Prejudecati vestimentare...

Prejudecati vestimentare... | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Pe vremuri mama imi spunea: niciodata fusta nu merge cu pantalonii. Nici rochia, evident, nu merge cu pantalonii.
Tot de la mama aflasem ca verdele nu se asorteaza cu albastru :)

Intre timp, am alte opinii, ma imbrac asa cum cred eu. De fapt nu mai cred in prejudecati vestimentare. De asta mi-a placut www.supereva.ro/info.asp?id=1413" target="_blank">acest articol.
Ce prejudecati vestimentare aveti voi?





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Nu stiu daca ideile mele pot fi numite prejudecati, insa: nu port ciorapi gri cu pantofi maro, mi se par odioase alaturarea pantofi maro-geanta neagra (sau invers), adidasi (pantofi de sport)+poseta. Ar mai fi perle (chiar si artificiale)+tricou, inele pe toate/aproape toate degetele, manichiura cu shtrasuri altundeva decat la o petrecere nocturna eleganta... Altceva nu-mi vine acum in minte, dar cum imi amintesc, revin

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Super fain articolul !

Din prejudecatile vestimentare implementate zdravan de bunica (intre timp am renuntat la multe ele): nu purta doua imprimeuri diferite in aceiasi tinuta (buline si flori, dungi si carouri, etc), nu se asorteaza rosu cu roz si albastru cu verde, copii pana in 10 ani nu poarta decat culori precum rosu, bleu, alb, galben pal (era strict intrezis rozul, verdele, violetul...)

Din prejudecatile mele vestimentare: nu port bluze stramte sau cu talia goala din cauza de burtica, idem pantaloni cu talia joasa. Nu port dresuri la pantofi de sport, nu port palarii cu boruri largi (pentru ca arat ca o ciupercutza), nu mai port costum de baie din doua piese (ca am sunculitze), nu port fuste mai scurte de o plama deasupra genunchilor (ca se vede celulita). Dupa cum vedeti, majoritatea prejudecatilor mele vestimentare se leaga acum de felul in care arat si nu de reguli generale. La fel cum toate exemplele din articol isi pemit anumite abateri de la prejudecati generale pentru ca au ceva in comun: o silueta de invidiat.

Mamica de spiridus

"Nu inteleg cum o femeie poate iesi din casa nearanjata - e o lipsa de politete. Si nu poti sti niciodata, poate chiar aceea este ziua in care-ti intilnesti destinul. Iar in fata destinului trebuie sa apari cit poti tu de frumoasa."
Coco Chanel

NOI

Spiridusul meu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

dani si aia cu asortarea dungilor cu bulinelor o stiam si eu :)

Si se mai spunea ca dungile verticale 'slabesc' si cele pe orizontala 'ingrasa'

Insa am vazut si multe exemple care contrazic teoria.

:)



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Eu recunosc cu mana pe inima ca am cam ramas cu prejudecatile imprimate de bunica :).

De exemplu:
- cand porti un articol cu imprimeu (fusta, bluza) celalalt e automat uni;
- nu se potrivesc verde cu albastru , negru cu maro, maro cu gri
- regula de baza: nu trebuie sa ai mai mult de trei culori pe tine (cu exceptia cazului cand ai o bluza / fusta multicolora, dar atunci restul trebuie sa fie cat mai ne-batator la ochi);
- atat in machiaj cat si in vestimentatie accentul trebuie pus pe 1 obiect (ochi / gura / fusta / bluza / geanta + pantofi) iar restul sa fie discrete;
- geanta se asorteaza cu pantofii.

Nu spun ca nu ma abat nicidata de la regulile astea, dar rar. Bunica si-a atins scopul :)

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Si, bineinteles, n-am purtat in viata mea ciorapi negri cu pantofi albi.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Hai ca mi-am mai adus aminte de ceva: vara-mea, bruneta cu ochi caprui, era invariabil procopsita cu articole vestimentare rosii iar eu, blonda cu ochi albastri, cu hainute albastre.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

In niciun caz pantof deschis la culoare, cu un ciorap, chiar si o tenta,mai inchis la culoare:)).In rest se poate jongla,te privesti in oglinda,daca iti place ce vezi,(ai oarece simt estetic),e ok.

Aniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

ellej, , am toate prejudecatile pe care le-ai scris! Nu ma abat de la ele indiferent de moda, care uneori e atat de urata ca nici nu ma mir ca se tot schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Ohhh,eu am scapat de cateva prejudecati pe care le aveam de la mama.Mama insa nu a scapat de ele
-nu mai asortez neaparat geanta la pantofi.
-port rochie cu pantaloni(rochitele acelea de care nu esti sigura ca sunt rochite sau bluze mai lungi, cu pantaloni skinny.
-nu ma imbrac niciodata la nunti ca un paun,sa in rochii din acelea..a la Andreea Marin.Prefer sa puna accentul pe accesorii valoroase.
-am inceput sa port incaltaminte colorata(galben,albastru,verde,lila,rosu)

Mai am cateva regului clare,pe care nu le-as numi neaparat prejudecati.
-Niciodata nu ma inbrac in gri cu maro!Mi se pare a fi cea mai nefericita combinatie.
-niciodata bleumarin cu negru
-niciodata in pantaloni colorati(am o problema cu pantalonii colorati altfel decat negru,alb,maron-crem) La fuste nu am aceasta problema...
-pantofii sau sandalele albe le port doar vara.Deci nicodata cizme albe.
-nu port incaltaminte crem.
-niciodata negru cu maro.E trist.

Cam atat imi vine acum in minte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Hmmm...
- NU pantofi sau sanda alb si restul tinutei de culoare inchisa;
- NU port in acelasi timp bijuterii de aur si de argint;
- NU combin maro cu gri;
- NU albastru cu maro;
Si..ma mai gandesc..

Sorana 20+ si Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!


Poate va place poza mea...www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese cu stil si farmec&page=3" target="_blank">sunt...lo1.

Mergi la inceput