Topic - concediul medical, prenatal, postanatal

Raspunsuri - Pagina 43

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:


Eu tot nu sun lamurita...prenatalul intra in calculul indemnizatiei de crestere a copilului..tot sau doar zilele din prenatal pana nasti. Daca de ex intru in 01.07 in prenatal si nasc pe 02.07..se ia in calcul doar o zi?...plssss

27+ Eva

Bubi mic poze...din burtica

Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Buna,
Din cate stiu eu prenatalul nu intra in calculul indemnizatiei CIC, prenatalul se plateste ca si concediul medical, de catre institutie, si recomandarea se ia de la medicul de familie. Dupa cele 126 de zile se intra in indemnizatia CIC prin inscrierea la primarie cu certificat nastere copil + alte acte aferente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bebe Beca

Am o mare rugaminte. Trebuie sa pregatim dosarul pentru CIC. Nu am luat nici o zi de concediu prenatal. Am inteles ca un prim pas este luarea concediului medical incepand cu ziua in care am nascut. Acest concediu se ia de la medicul de familie sau de la medicul cu care am nascut? Mulrumesc,


Eu am intrat in prenatal de la 1 aprilie, iar bebelina s-a grabit sa soseasca pe 5 aprilie. Astfel ca mi-au ramas "postnatal" 121 zile. Le pot lua pe toate, nu? Nu doar cele 42 obligatorii, apoi sa intru in CIC... Bineinteles ca imi convine mai mult sa iau 85% din brut, decat din net... Dar dosarul pt CIC, care am inteles ca se depune dupa 42 zile il depun dupa cele 42 zile sau la capatul celor 126?

Uf... sper ca se intelege ceva...



Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa
http://picasaweb.google.com/costinstroie/AdelaMarisa#5324202110819507042

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana2242 spune:

Buna,am tot urmarit subiectul ca sunt interesata chiar am mai intrebat ceva o data si am fost f multumita de raspuns dar acum am iarasi o nelamurire si sper sa o rezolvam aici impreuna.eu am intrat in concediu prenatal din data de 20.03.2009 tot atunci s-a facut lichidarea tuturor angajatilor, mai putin cu 3 respectiv resurse umane si contabilitate,acum pe 27 este asteptat un executor lichidator cica(nu prea ma pricep)dar important este ca firma se inchide eu voi mai lua si salariul pe luna aprilie de la firma,apoi imi spusese cineva aici pe un forum ca ii voi lua de la casa de sanatate in continuare ok asta trebuie sa ma duc sa intreb la ei sa fiu sigura dar mai departe pentru dosarul acela care trebuie depus dupa ce termin concediile am inteles ca imi trebuie o adeverinta de la locul de munca.Eu acel dosar va trebui sa il fac pe la sfarsitul lunii iulie pana atunci nu mai gasesc pe nimeni in firma ce se face in cazurile astea?sa cer acum la lichidare adeverita?si daca da cu ce data mi-o poate da?este valabila daca are data din luna mai?
Va multumesc si sper sa ma ajutati sa lamuresc problemele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Eu ti-am zis de casa de sanatate.in primul rand lichidatorul da adeverinta de care ai nevoie pentru ca el preia arhivele si-ti da adeverinta la data de acre ai nevoie tu,nu in avans.
Concediile se platesc de casa de sanatate,dar trebuie sa mergi exact sa vezi care e procedura.


Madalina 22+Eva-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana2242 spune:

Deci pt bani ma duc la casa de sanatate si intreb iar pt adeverinta firma lichidatoare mi-o da in iulie obligatoriu nu?Si daca nu imi spune nimeni care este firma lichidatoare?sigur este din Buc si eu sunt in Cta si fostele mele colege de la contabilitate sunt f secretoase.Ce as putea face in cazul in care nu aflu firma lichidatoare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Neatza.Intrebi la registrul comertului din bucuresti care este firma lichidatoare.Sunt obligati sa-ti spuna ca nu depindede trei proaste de la contabilitate ,ca ma si enervez,nu altceva.

Sunt obligati si chiar ai noroc ca e in faliment cu lichidator pentru ca altfel nu aveai ce face daca pur si simplu inchideau si plecau.



Madalina 22+Eva-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIRCLAU spune:

buna seara
am si eu o intrebare:sunt in sapt.23 si se anunta ca firma sa intre in faliment,ce se poate intampla cu mine in conditiile acestea si cand as putea sa intru cel mai devreme in prenatal avand DPN-ul pe 28.08.2009
ma poate ajuta intrarea in prenatal in conditiile in care firma intra in faliment,sau ce ma sfatuiti sa fac?
va multumesc muuult

MIRELA mami de andreas nazdravan si 23+cu codite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana2242 spune:

Mercic mult pt raspuns.Sper sa nu intampin probleme,dar va mai tin la curent.Lucrez de 2-3 ani la firma asta si nu m-as fi gandit ca voi pati asa ceva niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrilici spune:

Buna ziua!

M-am pierdut in atatea detalii legislative.Daca se poate,as dori sa stiu urmatoarele doua aspecte:
1)cum se calculeaza suma ce imi revine din plata prenatalului?
2)pentru a depune dosarul pentru indemnizatie crestere copil sunt obligata sa imi iau cele 126 de zile de concediu sau sunt suficiente cele 42 de lauzie?

Va multumesc!

Gabrilici in 32 saptamani

Mergi la inceput