CLASA a 3-a, anul scolar 2008-2009 !!! (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:


Andreia,ma bucur ca Bianca are rezltate bune in continuare si este apreciata. din parta noastra.

Vic , da, vrem si noi caldura ,soare Voi sunteti afectati de criza economica?

Mamici din RO , se termina vacanta :) Noi muncim din greu inca

Meli ,este acum la impartiri si au exercitii de care eu nu-mi amintesc sa fi facut , ex. 25+25.7*7+(6*4+4*8.6*9)+24-21*7.3=?

Sincer ,sunt tentata sa iau calculatorul langa mine dar Meli le face din minte (mai scoate si porumbei)

La cunoasterea mediului , au de facut in fiecare sapt. cate un proiect , pt .maine tb sa adune materiale de scpre mamifere, vertebrate si nevertebrate cu clase si specii. Eu imi amintesc ca faceam toate astea la gimnaziu ,nu-i asa?

Revin,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

tot eu
exempul dat de mine pt. exercitiul de mate , nu este unul corect si nu poate avea nicun rezultat .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vic spune:

Fetelor, azi iar ne coacem... sunt 46 de grade deja...

Mihai e incantat de scoala dupa prima saptamana. Doar ca l-a piscsat ceva si e agitat ca-l manaca rau. Nu seamana a piscaturi de tantar, asa ca suspectez ceva paianjeni sau furnici. S-au umflat, dar cum s-a oprit la asta, si nu a dat alte semne de inrautatire, n-am mers la doctor. L-am dezinfectat si i-am pus compresa rece si parca au mai scazut. Off!

Noi avem doi baieti. In afara de Mihai il mai avem pe Daniel care a inceput acum clasa a 9-a. Se pare ca inceputul a fost bun la amandoi si speram sa fie asa tot anul.

Mihai se incurca in romana la sh, tz, literele cu codite si caciulite, ca si la grupurile ci, ce, che, chi si tot asa. Chestie de exercitiu. Acum, dupa 5 ani in Au, incepe sa prefere engleza, da nu ne lasam...

Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Neata,

am picat si eu aici, am fost plecata la un curs, apoi am fost bolnava si sa zic ca sunt bine acum. Am incercat sa mai citesc, sa mai scriu, dar cred ca sunt alergica la teme.
Ca si voi, am incheiat semestrul 1, l-am incheiat cu Fb pe linie, sper ca si voi la fel, in vacanta, am anulat programarea la munte, pentru eu sunt/am fost bolnava, iar sotul a avut niste examene.

Lala_D, sper ca voi ati fost la munte si ati schiat. Noi ne-am luat si costum nou si degeaba. Felicitari scolarelului.
Am vazut si eu pozele, ce frumosi sunt copii sa-ti traisca.

Citat:
citat din mesajul lui april
La mate au inceput segmentele.
La romana au terminat substantivul.
La stiinte sunt la corpul omenesc.


La mate sunt la impartire.
La romana la substantiv.
La stiinte sunt la pasari.

helbi, ce cadou i-ai facut Biancai? ce si-a dorit?
Cu colegii de clasa e cam greu, pentru ca eu am ales scoala, dupa apropierea de servicul meu si nu de casa. Asa ca nu stiu cine ar veni jumatate de Bucuresti la distractie la noi. Si a mea e foarte sociabila, dar si foarte selectiva, asta nu e de la mine :)), daca nu-i place cineva, a 2-a oara nu se mai apropie.
A.. si nu prea ne cunoastem parintii intre noi, copii vin cu parintii in masina, coboara , ne facem semn cu mana si cam atat. De discutat impreuna, nu prea discutam ca nu ne vedem fata in fata. La serbari, ne felicitam si atat.
Si noi vrem sa inceapa calaria. Dar sa se faca frumos afara.
Andreia, te rog spune-mi si mie ce joc stii cu ceasul, poate aprofundam si noi problema. Il stie o perioada, dar apoi iar pare ca il uita. Cel putin la engleza, o cam termina ceasul.
Am citit tot ce ti-a spus doamna invatatoare referitor la Bianca. Ai un copil tare bun!
Citat:
citat din mesajul lui helbi
I-am explicat cum ca, Bianca dupa ce a primit "argint" la 5 ani, a trebuit sa inoate imbracata si incaltata cu haine de iarna , inclusiv minusi, caciula si fular. Era f incintata cind a auzit.

chiar?? si asta a fost o proba intr-un concurs?


oanagabriela, ce ma bucur ca ati cazut la pace referitor la ora de incepere a lectiilor, sper sa o tineti tot asa. La noi tot la ora 18.00 se fac temele.
La -30 grade??? wow ce performanta.

Cristina, de cand primeste temele pentru toata saptamana? mereu a fost asa? eu cand eram mica eram la fel, voiam sa le termin si sa ma stiu libera. Oana nu-i asa... ma streseaza pe mine, pana in ultima clipa. Cred ca nu se simte bine daca nu simte adrenalina in sange
Si la ce materie a avut Victor de prezentat proiectul cu cartea? cum l-a facut ? l-a scris si l-a citit? sau prin colaje?

Vic, bine ai venit! Cum adica ati inceput in februarie clasa a 3-a? Mult succes lui Mihaita!
E cu 9 luni fix mai mic decat fata mea. 45 de grade??? wow...
Acum am citit ca la voi incepe anul scolar in ianuarie... credeam ca a ajuns mesajul tau mai tarziu cu vreo cateva luni!
Sper ca e mai bine bubita lui Mihai. Bafta la scoala si fratiorului mai mare daniel! E la liceu el? sau si aici e ceva deosebit?

april, multa sanatate! Sper ca ti-ai scos gipsul si esti mai bine! Cu arcada cum mai esti? se mai vede? Ce tratament luati pentru oxiuri? zentel? toata familia? Cum mai este Antonia?

Citat:
citat din mesajul lui alina71
Sunt insa , medicamente eficiente homeopate. Sanatate


Poti sa-mi spui si mie care sunt? se pot da preventiv? Ai un medic care le prescrie? ca vad ca esti tot din Bucuresti.
Si noi la mate suntem la acelasi gen de exercitii.

Citat:
citat din mesajul lui alina71

tot eu
exempul dat de mine pt. exercitiul de mate , nu este unul corect si nu poate avea nicun rezultat .


l-ai inventat tu?

Va doresc week-end placut!
Pe site-ul dem mate mai sunt exercitii? poate facem si noi unul mic azi. Da' mic !



ne apropiem de 9 ani

si :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Buna fetelor, am reusit si eu sa citesc din urma, ma bucur ca e animat subiectul; Vic, bine ai venit la subiect! pai intre temperaturile voastre si ale noastre ar iesi o clima numai buna de locuit ; sunteti de mult in Australia?
Ramona , nu mi-am gasit job pentru ca nu prea sunt oferte, iar eu sunt in plus picky (caut ceva aproape de casa si aici in sub. e si mai rarefiata oferta, si nu orice- pentru ca eu tot am schimbat joburi de cind sunt aici si deja plimbatul asta nu da bine la cv); acum tot astept dupa cei de la guvern, am trecut de un examen si sunt in baza de candidaturi dar nu m-au selectat la angajarile anterioare (binenteles ca au avut prioritate localnicii, deH,francezi nationalisti pina-n unghii);
Oana, noi i-am cumparat lui Tudor o carte care are ceasul pe ea si la fiecare pagina o poveste, asa ca trebuia sa mute ceasul in functie de poveste, cu aia ce am mai reusit, dar intre timp vad c-a uitat!
Constat ca la scoala lui Tudor se face matematica tare slabut in comparatie cu ce spuneti voi in Romania: ei inca n-au aprofundat impartiri sau ecuatii, se tot invirt intre inmultiri simple, figuri geometrice, s.a.; oricum el la matematica merge bine, la franceza in schimb nu e lucrare fara greseala , media e de 2-4 greseli/lucrare, asa ca ii platesc acompaniatoarea lui de la scoala de doua ori pe luna vine acasa si face cite o ora cu el (genuri, acorduri, etc); au compuneri de facut cam de cite o pagina, au avut acum doua poezii de invatat pe dinafara, mi se pare (si am mai spus) tare disproportionat nivelul: foarte multa franceza, putina matematica; mai au stiintele naturii, care ii plac lui Tudor, ma tot zapaceste cu povesti despre aborigeni, etc.

cam asta de la noi, o saptamina buna la scolarei si parinti!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Vic, ne-ai povestit tare fain. Eu nu te invidiez pentru caldura ca si aici mai sare de 40 vara si e prea cald.
Da-i copilului niste Claritin pentru intepaturile alea.

Alina, copilul meu ar fi in plop cu asemenea exercitii.

Andreia, felicitari pentru Bianca, e un copil deosebit.

CristinaT multa sanatate.

Ana sper sa iasa cu jobul la guvern. Citeodata dureaza tare mult la astia. Sotul meu s-a angajat asa acum vreo patru luni si cred ca a durat aproape juma' de an toata tarasenia. Nu stiu cum e la voi, dar el e multumit de salariu si de beneficii. Ai dreptate sa nu te arunci la orice job, mai ales ca ai unul de care nu esti multumita. Nu-ti trebuie sa-l schimbi cu altul tot asa. Bafta!

Eu am o clipa de liniste, sotul i-a dus pe copii la Home Depot. In cite o simbata au proiecte gratuite pentru copii. Astazi construiesc o cutie pentru bijuterii. Asa ca o sa am doua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Neata,

Ana, bafta cu slujba. Sper sa fie ceva asa cum iti doresti.

Ramona J, 2 cutiide bijuterii?? te rog fa-le o poza.

Vic, nici eu nu te invidiez pentru caldura ca si aici mai sare de 40 vara si e prea-prea cald.
Se mai intrerupe si curentul si sa vezi atunci distractie. Am vazut niste poze pe net cu caldura de la voi, sper sa le gasesc sa pun link-ul.

Va doresc week-end placut si bafta in noul semestru pentru cine incepe maine scoala!

ne apropiem de 9 ani

si :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vic spune:

Fetelor, weekendul asta a fost cam negru pe la noi, caci sambata temperatura a ajuns aproape la 47. In Melbourne, unde suntem de 5 ani, nu ajunge decat rare ori la 40. Vara asta a fost una neobisnuita. Oricum, urmare unei saptamani la 45 de grade, una la 35, ploaie lipsa de la inceputul lui decembrie, si o zi la 47 cu vant foarte puternic, s-au aprins padurile si acum inca mai ard pe alocuri. Localitati mai mici au disparut pur si simplu. Cred ca ma afecteaza mai mult pentru ca unul din orasele il stiam, l-am vizitat de vreo 3 ori cu familia, ultima data in drum spre muntele cu zapada in iulie. Din orasul asta am inchiriat toboganele (un fel de placi de plastic folosite pe post de sanie), iar la intoarcere ne-am oprit sa vada copiii un tren vechi, cu aburi, cu care se transportau candva bustenii. Si acum nu mai e... Au fost si multi morti, dar case... sute. Noi nu suntem afectati inca, doar daca ajunge focul la centrala de curent electric va fi mai rau.

Oricum, o alta ciudatenie a vremii in Melbourne: la ora 5 erau 46 de grade, la 5.30 erau 29, iar pe la 11pm erau 22. Peste noapte si in cursul diminetii ne-au vizitat si ceva nori, au cazut cativa stropi de ploaie. De-acum avem o saptamana la 20 de grade .

Si daca la noi arde, in nordul Australiei sunt inundatii de vreo saptamana, culmea ironiei.

Aici liceul incepe cu clasa a 7-a, deci Daniel e deja in al 3-lea an de liceu.

Ana, bafta cu serviciul!

Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Ana, bafta cu jobul!

Vic, imi pare rau sa aud ca aveti, desi indirect, pb idn cauya vremii. Chiar nu/s placute astfel de te,mp. Aici, daca se ajung la mai mult de 30 gr la ora 11 la umbra, se declara "zi fierbinte" si copii fac mai putine ore. Anul trecut nu a fost cazul decat in vreo 2 zile. In rest, e umed si rece.....mie mi s-a luat rau de vremea asta. Dupa 8 ani si nu ma pot obisnui ca in miez de vara (iulie, august) sa ai si 18-20 gr. Succes copiilor la scoala!

CristinaT, eu am mai scris: Bianca a primit de ziua ei WII FIT si ceva CD-uri de engleza, hainute(de la mine) , cartela de telefon inacrcata cu 60 euro si o gramada de hainute si alte jocuri, carti........
Jocul cu ceasul e unul in germana, nu stiu cit ajuta chiar daca itzi zic numele. Pe un carton e scris de ex. 6,20 sus si 18,20 jos. Copilul trebuie sa potriveasca pe un ceas (sunt 4) iora. Sau, faci invers, potrivesti tu ora si el cauta cartonul corespunzator. Cele 4 ceasuri sunt fie detaliate (adica ai toate cifrefe de la 1-12 scrise, fie apar numai 12, 3, 6, 9). Vad ca, multzi din generatia alor nostri au pb cu ceasul (eu i-l stiam de la 5 ani si ceva......)

Cristina (cge) cum e fost cu proiectul? Am vazut si eu ghiozdanele cu Strumfi si ma minunam ce preturi mici aveti. Aici sa bine de 100 Euro.........Mi-au placut modelele gen rucsac si cu troler....asa vrea Bia de la clasa a 5-a, Ghiozdanul ei e uneori asa de greu, ca are peste 6-7 kg. Se plinge mereu de dureri de spate

Ramona, cum au iesit cutiile de bijuterii?!

Oanagabriela, ma bucur ca Antonia a inteles sa inceapa cu lectiile ceva mai devreme. La noi, e asa: termina cel tarziu la 13,20 scoala. La 13,50-14,00 e in Hort, maninca si pina la 15 are lectiile gata. Daca lectiile dureaza mai mult de 45 min (fara a se uita la cai verzi pe pereti) trebui esa anuntam invatatoarea, si le da mai putin. Eu o iau spre 16-17 de la Hort si acasa controlez tema si mai facem suplimentar o dictare au ceva ex. de calcul mintal. La ora 18.30 cel tarziu, in general e gata si cu lectiile si cu masa de seara. Are timp de TV pina la 20,20-20,30 dupa care merge in pat si mai citeste pina adoarme (spre ora 21).

O duminica frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Trebuie sa fac poza la cutiile alea. Nu va imaginati ca-s nu stiu ce, niste cutii din lemn acolo... Important e ca le-au facut ei.

Vic, nasoala treaba pe acolo. Am vazut si eu la stiri cum ard padurile. Poate mai vine si ploaia daca s-a racorit.

Mergi la inceput