Vesti noi despre Filantropia

Vesti noi despre Filantropia | Autor: delia_alx

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor, Asa cum am promis va scriu dupa ce am nascut la Filantropia. O sa incerc sa lamuresc cat mai multe in limita timpului pe care mi-l acorda cele 2 fete ale mele. Asadar am nascut pe data de 21 noiembrie a.c. prin cezariana cu dr. Ana Runcanu. Totul se desfasoara in aripa noua. La parter sunt salile de travaliu si sala de operatii cat si 3 saloane a cate 2 sau 3 paturi pre si postoperatorii. In ziua in care am nascut eu a fost f. aglomerat pt. ca a fost de garda dr. Cotiga in 24 de ore s-au nascut 16 bebelusi majoritatea baieti. Din punctul de vedere al modului in care arata Filantropia totul este la superlativ deocamdata este curat si nou cum era de asteptat aceasta aripa functioneaza din data de 15 noiembrie(lipsesc deja suporturile pt. prosoape si nu exista sapun sau hartie igienica). Un lucru important de stiut este f. cald in maternitate luati-va camasi de noapte subtiri aeriseam in salon de f. multe ori pe zi era sufocant. Asadar dupa ce nasti te muta a2a zi in cazul cezarienelor la etajul 2 si cele care nasc natural la 3 unde sunt saloane cu 2 paturi si cu grup sanitar care il impart 2 saloane(eu am stat la etajul 1 pt. ca fetita mea a avut o greutate mica si au dus-o la prematuri). Saloanele au 2 paturi iar grupul sanitar este intre 2 saloane astfel incat accesul la grupul sanitar este dublu din cele 2 saloane puse "in oglinda". Totul este nou in saloane ce nu mi-a placut au fost saltelele care sunt imbracate in plastic si incing tare, si pernele care sunt f. moi, mici si cu umplutura sintetica. Am vazut si vestitele rezerve care sunt goale pentru ca sunt identice cu saloanele diferenta este ca au un singur pat si nu 2 ,alta lenjerie mai frumos colorata si un patut de bebe adica daca vrei iti lasa cu tine copilul dar nu permanent ci doar cateva ore(pe bebe ti-l aduc si la salon la cerere). Concluzia nu se merita sa platesti o astfel de rezerva din punctul meu de vedere.Si acum problema Filantropiei :personalul insuficient, asistenta de lahuzie este una singura pe trei etaje noaptea si 2 ziua. La etajul 1 unde am fost eu asistenta nu exista daca patesti ceva trebuie sa te duci la etajul 2 in cazul in care poti sa ajungi, eu am fost de ex. singura in salon si am facut frison de la febra laptelui si a trebuit sa ma descurc singura noaptea daca esti o fire mai fricoasa mori cu zile. Asistenta vine de 2 ori pe zi sa-ti aduca termometrul restul toaleta, heparina si altele te duci la 2 pe scari caci liftul nu are liftiera decat cateva ore pe zi. Nu mai zic de infirmiere care sunt f. scumpe la vedere vin o data dimineata la 5 sa-ti arunce gunoiul si daca ai noroc pot da si cu mopul. O alta problema mare la Filantropia este accesul vizitatorilor doar intre orele 15.30-17.30 intre alte ore primesti pachetul prin intermediul garderobierei(cu spaga evident). Imi amintesc ca mama venea zi de zi dimineata cu mancare, pt. ca la cezariene trebuie sa tii regim si in spital mancarea de la catering este pt. cele care nasc natural si in plus este insuficienta pt. o femeie care alapteaza, a dat unei infirmiere mancarea care a ajuns pe la etajul 3 si apoi a lasat-o la noi nascuti la 1 si a trebuit abia operata sa car singura sacosa cu mancare. Acum trebuie sa va las daca aveti intrebari incerc cat de repede pot sa va raspund. Daca vreti tarife o sa va scriu pe PM pt. ca nu stiu daca ma lasa moderatorii sa vi le dau in mesaj.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Felicitari Delia pt bb mic!!

Nu am prea multe intrebari decat ca as vrea sa stiu si eu tarifele actuale, ce ai auzit prin spital ( atat la nasterea naturala cat si la cezariana- dr, anestezist, moase, etc etc). Nu cred ca se supara moderatorii daca le scrii aici, la majoritatea subiectelor despre nasteri scriu fetele "tarifele". ( daca preferi pe pm, astept si eu cand ai timp).

Aiurea cu saltelele alea, cum naiba le tin invelite in plastic?? Pai mori acolo!

Cu mancarea ma mir pentru ca atunci cand am nascut eu era si buna si multa, nu am apucat sa mananc nimic de acasa, e adevarat ca nu prea era potrivita pt cele care au facut cezariana.

asa e..orele de vizita sunt ff stricte!

oricum, per ansamblu, sunt sigura ca e mult mult mai bine decat in alte parti, nu-i asa?!

Mami de fetita si de baietel 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zaizak spune:

Delia felicitari pt bb mic!!!!!!!!! Tot tarifele m-ar interesa si pe mine poti sa mi le spui prin pm cind poti . Mersi mult. Fata de ce am auzit de alte spitale ar fi binisor. Bafta!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

aaaaaaaa, despre lipsa suporturilor pt prosoape, hartiei igienice, sapunului....nici o mirare!! Romanii sunt atat de inventivi si "strangatori" !( asta ca sa nu zic hoti!!). Eu am stat tot asa intr-o camera care avea baia comuna cu o alta ( in care erau mai multe fete : vreo 6 parca sau 8) si mi-am uitat in baie hartia igienica si demachiantul, ei bine dupa 10 minute ( cand mi-am adus aminte) disparusera ambele! Asa ca...no comment!

Mami de fetita si de baietel 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia_alx spune:

Daca pot sa scriu aici tarifele mi-e mai usor le vede toata lumea. Tariful pt. nastere naturala nu-l stiu colegele mele de salon erau toate cezariene. Deci sa incepem ; la medicul vostru este in functie de cat de renumit este la Dr. Peltecu tariful este dublu decat la medicul meu de ex., dar costa intre 200-300 euro.Apoi urmeaza doctorul care este mana a2a la operatie si care de regula este medicul rezident care lucreaza cu medicul tau aici nu prea stiu un tarif eu i-am dat 200 ron.Medicul anestezist ,il recomand cu caldura pe dr. Soare si nu pe dr. Marica care este renumita pt. cefalee in cazul rahiilor, 200 ron, langa care cotizezi si la asistenta medicului anestezist 50 ron. Cele 2 moase de la sala cate 50ron fiecare, infirmierele care te duc -aduc de la sala 10 ron fiecare. Apoi cand ies din tura moasele cu care ai nascut cotizezi sa-ti faca calmante si sa te supravegheze cam 10 ron de fiecare asistenta(moasa)care intra in tura si 5 ron infirmierele.Ajungi pe sectie la fiecare toaleta sau muls pt. desfundatul canalelor mamare cate 5 ron la asistente. La medicul neonatolog la care este copilul tau 100ron,plus la asistentele de la copil cate 5-10 ron depinde de activitate. Daca vrei sa-ti aduca copilul sa-l arati la vizitatori alti 5 ron. Cred ca am scris pe toata lumea la care se cotizeaza daca am omis pe cineva ma intrebati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzzu26 spune:

[quote]citat din mesajul lui delia_alx

Buna fetelor,

Asa cum am promis va scriu dupa ce am nascut la Filantropia. O sa incerc sa lamuresc cat mai multe in limita timpului pe care mi-l acorda cele 2 fete ale mele.
Asadar am nascut pe data de 21 noiembrie a.c. prin cezariana cu dr. Ana Runcanu. Totul se desfasoara in aripa noua. La parter sunt salile de travaliu si sala de operatii cat si 3 saloane a cate 2 sau 3 paturi pre si postoperatorii. In ziua in care am nascut eu a fost f. aglomerat pt. ca a fost de garda dr. Cotiga in 24 de ore s-au nascut 16 bebelusi majoritatea baieti. Din punctul de vedere al modului in care arata Filantropia totul este la superlativ deocamdata este curat si nou cum era de asteptat aceasta aripa functioneaza din data de 15 noiembrie(lipsesc deja suporturile pt. prosoape si nu exista sapun sau hartie igienica). Un lucru important de stiut este f. cald in maternitate luati-va camasi de noapte subtiri aeriseam in salon de f. multe ori pe zi era sufocant. Asadar dupa ce nasti te muta a2a zi in cazul cezarienelor la etajul 2 si cele care nasc natural la 3 unde sunt saloane cu 2 paturi si cu grup sanitar care il impart 2 saloane(eu am stat la etajul 1 pt. ca fetita mea a avut o greutate mica si au dus-o la prematuri). Saloanele au 2 paturi iar grupul sanitar este intre 2 saloane astfel incat accesul la grupul sanitar este dublu din cele 2 saloane puse "in oglinda". Totul este nou in saloane ce nu mi-a placut au fost saltelele care sunt imbracate in plastic si incing tare, si pernele care sunt f. moi, mici si cu umplutura sintetica. Am vazut si vestitele rezerve care sunt goale pentru ca sunt identice cu saloanele diferenta este ca au un singur pat si nu 2 ,alta lenjerie mai frumos colorata si un patut de bebe adica daca vrei iti lasa cu tine copilul dar nu permanent ci doar cateva ore(pe bebe ti-l aduc si la salon la cerere). Concluzia nu se merita sa platesti o astfel de rezerva din punctul meu de vedere.Si acum problema Filantropiei :personalul insuficient, asistenta de lahuzie este una singura pe trei etaje noaptea si 2 ziua. La etajul 1 unde am fost eu asistenta nu exista daca patesti ceva trebuie sa te duci la etajul 2 in cazul in care poti sa ajungi, eu am fost de ex. singura in salon si am facut frison de la febra laptelui si a trebuit sa ma descurc singura noaptea daca esti o fire mai fricoasa mori cu zile. Asistenta vine de 2 ori pe zi sa-ti aduca termometrul restul toaleta, heparina si altele te duci la 2 pe scari caci liftul nu are liftiera decat cateva ore pe zi. Nu mai zic de infirmiere care sunt f. scumpe la vedere vin o data dimineata la 5 sa-ti arunce gunoiul si daca ai noroc pot da si cu mopul. O alta problema mare la Filantropia este accesul vizitatorilor doar intre orele 15.30-17.30 intre alte ore primesti pachetul prin intermediul garderobierei(cu spaga evident). Imi amintesc ca mama venea zi de zi dimineata cu mancare, pt. ca la cezariene trebuie sa tii regim si in spital mancarea de la catering este pt. cele care nasc natural si in plus este insuficienta pt. o femeie care alapteaza, a dat unei infirmiere mancarea care a ajuns pe la etajul 3 si apoi a lasat-o la noi nascuti la 1 si a trebuit abia operata sa car singura sacosa cu mancare. Acum trebuie sa va las daca aveti intrebari incerc cat de repede pot sa va raspund. Daca vreti tarife o sa va scriu pe PM pt. ca nu stiu daca ma lasa moderatorii sa vi le dau in mesaj.



si eu tot la filantropia cred ca o sa nasc , cu dr Ursea.ma intereseaza asadar cateva preturi :) astept pm cu ele

te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzzu26 spune:

a, e ok, nu citisem pana jos :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BINDINA spune:

Buna, delia...nu am inteles foarte clar cum e cu tariful pentru nastere. 200-300 euro era pt dr. Peltecu sau pt ceilalti medici. Si era tariful pt cezariana, nu? Pentru o nastere normala, cum sper sa am, tariful este ceva mai mic, nu? Fetelor v-as fi recunoscatoare daca vreuna dintre voi mi-ar spune si mie cam cat ar fi acesta. Aaaaaa, si inca o intrebare as mai avea, daca stiti, evident....pt o consultatie in spital cam cat se plateste, avand in vedere ca la clinicile private o consultatie costa in jur de 90-100 ron.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

bindina, activwaza-ti si tu pm-ul.

Mami de fetita si de baietel 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BINDINA spune:

Gata, l-am activat. Multumesc pt raspuns essea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BINDINA spune:

Am primit PM-ul...multumesc mult essea, mi-ai fost de mare ajutor. Despre pretul unei consultatii in spital nu stiti nimic? Si mai aveam o intrebare despre bagajul de spital...sper ca nu e vreo problema daca apar acolo cu o valiza sau o geanta de voiaj, nu?

Mergi la inceput