Parerea unui barbat...adevarat

Parerea unui barbat...adevarat | Autor: CampariSoda

Link direct la acest mesaj

Cand doamnele de pe forum ii spun altei doamne ca ar fi bine sa nu mai stea cu barbatul care o bate (si pe ea si pe prunci) sar cate unele sa dea sfaturi despre lenjerii vaporoase si terapie de cuplu. Ba chiar mai rau, uneori sunt acuzate ca sunt frustrate si vor sa distruga casnicii. Iata mai jos parerea (sfatul, cum vreti sa ii spuneti) extrem de articulata a unui barbat care prin natura meseriei e confruntat des cu victimele abuzului domestic.

de aici http://andreanum.org/?p=2011


M-as fi obisnuit cu bataia, imi spune. Privesc incredul, dar asta nu e cea mai mare nazdravanie pe care am auzit-o si-apoi oamenii au dreptul la orice poteca spre fericire, chiar daca pe unele le iau la vale, si-s pline de bolovani de granit, si oamenii se dau de-a berbeleacul pe ele pana cand pielea li se transforma in depozite de fier sangeriu. M-as fi obisnuit cu bataia, dar cu bataia de joc nu m-am putut obisnui. Zambesc, e o atingere intima, catifelata, ca o aducere aminte ca, mai mult ca orice, abuzul fizic e o forma de umilinta, de subjugare, de decapitare a tot ce inseamna fiinta umana.

Acest text se adreseaza tuturor femeilor care au fost vreodata batute de un barbat.

Care au experimentat zornaitul sonor pe care-l lasa in urma o palma, indentatiile rosietice degetelor pe fata, tumefierea obrazului.

Si-a pungilor vinetii de sub ochi.

Si-a ochelarilor de cal; a zilelor petrecute cu prea-mult fond de ten care sa ascunda capriciile partenerului de cu o seara inainte; gelozia lui poate; dorinta lui de a-si descarca adrenalina pe cineva care nu e doar in puterea lui prin inegalitate de masa musculara, ci la picioarele lui prin conventie simbiotica. Femeia care a ales sa ia pozitia rusinii in urma coercitiei.

N-am sa spun nimanui ca isi merita soarta. N-am sa spun ca femeia nu poate fi un tortionar cel la fel de stilat ca cel mai bataus barbat. Ca orice om, barbat sau femeie, in stare de intoxicatie cu alcool pot deveni violenti. Am sa spun insa un lucru care urmareste sa demitizeze status-quo-ul social vis-a-vis de violenta conjugala si care, cu putin noroc, va agrega imprejur un numar de reactii mici, si totusi importante. M-am obisnuit deja, de toti anii in care scriu, ca oamenii nu iau decat maxim 3 vorbe din avalansa mea de vorbe puse adeseori in forme si participii nastrusnice. Dar nu e nevoie decat de 3 vorbe. Odata spuse, nu mai pot fi luate inapoi. Astfel incat iata pe primele doua: deschide(ti) ochii.

Violenta este, inafara ringului sau razboiului, boala mintala. Nu exista scuza, justificare, onoare, sau preambul, la o palma data, indiferent. Multe dintre pacientele mele care sunt batute de barbat au depasit deja granita celor o mie de pumni, de la al o sutelea deja se obisnuisera sa relativizeze; invatasera cum sa intoarca spatele ca mana sa se loveasca de cutia toracica si nu de sani, sau de coaste, sau si mai rau au invatat ca ce e sub ele e mai important, vezi uter si perineu. Si daca mana nu lovea organe vitale, cumva “nu se mai punea”. In relatii din acestea vine un moment in care bataia e un sport, daca a mancat Steaua bataie de exemplu nevasta primeste doua palme, daca altul a luat prima la servici nevasta mananca doua picioare in fund, daca ciorba e prea fierbinte una dupa ceafa, daca sosetele nu sunt calcate i se arunca un pahar in frunte.

Violenta conjugala omoara mai des decat vedeti imprejur. De la prima palma riscul unei femei de a muri in urma unui conflict conjugal devine mai mare cu 10 - 50 de ori decat al unei alte persoane, indiferent de orice alta boala cronica pe care-ar avea-o. Stress-ul provocat de supunerea la abuz fizic repetat ingroasa artere, creste sansa de infarct miocardic, secatuie glandele adrenale de orice posibilitate de raspuns, multe femei se refugiaza in mancare pentru ca devin hipercortizolemice. Uita-te in jur pe strada, de curiozitate, intr-o zi, la femeile din autobuz. Femeile care merg pe strada. Femeile care stau la coada. Gandeste-te ca, probabil, zilnic vezi cel putin o femeie pe care o bate barbatul. Mai mult decat atat, nu uita sa te uiti in fiecare zi in oglinda. Femeia aceea poate ca esti tu. Si mai gandeste-te ca daca tu esti aceea, cu siguranta nu esti singura.

Ai zice ca datina straveche de a fragezi nevasta cu blana din gard s-a pierdut la ultima colectivizare; ca doar barbatul ne-educat, grobian, extras cu forcepsul din fantasmele lui Octavian Goga sau romanele lui Liviu Rebreanu ar putea, vreodata, sa necinsteasca o partenera de viata, pe femeia care-i sta alaturi, de maniera asta. Dar nu, statusul socio-economic nu influenteaza cu absolut nimic sansa sa ai un barbat violent ci doar accesul la o ambulanta sau la mijloace de sustinere in eventualitatea in care vrei sa scapi. Pentru una dintre mamele unui pacient de-al meu care a facut un raptus in cabinet saptamana trecuta, dupa aproape 20 de ani in care tinuse un secret ca barbata-su si ea nu mai au nimic in comun, si ca in primii ani de casnicie o batea cu salbaticie, e putin probabil sa fie drum inainte in Romania anului 2009. N-are decat 10 clase. Apogeul carierei ei a fost sa fie vanzatoare, sa piarda trei sarcini toxice si la a patra sa faca un copil cu probleme. Si-l iubeste, acest copil, pentru el incaseaza fiecare scatoalca posibila, si odata n-a dat inapoi. Totusi, spune, cum sa creasca baiatul fara un tata? Vedeti voi, in (pre)judecata sociala a acestei tari e acceptabil sa fii o femeie abuzata fizic, psihologic, sexual, emotional, dar familia e vazuta ca o triada mama-tata-copil. Familia mononucleara e mai hulita chiar si de babele cu spinarea tabacita de mana barbatului din alte vremuri care visau ca ar pleca intr-o zi si nu s-ar mai intoarce, eventual de pe lumea ailalta.

Nu fugiti de posibilitatea ca veti fi femei singure. E okay sa fii singur, vei fi in viata. Vei fi facut ce trebuie ca sa ai grija de tine. E okay sa pleci din casa unde ti-ai luat o singura palma. Din momentul in care palma s-a petrecut cea mai buna predictie pentru viitor e acea palma. Evidentele arata ca daca un barbat a lovit o data, 90% din timp va lovi si a doua oara. Si daca a lovit si a doua oara, 100% sanse ca a treia oara nu va fi palma, va fi pumn.

Bataia ca bataia, dar cum ramane cu batjocura? Adevarul e simplu, Romania este o tara pregatita putin, dincolo de remarci rudimentare, sa absoarba stigma care vine dinspre o familie in care exista violenta conjugala. In primul rand ca nu se respecta dreptul la intimitate, la sanctuar, statul nu face absolut nimic sa apere demnitatea femeii si, oricat de mult ti-ai dori, nu poti obtine un drept de interdictie ca lumea care sa poata fi pus in aplicare de asa-zisa politie de proximitate. Barbatul bataus intra, cel mai adesea, pe o usa rotativa a sistemului din care invariabil va suferi tot femeia. Ce de facut?

Cea mai buna optiune o ai, pana la urma, la psihiatru. Cu atat mai mult daca exista si copii la mijloc. Persoana care ar fi dus bataia, dar nu bataia de joc a crescut intr-o casa unde tata, cand era beat, o batea pe mama. Si ca ea sunt oare cate sute de mii. Cu siguranta dintre aceia unii s-au facut psihiatri, desi mai probabil multi crescuti in violenta familiala au perpetuat “bunele” obiceiuri mai departe. Daca esti femeie si ai copii marele pericol, chiar daca ei nu sunt batuti, e sa inmagazineze atmosfera violenta si-apoi sa o exprime fie la scoala, fie mai tarziu, atunci cand vor avea relatiile lor intime. Mama, daca ai o fata si te bate barbata-tu, rezolva situatia chiar daca nu da in ea. Oricum ai da-o, faptul ca asista la asta o pune la risc mult mai mare ca la maturitate sa aiba parte tot de un barbat bataus. Mama, daca ai un baiat care vede asta sunt sanse sa faca si el intr-o zi ca tata-su. Aici se afla intr-o buna masura prima evidenta a teoriei mele ca barbatul e veritabilul rezervor de boala mintala. Barbatul e vulnerabil la violenta pentru care are o inclinatie biologica. Degenerarea acestei inclinatii face din barbat principalul faptas de abuz (desi nu singurul) iar din abuzul fizic principala sursa de trauma din care emerg apoi depresie, anxietate, stress post-traumatic, panica, disociere, conversie, tulburari ale identitatii corporeale, dependenta de substante, liminaritate sociala…si lista poate continua. Dar barbatii violenti vin din familii unde a existat abuz fizic, sunt direct expusi acestui morb. Ca atare, e profilactic pentru o mama, si generator de sanatate, sa-si scoata copilul din mediul unde exista violenta.

Sa nu-ti fie teama ca la primul act violent la care esti supusa sa te duci si sa iti ceri un certificat medico-legal care sa dea greutate juridica unui astfel de fapt. Asta iti ofera un medic legist, dimpreuna cu consilierea pe care ti-o poate oferi psihiatrul dar si alte resurse vis-a-vis de intreruperea ciclului de intimidare care vine odata cu abuzul. Pentru multe femei batute pe care le stiu nu s-a pus vreodata problema ca ele sa obtina vreun document al suferintei lor decat in acele ipostaze in care bataia chiar “le-a bagat in spital”. Mai mult decat atat, violenta ar trebui si chiar e in unele tari un motiv suficient ca acel barbat sa intre automat in circuitul psihiatric si sa fie obligat de un judecator sa primeasca o evaluare psihiatrica a starii de sanatate. Nu e inca si la noi asa, dar poate cu presiune publica va fi. Mitul pe care incearca sa-l perpetueze barbatul violent este acela ca femeia e singura, ca nu are scapare, si ca - mai mult decat orice - nu exista consecintele pentru faptele sale. Asta intretine abuzul si permite ocara celor o mie de pumni.

Un paradox pe care trebuie sa-l mentionez, pe care l-am auzit si azi, e acela ca in cazuri de abuz fizic, de violenta conjugala, e posibil ca accesarea familiei (”ma duc la mama si la tata”) sa fie in sine problematica iar marturisirea unui abuz complicata mai ales cand astfel de “mame si tati” sunt participanti pasivi la abuz. Dar daca mama sau tata sunt acolo, nu lasa sa treaca timpul sau sa patesti o mana rupta ca sa apelezi la ei. Daca exista violenta si la tine acasa, intra pe prima usa pe care nu scrie “violenta”. Poate ca e un prieten. Poate un coleg de servici sau de facultate. Poate e medicul de familie sau poate e psihiatrul la care te-ai dus sa-i spui ca nu poti sa dormi, sau ca nu mananci bine, sau ca ai slabit 20 de kilograme si care trebuie ca va observa in ochii tai aceeasi teama existentiala pe care o are orice animal prins in capcana; o capcana reala dar pentru care exista scapare.

Chiar si oamenii straini sunt capabili de atingeri intime care ne mangaie in strafundurile sufletului. Pentru o secunda nu exista distanta, dar numai pentru o secunda. In restul timpului sunt vieti traite separat, in particular, in demnitatea propriei individualitati. Fiecare om are dreptul fundamental la a fi stapanul propriului castel, al propriului corp, al curateniei acestui corp. E un drept inalienabil iar atingerea lui trebuie intampinata cu forta. Nu bataia de joc, sau mai bine zis nici macar bataia de joc nu trebuie dusa. Dar in primul rand violenta in familie a venit timpul sa-si gaseasca un sfarsit pentru tine, poate, cea care ai citit pana acum si iti curg lacrimi in timp ce-ti revizuiesti viata. Cat mai e pana se intoarce acasa? Se mai vede urma ultimei batai? Copilul e acasa? Mai e cineva? Nu? Atunci ia agenda de telefon, cauta numarul unei persoane in care ai cat de cat incredere, noteaza-l pe o hartie, si incepe sa pui la cale iesirea din acest gulag.

G.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JAR29 spune:

Adevarat.
Ma gandesc ca un limbaj mai putin tehnicist ar fi ajuns mai usor la sufletul unor astfel de femei (ma refer la femeile care sunt victime ale unui abuz de felul celui descris). Pentru ca....sufletului era adresat nu-i asa?
Sunt sigura ca tu stii deja ca statisticile spun ca, procentual, majoritatea sunt femei cu mai putina scoala.

Ai mare dreptate da....mie nu mi-a placut tonalitatea. Si era o vorba "tonul face muzica". Mai ales cand vorbeste cineva cu o meserie care incepe cu psi.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Vai, exact azi am citit si eu asta pe respectivul blog si ma gandeam daca ar fi o modalitate de a-l pune aici, fara sa fie cu suparare pentru autor, chiar daca mentionez sursa.
Articolul este superb scris, dupa parerea mea. Si de ce sa scrie "pe intelesul celor fara scoala", cand pentru ele scriu zeci de femei pe forum iar ele tot nu se pot desprinde de agresor? In afara de asta, e o prejudecata ca doar cei fara scoala folosesc violentza fizica; de multe ori caracterul si educatia (lipsa) nu pot fi compensate de studiile superioare! Cunosc cazuri in care tampitul care isi snopeste sotia in bataie e avocat, sau doctor sau orice care la prima vedere ar parea prea "onorabil" pentru a face asa ceva!

29
http://community.webshots.com/user/Ilinca_M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CampariSoda spune:

Pai ce e de retinut din articol - si anume ca dupa prima palma in 90% din cazuri vine si a doua respectiv ca de la prima palma riscul unei femei de a muri in urma unui conflict conjugal devine mai mare cu 10 - 50 de ori decat al unei alte persoane - zic io ca ii destul de "pe intelesul" oricarei femei care se plimba pe forumul asta (ca vorba aia, alora cu acces la internet li se adreseaza..).
Cum zice si Ilinca, despre suflet s-a tot vorbit. Ce mi-a placut mie e ca omul asta explica destul de clar si pragmatic cam care ii soarta unei femei care sta intr-o relatie abuziva. Ca nu ne place sa recunoastem ca asta ii adevarul si tot cosmetizam...asta ii alta poveste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JAR29 spune:

Ce am vrut eu sa spun:

1. Majoritatea femeilor abuzate (batute, lovite) pe care le cunosc eu, sunt undeva la limita saraciei, au cateva clase, maxim 12, au un servici de unde castiga un salar minim, au 2,3 copii si nu citesc forumuri. Nici articole .

2. Pe forumul asta sunt femei destepte. Nu stiu cate diplome au, dar nu as fi fost aici daca nu apreciam si nu aveam de invatat din experientra, sfaturile, modul de a pune problema de pe aici.

3. Sunt foarte de acord cu ceea ce spune autorul articolului - un barbat adevarat sau un alt barbat adevarat - dar, dincolo de acest forum si articol e realitatea.

Si realitatea.....eu una nu prea stiu ce sa ii raspund unei femei, dupa ce ii recit un discurs asemanator, femeie care ma intreaba, daca ea isi paraseste barbatul,care o bate macar la doua zile, cu ce isi hraneste copiii, cu ce isi plateste intretinerea, scoala,mancarea, tot ce are ea nevoie pentru cei 2,3, 4 copii ai lor?
In ce masura mai conteaza ca fata ei poate va deveni victima sau ca baiatul ei poate isi va lovi sotia undeva peste 10,15 ani....cand ea nu are ce sa le puna pe masa?

Si asta e doar una din intrebarile la care eu nu stiu sa raspund. Centre de zi, asistenta sociala, protectia copilului....le povestesc eu. Unele chiar merg, pe unele chiar le conving. Se intorc dezamagite. Tot mai bine batute.

La psihiatru, la psiholog. Antidepresive, anxiolitice, consiliere, terapie...da. Atunci cand chiar nu mai pot de obicei. Si cand au bani.

Ce vreau sa spun de fapt...e ca judecam usor, facem ipoteze, teorii, statistici. Pana nu esti acolo, in papucii ei alegerile sunt clare. M-a lovit, am plecat. Nu mai astept o a doua, o a treia. Plec atunci. Pentru ca sigur urmeaza.
Nu prea au nevoie de discursuri si statistici. Discursuri le tine acasa d-lui. Si urmeaza bataia. Oricum nu cred despre ele ca valoreaza ceva. Oricum a avea un sot, a apartine cuiva, inseamna mai multa siguranta decat a fi singura. E clar ca nu se va descurca singura. Sunt frici acolo mai mari decat bataia. Mai amenintatoare.Cu bataia au experienta. Si da, de cele mai multe ori si mama a avut experienta.

Eu am renuntat sa dau sfaturi, sa zgatai si sa spun trezeste-te, deschide ochii....Am constatat ca stiu asta deja. Prefer sa ascult, sa incerc sa inteleg, sa fiu acolo in realitate atunci cand imi spune ajutor. Si sa vedem, poate impreuna, isi reaminteste cat e de puternica, cat e de luptatoare, cat de mult conteaza. E nevoie de timp insa...si de intelegere.

PS. Mi-ar place sa dau print si sa le ofer unora si altora articolul. Mi-e teama ca nu ar intelege, si ar renunta sa citeasca dupa primele randuri.
Desigur ca mai sunt si din cele care inteleg. Si am sa il printez.Poate gresesc eu si "Deschide ochii, trezeste-te" va face diferenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

...si totusi, asta e esentialul care ingrijoreaza: poate nu atit de clar exprimat in procente exacte, dar femeilor abuzate (batute ca sa fim mai exacti) li s-a tot spus, pe intelesul ...oricitor clase, ca daca au fost agresate o data vor mai fi agresate si de-acum incolo, ca impinsul sau strinsul de brat se vor transforma in palma, apoi in pumn, apoi in lovitura de picior, strins de git, batut cu ciocanul de snitele. Li s-a spus si ca cel mai probabil nu vor fi singurele victime ale violentei, si ca loviturile se vor indrepta in curind si asupra copilului/copiilor. Li s-a spus ca, oricum ar fi, copiii VAD si INTELEG ce se intimpla, si vor adopta aceleasi modele comportamentale in viata de adult.
Dar de obicei, cind ajungi sa le explici ca in fond ele sint libere sa faca ce doresc, dar nu au dreptul sa isi nenoroceasca si copiii, toate aceste femei bat in retragere, isi amintesc ca de fapt...nu au fost batute asa tare, ca "copilul a fost batut mai serios doar de 5-6 ori"(asta e citat de pe forum), ca are si sotul dreptatea lui, ca vine obosit de la munca si ea e pisaloaga si il streseaza suplimentar...

Si in aceste cazuri, nu te gindesti ca daca ar exista si in tarisoara asta un sistem de protectie a minorilor functional, primul si cel mai destept gest ar fi sa anunti Protectia Copilului sa intervina? Ca mie personal mi-a iesit pe nas de cind tot citesc pe aici despre mame iubitoare care ii asigura copilului o "familie". Ajungi sa consideri inutila lupta de a salva adultul abuzat, iti vine sa-l lasi in plata Domnului (sau sa-i mai arzi si tu o pereche de palme poate s-o trezi la realitate)

if you can't say something nice, then don't say it at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CampariSoda spune:

Jar, io iti inteleg frustrarea. Dar omul asta explica destul de clar si asta - pentru ca in .ro e o problema culturala - femeia singura e bau-bau, e neterminata, e oricum numai OM demn de respect nu.
Cat despre problemele materiale -
1) te intorci la parinti
2) trebuie sa ai vre o prietena/vecina/verisoara/matusha de-a shaishpea care sa iti dea un colt de paine pana te pui pe picioare
3) centru maternal/de zi/social

Din punctul meu de vedere e simplu - trebuie sa iti doresti mai mult sa traiesti decat sa mori. Fizic si psihic. Io una n-am nimic de-a face cu asistenta sociala, prestez despre lucruri mult mai plicticoase, dar parerea mea de outsider (si aici is oarecum in disagreement cu Pisigri) e ca femeile astea trebuie pisate pana pleaca de langa calau. Se duc odata in centru si is dezamagite - nu-i nik, le mai trimiti odata. And so on. Si discutie si vorbit cu ele cum bine punctezi pana in panzele albe. Poate din 10 una se trezeste la realitate....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Statisticile nu spun deloc ca violenta se intampla mai ales femeilor cu mai putina scoala, dimpotriva. Barbatii violenti apar in TOATE paturile sociale, toate nationalitatile, toate varstele si toate culturile, iar sotiile lor sunt la fel de diverse. Fenomenul nu are legatura nici cu studiile, nici cu bogatia. Si apare in toate tarile, civilizate sau nu.

In general barbatii violenti sunt lasi (de asta si prefera sa atace o femeie) si foarte orgoliosi. De aceea, cei mai rasariti intelectual invata sa isi bata femeie fara sa lase urme vizibile pentru ca nu cumva sa se afle in societate ce fac ei acasa si sa isi strice imaginea.
Culmea e ca femeile devin complicele lor pastrand secretul, fiindu-le rusine ca si cum ar fi vina lor. El e cel care se poarta ca un monstru, nu ele. De ce le e rusine ? Tocmai pentru ca societatea nu reactioneaza de ce le mai multe ori bine. In loc sa le sprijine, le infunda. Si nu vorbesc doar de Romania. Din pacate si familia reactioneaza de ce le mai multe ori la fel. Fie nu vor sa le creada, fie le acuza pe ele.
Cu cat femeile sunt pe o treapta mai inalta din punct de vedere intelectual, cultural, material, cu atat le e mai rusine sa recunoasca fata de ceilalti. Tocmai din cauza imaginii gresit propagate ca asta s-ar intampla doar celor sarace cu duhul, ceea ce in consecinta le-ar face si pe ele sarace cu duhul in ochii celorlalti.

Astfel de barbati lovesc femeile mai ales cand sunt insarcinate (pentru ca sunt mai vulnerabile sau pentru ca nu mai au chef de sex ca inainte!?). La majoritatea prima palma a aparut in timpul sarcinii. Nu mi-a venit sa cred cand am auzit, dar din pacate e adevarat.
Intrebarea pe care ti-o poti pune atunci e : ce vrei ? Ca la prima sau urmatoarea sarcina sa iti omoare copilul in burta ?

Cateva statistici :
- o femeie din 6 in Europa e victima a violentei conjugale.
- in Franta :
-- femeie moare la fiecare 3 zile din cauza violentei conjugale
-- mor in medie 2 copii pe zi in urma violentelor conjugale
-- un barbat moare la fiecare 14 zile in urma violentelor conjugale si de obicei de mana femei care se apara
Violenta fizica este precedata sau insotita de violenta psihologica care de multe ori este mai rea. Pentru a transforma un om intr-o victima e nevoie sa il supui. Iar asta se face hartuindu-l zilnic psihologic, aducandu-l in dependenta financiara, neoferindu-i nici o clipa de liniste.

Ati auzit de sindromul Stockholm ? Cand o victima se indragosteste de abuzatorul ei ? Aici lucrurile incep putin altfel, mai intai e dragostea, dar apoi degenereaza in acelasi fel. Femeia respectiva ajunge sa creada ca omul respectiv e Dumnezeu, ca orice ce i-ar face el, ea nu se poate opune. Ca nu poate scapa.

Ce ar trebui sa inteleaga aceste femei:
- e ca nu li se intampla numai lor, mai sunt foarte multe femei care patesc acelasi lucru
- nu e normal ce li se intampla, normalitatea nu este cea pe care o prezinta el, chiar daca asta era normalitatea si in familia largita
- nu e vina lor
- se poate iesi dintr-o astfel de situatie
- el nu e Dumnezeu
- lucrurile nu se vor imbunatati si nu va mai fi niciodata ca la inceput cand se iubeau ca niste porumbei
- nimeni nu e complet bun sau complet rau, deci e normal ca el sa aiba si niste lucruri bune, dar astea nu compenseaza lucrurile rele pe care i le face
- lucrurile pot degenera pana la moartea unuia dintre soti sau dintre copii – si din pacate acest lucru se intampla mult mai des decat ne-ar placea sa credem
- au dreptul la fericire, iar ceea ce traiesc ele NU e fericirea
- copii lor au dreptul la fericire si la viata



Cum poti ajuta o astfel de femeie ?

- Sa o ajuti sa isi recapete respectul de sine, sa ii redai increderea in ea. Spunandu-i ca e frumoasa, e tare, e puternica si nu merita sa traiasca ceea ce traieste. Are nevoie de o mana care sa o ajute sa se ridice din genunchi. Uneori e nevoie doar de un punct de sprijin.
- Sa nu o judeci indiferent ce iti povesteste. Nu esti in locul ei, nu stii ce se petrece in sufletul ei. E foarte usor sa judeci la rece, dar e cu totul altceva la cald. Cald insemnand frica, emotii, teroare, dragoste…

Uneori iesirea dintr-o astfel de situatie e aproape ca un antrenament de lupta. Si asta chiar cu inamicul in casa. Fara sa il lasi sa iti ghiceasca mutarile. E nevoie de timp, de intelegere, de sprijin… Iar uneori e nevoie de o frica mai mare, care sa depaseasca frica de EL si care sa te impinga la actiune. Cum ar fi frica ca vei pierde sarcina sau ca iti va muri copilul daca mai stai cu el. Dar mai intai e nevoie de intelegerea ca aceste amenintari sunt reale, nu imaginare.

Cand esti dependenta financiar de el e greu, dar tot se poate face ceva.
Ce le vei pune pe masa daca te desparti de el ?
Dar cine le va mai pune ceva pe masa daca mori de mana lui ? Pe cine crezi ca isi va varsa in continuare nervii « sotul » cand tu nu vei mai fi (asta in cazul in care o sa ii mai pese cat de cat de copii) ?


E nevoie de informare, la toate nivelurile. Ca daca sotul te bate si te duci si ii spui mamei sau soacrei si ea iti spune :’Asta e, rabda !’ atunci asta faci. Pana cand afli ca nu e normal sa rabzi.


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andabrro spune:

Eu cred ca modalitati de-a iesi din situatie s-ar gasi, daca exista cu adevarat dorinta.

Pornesti de la o adevarata coloana vertebrala; contrar parerii (dorintei?) unora, femeia nu-i un organism parazit, incapabil sa supravietuiasca in absenta unui organism-gazda. Majoritatea, ca si barbatii, au o pereche de brate si-un creier, uzul carora ar fi de preferat sa-l descopere inainte de-a aduce urmasi pe lume.

N-are cu cine lasa copiii cit e la munca? Se poate cupla cu o alta femeie in situatie similara si cresc copiii in grup, de exemplu. Daca n-are luxul parintilor, socrilor, asistentei sociale. Ori poate gaseste un alt barbat, unul "adevarat" de data asta. Ori, ori, ori (ca mai am vreo 2 posibilitati dar nu le postez pe forum nici in ruptul capului, ca n-am facut 'geaba umbra pamintului atitia ani).

Eu asa zic, ca nimic pe lume nu merita asemenea pret - ruina sanatatii, a auto-respectului si traumatizarea copiilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.
Si de ce sa scrie "pe intelesul celor fara scoala", cand pentru ele scriu zeci de femei pe forum iar ele tot nu se pot desprinde de agresor? In afara de asta, e o prejudecata ca doar cei fara scoala folosesc violentza fizica; de multe ori caracterul si educatia (lipsa) nu pot fi compensate de studiile superioare! Cunosc cazuri in care tampitul care isi snopeste sotia in bataie e avocat, sau doctor sau orice care la prima vedere ar parea prea "onorabil" pentru a face asa ceva!

29
http://community.webshots.com/user/Ilinca_M


Chiar asa.....era de curand o doamna care o lua pe coaja si al carei copil plecase la bunici pt a scapa de un tata abuziv. Doamna specifica ca are o facultate dar nu reusea sa faca nimic sa scape din situatia aia.


Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Acum am nimerit din intamplare un reportaj pe tema abuzurilor asupra femeilor: prima parte era dedicata unor femei simple, fara studii, aflate acum in penitenciar pentru ca dupa 5-10-15 ani de batai crunte indurate au rabufnit si si-au ucis partenerul agresiv. I-au iertat, i-au iubit...si apoi au avut momente de nebunie cand au reactionat instinctiv iar acum fac ani grei de ouscarie, pentru ca faptul ca au fost terorizate nu reprezinta circumstantza atenuanta pentru justitie.
Partea a doua a reportajului era dedicata femeilor cu studii superioare, pe un caz concret: o profesoara universitara de franceza, rector, care dupa ani de zile de suferinte a avut puterea de a se rupe de sotul agresor. Era o fraza interesanta, citat aproximativ:"violenta in randul familiilor cu studii superioare/pozitie in societate nu e mai putin rara, ci doar mai putin vizibila." Asta fiindca insista cineva la inceput pe tema asta, ca doar femeile simple sunt abuzate. Nu, dar in astfel de familii totul se desfasoara de obicei cu urlete, cu fuga pe la casele vecine etc. In "familii bune" si femeile incearca sa ascunda totul, de rusine si umilintza, si barbatii sunt mai subtili in tortura si mai atenti in pastrarea aparentzelor...

29
http://community.webshots.com/user/Ilinca_M

Mergi la inceput