Mamici de septembrie octombrie 2008 (135)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

tzitzirifelicitari pt semnatura!!!hai ca acush ajunge si daviducul tau la termen



33+ DAVID-MIHAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Citat:
citat din mesajul lui nushulica

tzitzirifelicitari pt semnatura!!!hai ca acush ajunge si daviducul tau la termen



33+ DAVID-MIHAI


Nusha, sa stii ca acum trei saptamani nu ne mai gandeam noi ca prindem nici 35...asa ca e o mare realizare!
Ma bucur ca esti activa pe forum!Incep si eu sa ma dezmortesc

35+
bebe David

Lucrusoare bebe David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui tzitziri

Eva, acum citeam si de voi cu cele 37 de saptamani FULL TERM.Felicitari si voua....acum mi-am pus si eu alta tinta sa ajung la 37 si sper sa va urmez exemplul

Andy.p, nici nu stiu daca o fi mai bine sa se intoarca acum sau sa fac cezariana..si poate spun prostii!..Astept cu interes povestile fetelor care au nascut natural la Giulesti(AlexaM si Joy) sa vedem daca rezistam psihic



35+
bebe David

Lucrusoare bebe David




Tinta mea sunt 39 saptamani, atunci revine medicul meu in tara! Si, chiar daca plamanii acum sunt formati, nu mai e pericol, se pare ca fiecare zi in plus in burtica il ajuta sa aiba creierasul si mai bine dezvoltat si sa dezvolte anticorpi!
Dar in fond si la urmaurmei, bebe Luca vine atunci cand hotaraste Doamne-Doamne, nici eu nici medicii nu prea avem ce face! Iar Doamne Doamne mi-a soptit ca va fi foarte bine!

Si stai linistita, Tzitziri, va sta suficient bebe la tine in burtica! Iar cele doua saptamani pe care ti le-ai propus drept obiectiv vor trece ca vantul! Eu parca ieri eram in S29 si eram pe plaja! Nu stiu cand au zburat aceste saptamani

37+ LUCA

AMR 21 ZILE!!!

POZE
CAMERA LUCA
VIDEOS LUCA!!!



“Everything is possible for him who believes.” (Mark 9:23)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Nu stiu daca o sa va foloseasca la ceva, ca s-au mai tot dat listute pe aici, dar vroiam sa va spun ce scrie in brosurica de la Euroclinic despre diverse...mie mi se pare ca unele lucruri mi-au fost de folos...si sunt on-topic chiar daca mai repet informatiile.

Shopping:
-pampers
-hainute(body, pantalon, sosete, salopeta, boneta....)
-ser fiziologic steril(fiole de 10 ml)- pentru toaleta oculara
-seringi sterile - de 10 ml
-comprese sterile
-alcool sanitar de 70 de grade(pentru bontul ombilical)
-gel de baie, sampon, lotiune grasa, crema pentru zona fesiera - pentru bebelusi (Nivea,Sanosan,Penaten,Klorane,Chicco)
-anticolicative(Sab simplex,Bonnisan,Gripe water,Baby calm,Baby drink; Debridat- numai la indictia medicului).Toate sunt tratamente de intretinere(se administreaza in fiecare zi, nu numai in momentele cu colici)
-termometru (temperatura se ia interrectal sau timpanic - NU axilar, pe frunte sau gurita);sub 38 grade Celsius e normala!
-antitermice de uz pediatric :Paracetamol(Efferalgan,Panadol,Calpol - suspensie orala sau supozitoare),Novocalmin(supozitoare de uz pediatric);NU ASPIRINA!!!
-detergent hipoalergenic (ex.Dermalin);NU balsam
-biberoane,tetine, sterilizator cu abur (NU chimic sau pentru microunde)
-forfecuta cu varf rotunjit, betisoare pentru urechi
-lapte(SIMILAC CU FIER,NAN 1, HUMANA 1, BEBA 1)
-Vigantol (solutie orala) - vitamina D pentru prevenirea rahitismului (2 picaturi o data pe zi, zilnic,direct in gurita, din a 7a zi de viata);tineti flaconul la intuneric si aruncati-l dupa o luna de folosire
-aspirator nazal (pompita)
-cantar(cantariti copilul o data pe saptamana, daca nu sunt probleme de sanatate;complet dezbracat, inainte de masa;notati greutatea)





35+
bebe David

Lucrusoare bebe David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Alimentatia

-la cerere,nu cu orar fix
-goleste complet un san; daca poate si o parte sau tot din al doilea (sanul incomplet golit va fi primul la masa urmatoare)
-daca a golit ambii sani(nu mai iese lapte la compresie) si inca ii este fome, primeste completare cu lapte praf(cat doreste)
- il mai treziti in timpul suptului daca adoarme (la un san plin, un copil poate suge 1 ora-1 ora si 15 min!)
- nu are nevoie de "suplimente" de apa sau ceai(laptele de san are cam 92% apa in compozitie)
-dieta mamei este foarte putin restrictiva(evitati doar:cafea tare/cola/ceai negru;citrice din abundenta;branza cu mucegai;alimente care dau disconfort sigestiv - fasole uscata, mazare,varza, orice aliment pe care nu il tolerati dumneavoastra)
-mancati fructe si legume proaspete,lactate, carne, prajituri(proaspete!); este permis un pahar de vin sau bere la masa in fiecare zi (fara legatura cu lactatia, din pacate)
- nu trebuie sa creasca in greutate in fiecare zi(il cantariti o data pe saptamana, in aceeasi zi, dezbracat complet,inainte de masa)
- nu trebuie sa manace la fel la fiecare masa
-nu trebuie sa se comporte la fel in fiecare zi in materie de alimentatie si somn
- in prima luna de viata trebuie sa creasca minumum 500 gr
-corect, evolutia greutatii copilului se evolueaza pe curbele de crestere si nu comparativ cu o valoare fixa

35+
bebe David

Lucrusoare bebe David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Tzitziri multumim pentru informatii. Sunt foarte utile !!!

Valentina 34 + David

Asa creste gandacelul nostru

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

tzitzi stai linistita ca totul va fi bine,sunt sigura....si multumim ptr informatii sunt ff folositoare.

37+bbelina
laura si andy (07.04.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Toaleta zilnica

-baie generala in fiecare seara , in cadita sau chiuveta(fara imersia bontului ombilical, daca nu e detasat), cu apa de la robinet(nu e nevoie de apa sterila la baie!), inclusiv pe cap (cu sampon)
-teoretic, orice produs pentru copii(Nivea,Sanosan,Penaten,Klorane,Chicco) poate fi utilizat
-nu folositi altceva in apa de baie(ceai, galbenus de ou,ulei de masline, tarate, cloramina)!
-spalat la fundulet de cate ori face scaun (si cu sapun) sau pipi (fara sapun, doar cu apa calda)peste zi;pastrati servetelele umede pentr situatii critice(noaptea sau cand sunteti plecati de acasa cu copilul)
-prosop de bumbac, spalat, numai al lui
-uscat pe cap cu prosopul (nu cu uscatorul de par)
-sters bine de apa peste tot, mai ales la pliuri
-uns cu crema sau ulei numai in zonele cu piele uscata
-toaleta bontului ombilical cu comprese sterile si alcool sanitar
-toaleta oculara cu ser fiziologic steril(picurat cu o seringa sterila, fara ac, in loc de pipeta) si comprese sterile NUMAI daca are secretii oculare; sters de la nas spre tampla;aruncati tot ce ati folosit si tot ce v-a ramas neutilizat
-taiati unghiile cu forfecuta spatulata(rotunda la varf) dezinfectata cu alcool
- nu are nevoie de nici un fel de toaleta in gurta!(candidoza bucala daca apare se trateaza cu Nystatin si glicerina simpla - nu boraxata!- conform indicatiilor medicale)
-secretiile nazale si laptele se aspira cu pompita numai daca il deranjeaza (daca nu poate respir bine pe nas)
-apa din urechi se absoarbe cu betisoare cu vata, fara frecare

35+
bebe David

Lucrusoare bebe David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Camera si imbracamintea

-temperatura 22-23 grade Celsius(mai cald la baie!)
-aerul confortabil de umed
-doarme pe cearceaf de bumbac, fara perna, pe o parte sau pe spate(la cel putin 1 ora distanta de masa);NU DOARME NICIODATA PE BURTA,PANA LA VARSTA LA CARE SE INTOARCE SINGUR (5-6 luni!!!)
- este imbracat pentru confort termic, nu exagerat (manutele si picioarele sunt totdeauna reci; incercati temperatura pe torace sau abdomen)
-nu infasati copilul; nu puneti caciulita pe cap decat daca are parul ud


Ambientul

-sonor!(muzica, radio, zgomotele din casa;NU televizor sau calculator)
-limitati pe cat posibil vizitele persoanelor straine
-scoateti copilul afara in ziua imediat urmatoare intoarcerii acasa!!!
-NU exista nici o justificare imunologica pentru restrictionarea contactului cu aerul rece, iniferent de varsta copilului
-nu asezati copilul in fundulet in scaunul de masina sau in casa
-nu scoateti copilul afara cu fata acoperita(fular, batista)!
- daca aveti animale de casa, acestea nu trebuie sa intre in contact fizic cu copilul iar dvs trebuie sa aveti gtija de igiena personala dupa contactul cu ele
-nu iesiti cu copilul in locuri aglomerate (supermarket,mall, locuri de joaca pentru copii mai mari)

GATA!!
Toate majusculele si semnele de exclamare apartin autorilor - dr neonatologi (Cobac Luminita,Radu Mihaela...)
Mie mi-a placut ca era informatia mai sintetizata - sper sa va foloseasca!


35+
bebe David

Lucrusoare bebe David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau_geo spune:

Tzitziri, multumim mult pentru toate informatiile oferite, sunt super utile

37 + weeks - Mami fericita de Irina Alexandra

Doamne ajuta-ne sa ajungem macar pana la 38 saptamani cu bine si sanatoase si nasterea sa nu aiba complicatii!

www.flickr.com/photos/26166390@N04/" target="_blank">Noi si bebita

AMR 4 zile ??? mai mult sau mai putin

Mergi la inceput