LOC DE DAT CU CAPU'

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Pai si acum ce facem..e anul 2008 sau 1900....trece femeia printr-o criza cu capu" sau financiar...e nevoita sa abandoneze copilu"...si gata ..aleluia.
Statul in primul rind trebuie sa o ajute pe ea...apoi pe cei ce vor sa adopte...sau cum vedeti voi?
Aia care abandoneaza copilu" sint aia saraci si la buzunar si la cap...care nu prea pot sa schimbe legi...si trebuie sa le dam si mai rau in cap dupa ce ca au deja o problema. Nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Pai nici nu cred ca vor sa schimbe legea ca doar e in avantajul lor.Si statul categoric ajuta pe cei care abandoneaza copii nu pe adoptatori desi normal ar trebui sa protejeze copii abandonati nu pe cei care ii abandoneaza.
La noi in Ardeal e o vorba "e oabla(dreapta) treaba ca si covrigu' " cam asa si cu protectia copilului.




Mami de Razvan si de Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Se poate da cu capul si "pentru altele"..sau doar pentru adoptii?Ca eu chiar am cateva de-mi vine sa ma dau cu capul...

Sorana 32+ si Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[Despre Codrin]
Poate va place poza mea...www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese cu stil si farmec&page=3" target="_blank">sunt...lo1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Hai ca m-ai suparat, Guestus...Cum poti sa consideri ca este normal ca un copil sa fie dat unei persoane care l-a abandonat?

Intre noi si UE (sau EU, cum iti place tie sa zici, pe limba lor, nu a noastra) e o diferenta. Adica sunt multe, dar in domeniul abandonului. In UE se abandoneaza foarte rar copii. In general abandoneaza adolescente si femei cu boli psihice. Aceste persoane au, de cele mai multe ori, familii normale. Frecvent aceste familii nu stiu de existenta copilului si cand afla il adopta cu drag si ii ofera conditii normale de dezvoltare. In Romania abandoneaza copiii femei sarace care au familii tot sarace deci a "reintegra in familia de origine" nu e o solutie. Un alt motiv de abandon este "rusinea" de-a avea un copil nelegitim si atunci si familia are aceeasi conceptie. De multe ori familia insista ca o femeie sa-si abandoneze copilul. Deci, chiar daca tu vrei sa fie ca in UE (sau EU), iaca, nu e: in Romania integrarea in familia de origine nu este, in majoritatea cazurilor, in "interesul superior al copilului."

Si mai e o diferenta. Am citit intr-o revista franceza un interviu cu o persoana care era ceea ce noi numim "asistent maternal". Povestea ca ia copiii din maternitate si ii ingrijeste pana la doua-trei luni cand situatia lor se clarifica. Doua-trei LUNI. Deci, protectia copilului, politia sau cine se mai ocupa de asta, rezolva totul in doua-trei luni. Presupun ca daca nu reusesc sa gaseasca mama sau rudele mamei in acest interval (dupa ce fac toate eforturile, folosesc toate resursele pe care le au), declara copilul adoptabil. Si mi se pare normal. Mi se pare dificil pentru un copil de doi sau patru ani (cum sunt micii mei in acest moment) sa fie luat de la persoana care il ingrijeste si dat altcuiva. Of, daca gasesc o sa-ti dau ceva frumos de citit, dar mi-e ca vor plange mamicile adoptive (ca si eu am plans, desi nu sunt mamica adoptiva; dar de tine, Guestus nu imi fac griji).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Aici este o povestioara minunata, dar...mamicile adoptive sensibile tare sa nu citeasca...


http://www.rainbowkids.com/ArticleDetails.aspx?id=418

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fomalhauti

Hai ca m-ai suparat, Guestus...Cum poti sa consideri ca este normal ca un copil sa fie dat unei persoane care l-a abandonat?


te iau la sensibilitati ...daca vine o femeie aici si spune ca din motive de XYZ (nu are sens a incep cu povesti..a pierdut casa...sotul era un betiv..etc ) a trebuit sa-si abandoneze copilu la nastere ...si ca se gindea sa-l ia inapoi cind se reface..si apoi copilu a disparut pt adoptie...ce ii spui? bine iti fac astia...prostia se plateste...sau cum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Deci nu e pentru dat cu capul de orice problema..doar pentru adoptii!De ce nu ati incadrat acolo subectul?

Sorana 32+ si Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[Despre Codrin]
Poate va place poza mea...www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese cu stil si farmec&page=3" target="_blank">sunt...lo1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

Ba e pentru orice subectul, doar ca ne-a suparat Guestus. Si acum tre' sa ne luptam cu el. Asi are probeleme cu meseriasii de la casa (de ce nu-i concediezi, Asi?)
Iar eu as vrea mai mult un loc sa-i dau pe altii cu capul de el...asha ca ma abtin.
La tine care-i problema, lorellay?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Guestus, nu stiu 100% cum stau lucrurile, dar din cate stiu mama cu probleme poate gasi solutii. Adica, poate spune ca nu abandoneaza copilul, nu-l da spre adoptie. Cred ca exista niste institutii care o gazduiesc o vreme cu copilul. Sau exista varianta in care copilul locuieste la asistentul maternal si mama vine sa-l vada, il ia la plimbare, urmand ca in momentul in care isi rezolva problemele sa ia copilul acasa.

Dar!!!! Daca persoana pleaca din maternitate si lasa copilul acolo...Daca la internarea in maternitate declara ca nu are acte si da un nume si o adresa gresite....Nu mai vorbesc de cazul in care lasa copilul in parc/sant sau alte asemenea...Daca duce copilul bolnav intr-un spital si "uita" sa-l ia de acolo...In toate aceste cazuri mi se pare normal sa se considere ca persoana in cauza nu este potrivita pentru a creste copilul. Si mi se pare normal ca acel copil sa fie dat unei persoane care il poate creste si doreste sa-l creasca. Si cred ca este "in interesul superior al copilului" sa fie dat direct spre adoptie unei persoane care a fost "verificata" de DPC. Cred ca este in dezinteresul copilului sa fie dat intai unei persoane (asistent maternal), apoi, eventual unei rude care a zis cu jumatate de gura ca ar incerca sa-l creasca, apoi, daca ruda nu-l mai vrea, din nou asistentului maternal, apoi unei familii care vrea sa-l adopte si...atunci se trezeste cea care a nascut copilul ca, poate il vrea inapoi. Chiar ti se pare normal sa i se incredinteze copilul?

Mai, Guestus, tu esti parlamentar, daca legile din Romania ti se par bune. (Sa faci pe cineva parlamentar se numeste "atac grav la persoana", nu-i asa?!)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mmmaria

Asi are probeleme cu meseriasii de la casa (de ce nu-i concediezi, Asi?)



Nu-i concediez ca desi lucreaza incet lucreaza super.



Mami de Razvan si de Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput