Americancele gatesc - 3

Americancele gatesc - 3 | Autor: marius

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Adrianaloy, mare problema cu rosiile alea!
Eu am aceeasi problema, dar cu castraveti! Nu mai am borcane pentru atitea muraturi si nu stiu cine le-o minca pe toate.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Ramona , deschide-ti un bussines cu muraturi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucasMom spune:

Din categoria rapid si bun eu am mai prestat in ultimele zile:
- pasta de peste (cod, ceapa verde, tulpina de telina, unt, mayo, sare, piper, totul amestecat in food processor)
- pate de ficat (ficati de pui facuti sub capac cu ulei, ceapa si vin rosu apoi mixat totul in food processor cu unt, sare, piper)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Chiar azi am cumparat ficat de pui. Nu m-am gindit pina acum sa fac ficat. Eu vroiam sa-l fac cu orez, ca asa n-am mai mincat demult.
Am luat t-bone steak, asta cred ca-l facem in seara asta. Am mai avut unul recent, a fost atit de fraged si gustos ca parca nu mi-a trebuit nici salata, nimic!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Ce fel de cod folosesti la pasta de peste? Please scrie si niste cantitati.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

ce-am mai mancat noi zilele astea:
super nachos
aripioare buffalo si celery
pulpe dezosate cu barbecue sos la gratar
azi mancam crab legs cu unt (yummy) si garnitura de orez cu spanac sau poate doar o salata cu telemea

philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hilde spune:

Am avut ieri musafiri si bineinteles ca trebuia sa incerc o noua reteta. Norocul meu ca a iesit excelent.

Chicken Alfredo


Paste - pene, le fierbeti normal.

Sos:
4 linguri unt
1 cana heavy cream ( half&half daca vreti mai putina grasime)
2 cani cascaval( am folosit swiss)
1/2 cana parmezan

Intr-o oala mai mare puneti untul. Dupa ce se topeste adauga Heavy cream. O lasi pana devine hot dar sa nu fiarba( doar simmering) si adaugi cascavalul + parmezan.
Dupa vreo cateva minute de simmering o sa se mai ingroase.

Pui - piept, taiat in bucati mici. Pus in ff putin ulei( eu obisnuiesc sa intind uleiul cu un servetel in cratita) pentru vreo 5/7 min. Sau pana nu mai e roz la mijloc dar neaparat nu uscat. Adauga usturoi tocat si cateva fire de ceapa verde. Mai lasa un minut.

Ciuperci - taiate pe latime in felii foarte subtiri le puneti intr-o cratita cu ffff putin ulei sa se friga putin. 5 minute

Asparagus - bucati mai mici, la fel in cratita la foc mai mare dar cu capac - cateva minute pana se inmoaie putin dar e still crispy.


Adauga Paste + pui + asparagus + ciuperci in oala cu sos si lasa-le inca 15 min impreuna. Daca le faceti cu o zi inainte sunt si mai bune - apoi incalzite la cuptor.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hilde spune:

Am uitat de cantitati...cam dupa ochi in general. :)

Paste - jum de pachet - facute al dente neaparat.
Ciuperci - 4-5 buc
Asparagus: 1/2 lb
Pui: 1 lb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hilde spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

Chiar azi am cumparat ficat de pui. Nu m-am gindit pina acum sa fac ficat.


Ramona,

Eu ficatul il faceam in bacon. Fiecare ficat acoperit in bacon, prins intr-o scobitoare si la cuptor. Era bun cu piure de cartofi.
Asa il mancam la White Horse in Bucuresti. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Yum!

Copiii mei au prins gust de paste alfredo, eu le faceam simple, dar adaug si eu ingredientele astea.
Eu pun in prima faza si un usturoi pisat, putina nucsoara si coaja de lamiie rasa. Am avut emotii cu nucsoara, in final cred ca asta-i da aroma aia deosebita.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput