De ce racesc copiii nostri ?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Sigur Kay, precautia nu inseamna o haina in plus. In cazul nostru, de exemplu, este vorba despre evitarea umezelii (in zilele cu ceata, de exemplu) si despre curatarea foarte atenta a nasului ori de cate ori are mucisori. Deja avem 2 otite la activ, sper sa nu mai recidiveze (mai ales ca ne-am operat de polipi).

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Kay, foarte buna idee ai avut cu acest subiect.
E adevarat ca atinge, dar ce subiect nu atinge pe cineva.

Sa va spun si de noi...

Eu nu suport frigul in casa. E ciudat, ai mei nu m-au infofolit niciodata, desi traim in Ro... Munte, ski, spalat cu zapada... cand mi se udau bocancii si plangeam dupa ciorapi uscati (aveam vreo 6-7 ani) pe drumuri de munte mama imi spunea, draga, mai bine se usuca ei in picioarele tale decat sa te descalt acuma.... asa-i pe munte
Cu toate acestea, mie la 22de grade in camerele noastre de beton reci, umede si scarboase, mi-e un frig de mor. Stau in trening si sosete, si noaptea ma invelesc bine.
Umede = am un aparat din acela cu cartus care absoarbe umezeala, o data pe luna e 1l de apa in el, nu stiu daca e mult sau cum, dar eu as vrea asa, vreo 23-24 de grade in camera in care dorm.

Pe-afara nu mi-e frig, nu mai stiu de cand n-am mai purtat decat sweater si windstopper iarna... deci ciudata senzatia de interior, dar asta e. Ca sa nu mai zic cat de rea sunt la caldura, cum trece (afara) de 25 de grade transpir de mor si ma sufoc. Pitici la greu...

Asa,.... si acum, copiii....

Teo. Cand am venit cu el de la maternitate, tati pregatise constiincios camera copilului. 19 grade. Ca in cartile americate citite pe timpul sarcinii.
Acum, nu stiu unde am gresit, in afara de faptul ca veneam din maternitate unde in salon erau 28grade, si la bebelusi 30...
ori a fost un virus din spital, ori nu l-am imbracat suficient de gros (tot ca in cartile americane l-am imbracat), cert e ca in doua zile ii iesea puroi pe nas, ochi si tusea.
A rezultat tratament cu augumentin la nici o saptamana de la nastere.
Dupa treaba asta, am crescut temperatura in camera, la 24 de grade cum ne-a sfatuit pediatra. De frica n-am indraznit sa incerc scaderea ei. Abia acum, la 2 ani, incercam un timid 23 de grade.
Teo are cam la 2 luni un puseu, ori cu rosu in gat, laringita, ori doar muci, tuse si intotdeauna febra 39.9.
Cred si eu ca sunt virusi, adica sper. Altfel ce ar putea fi?
In orice caz, lui Teo ii este mai frig ca mie. Acum ca si spune, stiu. El cere bluza de trening inchisa, cand eu sunt descheiata, cam asa.
Deci pe el de regula il voi imbraca la fel de subtire ca pe mine, sau o idee mai gros. Palarie, sapca de la 18 grade in sus, sub, caciulita subtire. Sub 12 grade mai lucram la caciuli In niciun caz pana acum nu a umblat fara ceva pe cap sub 22 de grade (macar palarie de soare si tot avea ceva )... Poate mai tarziu sa ne mai ..."desteptam" si mai ales calim si noi.

Cum nu-l imbrac in modul obisnuit, in 2-3 zile are 39.9 si turbez.
Nu i-am dat niciodata nimic rece. Eu nu pot sa beau suc rece sau sa mananc inghetata, fara sa fac rosu in gat. De ce? De unde? Nu stiu, dar asa sunt de cand ma stiu, si m-am temut sa incerc.

Si acum, Radu. Cand l-am adus de la maternitate, am pregatit camera direct la 23 de grade, atatea fusesera in maternitate (intre timp, s-au mai desteptat si ei )
I-am pus si lui, bineinteles, o caciulita pe cap, ca si lui Teo cand avea sub o luna.
Ei, ce credeti? A inceput sa urle. Urla si se zbatea. Scoteam caciula (una subtire subtire de bumbac, jur) tacea. Puneam caciula, urla.
Asa ca a ramas fara caciula. (Teo era invers, cum incercam sa-i trag caciula de pe cap, urla; i-o puneam, tacea; pana si spartanul de ta-su a inteles ca asta e mai friguros, si l-a lasat in pace).
Pe Radu am continuat sa-l dezbrac, si sa-i racesc camera treptat. Acum (si numai din cauza ca dorm eu cu el in camera, si mie mi-e frig ) avem 22 grade, si el e subtire (mai subtire ca mine) imbracat.
Afara nu va mai zic ce transpira si miorlaie daca ii e cald...

In concluzie. Teo e mai friguros, il imbrac mai gros sau la fel ca pe mine, iar Radu e calduros si il dezbrac cat de mult se poate.
Scot de pe Radu si pun pe Teo, asa ceva...

Sper, in timp, sa-l calim si pe Teo.
La temperatura din camere nu fac rabat, pentru ca nu pot eu. Daca as emigra, as iesi la pepeni probabil, ca aud ca prin alte tari 19 grade in casa e ceva normal.
Brrrrr....
Sa zicem deci ca eu si Teo suntem undeva... subtire imbracati pentru cum se imbraca romanii, dar gros pentru alte natii, si tinem in casa mult prea cald.
Iar Radu si cu tati, sunt, cred, subtire imbracati pentru toate natiile.

Mai putin chestia "fara caciula" la 10-12 grade, vazuta pe strazi la Amsterdam.
Bebe de 6 luni, in combinezon imblanit, si fara caciula. E ok?!?!?!

O prietena de-a mea, a vazut la ski in Bulgaria niste suedezi, cu bebe sub un an, la -15 grade fara caciula, avea doar gluga de la combinezon, asa, in jurul capului. Asta chiar mi s-a parut prea de tot.
Tot o exagerare mi se pare, desigur, ce vad pe la noi prin parcuri, combinezon de iarna, caciula de lana, patura pe carucior la 18 grade.


Ada, mama de baieti:
Teo (10a4a2007) si Radu (22a10a2008), poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gecko spune:

BUNNNN, deci vad ca v-ati lamurit de ce racesc copiii nostri/vostri si toti copiii din lume...datorita unor virusi sau bacterii cu care vin in contact.
Ce nu prea se spune sau de multe ori se uita este ca pana pe la 5 ani majoritatea infectiilor sunt virale si NU necesita antibiotic. Din pacate sunt inca multi medici de "moda" veche si sunt multi parinti (ce fac presiune asupra medicului) care considera ca la primul semn de raceala trebuie sarit cu antibiotic.
Sa nu credeti ca arat cu degetul spre nimeni, sunt atat medic cat si parinte isteric si DA la primul stranut al baiatului m-am infiintat la medicul de familie sa imi scrie reteta de antibiotic. "Norocul" meu a fost ca Patrick si-a hotarat singur tratamentul, in sensul ca din a doua zi a inceput sa verse de cum ma vedea cu pipeta in mana...asa ca a trebuit sa ma intorc la nenorocitele astea de carti si tratate si sa vad daca nu cumva sar calul. Si il saream...rau de tot.
Acum cand raceste imi pun medicamentele in fata (Distonocalm pentru mine nu altceva), ma inarmez cu rabdare si antitermice la nevoie si trec resemnata cu el prin boala....YUPIIII am inceput sa ma comport ca o australianca
Nu neg, ca in ciuda varstei, exista copiii mici care necesita antibiotic...doar ca respectivele cazuri trebuie confirmate. Si nu este o solutie de a investiga toti copiii cu banale raceli ci doar pe aceea a caror stare generala ne indica ca ceva nu este in regula...stare generala foarte, foarte proasta, boala ce evolueaza mult peste perioada acceptata etc.

Acum cu frigul si raceala...explicatia mea ar fi cam asa:
Organismul uman este obisnuit sa isi intretina functiile la o anumita temperatura (temperatura ce o influentam si noi in viata de zi cu zi prin numarul de haine pe care il purtam, temperatura ambianta ce o avem in casa/masina etc). In momentul in care organismul ajunge intr-un mediu cu o temperatura mult diferita de cea cu care este obisnuit, el va munci suplimentar pentru a isi adapta "functionarea" la noul mediu.
Daca pe fondul acestui stres (al unei temperaturi diferite) mai apare in cale si un virus/o bacterie...atunci organismul trebuie sa lupte/sa lucreze si mai mult...uneori castiga batalia...uneori nu si consecinta este o raceala, gresit interpretata ca si, "cauzata" de curent/apa rece/frig etc. NU, nu frigul/recele au cauzat respectiva raceala ci virusul/bacteria cu care organismul a venit in contact intr-un moment nepotrivit. Ganditi-va cum de nu racim cand nu ne este frig...credeti ca atunci nu intram in contact cu virusi/bacterii?...o ba da...sunt tot timpul si peste tot...dar atunci organismul nostru este suficient de puternic pentru a se apara.

Acum posibil ca bunicele ce mai trag un stramp pe fundul nepotilor si mamicile mai mamoase ce cu drag strang bine caciula sub barbia copilului sa fie tare multumite de explicatia de mai sus...doar ca...
NU infofolitul copilului este solutia caci DA astazi este bunica sa puna strampul si mamica sa indese caciula si taticu sa regleze centrala la o temperatura ambientala de 25...dar maine????? Maine copilul va merge in colectivitate si nu va sta nimeni dupa el sa il infofoleasca si va iesi afara si va alerga cu turma lui de purandei si se va bate cu zapada si va fi ud pana la piele si va merge la teatru si sala nu va fi asa de bine incalzita...organismul lui nu va fi pregatit sa lucreze in toate aceste situatii...asa ca poate e mai buna moderatia in grija ce le-o purtam...sa ii obisnuim din timp sa faca fata acestor situatii.

Si ca exemple personale...am multe, multe...dar...
Nepoata face ore de inot, in bazin neacoperit...fie ca-i vara fie ca-i iarna...si inca nu a ajuns la spital...Sambata dupa inot si-a primit si inghetata mult promisa...
Acum o luna a fost ziua baiatului (a implinit un an) si le-am intrebat pe ingrijitoarele de la gradi ce tort sa aduc (in sensul daca exista copii cu alergii cunoscute la ciocolata/alune etc). Mi-au spus sa il aduc de inghetata...ca sa poata manca si cei care sunt la inceputul diversificarii (adica au peste 6 luni).

Si ca intrebare personala: Cum se incalzeste iaurtul?????

va doresc ca racelile sa stea departe de voi....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Eu pe fi-mea o imbracam un pic mai subtire decat pe mine. O imbracam ca acum se imbraca singura . Eu sunt figuroasa, ea nu. De mica-mica am vazut ca o imbracam cam ca pe mine si transpira. Asa ca am mai scos ceva Ca si Noie i-am dat iaurt din frigider de prima data, inghetata mananca de la 1 an si un pic, mancam amandoua inghetata inclusiv iarna si nu racim.
Va dati seama ca am auzit si eu tot felul de chestii cand eram pe afara cu fi-mea de 3 ani, la 15-20C afara, fi-mea mai dezbracata ca mine si cu inghetata in mana . Ca "pe tine te imbraci, dar copilul il porti dezbracat, sa raceasca, ii mai dai si inghetata"

Fi-mea mai racea (adica stranuta si eventual ii curgea nasul, fara febra si maxim 2 zile) daca era transpirata (adica bluza uda serios) si alearga in continuare in vant. Nu s-a mai intamplat de cativa ani. A mai facut si ea o amigdalita, o chestie, dar pana acum am izbutit sa ne mentinem la un normal de maxim 3 "raceli" pe an, din care maxim 1 s-a lasat cu antibiotic (de ex. o amigdalita pultacee).

Sorana si Monica (6 ani)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca se tem de o pedeapsa sii spera într-o rasplata, atunci chiar ca suntem o adunatura jalnica" - Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gecko spune:

revin...tot eu...aia cu racelile si functionarea organismului...

frigul/recele nu este singurul stres la care supus organismul devine mai susceptibil la infectii...De exemplu, oboseala...eu dupa cate o garda din aia crunta de 48 de ore cu N cazuri si somn lipsa trageam cate o raceala sora cu moartea. Sigur ca prin garda pescuiam vre-un virus...dar la fel pescuiam si in celelalte garzi (mai domoale) si nu aveam nimic pentru ca organismul inca putea sa lupte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui gecko


Si ca intrebare personala: Cum se incalzeste iaurtul?????



stai ca mi s'or dat si solutii: ori in cuptorul cu microunde (da' numa' asa, vreo 20 de secunde ), ori se pune recipientul cu iaurt pe calorifer daca'i iarna/ intr'un bol cu apa fierbinte.

inca o faza. noi suntem mancatoare de inghetata amandoua. in fiecare zi cand mergem sa ne luam "doza de inghe" se leaga cate o vecina de noi: vaaaaai, da' cum ii dati asa rece inghetata ??? lasati'o sa se mai incalzeasca putin ca raceste !!!"
la care fii'mea, invariabil: a mine ma paca lece, mami ! ichetata e leceeeee !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui gecko


Si ca intrebare personala: Cum se incalzeste iaurtul?????


Daca i-l dai direct din borcanas, pui borcanasul intr-un recipient cu apa calda si-l tii acolo cateva minute. Eu l-am mai incalzit asa, recunosc, doar cat sa ia temperatura camerei, 18-20 de grade, nu va inchipuiti ca era cald. Sau il scoteam din frigider cu o ora inainte sa i-l dau ca sa nu fie prea rece - dar asta cand era micut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Foarte bun subiectul!
Si eu am convingerea ca noi, adultii care suntem frigurosi datoram asta parintilor care ne-au infofolit conform conceptiei romanesti "sa nu raceasca copilul, mai bine sa-i fie cald, decat frig". Dar parintii nostri nu aveau informatia pe care o avem noi astazi. Este ingrozitor sa vezi cum parinti ai zilelor noastre isi cresc copiii conform acelorasi principii invechite, din ignoranta totala, desi au acces la informatie.

Primul copil s-a imbolnavit prima data la 10 luni cand a luat un virus care a facut turul familiei. L-am imbracat cum am crezut eu de cuviinta, adica subtire. Caciula a vazut abia la 6 luni cand a venit iarna. (la 8 zile cand a iesit prima data afara, erau 30 de grade, evident ca nu avea caciula si am primit apostrofari in parc din care rezulta ca sunt o inconstienta ).
Apoi urmatoarele raceli a fost cand a dat cu nasul de virusii gradinitei. Firesc! Cu toate astea, mama nu se abtinea sa mai arunce un "pune-i ceva mai gros, nu vezi ca iar a racit?" Acum s-a intarit, vad ca de vreo 9-10 luni e sanatos tun.

Cu al doilea copil, alta poveste. A racit prima data la 4 luni, pentru ca cel mare aducea de la gradinita tot ce prindea. Iarasi, firesc! Mama, la fel" pai a racit ca-l imbraci subtire".

Nu pot totusi sa nu recunosc ca maica-mea e destupata la cap si, in perioadele cand mai sta cu ei ii imbraca tot timpul asa cum i-am zis eu, chiar daca o manca palma sa le mai dea o hainuta in plus.


Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Da,majoritatea racelilor sunt virale,antibioticele nu rezolva in aceste cazuri mare lucru,copiii trebuie imbracati adecvat temperaturii ,adica nu poti sa -l scoti cu geaca la 20 de grade ,caciula de iarna si cizme .
Dar eu personal am tras o raceala groaznica dupa ce am stat cu picioarele in apa marii ,de 1 Mai,in facultate.Era cald afara ,dar apa marii era rece.De aceea,bagatul picioarelor in apa de rau de munte in martie mi se pare cam exagerata.
Eu am stat sambata si duminica prin parcuri in Bucuresti destul de mult si nu am mai remarcat caciulite si sosoni.Copiii erau imbracati in maneca scurta,pantaloni 3/4 sau scurti sau rochite si palarii sau sepci.Poate sa mai schimbta ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Roll Bona mea are un pulover de-al Monicai in geanta Eu o duc la gradi, ea o ia de la gradi. Si evident eu n-o imbrac suficient Chestia este ca de anul asta fi-mea a capatat independenta si se imbraca / dezbraca singura asa ca nu mai are bona succes cu puloverele. La caciuli n-a avut niciodata succes ca de alea tragea si daca nu le putea desface urla

Inca o chestie - fi-mea n-a purtat niciodata maieu. Am vazut ca foarte multi copii au maieu pe sub tricou. Nici eu nu port maieu asa ca nu i-am pus nici ei ... e vreo chestie care imi scapa? La gradi noua chiar s-a mirat toata lumea ca "n-are maieu?". Nope, nici macar n-am cumparat maieuri vreodata. Tricoul e direct pe piele. Daca e cazul pulover sau geaca deasupra (sau si pulover si geaca).


Sorana si Monica (6 ani)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca se tem de o pedeapsa sii spera într-o rasplata, atunci chiar ca suntem o adunatura jalnica" - Albert Einstein

Mergi la inceput