Salariu bonus pentru nastere - 2

Salariu bonus pentru nastere - 2 | Autor: marius

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alic spune:

buna seara!
marius, o intrebare: cine suporta acest salariu mediu pe unitate? angajatorul?
se trece undeva in acte? se deconteaza de catre stat?
intreb fiindca nu se stipuleaza nicaieri!
multumesc anticipat!


ALICe
eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaraus spune:

Buna,

am depus si eu cererea pentru salariu bonus(cea de pe forum) si am primit un raspuns nefavorabil, si anume ca institutia angajatoare nu este parte la CCMN pe anii 2007-2010. Conform al. 1 din CCMN doar "partile contractante, reprezentate conform anexei 7" se obliga sa respecte in totalite prevederile acestuia. La finalul CCMN cat si in anexa 7 la CCMN sunt mentionate partile semnatare, respectiv componenta comisiei de negociere, iar ei cica nu se regasesc in partile semnatare si nici nu sunt afiliati la una din organizatiile sindicale. Si nici nu au incheiat un contract colectiv de munca.

Cata dreptate au? Ce fac mai departe? Am citit aici despre o mamica care a primit banii dupa ce a dat angajatorul in judecata. Imi poate spune cum a procedat? Unde trebuie sa merg? Multumesc.

Mona, mami de Antonia (22.06.2004) si Stefan (18.11.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

Alic, salariul mediu pe unitate il plateste angajatorul si este un fel de ajutor social (nu e asimilat salariului, deci nu se impoziteaza, nu se axeaza).
Nu inteleg ce inseamna „se deconteaza de stat“.... Tu esti angajator sau esti mamica care trebuie sa primeasca acest salariu?
Iarasi nu stiu ce inseamna „se trece undeva in acte“... Sigur ca se trece in actele firmei, in evidenta contabila pe undeva. Nu stiu din ce perspectiva vorbesti - a mamei sau a angajatorului.


Monaraus, NU au dreptate:

CCMN pe anii 2007 - 2010
ART. 3

(1) Clauzele contractelor colective de munca produc efecte dup#259; cum urmeaz#259;:

a) pentru TOTI salariatii încadrati în unitatile DIN TARA, indiferent de forma de capital social (de stat sau privat, roman sau strain/mixt), in cazul contractelor colective de munca la nivel national;


Intai trebuie sa depui cerere scrisa, cu numar de inregistrare, prin care soliciti angajatorului salariul bonus, metionand prevederile CCMN care iti dau dreptul la asta plus articolul de mai sus.

Daca te refuza, in scris, sau daca nu iti dau nici un raspuns scris, (un raspuns verbal nu are valoare juridica) faci plangere la ITM (poate se rezolva mai repede asa) sau te adresezi direct tribunalului - depui cerere de chemare in judecata.

Aici gasesti mai multe detalii: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62989

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alic spune:

Citat:
citat din mesajul lui atlantiana

Alic, salariul mediu pe unitate il plateste angajatorul si este un fel de ajutor social (nu e asimilat salariului, deci nu se impoziteaza, nu se axeaza).
Nu inteleg ce inseamna „se deconteaza de stat“.... Tu esti angajator sau esti mamica care trebuie sa primeasca acest salariu?
Iarasi nu stiu ce inseamna „se trece undeva in acte“... Sigur ca se trece in actele firmei, in evidenta contabila pe undeva. Nu stiu din ce perspectiva vorbesti - a mamei sau a angajatorului.









sunt viitoare mamica!


ALICe
eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaraus spune:

Atlantiana, am facut deja cerere si am primit raspunsul pe care tocmai l-am postat pe forum. Habar nu am cum se face cerere la tribunal pentru dare in judecata. Imi trebuie avocat?
Si totusi parca nu as face-o, imi place mult jobul, este exact ceea ce am cautat mult timp, si mi-e frica sa nu raman fara, ca sunt si oameni care se razbuna pe lumea asta....... Nu m-as pune rau cu nimeni.

Mona, mami de Antonia (22.06.2004) si Stefan (18.11.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

Alic, salariul bonus il primesti de la angajator, fie prin casierie, fie pe card (cum hotaraste angajatorul sa plateasca) si nu ai nici o treaba cu statul sau cu decontarea acestui bonus. Tu faci cerere si trebuie sa primesti banii.
Banii astia nu or sa iti apara tie pe fluturas de salariu (nu e un drept salarial, ci un fel de ajutor social), nu se iau in calcul la indemnizatia de crestere a copilului (banuiesc ca de asta te interesa sa stii daca apar pe undeva in acte).


Monaraus, poti sa mai incerci odata si sa le explici ca nu trebuie sa fie semnatari ai acestui CCMN, ca el se aplica ORICUM, TUTUROR salariatilor din toate unitatile angajatoare din tara. Iti dai seama cate pagini de semnaturi ar trebui sa contina contractul, daca ar fi consultata fiecare firma din tara la incheierea CCMN?

Ti-am dat deja link la un topic in care apare si model de chemare in judecata. Trebuie sa te obosesti sa il rasfoiesti. Daca te intereseaza subiectul. Daca nu, nu.

Iar in ce priveste locul de munca, e decizia ta. Sigur ca ai putea sa ai probleme daca devii insistenta si nemultumesti pe cine nu trebuie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alic spune:

multumesc!


ALICe
eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Care este "salariul de baza pe unitate" care se plateste ca bonus? La ce suma trebuie sa ma astept?

Multumesc frumos pentru raspuns!


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Donati 2% din impozit pentru Andei

Fundatia EUROMANIA, CUI 12947122, Bd-ul Ion Mihalache, Nr. 327, Bloc 12, Sc. D, Etj. 4, Ap. 114, Bucuresti,
Cont: RO89 RNCB 0086 0046 6770 0002, BCR Sucursala Grivita




Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raaluca spune:

Si pe mine ma intereseaza cum se calculeaza acel salariu mediu pe unitate.
Cand am intrebat la noi, mi s-a spus ca sa aduna toate salariile de incadrare ale tuturor angajatilor si se imparte la numarul lor.(Salariile de incadrare din luna decembrie a anului anterior pentru calculul salariului mediu pe unitate din anul in curs. De ex, ptr. 2009 se raporteaza la luna dec. 2008)
Stie cineva mai mult?
Se impoziteaza? (n-am gasit nimic in codul fiscal cum ca nu s-ar impozita)
Se plateste CAS? Somaj? Asa ca la orice salariu?

Mai am o intrebare daca se pricepe cineva: Legat de acel 100% brut in mana timp de minim 6 saptamani cf aceluiasi CCMUN 2007-2010 art. 66 (adica acea compensare de 15% data de angajator la indemnizatia de maternitate)daca nu vor sa ne-o acorde ce putem face inainte de a ajunge la tribunal?

multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Marius, da-mi si mie o veste buna si spune-mi ca pot sa imi cer drepturile chiar daca nu mai sunt angajata a firmei unde lucram la momentul nasterii.
In ignoranta mea am intrebat atunci la personal si financiar si mi s-a spus ca nu se da nici un fel de ajutor pentru mame la momentul nasterii pentru ca nu era trecut si in contractul colectiv de munca asa ceva.

Nu au trecut 2 ani de la nastere, dar a trecut 1 an de cand am parasit firma.

Mai pot face cerere acum pentru acordarea acestui ajutor? Si daca da spune-mi te rog si articolul in baza caruia solicit, ca sa le inchid gura.



mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)

si a lui Toma/Filip/Luca/Vlad 28

MINUNEA MEA

A DOUA MINUNE


www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput