Topic - concediul medical, prenatal, postanatal

Raspunsuri - Pagina 44

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simi_for spune:

am si eu o nelamurire, sper sa ma puteti ajuta
lucrez in invatamant cu contract pe perioada determinata pana la 31 august 2009, cu o vechime de 6 ani, si trebuie sa nasc prin 10 septembrie 2009
intrebarile mele sunt:daca primesc concediu pre si post natal? si daca ma afecteaza acest lucru la concediul pentru cresterea copilului?
va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

va rog frumos,pentru ajutor-voi naste in octombrie,inainte bineinteles ca o sa iau prenatalul.Inainte de prenatal,intentionez sa iau concediul de odihna.Intrebare-eu am dreptul,teoretic,pentru 1 an calendaristic,la 25 zile co.Se vor imparti pina la data cind intru in prenatal si voi primi pentru cite luni am lucrat?Asa mi se pare logic,colegele de personal au alta varianta.Pot sa leg co de prenatal si apoi sa nu mai vin,adica sa stau linistita sa nasc?Multumesc de rabdare,sper ca s-a inteles ce doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rox_y spune:

Buna
sunt noua pe aici. Am lucrat la o societate comerciala din decembrie pana in martie cand am plecat ca nu mai aveau posibilitati sa ma plateasca astfel incat am ramas fara job, saptamana asta ma angajez , azi am aflat ca voi avea un bebe si voi naste cam de revelion.
Intrebare: Cum pot beneficia si eu de plata postnatalului sau ceva de genu. Sau trebuie sa merg la CAS sa platesc pt lunile in care nu am lucrat. Va rog ajutati-ma sunt in ceata si nu stiu ce trebuie sa fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andre_lina spune:

Buna!

Am lucrat timp de 4 ani fara intrerupere, insa primele 3 luni din acest an nu am mai avut job, astfel ca la data cand voi naste, voi avea doar 9 luni de munca consecutive. Cum pot face sa beneficiez totusi de indemnizatia pentru crestere copil?

Va multumesc!

4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu ai cum

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabryella81 spune:

Buna..am si eu o problema..pama in 14.04.09 am avut concediu medical din 15.04.09 concediu prenatal..salariul meu brut pe ultimile 6 luni a fost de 1500..ma poate ajuta cineva sa-mi spuna ce salariu ar fi trebuit sa iau pt luna aprilie?si cat ar trebui sa iau in luna mai...va rog mult...aa in prenatal se ia C.A.S.?sau numai deducerea personala?.cred ca pe aprilie mi-au gresit salariul...mi-au luat si impozit

34 cu bebe David Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabryella81 spune:

Inca o intrebare..poate ma ajuta cineva...pe certificatul de concediu medical cod indemnizatie 08 si diagnostic 995 e pentru prenatal?

34 cu bebe David Gabriel

Mergi la inceput
Mergi la inceput