Lexis - cursuri de lb. engleza

Lexis - cursuri de lb. engleza | Autor: camelia72

Link direct la acest mesaj

Vreau sa-mi inscriu fetita din toamna la cursurile de lb. engleza de la Lexis si as dori sa stiu daca aveti copii inscrisi la acest centru si cum se descurca...se duc cu placere?Am inteles ca sistemul de predare este f. lejer,mai mult o joaca,invata intr-un mod relaxant..dar oare chiar invata? e de preferat sa o inscriu la Lexis sau sa-i caut o profesoara sa o pregateasca acasa?
Fetita mea din toamna va fi in clasa a 3-a iar la sfarsitul clasei a 4-a la scoala lor se va da o testare pt. a "prinde" clasa cea mai buna cu predare lb. engleza intensiv si cei mai buni prof. la romana si mate.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Nu ma poate ajuta nimeni sa ma decid,nu aveti copii inscrisi la Lexis?Cum ar fi mai bine: sa o inscriu la acest centru sau sa invete cu un prof. acasa?Chiar nu ma pot decide si am nevoie de niste sfaturi...!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.

Daca te poate ajuta "situatia" noastra... Stefan a mers la Lexis anul acesta scolar, insa el avea 4 ani si 8 luni la inceperea cursului. Nu m-am asteptat la prea multe de la acest curs, important este ca a mers cu placere. Noi intentionam sa il dam si anul care vine. Daca te ajuta cu ceva...

Succes.

Nicoleta, mami de Stefan (27.01.2003)si de Matei (25.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Adi are 7 ani si la anul va fi al treilea an la o firma asemanatoare Lexis.
Mie Lexis mi s-a parut foarte scumpa. In plus sunt multi copii in grupa.
La firma la care suntem noi pretul este la jumatate, sunt maxim 5 in grupa si se invata prin joaca si chiar invata. Au cu totul alte metode fata de cele clasice, ceea ce ii atrage pe copii. Se pare ca am nimerit si o profesoara foarte buna. Noi suntem foarte multumiti, spre exemplu in clasa I (anul trecut) nu a fost nevoie sa fac absolut nimic cu el pentru orele de engleza de la scoala, s-a descurcat singur, desi la scoala s-a mers pe clasic, adica au inceput sa scrie. La firma vor scrie abia la anul.
Asta este experienta noastra, nu stiu daca te-am putut ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Stefan a fost intr.o grupa cu inca 4 copii la Lexis, insa intr-adevar, la grupele mai mari erau mai multi copii. INSA grupele mai mari aveau un profesor native speaker. Mie mi se pare super asa, poate aduc mai multi!

Nicoleta, mami de Stefan (27.01.2003)si de Matei (25.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi_dalma spune:

Eu nu am fetita la 'lexis' dar am prieteni care sunt extrem de multumiti de rezultate.
Nu e chiar scump (380 eur/an)si cred ca merita incercat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

S-a mai scumpit "putin" anul acesta - 490 EUR, dar cu inscrierea pana la 1 sept este doar 417 EUR. Si chiar asa nu mi se pare exagerat de scump. Este vorba de 8 luni de cursuri, cate doua sedinte pe saptamana, adica cca 8 sedinte pe luna, si 64 sedinte pe an, la un pret(cu reducere) de 6,50 EUR/ sedinta.
..., si avand in vedere ca se pare ca se vad rezultate... cred ca merita. Noi intentionam sa ne inscriem. Am mai aflat ca pentru Bucuresti o grupa are maxim 12 copii.

Cornelia si taurasul Rares Costin (22.04.2002)
Fotografii
Grecia2008

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sasha.p spune:

Puteti sa imi spuneti ce program au copiii vostri la Lexis, mai precis la ce ore incep cursurile ? Pe mine ma intereseaza numai dupa gradi, adica dupa ora 17,oo. Multumesc,

Anca si Sasha

Nazdravani de Aug-Sept. 2003
"Iubiti-va parintii, caci viata fara ei este inspaimantatoare si absurda".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Detalii www.lexis.ro/" target="_blank"> aici .
Am inteles ca intreaba ora care iti convine si probabil in fc de cerinte fac clasele si programul....
Doua colege au copiii inscrisi: una cu copii mai mici si a dat in jur pe 400 euro (cu reducere) si cealalta cu fetita mai mare (trece in cls a V a) a dat in jur de 600 (tot cu reducere), vor mai plati pentru manuale.



*********************************

Poze cu familionu'

Povestea nasterii Anei 17.03.2000
Povestea nasterii Teodorei(bb2) 8.10.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimica36 spune:

buna

sunt nou inregistrata pe forum dar va citesc mesajele de mult timp.
si eu am avut fetita anul trecut la lexis (destul de piperata scoala), fetita fiind in clasa I - era la o grupa de prejuniori.
Mergea cu placere la cursuri. Aveau doua carticele pe care lucrau in clasa si le dedea si acasa, dar nu invatau lucruri uzuale sa poti conversa cu ea dupa un an aproape de cursuri (de genul buna ziua, ce mai faci, ce ai facut azi.... etc, in engleza, pe cage le stia de la gradi, si ce mai vorbeam noi pe acasa) as fi vrut lucruri elementare. Poate pt ca erau si mici..... mai mult au colorat, au invatat culorile, cateva animalute..... Sincer cred ca am cam dat banii degeaba pentru cat a invatat. Eu as opta anul acesta pt profesor acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianapas spune:

Eu am avut-o pe Ilinca laLexis anul trecut scolar, am inscris-o si pentru anul urmator.
Sunt multumita, pentru ca programul e lejer, copilul invata cu placere, lectiile sunt interactive, se bazeaza mult pe joaca, discutii (Ila are 5 ani jumate).

Acum ani buni eu am facut engleza tot la Lexis si prin ei mi-am luat si certificarile. Au ok-ul din partea mea.

Mergi la inceput