Mamici de septembrie octombrie 2008 (135)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea_and spune:

Eva da, suntem pe ultima suta de metri, facem incalzirea. Pe cat mi-e de frica de nastere pe atat de mult imi doresc sa-mi vad puiul in brate, sanatos, asa ca zilele astea ma lupt si eu cu sentimentele contradictorii.
Se poate sa-ti fie dor de copilul tau daca nu l-ai vazut niciodata? Eu asa simt, un mare dor, vreau sa o strang in brate, sa o pup, sa-i rontzai picorusele. Nu ma bagati in seama, hormonii..

Tzitziri multumim de info, sunt foarte utile si bine sintetizate. Nu stiam ca poti iesi cu copilul afara a doua zi ce ai venit cu el acasa, chiar ma intrebam. Iar cu asezatul in fundulet in dscaunul de masina..pai el e putin pe spate, asa, n-am observat sa se regleze spatarul, ma duc sa ma uit acum.
Tin pumnii sa mai stea Davidutzul cel putin doua saptamani in burtica, oricum e deja mare, ati intrat in saptamana 36 si sunt sigura ca totul va fi bine!
Ce noroc pe prietena ta care a nascut la Municipal, acum nu sper sa gasesc chiar asa o persoana care sa faca totul, macar sa fim bine, bebe si cu mine.

Nushulica am tot incercat sa trec peste postul tau cu varza si rata, dar nu ma lasi ... cred ca varza calita scrie pe sotul meu in seara asta, eu sunt moarta dupa mancarea asta.


38+ cu Mina Alexandra

AMR 14 zile
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Andreea_and...si eu zic ca poate sa iti fie dor de el chiar daca nu l-ai vazut niciodata.
Aceleasi sentimente contradictorii le am si eu.De cand cu povestea Monicai parca o luasesem putin razna si ziceam 'pai sa vina si acum numai sa fie sanatos si sa il vad eu ca e bine!'...lucru pe care nu ar fi trebuit poate sa il gandesc....pentru ca eu vroiam sa ma linistesc pe mine, sa il vad cat mai repede, dar pentru el putea sa nu fie asa de bine.
Acum macar am revenit la sentimente mai bune.....

Si Eva, stiu ca acum pare ca a trecut repede timpul...dar daca ma gandesc in urma la cum am 'castigat' fiecare saptamana nu mai pare asa putin.Dar intr-adevar...o sa treaca si restul repede....si ne mutam cu toatele la scutece

35+
bebe David

Lucrusoare bebe David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau_geo spune:

gata burtici, am terminat mancarea, asa ca va poftesc la masa

pupici si o seara excelenta

ne auzim maine dimineata.

37 + weeks - Mami fericita de Irina Alexandra

Doamne ajuta-ne sa ajungem macar pana la 38 saptamani cu bine si sanatoase si nasterea sa nu aiba complicatii!

www.flickr.com/photos/26166390@N04/" target="_blank">Noi si bebita

AMR 4 zile ??? mai mult sau mai putin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_and spune:

Clau multumim , pofta buna! Nu ne-ai zis cum faci sosul ala de ciuperci.

Tzitziri cred ca multe fete de aici am gandit la fel in acel moment, inclusiv eu.
Si mie acum cand ma uit in urma mi se pare ca a trecut repede timpul desi toata sarcina asteptam cu infrigurare sa se faca sambata, cand mai adaugam o saptamana la varsta puiului si verificam pe toate site-urile si in toate cartile daca e sa se nasca la varsta respectiva ce sanse are. Parca nici nu am suferit de greturi cumplite, sangerari, parca nici nu am fost in spital in fiecare trimestru, acum cand mai e asa putin nu mai conteaza nimic, decat sa imi tin in sfarsit puiul sanatos in brate.


38+ cu Mina Alexandra

AMR 14 zile
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nausica spune:

tzitziri multumim pentru info. mi s-au parut f utile si f bine sintetizate. singura chestie cu care eu, personal, nu sint de acord este temperatura din camera. eu m-am nascut in ianuarie si am fost crescuta (de niste parinti alpinisti, e drept) dupa indicatiile lui Spock (cartea originala, nu aburelile care se gasesc acum) la 16-18 grade. stiu ca vi se face parul maciuca, dar eu am fost toata viata sanatoasa tun.

cu copilul meu o sa merg pe mina englezilor, care recomanda 18-20 grade in camera copilului.

Nausica32+ si bebe Nedelcu
poze
_
God grant me the serenity to accept the things I cannot change, courage to change the things I can and wisdom always to tell the difference

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

tzitziri, multumim de info, f utile
nausica mamica curajoasa si sanatoasa auzi la ea 18-20 grade.
la noi e innorat, sta sa ploua. si noi vroiam sa iesim la destrabalare:)

alexa simami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonzca79 spune:

fetelorr...spuneti-mi va rog ce vopsea de par folositi???eu m-am vopsit cu cca o luna in urma insa tre sa reiau operatiunea....deja firele albe si-au facut aparitia in frunte...si mai repede imi vine sa ma vopsesc acum decat in timpul alaptarii.....pana acum am facut-o cu vopsea normala...prima data de cand sunt insarcinata m-am vopsit cu ceva fara amoniac cred ca de la Loreal...acum as vrea iar ceva fara amoniac...ce recomandati????

POZE...POZULICI

37+... Erik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Nusha, si mie mi-ai facut pofta cu ratza ta pe varza! Noi in seara asta iesim cu niste prieteni la restaurant! Ma orientez eu cumva...Iar maine suntem invitati la ai mei la masa...festin, mereu plecam de a ei Asa mai uit de ratza ta...

Tzitziri, foarte utile informatiile date de tine, cred ca toate le stiam dar le-ai dat o forma concisa! Multumim!

Andreea, de ce ti-e frica de nastere? Nu cred ca e ceva asa de ...speriat...e un moment cu totul special, cu rele dar mai ales cu bune! Si da, te inteleg perfect, si eu simt un mare dor de Luca

37+ LUCA

AMR 21 ZILE!!!

POZE
CAMERA LUCA
VIDEOS LUCA!!!



“Everything is possible for him who believes.” (Mark 9:23)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

KID, sa-ti traiasca printesa Maria si sa ramana un copil exemplar, asa cum e acum! Sa fie vesela, cuminte, desteapta si ... asa cum v-o doriti! O viata frumoasa inainte!

36+ AMR 28 zile!!

Peter Pan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreea_and

Nerantula , tu cum mai esti, cum te simti?


38+ cu Mina Alexandra

AMR 14 zile
Poze



Andreea

Noi suntem pe ultima suta de metri cu pregatirea cuibului pentru bebelin, maine termina de pictat in camera lui si rearanjam mobila, covor, etc., mai asteptam o lustrita comandata de pe LaRedoute, acum mergem sa cautam o aplica ...
Bebe mi se pare din ce in ce mai nerabdator, are miscari ample, burta mea se patrateste uneori! Astazi toata ziua mi-a 'manarit' colul, am tot simtit miscari si intepaturi foarte jos, in alte zile nu pot respira deloc .. Sper sa fie bine acolo, luni mergem la ultima ecografie la Pop, cea de 36 de saptamani.

In rest, tot natural as vrea sa nasc, in ciuda curentului de opinie pe care l-am constatat contrar unui sondaj facut anterior, insa i-am zis doctorului ca, la cel mai mic semn de 'neputinta' de expulzie normala, sa treaca pe cezariana.
Bagajul e aproape facut, mai am un ultim drum la farmacie pentru una-alta, nu ma pot hotari ce sa iau pentru bebe la geanta, ma tot gandesc ca depinde si cum va fi vremea efectiv: una e ca nasc maine, si alta poate fi pe 27, cand am termenul final.

Btw, azi e prima zi din luna a 9-a!!

Inca mai merg la servici, nu am decis cand sa intrerup, ca si 300, fiecare zi e o zi castigata cu Gruia mai mult acasa ulterior pentru ca, practic fara al doilea salariu in familie ulterior, e greu sa faci fata la vreo 5 rate lunare + cheltuieli crescute! O sa fiu nevoita sa ma intorc la lucru destul de rapid, asa ca mai bine mai trag de mine acum.

Am reusit sa si citesc ceva despre cresterea / educatia lui bebe, mi se pare extraordinara cartea lui Dolto: Cand apare copilul si traducerea Anei Savin pentru: Totul se intampla inainte de 6 ani, vi le recomand cu caldura!!

36+ AMR 28 zile!!

Peter Pan

Mergi la inceput