Organizarea organizarii....

Organizarea organizarii.... | Autor: T_Ioana

Link direct la acest mesaj

Nu e "la misto" doar ca nu mi-a tunat mintea alt titlu.
Stiu sigur ca vor fi persoane care se vor amuza, chiar am ezitat o perioada pana sa postez dar citind pe aici am vazut ca sunt si sobecte mult mai aiuristice, so:
Problema mea este ca nu stiu sa ma organizez! Ma refer in principiu la curatenie si mai ales la curatenia generala care se face de cateva ori pe an....aia de te apuci sa cauti si panze de paianjen dupa calorifer, freci cu periuta rosturile de la faianta de zici ca din moment in moment iti pica petitorii.
La mine e cam asa: ma loveste entuziasmul, sunt odihnita, motivatia e ok, cupilul l-am scos din schema (in sensul ca l-am dus la bona sau sta tati lui cu el ca sa nu mai stau eu cu stresul ca in timp ce eu sterg geamurile cocotata la inaltime el baga doua agrafe in priza sau spala WC-ul cu periuta de dinti), e dimineata tare si impartind treab ape intervale orar imi dau seama ca pe la stirile de la ora 5 ma voi lafai la o ciocolata calda, in fata TV-ului, bagata in halatul meu pufos dupa o baie lunga si fierbinte......In realitate lucruril estau cam asa:
Intru in sufragerie (care la mine are rol de depozit pt ca e foarte friguroasa si plina de mobila antica), incep sistematic sa aranjez cartile imprastiate, din una din ele cade o scrisoare, eu incep sa o citesc, imi amintesc ca e o scrisoare dinr-un sir luuung (primite de la prietena mea cea mai buna) si incep sa caut restul telenovelei, intre timp ma loveste setea, pp, foamea....mananc, apoi aplic principiul "fie omul cat de mic dupa masa sade-un pic", ma remontez si hotarasc sa las sufrageria pt alta zi ca e mult de lucru si ma apuc de baie, spal toate cele cu Domestos, Cif, bla bla, constat ca s-a terminat solutia de WC si imi trag rapid un tzol pe mine sa fug la magazinul din colt sa refac rezerva. Surpriza, pe drum ma intalnesc cu mama colegei de gradi a lui fi-miu, povesti, taca-taca, ce mai mananca fi-sa, ce mai spune fi-miu, trec cel putin 3 sferturi de ora, ma intorc infrigurata, incep sa impaturesc haine in dulap, ma enervez ca n-am loc suficient pentru boarfe, scot toate boarfele din dulap sa le fac sortarea si sa mai dau si la amaratii care n-au si ingheata de frig, incep sa probez din ele ca doar n-o sa dau haine bune de mers la serviciu ca io cu ce-mi mai cumpar altele....cam asa ma gaseste consoarta pe la 18.30 cand pica de la scarbici lesinat de foame si obosit si nervos pe trafic (deh, face naveta in alta localitate) si constata cu stupoare ca azi dimineata era neaspirat si eventual ceva praf iar acum e tot asa dar e si DEZORDINE cumplita si nu intelege ce am facut in ultimele 10 ore......nici eu
Asta a fost doar asa, ca idee, sa vedeti cam cu cine aveti de a face! Serios acum, ma mai mobilizez si io cand sunt presata de timp si pica mosafirii dar tot cam anapoda imi ies.

Pt cine a avut rabdare sa citeasca pana aici vin cu intrebarile concrete:
- care e ordinea fireasca, cea mai practica, in care se face curatenia. Adica spal geamuri si apoi spal pe jos, aranjez cartile in biblioteca si apoi sterg praful, fac ordine in camara si apoi spal pe jos (asta e cam logica chiar si pentru mine).....sper ca ma intelegeti voi!

Stiu ca multi se vor mira cum am supravietuit pan ala 28 de ani fara sa cunosc aceste reguli elementare dar io-s pasionata de gatit si as fi cea mai fericita daca as dormi in bucatarie, curatenia pt mine e un cosmar si daca fi-miu are chef sa ne trantim pe jos si sa ne taram ca indienii pe coate sau sa batem mingea in casa prefer activitatea alaturi de el.

Gospodinelor adevarate, va astept cu sugestii si metode rapide!


Ioana si www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1bb14a37cece1022bc3177&skin_id=0" target="_blank">Razvan (03.12.2005) (montaj)
www.dropshots.com/T_Ioana" target="_blank">1
www.dropshots.com/T_Ioana2" target="_blank">2
www.dropshots.com/T_Ioana4" target="_blank">3



"Cainele moare de drum lung iar prostul de grija altuia"



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Ha ha ha ,m-am cam recunoscut in descriere.Sorry ca iti raspunde o gospodina ne-adevarata ,dar nu asa se face treaba d-asta nasoala mai,ci pe bucati si dupa chef.Deci incepi cu vreo saptamana-doua inainte.Luni am chef doar sa aranjez biblioteca,marti am chef sa aranjez hainele in dulapuri,miercuri sa devastez debaraua,joi zi de spalat perdelele si geamurile,vineri dulapurile din bucatarie,sambata spalat baia si tot asa ... In ultima zi doar dai cu aspiratorul si stergi praful.Ideal ar fi cred,sa lasi geamurile pentru final sa nu se mai prafuiasca.Doar nu esti roboata sa le faci pe toate intr-o zi Si in ritmul asta le poti face si dupa-amiaza dupa ce vi de la serviciu.N-o fi ea reteta ideala,dar eu stiu o vorba: "Daca ai o treaba complicata de facut,da-o unui lenes.Va gasi cea mai usoara metoda sa o rezolve".

MONI SI www.dropshots.com/DIA1#date" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
"Rasul e o vacanta instant"

www.versuri-si-creatii.ro/poezii/e/serghei-esenin-7zuduho/focul-vanat-7zudpho.html" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=weJ4a5cKGZ4" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui monica70
....dar eu stiu o vorba: "Daca ai o treaba complicata de facut,da-o unui lenes.Va gasi cea mai usoara metoda sa o rezolve".


Perfect de acord, si am gasit si solutia: femeie la curatenie si eu doar la supervizare dar.........nu-s nici eu cu toate ale mele la mansarda asa ca risc sa o iau in urma ei la refacut.....deci ce rost mai are sa platesc pe altcineva daca stiu din start ca tot va trebui sa-mi bag nasul......plus de asta unde mai gasesc eu pe cineva disponiobil ascum??

Ioana si www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1bb14a37cece1022bc3177&skin_id=0" target="_blank">Razvan (03.12.2005) (montaj)
www.dropshots.com/T_Ioana" target="_blank">1
www.dropshots.com/T_Ioana2" target="_blank">2
www.dropshots.com/T_Ioana4" target="_blank">3



"Cainele moare de drum lung iar prostul de grija altuia"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Incepi cu dulapurile, astea iau cam o zi in toata casa. Scoti hainele la aer pe balcon.
Apoi fiecare camera in parte: iei covorul si-l trimiti pe sotior sa-l bata, daca e vara il duci si la spalat, iei jos perdelel, stergi pe la colturi de paianjenii, stergi dulapurile deasupra cu carpa umeda, ramele de la geamuri, geamurile, tragi canapelele, stergi dupa ele si in ele, vitrinele, stergi pe jos si gata.

Bucataria, pe langa ce am scris mai sus, tragi mobila si speli toata faianta si gresia. Ia cam o zi pe putin.

Baia, toata faianata, ob sanitare, gresia la surluit

Holul ultimul.

La final stergi pe jos in toata casa, pui perdelel si covoarele. Toata distractia ma tine 3-4 zile daca sunt acasa si cam 10 zile daca fac dupa serviciu.

Spor la smotru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Daaa!!! Buna solutie! Si eu tot imi iau una dar nu mai apuc.Totusi n-o vad pe femeia la curatenie aranjand cartile din biblioteca, dulapurile cu haine, cu medicamente, sortand vechiturile din debara si sa-si bage nasul prin alte d-astea ... Dar la smotru general merge si drept sa iti spun ar mai superviza-o Papa Pius
Chestia e ca ma asteptam sa apara p-aci multe sfaturi serioase de la gospodinele alea adevarate.E clar insa ca alea in vremea asta nu bantuie pe forumuri ca noi,ci de zor !

MONI SI www.dropshots.com/DIA1#date" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
"Rasul e o vacanta instant"

www.versuri-si-creatii.ro/poezii/e/serghei-esenin-7zuduho/focul-vanat-7zudpho.html" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=weJ4a5cKGZ4" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

ce organizare vrei tu mama? asa ceva, nici pomeneala....!!!!
acum pe bune, serios, dar eu inca nu am auzit de una femeie care sa faca treaba in mod organizat.
T_Ioana, tu spui ca-ti place sa gatesti, in schimb curatenia e punctul 'morte", dar o duci la bun sfarsit cumva...io, de la mama natura am fost anti_bucatareala, catastrofa la gatit, de cosmar la curatenie.
si tot m-am maritat in ciuda pronosticurilor mamei!
eu zic sa le iei pe rand si cand te apuci de un lucru, sa-l duci la bun sfarsit. sa le faci pe bucatele, nu toate intr-o zi, pe ore, de la "X" ora, la "Y" ora, intr-oanume camera si asa termini treaba, fara prea mult stres, amintiri etc...


Kari

Daca schimbi calitatea gandirii, vei schimba obligatoriu si calitatea vietii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

bai de cand astepam eu subiectul asta da mi-era rusine sa-l deschid:)

am mai avut eu o tentativa acum niste ani buni, am primit sfaturi bune dar nu mai srtiu niciunul si pricum nu-s in stare sa le aplic.
A, si nici dupa femeie n-am rabdare sa stau. ma irit ingrozitor.
Io vreau doar sa ingrijesc copiii (spalat, manca,t gatit pt ei, jucat, jucat JUCAT ), sa compun, sa fac poze si sa petrec timp de calitate cu barbatu.

Concluzia?
Noua ne trebuie o nevasta.....
Sa tina casa.
Sa spele vase, rufe, sa calce, sa faca curat si stranga tot ce lasam in urma noastra.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

hihi, sunteti amuzante

si eu stau prost cu organizarea, parca de cand cu fiica-mea ma descurc mai bine, de nevoie.

dar incerc, desi in casa e cam mereu dezordine, sa tin dulapurile in ordine si sa arunc lucrurile pe care nu le mai folosim. aici e problema mare, ca sunt sentimentala, si tre sa ma lupt cu mine sa arunc ceva la gunoi.

la haine si incaltaminte merg pe principiul: ce n-am mai purtat de 2-3 ani trebuie dat, ca sigur nu mai port nici in viitor, iar la restul, dupa inspiratia de moment.

dar cand imi propun sa facem curatenie generala ma apuc din timp de dulapuri, pun in ordine ce e pe acolo, eliberez mobila, canapelele si podelele de lucruri si dupa aia merge usor, in ordinea : scos lenjerii de pe pat, spalat, uscat si pus la loc toate rufele, spalat perdele, aspirat, spalat pe jos, sters praful, spalat geamuri, pus perdele si lenjerii de pat noi. baia la urma de tot, bucataria la inceput.


eu numesc starea de ordine si curatenie default si incerc sa ii explic si sotului, dragul de el, ca tot ce e peste default trebuie pus la loc, ca problema e ca el nici nu le vede, nu il deranjeaza, cum nu ma deranjeaza nici pe mine, de altfel, 75 la suta din timp.

da cu procentele alea de avant gospodaresc ramase zic eu ca ma descurc onorabil. (spre tristetea alor mei, care au standarde mult mai inalte).

m-a distrat descrierea de pe siteul unei firme de curatenie, spuneau ce trebuie facut intr-o casa: mobila de bucatarie spalats interior-e xterior saptamanal, geamurile spalate saptamanal, frigiderul la 3 zile, etc. doamne fereste


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_80
[m-a distrat descrierea de pe siteul unei firme de curatenie, spuneau ce trebuie facut intr-o casa: mobila de bucatarie spalats interior-e xterior saptamanal, geamurile spalate saptamanal, frigiderul la 3 zile, etc. doamne fereste


Chiar asa Da' pe Dc,cand sa mai stam? Cu copiii cand sa ne mai jucam? De-o carte sau un film cand sa mai avem timp? Nu mai zic de strand si iesit la iarba verde vara sau la zapada iarna Sa fie gospodine perfecte de genul asta altele,io una ma abtin.Poate doar casnicele sa isi permita asa un lux,sau cele cu menajera evident.

MONI SI www.dropshots.com/DIA1#date" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
"Rasul e o vacanta instant"

www.versuri-si-creatii.ro/poezii/e/serghei-esenin-7zuduho/focul-vanat-7zudpho.html" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=weJ4a5cKGZ4" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

e bun tare subiectul - si ma recunosc total in descrierea Ioanei.

uneori trimitem copilul la bunici ca sa putem face curatenie impreuna - si ce credeti? iesim in oras ca doar n-am mai fost demult

mie nu mi-ar trebui o nevasta, ci o Samantha, din aia care da un pic din nas si gata

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

bai de cand astepam eu subiectul asta da mi-era rusine sa-l deschid:)


Aha, m-am gandit io ca mai sunt si alte duamne finute ca mine care intampinau cam aceleasi greutati dar asteptau sa-si puna alta cenusa-n cap...ntz, ntz,ntz
Deci mie imi lipseste o anumita simtire, si anume "Cand vad praful pe mobila si scamele pe covor mi se face parul maciuca si ma ia cu lesin si abia astept sa ma apuc de curatenie"....ete fleoshc, io-s mai nesimtita si nu mi se face nimik, eventual imping mormanul de haine pt calcat ceva mai incolo ca sa am si io loc pe canapea sa citesc cateva pagini dintr-o carte.
Am o colega la vreo 51-52 de ani, subtire trasa prin inel, eleganta, manichiurata, fardata, parfumata, asortata, de zici ca are card de slugi si sofer personal si care madama se trezeste in fiecare dimineata la 5 si isi spala pervazurile exterioare, strange ghem toate covoarele si spala pe jos prin toata casa, intinde totul la loc, il pune si pe barba-su sa se dezbrace de cum intra pe usa (ca de descaltat se descalta pe presul de la intrare)etc, etc si se uita la mine ca la avioane cand vede ca eu cam stramb din nas si nu-i urmez pilda. Imi vine sa o intreb "Cucoana, de Obsessive-compulsive disorder ai auzit?!!". Plus ca azi mi-a mai fost dat sa aud ceva de genul "Pe mine facutul curateniei si calcatul ma relaxeaza"....alta! Doamne in ce lume traim!!!

PS: va dati seama de ce postez la ora asta, nu? Sunt in plin proces de "deratizat" bucataria....macar acum ca doarme Zambiliciul iar consortul e "pe vine" dinspre capitala.
PS2: Kari, inca n-ai copii, asa-i? Stai sa vezi cand vin aia micii si iti scoti sutienul de prin sacul de jucarii, dresurile din flori si cheia de la masina din papucii sotului. David Cooperfield e mic copil pe langa mine, pot sa ma trimita ai mei cu circul, fac un ban cinstit!

Ioana si www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1bb14a37cece1022bc3177&skin_id=0" target="_blank">Razvan (03.12.2005) (montaj)
www.dropshots.com/T_Ioana" target="_blank">1
www.dropshots.com/T_Ioana2" target="_blank">2
www.dropshots.com/T_Ioana4" target="_blank">3



"Cainele moare de drum lung iar prostul de grija altuia"



Mergi la inceput