Prejudecati vestimentare...

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

quote:
citat din mesajul lui ionica

Da, inteleg, pai diplomatii de azi traiesc mai rau decat iti poti imagina.
Bugetul ambasadei franceze de la bucuresti este unul din cele mai mici,desi romania este o tara francofona.
Majoritatea ambasadorilor si doamnelor ambasador, au un buget doar pentru costume si tinute,se pare ca acel buget la bucuresti s-a evaporat.

Dar inca o data, ce incercam eu sa-ti explic este ca, barbatii francezi se insoara cu fete din romania pentru ca suntem mai accesibile !
Mergi la Paris intr-o seara mondena si incearca sa te dai la o tipa bine imbracata si aranjata,daca nu esti cel putin PDG ,sa-ti ei adio.lol

Daca vrei deschidem un subiect separat pe aceasta tema ca sa nu mai fim off topic.



http://fr.youtube.com/watch?v=wQAthxUjkpY



hihi, cred si eu, ca sunt putine asa si au standarde inalte

tz, n-as deschide subiect pe tema propusa ca ma mananca shefii / shefele Gata cu off topicul

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Despre femeile din State mi-a spus un prieten ca cele pana in 30 ani sunt bete toata ziua, grase si sleampate. Dupa aceasta varsta, incep cat de cat sa mai salveze ceva din imaginea lor.
Alt prieten mi-a spus despre femeile din Italia cam aceeasi poveste.
Sora-mea urmeaza sa plece sa locuiasca in Franta si abia astept sa ii aud parerea vis-a vis de femeile de acolo. Oricum, majoritatea au toate motivele din lume sa nu gateasca, sa fie independente, carieriste si mai cum vreti voi...Poate ca pana la urma, un francez vede un potential intr-o femeie romanca. Suntem femei frumoase, insa mai avem mult pana sa invatam ca a purta un maieu mulat cu sutien cu push-up nu inseamna ca francezul sau oricare alt strain si ramane cu noi.
Din pacate, in Romania, se cumpara haine de firma furate (macar de ar fi originale), cine n-are bani de un parfum original de firma, se duce frumusel si isi cumpara dintr-alea care au nume asemanatoare, doar doar sa miroasa si ea a Chanel ca doar nu se deosebeste fake-ul ala de original. Unde credeti ca se mai vand inelele alea pe care scrie Bvlgari?
Din pacate, am fost prea mult timp chinuiti de soarta si am trait in neajunsuri si acum...suntem precum maimutele! Vrem de toate, sa aratam a femei demne de Europa si cand nu avem resurse..exista credite (de nevoi personale)!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Nu suport:
-haine prea stramte , care dezavantajeaza(sa vezi cum atarna una si alta)
-adidasi si poseta casual/eleganta , trening si poseta , palton peste trening , mai exact sa combini imbracaminte sport cu imbracaminte casual/eleganta
-vulgaritatea

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelk spune:

Nu suport:
ciorapi/ sosete in sandale
argintul(sunt blonda si am impresia ca nu imi sta bine)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmin spune:

'Prejudecati vestimentare' am avut si eu multe, mult prea multe. Le aveam cam pe toate care le-ati enumerat voi aici si ca atare eram intotdeauna la fel - stearsa si plicticoasa.

Acum ca am mai imbatranit, prejudecatile s-au dus pe apa sambetei. Ma imbrac cum imi place si caut sa ma simt cat mai bine cu mine insami. Rory, ma gandeam la sandalele tale rosii, fusta galbena si poseta mov si jur ca te vad bine de tot cu ele. Degeaba stau si ma gandesc ca dupa cum m-a invatat mama, e un maaaare no-no; daca tu chiar le-ai pus asa pe tine si ti s-a parut ca iti sta bine, pai sa fii sigura ca iti statea bine!

Zilele trecute am vazut o fatuca de vreo 20 de ani pe strada imbracata cu o rochita cu floricele marunte rosii si galbene cu frunzulite verzi, un mare volan verde la poala, babette mov din rugan si o gentuta roz turbat. Dar ce bine ii statea, nu pot sa va explic. Era asa de primavaratica si stralucitoare si sigura pe ea ca absolut toata lumea intorcea privirile dupa ea. Admirative!

P.S. - nu consider 'prejudecata' sa nu porti fuste scurte pt ca ai picioarele cracanate, bijuuri fantezi pt ca ai alergie si tocuri inalte pentru ca esti scunda. Astea sunt tertipuri pe care le folosim sa ascundem defecte sau sa evitam probleme de sanatate. 'Prejudecata' este intr-adevar sa nu porti sosete la sandale pt ca nu ti se pare chic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petaluda spune:

Dragut subiect si raspunsuri haioase!
Eu am prejudecati vestimentare si NU imi doresc sa scap de ele!

- nu port falsuri. Daca nu imi permit originalul nu port si gata. N-a murit nimeni din lipsa unei genti.
- Nu ciorapi cu sandale ( desi stiu ca in ghidul bunelor maniere se zice ca o doamna adevarata porta tot timpul ciorapi, din cei mai fini si cu cusaturi invizibile la sandale)
- Nu suport combinatia roz/rosu, bleu-marin/negru, negru/maron
- cel mult trei culori
- ori decolteu ori fusta scurta, nu amandoua
- ori pantalon stramt ori bluza stramta...armonia volumelor
- machiaj asortat cu tinuta
- la machiaj: ori ochii accentuati, ori gura
- nu imi plac hainele dintr-un sezon purtate in alt sezon: cizme de vara, maieuri tricotate din lana...nu le inteleg utilitatea, dar pote imi scapa ceva.

Si ca regula de aur: Tinuta potrivita cu evenimentul si momentul zilei!

Sa stiti ca nu stau o ora sa ma imbrac dimineata. Poate sa para complicat cu atatea " restrictii" dar in timp garderoba mea s-a adaptat.
Imi plac foarte mult pantofii cu toc colorati : am rosii, galbeni, mov, si multi din material textil cu diferite imprimeuri. Incerc totusi ca nuanta lor sa se regaseasca intr-un obiect vestimentar. De exemplu nu prea aveam mai nimic galben in sifonier, iar cand mi-am luat pantofii mi-am luat si o esarfa mica de tot de prins la gat ( gen stewardeza )care mi-a permis sa asortez pantofii la tinute care nu aveau deloc galben.

Ah, si mica mea scapare ( voluntara ): se zice ca nu se porta linii orizontale daca ai un piept voluminos. Eu am o slabiciune pentru bluzele cu imprimeu marinaresc ( dungi bleu-marin si albe), asa ca am ales sa fac abstractie de la aceasta regula :P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Stiti ceva, cred ca ne gandim prea mult la ce zice lumea:"vai, daca imi pun geanta roz si sandale maro, ce-o sa zica lumea???" Si chiar cred ca lumii putin ii pasa de ce porti tu pe tine.Fiecare se gandeste la el, mai putin la altii...de aia suntem atat de timorate sa nu facem aia, sa nu zicem cealalta, ce zice lumea, ce zic vecinii...si uite asa uitam sa ne traim viata.Pentru ce?

"sky is the limit!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Petaluda, ma regasesc 100% in "prejudecatile" tale. Nici nu ma mir! :P
Eu am probleme cu inaltimea si de aici mai am:
nu port sandale cu bareta (scurteaza piciorul)
nu tai linia corpului de mai mult de 2 ori
nu prea port talie joasa
nu port pantaloni capri, sau cum se cheama cu lungimea aia pana la genunchi, nu ii suport cand ii vad purtati de femei care au mai putin de 1,70 m
incerc sa combin hainele in culori armonioase, desi imi plac contrastele, cand nu port tocuri
incerc sa port tocuri cat de mult pot (apropo, i-a spus fizioterapeutul sorei mele ca talpa ortopedica este cea mai indicata pentru mers, daca purtam incaltari fara toc ne stricam mersul)
nu port sapca decat pe terenul de tenis ( in rest, sa le poarte barbatii)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petaluda spune:

quote:
citat din mesajul lui rory76

Stiti ceva, cred ca ne gandim prea mult la ce zice lumea:"vai, daca imi pun geanta roz si sandale maro, ce-o sa zica lumea???"
"sky is the limit!"



Rory, eu nu am tinut cont niciodata cand m-am imbracat de ce zice lumea, ci de ce cred eu. Prejudecatile mele sunt legate de gusturile mele, nu de gura vecinei.
Eu nu port geanta roz si sandale maron ca am eu senzatia ca arat ca o sorcova,ca ce;e doua nu se potrivesc, nu ca mi-ar pasa de cine ce crede pe strada. Cand ma imbrac o fac pentru mine, ca sa ma simt frumoasa, nu ca sa fiu admirata de altii.

Carrye, si eu sunt scunda asa ca urmez toate regulile expuse de tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

De cativa ani am inceput sa nu mai am asa multe prejudecati privind hainele...inainte ma imbracam doar in culori sobre si tinuta business(la job),iar in timpul liber mai mult sport...acum desi am cateva kg in plus port lucruri mai colorate si destul de stramte...ma distreaza sa vad barbatii cum intorc capul dupa fundul meu cine stie ce fantezii provoc
Inainte asortam la pantofi geanta...acum am niste genti cat valizele si de toate culorile,chiar si paietate...
La bijuterii nu amestec aur cu argint...
Nu ma fardez niciodata strident.....
Daca trebuie sa port sutien sigur chilotul va fi de aceeasi culoare...
O alta curiozitate vestimentara a mea .....nu-mi place sa port sutien...si nici chiloti ...nu radeti,dar ma simt incorsetata si nu sunt in largul meu...parca ma sugruma ceva...chiar si cand port fuste ma fac ca-i uit,dar sunt mai vigilenta si ma fatai mai putin...spal mai des ,dar asta e ..ma simt mai aerisita


Razvanel soricel

Kokiy mami de Claudia (12dec.2001) si Razvan (8 iunie 2007)

Mergi la inceput