Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Probleme legislative

INFORMARE privind utilizarea datelor personale

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

sirimie
sirimie

8324 Mesaje

Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Visiteaza pagina lui sirimie  Trimite mesaj Yahoo lui sirimie Adauga semn de carte la mesaj Trimite sirimie un Mesaj Privat  Reply with Quote

INFORMARE privind utilizarea datelor personale

De curind am primit de la servici un document pe care trebuie sa il semnez, care ma informeaza ca drepturile firmei sint:

, in calitate de operator de date personale, garanteaza ca datele personale ale angajatilor sunt:
#61656; Prelucrate cu buna-credinta si in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare;
#61656; Colectate in scopuri determinate, explicite si legitime;
#61656; Adecvate, pertinente si neexcesive prin raportare la scopul in care sunt colectate si ulterior prelucrate;
#61656; Exacte si, daca este cazul, actualizate; in acest scop se vor lua masurile necesare pentru ca datele inexacte sau incomplete din punct de vedere al scopului pentru care sunt colectate si pentru care vor fi ulterior prelucrate, s#259; fie sterse sau rectificate;
#61656; Stocate intr-o forma care sa permita identificarea persoanelor vizate strict pe durata necesara realizarii scopurilor in care datele sunt colectate si in care vor fi ulterior prelucrate; stocarea datelor pe o durata mai mare decat cea mentionata, in scopuri statistice, de cercetare istorica sau stiintifica, se va face cu respectarea garantiilor privind prelucrarea datelor cu caracter personal, prevazute in normele care reglementeaza aceste domenii, si numai pentru perioada necesara realizarii acestor scopuri.

si am si eu niste drepturi sa cer sa imi spuna datele personale, si nu mai stiu.

Eu sint susceptibila la servici, cred ca nu sint profesionisti.

As avea o intrebare: se obisnuieste ca angajatii sa semneze asa ceva? Daca da, nu ar trebui scris si ca firma cu are dreptul sa instraineze datele mele personale?

Multumesc frumos pentru raspunsuri!

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei
      (0 aproba) (0 dezaproba) |

Cloreta

1685 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiCloreta Adauga semn de carte la raspuns Trimite Cloreta un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu nu am auzit de asa ceva pentru angajati dar cine stie? Sa inteleg ca lucrezi oricum intr-o firma care e inregistrata la Autoritatea Na#355;ional#259; de Supraveghere a Prelucr#259;rii Datelor cu Caracter Personal, altfel nu ar avea cum sa iti dea sa semnezi asa ceva.

“If you want to feel rich, just count the things you have that money can’t buy”

Mergi la inceput
sirimie
sirimie

8324 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui sirimie  Trimite mesaj yahoo luisirimie Adauga semn de carte la raspuns Trimite sirimie un Mesaj Privat  Reply with Quote
Multumesc frumos pentru raspuns!
Se pare ca am semnat de "luare la cunostinta" despre drepturile pe care le am..

Despre Andrei
Mergi la inceput
gabriella1
gabriella1

4144 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui sirimie

De curind am primit de la servici un document pe care trebuie sa il semnez, care ma informeaza ca drepturile firmei sint:

, in calitate de operator de date personale, garanteaza ca datele personale ale angajatilor sunt:
#61656; Prelucrate cu buna-credinta si in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare;
#61656; Colectate in scopuri determinate, explicite si legitime;
#61656; Adecvate, pertinente si neexcesive prin raportare la scopul in care sunt colectate si ulterior prelucrate;
#61656; Exacte si, daca este cazul, actualizate; in acest scop se vor lua masurile necesare pentru ca datele inexacte sau incomplete din punct de vedere al scopului pentru care sunt colectate si pentru care vor fi ulterior prelucrate, s#259; fie sterse sau rectificate;
#61656; Stocate intr-o forma care sa permita identificarea persoanelor vizate strict pe durata necesara realizarii scopurilor in care datele sunt colectate si in care vor fi ulterior prelucrate; stocarea datelor pe o durata mai mare decat cea mentionata, in scopuri statistice, de cercetare istorica sau stiintifica, se va face cu respectarea garantiilor privind prelucrarea datelor cu caracter personal, prevazute in normele care reglementeaza aceste domenii, si numai pentru perioada necesara realizarii acestor scopuri.

si am si eu niste drepturi sa cer sa imi spuna datele personale, si nu mai stiu.

Eu sint susceptibila la servici, cred ca nu sint profesionisti.

As avea o intrebare: se obisnuieste ca angajatii sa semneze asa ceva? Daca da, nu ar trebui scris si ca firma cu are dreptul sa instraineze datele mele personale?

Multumesc frumos pentru raspunsuri!

Despre Andrei

Nu-ti fa probleme,si io am semnat asa ceva ..tot de luare la cunostinta ! Ca primaru'

Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.

Mergi la inceput
eunice78
eunice78

1876 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite eunice78 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Nu cred ca ar trebui sa va puneti problema ca semnati acte ca primaru: trebuie sa cititi acele acte ca sa va cunoasteti drepturile. Pe de alta parte nu stiu daca angajatorul era obligat prin lege sa va aduca la cunostinta aceste drepturi (nu am la indemana mometan legea 677/2001) dar e foarte bine ca a facut-o. In baza acestei legi aveti dreptul de a-l intreba oricand pe angajatorul vostru ce a facut cum gestioneaza datele voastre personale. Puteti sa ii cereti sa modifice anumite date, sa va motiveze de ce le-a transmis daca le-a transmis altcuiva etc. Este dreptul vostru sa stiti unde ajung date cu ajutorul carora voi puteti fi identificati (adrese, cond numeric personal, numere de conturi, etc).

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)
Mergi la inceput
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com