Plantare de bulbi in gradina!

Plantare de bulbi in gradina! | Autor: ali-andi

Link direct la acest mesaj

Buna!
As dori sa plantez bulbi de lalele, zambile si narcise, care deja au si frunze, din aceea care se gasesc in florarii sau marile hipermarketuri, insa nu prea stiu daca vor rezista sau daca nu e prea devreme sau tarziu.
Daca a mai plantat vreuna dintre voi sau poate sa-mi dea careva sfaturi, va rog sa ma ajutati.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eld spune:

Si eu vreau sa stiu cand se planteaza, ca anul asta e primul de gradinarit din viata mea.
Ali-andi, de unde ai luat bulbi de lalele? eu de lalele nu am gasit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali-andi spune:

Bulbi am gasit la o florarie de pe Sos Iancului, undeva pe langa sectia 8 de politie.
Au ghivece cu cate 6-8 bulbi.
Daca mai vrei amanunte cu locatia florariei, poti sa-mi spui.

Si la mine e tot primul an in care vreau sa plantez floricele si de aia am asa multe nedumeriri.

Alina, mami de fetita + baietel
Andreea-Maria (02.03.2006) ; 28 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamecitta_C spune:

eu am pus bulbii, cumparati ca atare, doar cepe, fara frunze, din toamna... cred ca mai bine intrabti pe tanti de la florarie...
va dau un link unde se mai povesteste de gradinarit pe-aici:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=132753

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crismac spune:

Bulbii de flori de primavara ( zambile, lalele , ghiocei , narcise ) se pun in pamant de obicei toamna , dar se pot pune si primavara .
Daca au frunze cred ca ar trebui sa mai astepti putin sa se mai incalzeasca .
In general aceste flori sunt rezistente la frig - cele pe care le am eu in gradina deja au frunze si ghioceii galbeni au si boboci si , in ciuda gerului de zilele acestea au rezistat . Dar la cele pe care vrei sa le pui tu este o problema : ele au stat in florarie si in casa la caldura iar scoaterea lor la frig ar fi o schimbare care le-ar tine pe loc o vreme sau chiar n-ar mai inflori .
Mai asteapta putin si daca vrei sa mai pui si alte flori de primavara cumpara bulbii toamna si pune-i in pamant tot toamna .

crismac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Si eu am pus in gradina tot asta toamna(prin noiembrie) bulbii de lalele si zambile, narcise, dar am pus cateva cepe de zambile si lalele in ghivece si jardiniere, am vrut sa am in martie primele floricele, le-am tinut pe casa scarii unde este mai racoare, iar acum am primele zambile aproape inflorite.
Asa ca eu zic sa te bucuri de ele acum in ghiveci, iar dupa ce se trec lasi bulbii acolo in ghiveci o perioada dupa care ii scoti si ii plantezi in gradina(prin august- septembrie), astfel la anul vei avea floricele frumoase, altfel nu stiu ce sa zic, ele fiind invatate cu o temperatura nu stiu cum se vor comporta afara.

Spor la gradinarit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Christel da sfaturi bune,eu sunt o impatimita de flori din bulbi,pe cele pe care le-am procurat in ghiveci le-am lasat pana s-au ofilit florile ca si pe cele cultivate din bulbi;dupa ce se ofilesc frunzele,septembrie,se scot bulbii,se pun intr-un spatiu racoros si fara soare si se replanteaza toamna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali-andi spune:

Fetelor, va multumesc pt raspunsuri.
O sa tin florile in casa si voi planta bulbii in pamant la toamna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Anul trecut in primavara am cumparat si eu pentru prima data zambile, lalele etc. Erau tot in ghiveci de la florarie.
Le-am pus direct in pamint, au mai stat inflorite cit au mai stat. Si au ramas acolo de anul trecut.
Acum in primvara vad deja ca au rasarit florile mele de anul trecut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alegriacasa spune:

buna !!

intreb si eu ca nu am gasit ceea ce vreau eu de bambus,
il am de 1 an si jumatate si mi- au crescut frunzulitele la el aproxim. de o jumatte de matru , ce sa fac cu el, il tin pe pervaz catre lumnina, dar in curind nu va mai avea loc,
mai are si a 2 codita cu frunzulite este de 10 cm,
dati- mi si mie un sfat ce sa fac cu el?

le pot rupe si sa le pun in pamint ? sau cat sa -l mai tin asa?

multumesc!

Mergi la inceput