Lexis - cursuri de lb. engleza

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana spune:

Si eu l-am dat pe Alin la lexis. Dar avea doar 5 ani...asa ca intr-adevar a invatat cateva animalute, culori, jucarii.Acum l-am inscris iar, deci suntem al ii lea an. Dar ceea ce este foarte important este ca se duce cu placere. Totul e o joaca. La gradi face de la 3 ani engleza deci acum are 3 ani de engleza si nu stie nici macar cateva cuvinte. Stie doar cantecele pe care le repeta fara sa inteleaga ceva din ce spune. Si nici nu-i place ...dar la Lexix ii place. Anul trecut au fost 3 copii in grupa. Spre sfarsit au fost 5.
Alta experienta cu Lexis a fost acum 7,8 ani cand firma daneza la care lucram mi-a platit un curs la ei. Eu nu am facut engleza in scoala. Vreau sa va spun ca intr-un an am ajuns sa vorbesc destul de bine. Am facut intensiv 2 niveluri intr-un an (B si C).
Va pup



Diana mamica de Alin si Toni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinutza spune:

buna seara

am fost si eu sapatamana asta si mi-am inscris fata la lexis.
fetita mea are 9 ani si am o intrebare pentru fetele cu experienta lexis - auincadrat-o pe fata mea la A junior, doamna de acolo spunand ca e mai bine sa o ia de la inceputul inceputului.
credeti ca se va plictisi? fiind si copii mai mici imi este teama ca v-a bate pasul pe loc.
ma gandesc la modul cel mai serios sa merg si sa-i rog sa-i schimbe grupa.
voi ce ziceti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Credeti ca merita 400 euro pt cateva animalute si culori? Si eu vroiam sa inscriu pe cea mica la Lexis dar daca asta invata mai bine o invat eu acasa gratis. Eu vreau un curs intensiv, unde eventual sa le vorbeasca numai in engleza. Daca as putea sa stau fara ea as trimite-o un an la sora mea in Canada sa o dea la o gradinita acolo unde nimeni nu stie romana.
Cred si eu ca se duc cu placere, si cred ca sunt mai preocupati sa le faca placere decat sa-i invete engleza ca sa nu-si piarda clientii.
Alta firma care organizeaza cursuri de engleza mai stie cineva in Bucuresti?

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Dana, exact cum am spus mai sus si mie lexis mi se pare foarte scumpa, cel putin pentru varsta asta...altfel stau lucrurile pentru adolescenti...

Poti cauta insa caci sunt si firme (ca cea la care este Adi, dar in Pitesti) care fac aceleasi cursuri la jumatate de pret.
N-au "native speaker" dar noi cel putin am nimerit o profesoara foarte buna, talentata. Deocamdata nu sunt de acord cu meditatiile acasa...este bine la varsta asta sa fie intr-un mediu mai de scoala, sa fie mai multi in grupa, sa se poata antrena in discutii. In plus au o programa bine stabilita, iar faptul ca invata altceva decat la scoala imi convine mai mult.

Si eu am incercat sa-l invat singura, dar la fiimiu chestia asta n-a mers decat pana pe la 4 ani, dupa aceea n-am mai reusit sa-l fac atent oricate carticele mi-am luat eu. Asa ca la 5 ani si 9 luni a mers la firma, iar domnisoara nosatra a reusit sa-l atraga spre engleza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela-p spune:

unde este scoala din pitesti?
cat costa? se plateste pe luna sau pe an?
multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Lingua international - str. Trivale nr 11 tel 0248 214735, 0727707604.
Anul trecut pentru prejuniori (2 ore/saptamana) am platit 88 lei pe luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimica36 spune:

Buna fetelor

S-a mai inscris cineva la Lexis? Am sunat si pentru juniori este 630 euro pe an... cam multicel...
Voi ce alternative ati mai gasit pentru engleza? Aveti ceva particular?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sasha.p spune:

Chiar nimeni nu poate spune la ora incepeau cursurile la Lexis ?

Anca si Sasha

Nazdravani de Aug-Sept. 2003
"Iubiti-va parintii, caci viata fara ei este inspaimantatoare si absurda".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fania spune:

Va mai recomand:
http://www.shakespeare-school.ro , pentru cei carora le este accesibil ca locatie, iar pentru cei care merg deja la scoala (7 ani):
http://www.britishcouncil.org/ro/romania-our-services-children.htm
Sunt doua institutii serioase in care chiar se face engleza la un nivel de exceptie.


[poze]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Stiti cumva daca se mai pot face inscrieri la Lexis acum pentru acest an scolar? Am vazut ca au inceput cursurile la 1 octombrie...Banuiesc ca daca o inscriu acum o sa platesc mai mult, nu? Ca parca se vorbea de o reducere daca il inscrii pana la nu stiu ce data...
Are cineva copilul inscris la Lexis din Kogalniceanu? Fetita mea are 5 ani si 4 luni si ma gandeam sa incerc de anul acesta, desi mi-e cam teama sa nu se impotriveasca la un moment dat (din principiu...ca ii sta in fire) si sa nu mai mearga, deci prin urmare sa pierdem banii. In fine, daca are cineva copilasul inscris in Kogalniceanu poate imi spuneti si mie cum sunt profii la grupele de incepatori.

Mergi la inceput