Mamici si burtici de Baia Mare (11)

Mamici si burtici de Baia Mare (11) | Autor: rodicamaries

Link direct la acest mesaj

Mamici si Gravidutze de Baia Mare
baimarencele au mai discutat in trecut aici:




Capitolul (1), (2), (3), (4), (5), (6), (7),



continuam discutiile aici cu capitolul 8,910

Mamici

Ada_S
de
Alvin Raul DN 25.06.2006
Alexander Lucas DN 25.07.2008,2830 gr, 50 cm, apgar 10/10, dr Sasaran Mircea, Euromedica
________________________________________________________________
Adriana
de Estera Iarina DN 17.09.2008,2470g,48 cm,apg 9/10,dr Sasaran,Euromedica
_________________________________________________________________
Ancaurn
de
Cezara Ioana Dn 19.07.2003 dr Ardelean, SJU C. Opris, Baia Mare
Dragos Andrei DN 11.06.2008, 3780 gr, 53cm,dr Ardelean, SJU C.Opris, Baia Mare
________________________________________________________________
Anca 81
de Carla AlexandraDN 13.08.2008, 2900gr, 52cm, apg 9, dr Halmagean P. Sp. Ginecologie 1 Cj
_________________________________________________________________
Alina(Ariana2005)
de ArianaDN 30.10.2005, 3.300gr, 56cm,Apgar 9/10 clinica Stanca Cj,dr.Diculescu Doru
de David Andrei 01.09.2008
_________________________________________________________________
Eva(Hozi24)
de Deniz DN 13.04.2008, 3100gr, 52cm
_________________________________________________________________
Dflavia
de Stefania DN 11.05.2008,3350 gr,50cm,8/10,dr Ardelean, SJU C.Opris,Baia Mare

_________________________________________________________________
Irlandeza
de Patricia Alexia DN 03.01.2008,3645 gr, 53.5 cm
_________________________________________________________________
Malinka
de Marc Alexis DN 22.08.2008,3770g,57cm,Apg9/10,dr Sasaran ,Euromedica BM,
_________________________________________________________________
Melly23
de Amelia Gabriela DN 09.06.2008,3850g,55cm,Apg9/10,ceza,dr Roman ,Euromedica BM,
_________________________________________________________________
Olim
de Alex
_________________________________________________________________
Renataozana
de Alexandru DN 05.07.2000

_________________________________________________________________
Rodicamaries
de Darius Filip DN 19.09.2007,3630g,55 cm,apg 7/9,dr Sasaran,Euromedica
_________________________________________________________________
Suzy78
de Nicolas Mihai DN 27.02.2007
_________________________________________________________________


Gravidutze


Mireille77
de DPN 27.11.2008
_________________________________________________________________
Nikolleetta
de Rares DPN 11.12.2008, Dr Costin Nicolae, SJU C.Opris
_________________________________________________________________
RenataOzana de Erik Richard DPN 28.10.2008, dr.Halmagean Petru,Clinica Halmasan-Cluj Napoca
_________________________________________________________________


zile de nastere
14.01.1981 Malinka
15.04.1984 Adriana SM
02.06.1983 RodicaMaries
04.09.1984 Melly23
16.09.1975 Ancaurn
21.09.1974 Irlandeza
16.10.1977 Mireille77
23.11.1980 Alina(ariana2005)
10.12.1982 Nicoleta



.....................................................
mamica de Dariusica (19 sept 2007)

.....................................................
mamica de Dariusica (19 sept 2007)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rodicamaries spune:

Baimarencelor poftiti la scris

Malinka, Dflavia si Radcarmen. Darius va trimite cate o si va multumeste pentru urari

.....................................................
mamica de Dariusica (19 sept 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicamaries spune:

si pentru ca-s o intarziata de felul meu, vreau sa urez "la multi ani"
mamicilor:

Ancaurn
Irlandeza


multa sanatate va doresc, o casnicie frumoasa, si copii frumosi.


.....................................................
mamica de Dariusica (19 sept 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariana2005 spune:

Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele...




Imi este foarte greu sa retraiesc momentele pe care la vremea aceea nu credeam ca voi avea puterea sa le depasesc, dar cred ca aceasta destainuire este ca o forma de terapie...asa ca daca toate momentele frumoase si bune ale sarcinii le-am impartasit cu voi,..cred ca este momentul sa va povestesc drama mea...
d.p.d.v. legal si medical si a celor care nu au trecut prin asa ceva se considera ,,o sarcina pierduta,, dar e mult, mult mai mult decat atat..doar pentru ca nu am vazut acel copil nu inseamna ca nu a existat,..faptul ca acel copil nu a respirat aerul nostru, nu inseamna ca durerea mea e mai mica,..chiar daca nu i-am auzit ganguritul, chiar daca nu mi-a zambit, chiar dac nu i-am sarbatorit nici o aniversare, chiar daca nu ne-am jucat cu mingea in parc,..am visat, mi-am facut planuri si mi-am imaginat ca vom face toate astea!..
Totul a inceput cu o saptaman inaintea tragediei..candl-am simtit ca misca din ce in ce mai putin..nu asa cum credeam eu ca ar trebui,..desi toata lumea ma linistea spunandu-mi ca e normal spre sfarsitul sarcini...oricum fiind o mama constiincioasa, am mers la Cluj la medicul meu pentru o ecografie..dupa o examinare amanuntita m-a asigurat ca bebe este sanatos, asteapta sa se nasca..au urmat cateva zile in care am fost destul de nelinistita,..bebe nu misca decat foarte putin si destul de rar..nu asa ca de obicei. Vinerea m-am dus aici la spital..dupa o ecografie medicul de garda m-a asigurat ca bebe e bine si sa incerc sa ma linistesc ca totul e perfect normal..a urmat o sambata de neliniste in care nu-mi gaseam locul,..iar duminica dimineata am mers din nou la spital, cu riscul sa par paranoica..m-au dus la ecograf si in cabinet s-a facut liniste..pe ecranul pe care cu o zi in urma se vedea inimioara cum bate nu se mai vedea nimic..credeam ca e ecograful de vina sau doctorita foarte tanara neexperimentata, deci nu mi-am facut foarte multe griji..dupa care m-au dus la aparatul care monitorizeaza bataile inimii..si nu se auzea nimic..doctorita a tacut si apoi a spus ,,imi pare rau!,,..si eu tot nu intelegeam..mintea mea refuza sa accepte..nu stiu cum sa descriu ce am simtit atunci..chiar nu exista cuvinte potrivite. Cand in sfarsit am inteles..pentru cateva secunde, care mi s-au parut o eternitate timpul s-a oprit si apoi brusc totul, totul in mine s-a prabusit..un soc urias,..iar ce a urmat..nu poate intelege cu adevarat decat cine a trecut prin asa ceva..refuzam sa accept ce s-a intamplat..si totul dupa o sarcina urmarita de doi medici,..unul la Cluj si unul aici,..chiar nici unul nu a putut vedea nimic?..Am iesit din spital..afara ma asteptau sotul si fiica mea ..a fost groaznic sa le dau asa o veste..fiica mea de 3 anisori imi spunea intruna ,,mami nu mai plange asa de tare, ca ma sperii!,,..ne-am urcat in masina si am mers la Cluj..pe drum m-a sunat medicul meu, pe care il anuntase sora mea,..era socat si speriat in acelasi timp..nu-i venea sa creada..doar ma vazuse cu o saptamana in urma si totul era bine..era o sarcina perfect normala si evoluase bine..in sfarsit am ajuns la spital,..habar nu am cum,..de pe drum nu imi amintesc nimic,..doar ca venise cumnatul meu si o luase pe Ari cu el in masina..la spital eram asteptata de ,mai multi medici,care pe rand mi-au facut cate o ecografie..toti ridicau din umeri,..parea totul normal..si mi-au spus ca singura care ar fi putut fi vinovata de moartea copilului ar fi placenta..lucru confirmat si de medicul meu dupa cezariana, si de medicul legist..ar fi fost prea subtire, iar in ultima perioada nu i-a putut asigura necesarul de hrana si oxigen copilului,..si din pacate nu s-a putut vedea si prevedea deoarece copilul s-a dezvoltat perfect normal,..sa fii fost asa?..habar nu am..iar daca e vinovat cineva de moartea copilului meu sunt sigura ca intr-o zi va plati..
m-au pus intr-un salon, mi-au dat calmante si am asteptat sa ma opereze,..asta a fost abia a doua zi..si-n tot acest timp am auzit plansetele nou-nascutilor din saloanele alaturate..si ma gandeam..ce au ele in plus fata de mine,..sau ce am facut eu gresit sau rau sa merit asa ceva?...
a doua zi a urmat cezariana..aveam sentimentul ca traiesc un cosmar, un vis urat din care trebuie sa ma trezesc..aveam sentimentul ca mi-am pierdut mintile, ca totul e rodul unei imaginatii bolnave,..le-am cerut sa mi-l arate,dar au refuzat sa o faca,..mi-au spus ca l-au dus deja..desi aveam sa aflu mai tarziu ca era acolo..m-au dus la terapie intensiva..era si sotul si sora-mea acolo..i-am rugat pe ei sa mearga sa il vada..sotul nu a avut puterea..si a mers sora mea si i-a facut poze pe care mi le-a aratat. Cand a intrat in salon a inceput sa planga in hohote..eu nu intelegeam de ce..si mi-a zis..imi pare asa de rau..era asa de frumos, si semana cu tine..daca l-ai fi vazut nu l-ai mai fi lasat!..,,nu pot sa va descriu ce am simtit cand l-am vazut..credeam ca o sa mor de atat durere..
nu exista cuvant sa descriu ce amalgam nebun de stari, ganduri si sentimente am trait..printre care gandul ca mai bine nu o aveam pe Ariana, sa pot sa mor...
intrebarea care ma chinuie cel mai tare e, daca a suferit?..dar in poza parea asa de linistit..ca un copilas care doarme..
a fost foarte greu cand am plecat din maternitate cu bratele goale..atunci cand am intrat in casa cu bratele goale,..atunci cand i-am impachetat lucrusoarele..si de atunci incoace traiesc cu spaima cumplita ca i s-ar putea intampla ceva Arianei,..eu cred ca sunt stari perfect normale dar ma rog si sper ca timpul sa mai atenueze din durerea asta mare..
timpul,Dumnezeu, sotul,si fiica mea ma ajuta..sincer nu stiu ce faceam daca nu a aveam pe Ariana..de multe ori insa, cand o vad cat de dragalasa e si cum se joaca uneori singura nu pot sa nu ma intreb cum ar fi fost fratiorul ei si cum s-ar fi jucat impreuna si doare..doare..
acum a trecut aproape o luna..grea,..foarte grea..dar o sa incerc sa fiu tare,..doar am pentru cine..stiu ca nu o sa uit niciodata ce mi s-a intamplat, dar sper sa nu mai doara asa de tare,..si chiar daca am deja 2 cezariene tot as mai vrea sa incerc si poate cine stie inca un copil ar mai umple golul lasat de el,..baietelul meu,..ingerasul meu..pe care mi l-am dorit din tot sufletul si pe care l-am asteptat, cred ca stiti si voi,..doar sunteti mamici..





Am doi copii,..o fetita pe pamant si un baietel in Ceruri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariana2005 spune:

nu am recitit ce am scris..sper sa nu fi facut foarte multe greseli.. pe toate..as mai fi avut de scris foarte multe, dar cred ca si asa e prea mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:

Ariana....nu pot sa-mi opresc lacrimile cand citesc prin ce ai trecut...nu pot sa-mi imaginez sentimentele pe care le traiesti, dar as vrea ca Dumnezeu sa iti dea putere sa treci peste acesta tragedie, si chiar daca nu intelegem de ce s-a intamplat asa, Dumnezeu sa iti dea pace in inima...sunt alaturi de tine..esti o femeie puternica, te admir!

Rodica, LA MULTI ANI pentru puiul tau! sa cresca mare si sanatos si sa va bucure vietile...multumesc ca ne-ai trecut pe lista cu mamici si bebei...doar o mica precizare am uitat sa fac...nu i-am mai pus numele Iarina...a ramas doar ESTERA, la dorinta lui tati...

Va pe toate..o duminica frumoasa sa aveti alaturi de familii...


AdrianaSM de Estera

http://community.webshots.com/user/AdrianaSM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melly23 spune:

ariana scumpo am ramas fara cuvinte !!!!lacrimile mele picura deja pe tastatura dar incerc sa le ascund ca deh...tre sa fim tari si sa stii ca impreuna te vom ajuta sa treci peste fiecare minut , secunda care va fi grea pentru tine!!!ma rog pentru tine sa poti depasi cu usurinta fiecare moment greu!!!fiica ta are nevoie de o mamica care sa o iubeasca si sa o ingrijeasca!!!deci nu renunta...si totul va fi bine...de la noi!!!

Noi si fluturica Amelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radcarmen spune:

Arianna, consider ca cel mai mare cosmar pe care il poate trai un om este sa isi piarda puiul drag, indiferent cat de mic sau mare ar fi el. Asa ca te inteleg perfect prin ce treci si iti admir curajul de a impartasi cu noi si lucrurile mai putin placute din viata ta si taria de care dai dovada ca sa treci peste soc si sa fii o mamica buna pentru fetita ta. . Cand am citit povestea ta trista am retrait clipele de cosmar prin care a trecut mama mea (care acum este in ceruri din 2006) la varsta cand eu aveam 12 ani. A pierdut la intervale f mici de timp doua sarcini - un baietel si o sarcina gemelara cu doi baieti. Prima sarcina a pierdut-o in luna a 5-a si a doua in luna a 7-a. Tin minte ca dupa ce a iesit din spital, dupa ce a pierdut sarcina gemelara, am crezut ca o luase razna. Statea in pat si plangea cat era ziua de mare biata mama. Dar a fost si ea o curajoasa si o femeie puternica si s-a ridicat si s-a imbarbatat si a mers mai departe. A fost groznic pentru ea asa cum e groaznic si pentru tine.
Sunt convinsa ca Bunul Dumnezeu iti da puterea sa treci peste soc si orice ai pe suflet si vrei sa te descarci, suntem aici ssa te ascultam .

Va doresc tuturor o duminica minunata si frumoasa asa ca soarele ce straluceste!





Carmen, mami lui Vlad Gabriel - 7 Aprilie 2007
Vlad de la 0 luni la 1 anisor
Vlad 1-2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radcarmen spune:

AdrianaSM, am uitat sa te felicit pentru minunea ta scumpa Estera. Sa fie sanatoasa si sa aiba o viata minunata alaturi de voi!




Carmen, mami lui Vlad Gabriel - 7 Aprilie 2007
Vlad de la 0 luni la 1 anisor
Vlad 1-2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:

Multumesc radcarmen pentru aprecieri...

Micuta noastra este tare cuminte, mai are perioade cand este mai maraita, nu vrea sa doarma, plange...dar nu stiu sigur daca are colici sau alta este problema...am observat ca uneori plange si daca ii schimb scutecul murdar dorme mai departe...

Azi mi-am pierdut prima data rabdarea cu ea...timp de 1,5 ore nu a vrut nicicum sa doarma, a plans aparent fara motiv, nu i-a fost bine nicicum...si eu eram atat de obosita...dar a intrat tati in scena si s-a ocupat el de ea, iar eu m-am putut odihni o jumatate de ora...ce bine e sa fie si tati prin preajma...!!!!!!

Mamicilor, voi ce faceti cu bebelusii cand nu vor nicicum sa se linisteasca?de unde sa imi dau seama ca are colici sau alta e problema?daca are colici de cand pot sa incep sa ii dau saab simplex sau altceva? ce ma sfatuiti?

va pe toate...si mamici si burtici...

aaa, da am pus cateva poze cu Estera in prima ei rochita...azi, fiind duminica, ne-am imbracat frumos..:)))

AdrianaSM de Estera

http://community.webshots.com/user/AdrianaSM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariana2005 spune:

Fetelor, va multumesc ca sunteti alaturi de mine, la bine dar si la rau...


Adriana, ai o adevarata domnisoara..frumoasa rochita!..are colici cand inroseste toata si se strange gramada..si plange bineinteles..poti sa-i dai pentru inceput Bonisan care este 100% natural, iar daca nu functioneaza poti sa incerci si cu Sab Simplex.. asa-i perioada de inceput, de acomodare dar n-o sa tina o vesnicie..mai stai sa treaca putin timp si totul o sa fie bine..

Melly, vroiam de ceva vreme sa iti spun..imi place la nebunie numele fiicei tale..sa-ti traiasca..sa creasca mare si frumoasa!..

Radcarmen, Vlad e un dragut..sa fie sanatos..si casa e frumoasa..sa aveti o viata frumoasa si plina de iubire..nu vreau sa-mi imaginez prin ce a trecut mama ta..tripla durere..trebuie sa fii fost o femeie puternica..Dumnezeu sa o odihneasca in pace!..

Mergi la inceput