CLASA a 3-a, anul scolar 2008-2009 !!! (4)

CLASA a 3-a, anul scolar 2008-2009 !!! (4) | Autor: helbi

Link direct la acest mesaj

Mult succes tuturor!




O varianta de listuta a micilor nostri scolari



Ana (biluta28)-- Scoala gen. nr 22 .Bucuresti

Ana (madishor) - Scoala Eugene Coste, Calgary

Ana (amai) - Scoala generala nr 97

Andrada(april)

Andreea ( amcris ) - Ferncourt Public School, Sydney, Australia - 13.02.2000

Andreea ( taedi) - Brasov

Antonia (oanagabriela) - College Marie de France, Montreal, Canada - - 13.05.2000

Alexandra (mitzisor)

BIANCA - Elena (helbi) - Martin - Buber Schule, Frankfurt, Germania - 04.01.2000

Bianca (Laura T) - Scoala "Elena Doamna" Ploiesti

Georgiana(camelia72)- Craiova

Ioana (catusha) - Scoala Europeana din Bucuresti

Laura (liliana csaki)- Scoala gen. nr. 11, Bucuresti 24.06.1999

Lia (ocu )- - Scoala gen. nr 79 Bucuresti

Melisa (alina71) - Bucuresti - 06.07.2000

Miruna (zana)

Oana (CristinaT)14.02.2000 - Bucuresti

Sara (Laura XXX) - Targoviste

Sanziana(Cristina)







Andrei(simonasirbu)- - Scoala gen nr 59, Bucuresti

Andrei Roberto (annitha_cl)-- Scoala Gen. Nr. 32, Bucuresti

Andrei (Andruska )- Scoala generala nr 197, Bucuresti

Adrian (cortez)-Scoala Generala nr. 193, Bucuresti

Bogdan(Lala_D)- Scoala gen nr 88 " Mihai Viteazul" Bucuresti - 23. 06. 2000 (stangaci)

Bogdan(fannna2003)

Cosmin-Alexandru (RamonaD) - Scoala nr.98-Avram Iancu, Bucuresti - 3. 10. 1999

Cristian ( mercedes) - Scoala gen. 16 Oradea

Darian Valeriu (alba)- Amerikanische Schule in Bremerhaven (stangaci )

David (mimitete)- Academie Michele-Provost, Montreal, Canada

Deiu (SiminaF) - USA

Gabi (squrriel) - Scoala generala nr. 51 , Bucuresti

George (Cld) - Prahova

Matei (wesel) - Scoala Europeana, Bucuresti.

Mihai (Rodica ) - Scoala gen nr 114, Principesa Margareta, bucuresti

Mihnea (veras) - Scoala Generala nr. 193, Bucuresti,

Radu(mamimo)- - Scoala gen nr 79 Bucuresti

Raul ( Kitty) - Scoala nr. 10 , Tirgu Mures

Sebi (Alma2006)- - Scoala gen. nr 88 " Mihai Viteazul" Bucuresti - 23.10.1999

Victor(cge)- Scoala Guy-Drummond Montreal,Canada - 7.01.2000

Victor(Ana71)-Bucuresti-2.01.2000

Alex(onix) - Deva - 5.07.1999

Tudor (ana stroe) - École Fleur de Vie, Laval,Canada - 31.03.2000

Alexandru (Ramonaj) - Plabo, SUA - 02.09.1999

Mihai (Vic) - Melbourne, Australia-14.11.2000




Prima parte cu emotiile parintilor ( clasa I ):
aici
partea a IIa
a III a
a IV a

Clasa a II a :

1
2
3
4
5
6

Clasa a III a :[/b]

1

2

3


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns april spune:

Andreia multumim pt noul capitol

Vic bun venit
Asteptam impresii. Ce mi-ar place sa stau vara la voi (in emisfera sudica) si vara la noi (in cea nordica) Asa as avea parte doar de vara

Andreia, neaparat trebuie sa-ti faci ceva analize. Nu poti sa stai asa daca nu te simti bine. Sa va faceti bine amandoua.

Cristina - cge felicitari lui Victor pentru proiect si distractie placuta in excursie.

Oana, ce fain ca mergeti la ski, mi-e dor si mie dar pt mine s-a incheiat sezonul anul asta

Alina succes lui Meli la teste

Ana, Ramona, CristinaT, Lala

Mandra mi-e in vacanta la bunici. In ultima sapt de scoala a avut dureri de cap si de burta, asa ca am facut ceva analize. Are oxiuri. Restul analizelor le facem sapt viitoare. Asa ca macar stiu de ce manca ea ffff rau in ultimul timp (nu ca ar manca foarte bine in rest...) dar acum era circ la fiecare masa. Si vroia mult lapte. Asa m-am gandit ca are paraziti. Mai asteptam analiza de giardia-lamblia sa vedem cum stam. In rest se joaca si se relaxeaza.
Eu sunt mai bine, am intrat in normal. Doar gipsul il scot peste 10 zile, dar m-am obisnuit cu el. Asta e.

O saptamana excelenta tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

Andreia,multumim de noul capitol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Anto, ma bucur sa aud ca esti bine. Imi pare rau de Antonia ca nu s-a simtit bine. Dar uite, m-ai pus pe ginduri. POate ar trebui sai fac si eu Biancai analiza asta. Nici ea nu se omoara cu mincatul.......desi, cine o vede, n-ar crede. O sa vad azi ce zice si dr ei.

Vacantza placuta in continuare si succes celor ce-s pe baricade

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

tot eu

april, multumesc !
Eu am fost obsedata de paraziti (cand erau fetele mai mici)
Sunt insa , medicamente eficiente homeopate. Sanatate

In Ro ,stiti daca se da examen pt cl.a V-a ? Ma contrazice cineva ((:stiam ca nu, decat daca optezi pt o clasa intensiva de engl/germana !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

O vreme am tot intrat pe aici si nu mai scriati nicicare, ce de mesaje am gasit acum!

Andreia, multa sanatate. Ce a zis doctorul de gitul lui Bianca?

April, chiar daca te-ai obisnuit cu gipsul eu zic ca-i bine ca te scapi de el. Sper sa fie doar oxiurii aia, ca se rezolva mai usor.

Cristina Cge, e foarte original Victor, mi-au placut comentariile. A predat si Alexandru proiectul lui, il aleseseram foarte simplu, mai mult ca sa vada care sint etapele, sa faca totul corect etc.

Bravo Antonia pentru lectii!

Vic, bine ai venit! Fractii zici? Aici nici gind de asa ceva!

Oare ce a facut Ana cu jobul?

N-avem nu stiu ce noutati. Alexandru si-a intrat in ritm dupa vacanta, face exercitiile de pe site (saptamina asta inca nu...). Ei tot buchisesc la inmultiri si are saptamina asta un test despre magneti.
In timpul liber o lasaram mai moale cu tenisul ca a fost mai frig, a fost si el bolnav. A inceput lectii de pian si urmeaza sa inceapa ceva ce se numeste "public speaking", ca-i cam timid.

Vacanta placuta copiilor din Romania!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Am fost la dr. Deci, amigdalele sunt usor inflamate, dar nu i-a dat inca antibiotic, ea neavind dureri sau febra. In schimb, i-a zis sa bea multe lichide, in special ceai. I-a luat singe pt analize si i-a mai facut vaccinul anti-meningita. Urmatorul control "obligatoriu" e la 10 ani cu repetarea unor vaccine. Dupa rezultatul la analize o sa sun pe sfarsitul sapt si, daca e "ceva" mergem sa discutam.

La mathe fac figuri geometrice. La germana vorbesc despre indieni Si tot indian vrea sa fie si de carnaval. I-am luat costum sapt. trecuta si numai in el sta acum imbracata

Ramona, eu zis ca-s f bune genul asta de cursuri, care-i ajuta sa capete mai multa incredere in ei. Bianca a facut inainte de scoala asa ceva.
Noi continuam cu tenisul, sezonul se termina la sf. lui martie. Bianca ar vrea sa inceapa calarie, dar mie pe de o parte imi e teama de cazaturi (are o colega care, cazind de pe cal s-a lovit la spate si alta si- a frint mina), iar de pe alta parte nu am timp sa o duc. Asa ca, ori continua cu tenisul (si ar fi chiar pacat sa renunte acum, dupa 6 sesoane de cind se antreneaza), ori nu mai face nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

April, recuperare rapida dupa ghips si sanatate domnisoarei. Antonia a facut geardia cind a fost prima data in Romania (avea 3 ani) Din fericire nu a fost nevoie de tratament, a trecut de la sine...

Cristina, succes lui Victor la proiect si tie multa rabdare

Vacanta placuta scolarilor din Romania. Noi avem vacanta peste 3 saptamini

Antonia face si ea figuri geometrice si masuratori in cm, conjugari de verbe la franceza, inmultiri cu numere cu 3 si 4 cifre. Ne-a scos peri albi cu ceasul , nu l-a prins deloc (Ana, unde esti? Parca Tudor a avut greutati cu ceasul...). La istorie a facut marile epoci istorice, la geografie despre continente. Face mici experiente la stiite aplicate. De vineri incepe la muzica...sa cinte la flaut Sa vezi ce ne va mai umple urechile Noi vom merge la ski atita timp cit vremea ne va permite. Duminica a fost la o aniversare si parintii au organizat petrecerea acasa si au facut bomboane si alte forme din ciocolata. In plus a venit cu obiectele de consumat acasa. Mi s-a parut o idee f.amuzanta. Am vazut dupa o eticheta ca era o firma specializata care furnizeaza tot materialul (inclusiv ambalajele).
O saptamina buna.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

La noi au trecut de multicel de partea de masuratori si kg.
Cu flautul Oana, sa stii ca si eu am crezut la inceput ca vor chema vecinii politia A fost entuziasmul mare atunci. Apoi, au lasat-o mai moale. Au invatat 4 note si stiu citeva cintecele, dar acasa mi- a mai cintat f rar. Asa ca.....nu te speria f tare

Cu ceasul si al noi au fost si inca mai sunt pb. Avem un joc f interesant. L-a priceput sapt. trecuta si apoi a acceptat sa-si ia ceasul la ea. primele zile au fost un chin Numai aiurea i-l citea (inversa minutarul cu orarul): Acum e ok. Vor face curind si la scoala.

Ei inca nu fac inmultiri cu 3-4 cifre.....

Nu au materii ca: geografie, istorie, ci una singura Sachunterricht, in traducere ar fi un fel de cunoasterea mediului. Acolo au invatat despre viermi, vreme, dinozauri, prietenie, simturi, hrana, acum invata despre indieni

Bianca isi face lectiile singura din clasa 1 in Hort. Ieri mi-a zis ca invatatoarea vrea sa nu le mai corectam acasa temele, ca sa poata vedea unde au pb. Maine am discutie personala cu ea si o sa o intreb si eu mai multe.

Cred ca suntem singurii la care semestrele se schimba de azi pe maine, fara a exista nici macar o zi de vacanta

Vic, nu intrii sa povestesti cum e si in Australia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vic spune:

Multumesc de primire, fetelor!

Mihai e nascut pe 14 noiembrie 2000. Locuim intr-o suburbie a Melbourne-ului. De curand, mai precis ultima saptamana de vacanta, a fost extrem de fierbinte, cu o saptamana intreaga cu temperaturi peste 40, vreo 3 zile consecutive chiar la 45 de grade. Saptamana asta a fost rezonabil, sa zic, cu temperaturi in jurul a 30 de grade.

Cu scoala, ce sa zic, astept sa vad ce fac anul asta, cum e noua doamna... Important e ca Mihai e incantat, caci un start bun duce la rezultate bune.

Aici anul scolar incepe la sfarsitul lui ianuarie, dar incepand cu anul acesta s-a decis ca 3 din cele 4 zile de "cerc pedagogic" (curriculum day) sa fie chiar la inceputul anului scolar. Asa ca profesorii au inceput scoala pe 28 ianuarie iar copiii pe pe 2 februarie. Anul scolar are 4 trimestre de aproximativ 10 saptamani fiecare, cu vacante de cate 2 saptamani intre ele. Anul scolar se incheie in decembrie, putin inainte de Craciun, iar vacanta de vara are 6 saptamani.

Ca stil de educatie se aseamana cu stilul american si canadian. Adica se invata prin aplicatii practice, jocuri, proiecte si rapoarte, nu prin toceala. In clasa a 2-a li s-au explicat inmultirile si fractiile, si au avut ceva exercitii pe tema asta, dar mai mult ca reprezentare grafica asociata cu scrierea matematica.
Mihai citeste cu placere, dar inca prefera sa-i citesc eu la culcare, ca citesc mai repede si afla mai repede ce se intampla.
La inteles si povestit/explicat ceea ce citeste nu avem probleme, doar ca imi tot repeta ca el nu stie sa citeasca in romana. Mai facem ceva exercitii, dar nu multe.
De scris, scrie tot mai frumos, si abia asteapta sa invete sa scrie de mana - momentan scriu ceva gen scris STAS. La spelling mai avem de lucrat, dar si acolo merge tot mai bine. Astept sa vad progresele de anul asta.

De scris, o sa scriu probabil mai rar luna asta, nu de alta dar am o sefa mai... ciudata. Noroc ca termina la sfarsitul lui februarie! Ca acasa stau tare putin, si atunci ma concentrez pe stat cu copiii la povesti, verificat teme si tot asa.

Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Vic, ma bucur ca ai scris si ne-ai povestit cite ceva despre voi. Inteleg ca mai ai un copil in afara de Mihai........Vad ca pe-afara e cama acelasi sistem de invatat......Succes la scoala si tie la serviciu (sa scapi de sefa si sa ai mai mult timp de povesti ) si....mai trimite ceva caldura si pe la noi

Azi am avut in cap sa ajung la dr sa-mi fac iar analize ...dar........Cind am ajuns la scoala invatatoarea Biancai mi-a zis ca, daca am timp putem avea discutia personala atunci, ca sa nu mai vin la 12,20 iar. Asa ca.....am intrat cu ea intr-o clasa si mi-a zis asa: Bianca e un copil f bun, ar vrea sa aiba mai multe "specimente" din astea in clasa........Ca la mathe a fost intre nota 1 si 2, dar ca au decis (3 invatatoarea) ca acum la mijlocul anului sa le dea note un pic mai mici sa-i stimuleze si ca notele mari vor fi la sfarsit de an. De germana e f multumita, a avut tot 2 (de fapt, cu exceptia la purtare, lucru in echipa si inot unde are 1) in rest are numai 2. Mi-a mai zis ca acum, la clasa a 3-a se cunoaste si mai bine ca ea creste cu 2 limbi straine, ceea ce ea considere exceptional pt un copil! Ca mai face greseli la gramatica, la articole, dar ca sa nu-mi fac griji pt gimnaziu (ca i-am zis eu ca, in situatia in care mai are greseli, poate nu va face fata la gimnaziu). Ca citeste cursiv, face compuneri frumoase si rezumate bune. Ca e f activa si interesata de nou si ca are un potential f ridicat. I-am zis cam ce gimnazii am eu in vedere pt Bianca, ce ar vrea si Bianca si mi-a recomandat sa o inscriu acolo unde vrea Bianca, caci e o scoala ff buna, care expoalteaza potentialele copiilor si ca, Bianca avind asa ceva, ar fi pacat sa nu dam peste cineva care sa stie sa o indrume mai departe si sa scoata din ea tot ce e bun.

De inot mi-a zis ca nu a putut sa o lase sa faca "Aur" pt ca conditiile de antrenament nu erau pt asa ceva. Oricum, e singura din clasa care a primit 1 la inot, macar i-a recunsocut "insemnele" primite inca de la 5 ani. Zicea ca, ar fi trebui sa inoate si imbracati, dar ca la piscina aia nu aveau voie. I-am explicat cum ca, Bianca dupa ce a primit "argint" la 5 ani, a trebuit sa inoate imbracata si incaltata cu haine de iarna , inclusiv minusi, caciula si fular. Era f incintata cind a auzit.
Concluzia ei a fost ce e un copil f bun si f bine educat
, ca nu trebuie sa lucrez cu ea suplimentar (dar eu o fac totusi: adica, facem dictari si a zis ca e f bine, dar si ex. la mathe de pe site-ul american) si ca nu am motive sa ma ingrijorez pt viitorul ei.

De noua profa la mathe nu a putut as zica mare lucru. E complet noua in landul nostru. Dar a predat inainte la gimnaziu si asta nu poate decat sa fie f bine pt copii, ca stie cam ce pretentii sunt acolo. De fapt, se si cunoaste. In primele 2 zile a facut geometrie cu ei, iar de ieri au inceput cu Kopfrechnen (adunari, scaderi, inmultiri si impartiri "mintal", ex de genul 157+39 sau 198-67, etc)......Am facut si eu cu Bianca aseara 10 adunari si 10 scaderi asa, si a avut numai cite 2 greseli la fiecare. Acum sincer, pe mine de ma iei repede cu astfel de adunari/scaderi ma cam bagi in ceata. Adica, si eu am nevoie de un pic de timp de gindire.
Mai zicea invatatoarea ca a citit rapoarte si ca stie ca in RO se face scoala mai mult ca aici........Dar ca scoala noastra, in comparatie cu multe scoli din Frankfurt e f bine cotata. In fiecare sapt. miercurea, vine in scoala un tip de la minsiter, care e placut surprins de ce fac copii aici, in comparatie cu ce fac in alte scoli.

Cam asta am aflat azi. Nimic nou fata de ceea ce stiam sau la ce ma asteptam...

Vic, Bianca citeste in RO, scrie in RO, dar nu la nivel de clasa a 3-a. Daca Mihai are interes, incearca sa-l inveti. Acum e mai usor caci stie deja literele care sunt destul de asemanatoare cu cele din RO (in germana au niste litere speciale gen: ä,ö, ü, ß).

Mergi la inceput