mea. In afara de cazurile cand copilul intra in contact cu anumiti virusi, mai e situatia cand ai tendinta sa-l imbraci mai gros decat trebuie si normal ca afara va transpira si stand asa ud se intampla sa raceasca. Eu am tinut mereu cont sa o imbrac asa cum ma imbrac eu. Ana iarna are doar body, o bluzita de bumbac mai grosuta si geaca, atat, indiferent cat de ger a fost. In picioare strampi si pantalon, in cap o caciula daca era f frig. Nu cred in curent, nu de la curent racesc ci de la virusii pe care-i poate aduce. Cu inghetata e ok si eu ii dau Anei si nu are nicio treaba. Se intampla intr-adevar sa existe copilasi sensibili la rece si sa faca rosu in gat dupa o inghetata. Eu o pateam anii trecuti, cum mancam o inghetata mi se umfla gatul de nu mai puteam sa inghit, am facut exudat au gasit un stafilococ pe acolo, am urmat ceva homeopat, acum bag la greu inghetata nu mai am nimic.
Eu zic ca am procedat corect cu imbracatul Anei, cu faptul ca nu am ferit-o niciodata de curent, rece etc, dovada e ca nu-mi raceste decat f rar si forma foarte usoara, doua zile de muci si aia e. Am fost si eu si tacso gripati saptamana trecuta, la pat amandoi si Ana in gura noastra permanent si nu a luat nimic.
Si mai e si cat rezisti fara sa-i dai antibiotic. Eu nu i-am mai dat de la 2 luni. Aveam cumparat in casa pt orice eventualitate dar nu l-am mai desfacut de atunci. La 1 an si cateva luni a racit un pic mai rau, in sensul ca si tusea de rupea si stateam cu inima mica mica, sa-i dam sa nu-i dam si nu i-am dat. O controlam in gat zilnic si atata timp cat era ok, temperatura nu avea, am considerat inutil antibioticul. S-a rezolvat cu sirop de pin si olinth in priza. Pe nas nu i-am mai pus nimic de cand mi-ai zis tu Oana faza cu olinthul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Subiect tare delicat .

Ieri, cald afara ,cred ca la soare erau peste 25 de grade ,cu siguranta spre 30. In parc copii de toate varstele, de toate natiile, , de toate sexele.
Luca imbracat in pantaloni de doc subtire, body cu maneca scurta si o palarie de pescar in cap( sa ne aparam doar de soare ,ca ardea f tare).
peste 75% din copii cu caciuli legate sub barbie, cu treing-uri groase, cu geci , cu ghete inalte ,si rosiiiiii in obrajori ( un batran ar zice ca erau rosii de sanatate - nu de transpiratie ).
Majoritatea bunicilor, mamicilor se uitau tare ciudat la noi ,sua mai bine zis la Luca .Eram anormali ptr majoritatea - din pacate , ptr ca eu consider ca eram perfect normali si restul anormali, adik restul bunicilor si mamicilor EXAGERATE .
In casa caldura iarna este la minim si in dormitorul unde doarme oprita.Caciula in casa NICIODATA ,afara doar iarna in rest suntem fani palariute.Fular - nu stie ce este , purtam baticute .
Dresuri nu mai poarta de prin martie.
In casa sta in pantalon si body subtire, fara maieu ,fara veste ,fara totosi ,etc.
Noaptea doarme intr-o pijama normala de bumbac ,fara maieu ,fara sosete si neinvelit .

Raceala, din punctul meu de vedere ,nu vine de la geamul deschis, de la sosetele subtiri purtate fara totosei, de la lipsa de maieu si ar fii o lista enorm de lunga ,vine de la virusi, si mai ales nu o tratam cu antibiotice.( care iar observ o noua moda- stranuta copilul ,pac un antibiotic)

Asa creste Luca de cand s-a nascut ,si nu a avut niciodata otita, nicodata penumonie, o singura data un mic rosu in gat( luat dupa ce a intrat in contact cu verisoara lui care deja avea gatul plin de puroi ), si muci aposi si lungiiiiiii de vreo 3-4 ori , si cam atat fara alte complicatii .Se joaca non stop in arc cu copii mucosi , cu copii cu enterolcolita sau alte chestii virale ( pe care mamele, bunciile considera ca este ok s aii duca in colectivitate in perioada asta ), dar spre norocul nostru si al lui are o imunitate excelenta ,si aici sustin "calirea" lui si alimentatia bogata in ffff multe legume ,fructe si lactate.

As putea scrie o lista intreaga cu parerile bunicile, dar cea mai tare mi se pare urmatoarea( apartine soacrei mele): daca copilul face diaree, cauza este urmatoarea: a stat prea dezbracat pe jos ,pe parchet si gresie ,sau nu a avut strampi pe el ,sau au fost pantalonii subtiri si a racit la mate ,domnule! DA ?

Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

Alina, u made my day !!! Te pup !

Noe, nu stiu daca tu cunosti, dar in fiecare I imvat ceva de La tine si de La gorgeous Bia

Maya, foarte corect. De ce sa imbrac mai gros copilul daca Eu stau in tricou? Ieri S a iesit in tricou si nadragi 3/4... Alaltaieri in rochita si tenesi... Si parol ca n-are nimic !!!


Si inca un lucru : unele infectii respiratorii NU se trateaza cu antibiotic... Cum ar fi hronsita/bronsiolita. Se fac aerosoli si cu asta baata. Mucii or sa treaca si fara picaturi puse in nas (care in SUA sunt interzise btw...)

Temperatura de 37.5 e normala La un copil pana in 2 ani sa Icem... Mai departe nu stiu, ca a mea atata e. Invatam din experienta... Pana in 38.5 Eu nu ii dau nimic... Are un organism si asta trebuie invatat sa lupte !

Copiii cocolositi vor deveni se 1000 de ori mai senasbili, din pacate..

************************************************************************************
Ajuta la construirea unei sectii de chirurgie cardio-vasculara :

858 - 2 euro/sms - Cosmote, Orange, Vodafone

www.inimacopiilor.ro

oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S

www.helpsonia.com , povestea Soniei , www.inocenti.org -> sponsorizeaza un copil !

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Lulu, si noi am remarcat zilele trecute in parc o multime de copii infofoliti. Si era atat de cald...

Eu de felul meu sunt foarte friguroasa; sotul meu zice ca ne-am "paradit" tocmai din cauza faptului ca am fost infofoliti atunci cand eram mici.

Recunosc ca uneori am tendinta sa il infofolesc pe Dudu, pt ca ma raportez la cum imi este mie; noroc cu sotul meu, care ma mai tempereaza. In cazul nostru, regula este sa imbracam copilul mai subtire decat suntem noi imbracati. Mai ales ca lui ii este tot timpul cald, transpira foarte mult, tot timpul trebuie sa avem la noi haine de schimb.

Ca si Lulu, suntem fani palariute si bandane, iarna mai purtam fular dar niciodata peste gura (chiar daca suntem la munte, la -15 grade).

Din experienta noastra de pana acum (inclusiv un an la gradi), cred ca sunt anumiti factori care favorizeaza si intretin simptomele de raceala, de exemplu poluarea. De cand a inceput gradinita, Dudu a avut aproape non-stop muci abundenti. Intotdeauna si-a revenit dupa ce am fost la munte, chiar si atunci cand a stat cu nasul in zapada la -15 grade.

Apoi, sunt si anumite particularitati anatomice care dau o sensibilitate (gen polipi, amigdale). Pana la "rezolvarea" acestora, este nevoie de un dram de precautie in plus.



Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

eu i'am dat alexei iaurtul intotdeauna de la frigider. si toata lumea mi'a sarit in cap, evident.
intrebarea mea pentru aceste persoane a fost: voi ati gustat vreodata iaurt cald (sau ma rog, la temperatura camerei) ? eu da, si este absolut gretos...
de inghetata, apa de la frigi, etc, nu are sens sa mai povestim, ca alexa nu poate fara
iar de imbracat... la inceput a fost greu. eu sunt friguroasa, si am fost mega-cocolosita de buna'mea (care si acu, la 30 de grade in casa, sta cu vesta de lana pe ea). daca o imbrac pe alexa cum ma imbrac eu, copilu' se topeste de cald si protesteaza vehement. asa ca, constienta fiind de "handicapul" meu, la inceput il sunam pe sotul meu la serviciu sa il intreb cum sa imbrac copilu .
si in afara de virozele de colectivitate, nu a fost niciodata bolnava.

iar referitor la faptul ca si pe mine ma "doare burta" rapid cand stau desculta, la mine sigur e psihosomatic. mi s'a inradacinat ideea ca racesc la ovare daca stau desculta, racesc la spate daca's cu "shalele goale" , etc etc... sunt constienta ca's prostii, dar stiu de asemenea ca psihicul uman, si mai ales subconstientul, sunt extrem de puternice...

iar despre gura lumii, nu are sens sa mai povestim




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

sunt super pe fuga dar vreau sa va zic :

dramul de precautie nu este dat de o haina in plus. asta incep sa explic prin topicul acesta.

mai multe haine EGAL copil sanatos !!!ca nu stiu cum sa fa egal taiat...


************************************************************************************
Ajuta la construirea unei sectii de chirurgie cardio-vasculara :

858 - 2 euro/sms - Cosmote, Orange, Vodafone

www.inimacopiilor.ro

oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S

www.helpsonia.com , povestea Soniei , www.inocenti.org -> sponsorizeaza un copil !

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_a spune:

Citat:

copiii racesc de la virusi, bacterii pe care de cele mai multe ori le iau de la alte persoane; exista intr-adevar si cazuri in care frigul poate favoriza manifestarea unui virus, insa un copil sanatos nu va raci daca sta cu fundul pe asfalt si deseneaza cu creta sau daca mananca inghetata si afara e frig...


Exact. Al meu copil are un an si 5 luni si nu a fost racit niciodata.
Cum spunea si Noe mananca iaurt direct din frigider, in martie a stat cu picioarele intr-un rau de munte pana s-a saturat, tasnitoarele din Gradina Botanica le ataca si nu le da drumul pana nu se face leoarca, sta in casa fara sosete pe gresie samd.
Si intotdeauna il imbrac la fel de gros/subtire ca si mine.



Somnul ratiunii naste monstri.

Mergi la inceput