LOC DE DAT CU CAPU'

LOC DE DAT CU CAPU' | Autor: misha71

Link direct la acest mesaj

Zau ca nu stiu unde ar fi locul acestui subiect asa ca l-am virit fortat aici.
Vreau un loc de dat cu capu' ca sa ma pot descarca de toate ororile lumii asteia, care ne omoara neuronii (inca sanatosi pe care ii mai avem) incetul cu incetul prin aroganta, prostie, nesimtire, lipsa de suflet...
Eu am o problema cu legea adoptiei. De ce trebuie ca parintii biologici sa dea atitea declaratii ca dau copilul spre adoptie? De ce daca se razgindesc, legea le permite instantaneu sa-si ia copilul acasa, chiar daca se vede clar ca ar avea o viata mult mai buna intr-o familie adoptiva? De ce sint atitea proceduri de urmat? Care este logica "familiei extinse" (adica sa cauti rudele PINA LA GRADUL 4!!!!!) si sa te rogi de ei sa ia copilul. Daca tot le iau rudele de la maimutza incoace de ce nu opresc si adoptia interna, ca sa stim o treaba; nici noi nu ne mai imbolnavim de nervi, nici copiii nu mai sint o minge de ping-pong toata viata. Stau la prima ruda disponibila care vrea sa-l ia si gata. ....si toate astea "in interesul superior al copilului".
Va rog sa-mi permiteti sa .

Descarcati-va naduful aici, fiecare cu problema lui. Poate ca nu se rezolva da' macar mai moare 0,0001% din stresul nostru de zi cu zi.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marami spune:

No hai ca incep eu. Azi trebuia sa-mi vina masina... masina a venit da` acu ramane de vazut daca va fi a mea sau a cuiva care are o oferta mai buna... dar a fost cumparata penru mine

mandrutzele mele D & D

pozne-npoze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


pot sa dau si eu una, dar nu cu capul meu ci cu al celor ce-au facut legea adoptiei: eu ca cetatean roman cu parinti, frati, amici, fosti colegi de munca/patroni, etc,in Romania care ar putea da 1000 de declaratii despre mine- n-am voie sa adoptez copil din tara mea de origine pentru ca am rezidenta in strainatate; in schimb un strain din orice colt de mapamond, cu orice cv fabricat, daca taie frunze la ciini in Romania si deschide un butic-aka afacere pentru minimum sase luni de zile are dreptul la adoptie- prezinta mai multa incredere staului roman


http://www.floriinro.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Pentru toata tarasenia asta cu adoptia sunt foarte frustrata si eu. Mi se pare ca e facuta la misto.

Nu am reusit sa fac absolut nimic sa ramana A. in Timisoara, chiar daca apar ca "persoana care o influenteaza pozitiv" in dosarul ei, va fi trimisa la Cluj unde se spera ca va veni familia (pana la rudele de gradul 4) si va fi atat de impresionata de situatia ei incat sa o ia acasa, sa o creasca si sa o educe, familie care nu a dat nici macar un telefon la centrul din Timisoara ca sa afle daca copilul e ok, daca are hainute, daca o duce bine, daca e sanatoasa . Si daca nu o sa o ia nimeni din familie, nici adoptabila nu va fi pentru ca draga ei mamica ccc care a disparut ca magaru-n ceata nu a renuntat la ea. Offffffff...



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

La tribunal, la incuviintarea adoptiei, acum 2 saptamani, am stat cu nodu-n gat si ochii fixati pe usa salii de judecata speriata ca apare biologica (n-o pot numi "mama", sorry). Daca venea si spunea "nu" adoptiei, copilul era luat de la mine. Am stat impreuna din ianuarie... imi spunea deja mami.... Ce-ar fi fost cu sufletul acestui copil abandonat la nastere in maternitate? Ar fi fost in interesul lui ca biologica, cea care l-a abandonat, sa nu-si dea ok-ul pt adoptie? Si acum la ce ajuta faptul ca statul roman i-a pus biologicei pe tava adresa mea si datele din buletin? Sa schimb yala la usa? sa-ntorc privirea peste umar la fiecare colt de strada? sa ma astept la santaj? Aici al cui o fi interesul? Ca al copilului sigur nu! Ma gandesc serios sa emigrez, ca sa-mi pot apara copilul...


Tzuni mic si drag si scump si pisicos si cu...blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tzuni

La tribunal, la incuviintarea adoptiei, acum 2 saptamani, am stat cu nodu-n gat si ochii fixati pe usa salii de judecata speriata ca apare biologica (n-o pot numi "mama", sorry). Daca venea si spunea "nu" adoptiei, copilul era luat de la mine. Am stat impreuna din ianuarie... imi spunea deja mami.... Ce-ar fi fost cu sufletul acestui copil abandonat la nastere in maternitate? Ar fi fost in interesul lui ca biologica, cea care l-a abandonat, sa nu-si dea ok-ul pt adoptie? Si acum la ce ajuta faptul ca statul roman i-a pus biologicei pe tava adresa mea si datele din buletin? Sa schimb yala la usa? sa-ntorc privirea peste umar la fiecare colt de strada? sa ma astept la santaj? Aici al cui o fi interesul? Ca al copilului sigur nu! Ma gandesc serios sa emigrez, ca sa-mi pot apara copilul...


Tzuni mic si drag si scump si pisicos si cu...blog


Tzuni, vorbesti serios???asa se face acum????
nu pot sa cred....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Tzuni,imi imaginez ce e in sufletul tau,cred ca si eu as sta tot cu frica in sin.Nu poti sa stii niciodata ce te asteapta in societatea romaneasca,trist dar adevarat.Nu ti s-a dat o explicatie,de ce biologica a primit datele tale ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Anky, asa e mai nou legea. Nu sunt eu foarte informata in domeniu, dar stiu ca asa prevede legea adoptiei, ca naturalii sa aibe toate datele parintilor adoptatori. (Si de aici decurg o gramada de situatii neplacute pentru adoptatori )

Mai usor e pentru cei care adopta copilasi cu liniuta in dreptul numelor parintilor (presupun).



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

asta-i si durerea mea, Ana ca incepusem sa ma gandesc quite serios la adoptie, si dusesem si sosul spre adevar si acum...

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe


pot sa dau si eu una, dar nu cu capul meu ci cu al celor ce-au facut legea adoptiei: eu ca cetatean roman cu parinti, frati, amici, fosti colegi de munca/patroni, etc,in Romania care ar putea da 1000 de declaratii despre mine- n-am voie sa adoptez copil din tara mea de origine pentru ca am rezidenta in strainatate; in schimb un strain din orice colt de mapamond, cu orice cv fabricat, daca taie frunze la ciini in Romania si deschide un butic-aka afacere pentru minimum sase luni de zile are dreptul la adoptie- prezinta mai multa incredere staului roman


http://www.floriinro.ro/





Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deianira

Anky, asa e mai nou legea. Nu sunt eu foarte informata in domeniu, dar stiu ca asa prevede legea adoptiei, ca naturalii sa aibe toate datele parintilor adoptatori. (Si de aici decurg o gramada de situatii neplacute pentru adoptatori )

Mai usor e pentru cei care adopta copilasi cu liniuta in dreptul numelor parintilor (presupun).



Good things happen to good people.



asta e legea prin EU...nu vad de ce va mirati "vai draga cum e in ro" ...si in plus mama biologica poate sa decida la ce familie merge copilul ei intr-un cuvint are o gramada de drepturi...spre dezamagirea celor care adopta.
acum 300 ani era cum credeati voi...a mai evoluat ceva societatea....mai nou si aia saraci la buzunare si cu duhul au ceva drepturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Din fericire nu se mai comunica datele familiei adoptatoare.In Romania adoptia a ramas inchisa asa cum trebuia sa fie si cum cred ca se potriveste societatii romanesti.

Cand am hotarat ca adoptam am stiut ca legea e cum e si am stiut ca va fii foarte greu.Dorinta de a avea un copil a invins toate obstacolele.

Guestus intr-adevar unui copil ii e cel mai bine langa mama care il naste si e normal ca ea sa aiba drepturi.Insa aceste drepturi ar trebui sa inceteze in momentul in care copilul e abandonat.De asta e legea proasta pentru ca nu specifica , cat timp poate fi abandonat un copil ca mama biologica sa nu mai aiba drepturi 1 luna, 3 -6 luni , 1 an sau mai multi?

Dar sa revin la subiect.Necazul meu sunt meseriasii care lucreaza la casa.Se misca in reluare si nu fac nimic daca nu stai cu biciul pe ei.In loc sa ma mut de Craciun cum am stabilit si cum am dorit, daca ma mut in martie e super.Era necesar sa ne mutam mai ales acum cand o asteptam si pe Maria...dar ne-om descurca noi.



Mami de Razvan si de Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput