Vesti noi despre Filantropia

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BINDINA spune:

Multumesc mult pentru raspuns, essea(am incercat sa-ti trimit mp, dar imi da un mesaj ca nu poti primi mp). Se pare ca mergem chiar la acelasi medic. Sper sa te ajut si eu cu ceva detalii dupa ce o a nasc, pt ca, daca am retinut eu bine, tu nasti in martie, iar eu, cu putin noroc, la inceputul lunii februarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

uite ca nu am stiut ca si tu mergi la dr Haiduc astept vesti!

dar pot primi pm-uri, chiar azi am primit 2. O fi vreo eroare!

Mami de fetita si de baietel 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buclu
Trimis la - 08/12/2008 : 09:23:53
--------------------------------------------------------------------------------

Buna,

As dori sa stiu cate paturi sunt intr-o rezerva la spitalul Filantropia si care sunt dotarile camerei? Cat costa pe zi?

Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Buclu, citeste ce a postat Delia la acest subiect si te vei lamuri.

Mami de fetita si de baietel 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela_1 spune:

Delia, as dori si eu sa stiu cam care este procedura la ceza:
- daca iti face clisma;
- cand se pune sonda urinara (dupa sau inainte de anestezie);
- unde te interneaza prima data si cu ce bagaj mergi (adica iti iei tot bagajul cu tine din prima sau ti-l aduce cineva din familie dupa nastere);
- ce fel de anestezie se practica si daca poti sa-ti alegi anestezistul;
- cine te repartizeaza in salon si cand (adica daca as vrea intr-un salon de 2 paturi cu cine vb);
- daca au patuturi de copii in saloane;
- banii i-ai dat inainte de cezariana sau dupa (i-ai dat tu sau sotul, desi din cate inteleg sotul nu prea are posibilitatea pt ca nu-i primit in spital, nu?).

Multumesc, sa fii o mamica fericita si sa te bucuri de ingerashul tau.


Mirela 37+ Diana Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Mirela raspund si eu:
1.da, dak nu ti-ai facut acasa(eu facusem 2)
2. la mine a pus inainte
3. bagajul l-au adus sotul cand a venit dupa operatie (strict necesar: halat, camasa, chiloti, vata, tamp.ext, perie, periutze, ruj...), eu am luat doar anestezia si kitul de recoltare cel. stem
4. ce au sau ce ai (eu am avut Braun); nu
5. la terapie intensiva prima zi, apoi dr tau se ocupa
6. inainte nu aveau acum nu stiu (dar din exp mea, e mai bine fara bebe in salon - eu am avut-o pe Ozi in salon si am fost disperata si obosita)
7. dupa (eu m-am ocupat...anestezistul inainte, asistentele de la terapie la cateva ore dupa operatie, dr meu a doua zi)

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria215ro spune:

Mirela, vad ca si tu nasti la Filantropia.O sa fim colege.Eu am programata cezariana pe 17 dec.Din cate imi amintesc tu parca pe 18,zic bine?Te stiu de la gravidute de nov-dec.Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia_alx spune:

La Filantropia NU se mai fac clisme! Asa mi s-a spus mie.Sonda urinara se pune inainte de anestezie si ti-o lasa pana cand te muta la salon.Nu te lasa cu tot bagajul in salonul de dupa operatie de la parter este f. stramt salonul. Mie mi-a adus bagajul sotul meu a 2a zi inainte sa ma mute la etaj. Anestezia cea mai utilizata este rahia dar inante de operatie vine anestezistul si discutati daca vrei anestezie generala el iti face dar recuperarea este mai dificila. Din cate stiu eu nu-ti poti alege anestezistul este cel de garda din ziua operatiei, dar poti eventual sa-ti intrebi doctorul tau.Acum toate saloanele au 2 paturi si te repartizeaza unde au loc in ziua respectiva pe etajul unde ai bebe(cezarienele sunt la 2).Patutul pt. bebe ti-l aduc la cerere daca-l vrei pe bebe cu tine in salon. Oricum nu ti-l lasa permanent ci doar cateva ore si nici nu-ti recomand pt. ca este f. obositor mai ales dupa cezariana.Eu am cotizat peste tot si pt. ca am asteptat 3 ore sa intru in operatie am dat inainte tuturor sa stau linistita(am avut plicuri cu bani pt. fiecare de acasa). Sunt persoane care dau dupa operatie inainte dai anestezistului si asistentei si eventual moaselor de la sala si infirmierelor care te duc si aduc de la sala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Delia, stai ca nu inteleg....deci ti-l aduc pe bb la cerere in salon si in rezervele obisnuite, daca vrei? Sau numai in cele cu plata?

Mami de fetita si de baietel 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia_alx spune:

Daca copilul este la o greutate normala ti-l aduc la cerere si in saloane nu numai in rezerva.

Mergi la inceput