Organizarea organizarii....

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui T_Ioana

PS2: Kari, inca n-ai copii, asa-i? Stai sa vezi cand vin aia micii si iti scoti sutienul de prin sacul de jucarii, dresurile din flori si cheia de la masina din papucii sotului.






Ioana, ce dulce esti! nu am , decat doi copii! dar fac cat douazeci cateodata!
in primii ani, mi-a fost foarte greu sa pastrez curatenia in casa, de aceea am apelat la ajutorul unei menajere. iar marele meu noroc a fost, ca am construit casa de asa mainera, ca sa fie totusi ordine cand dadeau buzna musafirii. adica, camerele copiilor erau la etaj, camera de joaca chiar la mansarda, asa ca nu-mi faceam griji de ochii musafirilor, soacrei, mamei.
ani de zile am avut menajera, care venea si facea curatenie, cam de doua ori pe saptamana, si a trebuit sa ne invatam sa pastram ordinea, caci mie nu-mi place sa-si bage cineva strain nasul in lenjeria mea, in dresiguri.
cu toate astea, nu m-am dat pe brazda inca!

prefer sa citesc, de multe ori cand e deranj in casa, sau am ceva de facut in bucatarie.
si nici acum nu gatesc prea mult, doar in rare ocazii iar atunci e musai sa strang repede si sa curat in bucatarie, ca altfel....

valeu??!!! deci asa recomanda cei de la firma de curatenie?! in cazul asta, e grav, ca sa faci curat asa de des, nu mai ai timp de NIMIK altceva! iar asta e de neconceput pentru mine.

a, in paranteza, de doua trei ori pe an, ma apuca un chef de curatenie, (femeia din mine!) si fac curat in cateva ore, in toata casa, asta inseamna aspirat, stes praful, pusul hainelor la loc, spalat pe jos. casa cu etaj si aici in Germania.

Kari

Daca schimbi calitatea gandirii, vei schimba obligatoriu si calitatea vietii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elag spune:

Subiect super actual si pentru mine!!!

Acum cativa ani am citit intr-o revista despre o asociatie a celor dezordonati (cred ca de prin Germania). Si era o chestie fooarte serioasa. Aveau intalniri ca cei de AAA si aveau o gramada de sfaturi cum sa te organizezi. In articolul din revista erau niste mici exemple de idei care m-au dat pe spate cat de simple si de utiel erau!!! DAR, desigur, ca o mare ordonata ce sunt am pierdut foarte repede revista si de atunci nu am mai dat de urma ei.
Voi ati auzit de asa ceva???
Daca aveti cea mai mica idee va rog nu ne lasati in ceata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Elag, si nu ai retinut nimik-nimik, nici un truc micut?

Ioana si www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1bb14a37cece1022bc3177&skin_id=0" target="_blank">Razvan (03.12.2005) (montaj)
www.dropshots.com/T_Ioana" target="_blank">1
www.dropshots.com/T_Ioana2" target="_blank">2
www.dropshots.com/T_Ioana4" target="_blank">3



"Cainele moare de drum lung iar prostul de grija altuia"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

eu sunt mama dezorganizarii si seful lenesilor, acasa, ca la job sunt exact opusul, prin natura jobului si avand o sefa care e dusa rau cand e vorba de ordine si organizare.
Ce fac eu sa imi salvez obrazul?
In bucatarie, care e deschisa cu livingul, si in bai ma salveaza servetelele umede. Cumpar cu baxul de la Costco ( un fel de metro), sunt speciale pentru bucatarie si baie, si imi salveaza onoarea. Asa ca daca ceva s-a spiluit in microunde, seara doar sterg cu servetul, sterg counterul, vasele ascunse in masina de spalat, aragazul e ceramic, deci tot servetelele umede, care salveaza si faianta, si manerele la dulapuri care au cateodata urme de miere sau gem sau...cine stie?
La baie, acelasi lucru. Plus pentru oglinzile astea cat peretele mi-am luat un stergator de ala preofesional, ca zicea sotul ca pot sa ma duc in intersectii sa sterg geamuri la masini. ma da face tot dolarul care l-am dat, ca l-am luat de la dolarama.
ei, acu e acu, ca noi avem mochetat peste tot, si deci nu se pot covoare scoase la batut, nici nu a auzit canada de asa ceva. Asa ca aspiratoru are o perie, un atachement special pentru carpet, si vaj vaj cu ala. In camera copilului ce e pe jos sfarseste la gunoi, si propitarul camerei stie asta clar. La noi in camera ce e pe jos sau pe fotoliu sfarseste in cosul de rufe. Inevitabilele pahare iau drumul bucatariei.
Nu avem dulapuri, toate hainele stau pe umeras in camara atasata dormitorului, deci nimic de impachetat. Lenjeria si prosoapele stau in camara din fata baii mari si sunt la discretia sotului caruia ii place sa le aranjeze din cand in cand.
O alta chestie smechera e mopul special: swifer, care salveaza bucatria si holul, si e bun si pentru parchetul din basement.
Cat imi ia? cate un pic in fiecare seara, sau o sambata intreaga!
Nu faceti ca mine

Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

so, toata lumea e la curatenie?

Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babylina spune:

Maru, unde zici ca este dezordinea la tine? Ca din postarea ta vad ordine si organizare...hmmmmmmmm.....spargatoare de greva

Cea mai mare problema in lume este ca prostii sunt absolut siguri de teoria lor, iar desteptii sunt mereu nesiguri pe ei.(Bertrand Russell)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babylina spune:

http://www.43things.com/things/view/225/stop-procrastinating

Cea mai mare problema in lume este ca prostii sunt absolut siguri de teoria lor, iar desteptii sunt mereu nesiguri pe ei.(Bertrand Russell)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

mie mi-a fost de mare ajutor un site care ma ajuta sa ma organizez. m-am inscris acolo si ei imi trimit in fiecare zi pe mail cate o misiune de facut in ziua respectiva. au cateva idei care mie mi-au placut foarte mult. de exemplu, dezordinea nu s-a facut intr-o zi si nici ordinea nu o sa se faca intr-una. ei sugereaza sa faci pasi micuti, ca sa nu-ti piara elanul. e o rutina zilnica pe care daca o faci, toate ar trebui sa mearga mai usor. de exemplu, cand te trezesti si te duci la baie sa te speli, speli si chiuveta si wc-ul si bagi o masina de rufe la spalat,la rutina de seara trebuie printre altele sa bagi vasele la spalat si sa lustruiesti chiuveta de la bucatarie si in felul asta totul o sa arate mai ordonat dimineata si n-o sa-ti dea senzatia deprimanta ca toata casa e vraiste. pe langa rutina asta e important sa scapi de lucrurile inutile, ei au in program, la inceput, cate 15 minute pe zi in care iei si sortezi lucruri care n-au ce cauta intr-o anumita camera, ori sa le arunci, ori sa le dai daca nu le folosesti.sa nu scoti niciodata dintr-un dulap mai mult decat poti aranja la loc intr-o ora,sa faci doar cate un raft sau cate un sertar odata, sa nu te apuci niciodata de doua lucruri. cate unul odata, cu pasi mici (toate misiunile lor dureaza cate maxim 15 minute). pe urma au impartit casa in 5 zone (zona 1 intrarea, eventual balcon, camara; zona 2 bucataria; zona 3 baile si o camera;zona 4 dormitorul principal;zona 5 living-ul) si in fiecare saptamana se ocupa de o zona,asa incat intr-o luna sa treci prin toata casa si pe urma o iei de la capat. si faci in fiecare zi cate un lucru maraunt in zona aia( de exemplu la bucatarie, intr-o zi trebuia sa spal bine blaturile dulapurilor, in alta usile, intr-una frigiderul, in una sa fereci bine robinetii si tot asa), pui cronometrul sa sune dupa 15 minute si in timpul ala nu stai deloc, si intr-adevar se vede diferenta chiar daca nu stai sa speli toata ziua ( ma rog, asta daca nu ai si copii care sa faca vraiste in restul casei in timp ce faci curat intr-una din zone). mie mi se pare grozav site-ul asta( www.flylady.com ), la mine in casa se vede diferenta chiar daca nu reusesc sa ma tin totdeauna de programul lor

mamica de patru copilasi : Stefan (18 ian. 2007) , Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)


www.dropshots.com/adita#date/2008-02-05/12:57:05" target="_blank">filmulet utilizare wrap

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

Citat:
citat din mesajul lui T_Ioana

dar io-s pasionata de gatit si as fi cea mai fericita daca as dormi in bucatarie, curatenia pt mine e un cosmar






Asta e pentru mine! Nu vrei sa facem schimb?! Tu imi gatesti si eu iti fac curatenie?






"Arata-te puternic cand esti slab si slab cand esti puternic"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui miriama

Citat:
citat din mesajul lui T_Ioana

dar io-s pasionata de gatit si as fi cea mai fericita daca as dormi in bucatarie, curatenia pt mine e un cosmar






Asta e pentru mine! Nu vrei sa facem schimb?! Tu imi gatesti si eu iti fac curatenie?






"Arata-te puternic cand esti slab si slab cand esti puternic"


As vrea io...exact asa povesteam si cu prietena mea, mare "curatitoare" si dezastru ca bucatareasa, ca din noi doua (ea si cu mine) am face o nevasta excelenta.
PS: Semnatura ta o are si sotul meu ca motto (cred ca-i din "Arta razboiului" a lui Sun Tzu... dar n-as baga mana in foc)

Ioana si www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1bb14a37cece1022bc3177&skin_id=0" target="_blank">Razvan (03.12.2005) (montaj)
www.dropshots.com/T_Ioana" target="_blank">1
www.dropshots.com/T_Ioana2" target="_blank">2
www.dropshots.com/T_Ioana4" target="_blank">3 NOUTATI



"Cainele moare de drum lung iar prostul de grija altuia"



Mergi la inceput