Filantropia -personal medical, conditii spital (2)

Filantropia -personal medical, conditii spital (2) | Autor: Eseea

Link direct la acest mesaj

Fetelor, haideti sa continuam aici - continuare de la cap 1:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=128044

Mami de fetita si de baietel 33+ ( real 34 + )

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Elena, f bine ca ai vorbit cu dr care te-a operat, asta vroiam sa spun. daca si el si ginecologul si-au dat ok-ul atunci asa e. Alaptare usoara!

Crysyana, nastere usoara si nu uita ca asteptam vesti calde!

Patricia, sper din tot sufletul ca de data asta alaptatul sa fie ALTFEL. Sunt convinsa ca daca te vei informa si ai ambitie vei reusi. E un sentiment atat de frumos. Vezi ca unele tratamente sunt permise in timpul alaptarii, ca si in timpul sarcinii. Sunt multe femei care renunta la alptat, de ex pentru cateva zile de antibiotic, ceea ce e total gresit in cazul in care medicamentul respectiv este permis in alaptare.

Citeste la Alaptatul help line dinainte, cea mai buna "pompa" e guruta lui bb.O sa te descurci cu siguranta, ai sa vezi.

Mami de fetita si de baietel 33+ ( real 34 + )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ElenaBondila spune:

Nu stiu daca o sa fie tocmai usoara, dar asta e, trebuie!
Vroiam sa va mai intreb ce pompa imi recomandati? Manuala sau electrica? Si ce firma?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Elena , eu am Avent manuala, eu m-am descurcat f bine cu ea. Cred ca una electrica e si mai buna ( zic si io) dar e si mult mai scumpa ( cred ca e peste 5-600 Ron).

Mami de fetita si de baietel 33+ ( real 34 + )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Eseea mie in maternitate mi-a spus asistenta de la desfundat san sa nu arunc banii pe pompe...sfanta mana e suficient...oricum Ozi intre 2 luni si 6 luni a primit laptele meu doar cu biberonul (pitici de-ai ei) asa ca aveam o viteza la muls...la Tudor nu a fost nevoie decat ocazional sa colectez lapte in bibe dar nu-mi pierdusem dexteritatea...
Elena, sfatul meu e sa nu dai banii pe pompa inainte...poate nu ai nevoie...cu Ozana nu prea am aruncat banii pt ca nu aveam pe ce in Braila, dar la Tudor am praduit o groaza... Util la maxim: batista bebelusului, scaunul auto, cadita de baie de la OKbaby (cea cu forma intre piciorusele lui bebe) si termometru digital...

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crysyana spune:

Deocamdata nu sunt semne de nastere!!! Trebuie sa merg saptamana viitoare la control si vom vedea ce si cum ... oricum dupa ce voi naste va voi tine la curent (sper sa am timp) cu noutati din spital.
merci Eseea!!!

crysyana 38+ Andrei Valentin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Grati mie pompa mi s-a parut CU ADEVARAT folositoare, chiar nu m-as putea lipsi de ea, as renunta la orice altceva dar nu la pompa. Eu am incercat in spital sa o fac cu mana dar mi s-a parut si super greu, dura si mult si e si f ff aiurea, nu stiu cum sa-ti explic. Cu pompa-alta viata. In plus, stimuleaza si lactatia, eu, o perioada, imi goleam sanii dupa fiecare alaptat. Chiar nu ma vad facand asta cu mana, as face scurt circuit cred. Nu-mi place. Na, fiecare cu ale lui .

Ce ai spus toate mi se par f folositoare, mai putin cadita cu forme, eu am normala si nu m-a deranjat deloc. Dar o pompa Avent manuala e sub 2 milioane ( si mai ai si 2 biberoane in pachet, de ex) deci mie nu mi s-a parut scumpa. Acum, fiecare face cum crede. Eu atat pot spune : nu m-as lipsi de ea. ca sa nu mai zic ca eu nu am avut nevoie de desfundat niciun canal, bb si pompa au scos tot ( da' chiar, cum iti desfunda asistenta canalele, care e procedura, ca-s curioasa?)Aaaaaaa, si eu realmente nu as putea trai acum fara baby video-phone. Chiar nu as putea, nu as mai face nimic toata ziua decat as pazi pe bb. Asta e mai scump, dar nu l-as da pt nimic, ca si pompa.

aaaa, fetelor care ati nascut curand, la plecare mai dau pachetelul acela cu brosuri?? ( si mai erau parca servetele umde sau nu stiu ce si o sticla de apa)?

Mami de fetita si de baietel 33+ ( real 34 + )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Essea, si eu imi doresc mult sa fie altfel.
atunci a fost pur si simplu ghinion, cred. pe deasupra, am si mameloane ombilicate, sper sa le reolvam din timp de data asta cu creme.
atunci am facut tratament cu prednison si medicul mi-a interzis sa alaptez. iti dai seama ca in 3 saptamini s-a dus si picatura aia pe care o scoteam cu greu.
ma intreb, oare in spital nu exista pompa electrica??? mamele de mai demult asa isi desfundau canalele. nici eu cu mana nu am putut...am avut 2 tipuri de pompa, ba chair si a 3-a am primit-o inainte sa ma imbolnavesc.

Patricia s13 si Rebecca 05.02.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ciresica5 spune:

Salutare burtici,

Stie cineva daca in Filantropia, dupa nastere, iti aduce copilul cu tine in camera daca stai in rezerva?

Va pup pe toate!

33+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui PatriciaArdeleanu

Essea, si eu imi doresc mult sa fie altfel.

ma intreb, oare in spital nu exista pompa electrica??? mamele de mai demult asa isi desfundau canalele. nici eu cu mana nu am putut...am avut 2 tipuri de pompa, ba chair si a 3-a am primit-o inainte sa ma imbolnavesc.

Patricia s13 si Rebecca 05.02.2005


va fi altfel, acum esti mult mai informata!! Apropos, tu la ce medic esti?

nu stiu daca exista in spital pompa electrica, habar nu am...nu am vazut, nu m-a interesat atunci dar nici nu am auzit sa zica cineva ca ar exista. Chiar nu stiu, normal cred ca ar trebui sa fie.

Mami de fetita si de baietel 33+ ( real 34 + )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ciresica5

Salutare burtici,

Stie cineva daca in Filantropia, dupa nastere, iti aduce copilul cu tine in camera daca stai in rezerva?

Va pup pe toate!

33+ cu


si pe mine ma intereseaza!! parca spusese cineva mai demult ( dar nu mai stiu cine, sorry) ca peste zi iti pot aduce bb in camera daca vrei, nu numai in rezervele platite! O fi adevarat? Fetelor care ati nascut de curind cum a fost???

Mami de fetita si de baietel 33+ ( real 34 + )

Mergi la inceput