oligospermie - putini dar (ne)buni! - 30

oligospermie - putini dar (ne)buni! - 30 | Autor: luli

Link direct la acest mesaj

Fetelor poftiti la un nou capitol - sa fie cu noroc pentru cat mai multi dintre noi

Reprezinta insuficenta numarului de spermatozoizi in sperma (< 20 milioane spermatozoizi/milimetru), si care poate fi la originea unei sterilitati. Poate fi cauzata de varicocelul testicular, atrofia testiculara consecutiva oreionului, o localizare anormala a unui testicul , un deficit hormonal, o infectie cronica a prostatei si veziculelor seminale, o boala generala ca o gripa, chimioterapia sau radioterapia. Tratamentul va depinde de cauza insuficientei. Lista oligospermistilor dedicati, invingatori,
combatanti, plini de speranta

Nr.1 Titelu o familie fericita!!!3 baieti si'o strengarita:
-Bogdanel- 07.04.06 s'a nascut superbebicul prin cezariana.
-Dragos s-a nascut luni 20.08.07. un fomist paros ,un adevarat dac.
asteryaro- una dintre dovezile ca SE POATE si cu... putini
Tia ...cu Alexandru ...cel cu plete dupa care moare tasu
AYSHA
monica70.. o mamica fericita cu Diana si numai cu 1,2 mil la purtator.
flavia ramona Bogdan (05.09.2006, ora 12, 3600 gr, 51 cm)
princess.. in lupta cu Oligospermia a iesit invingatoare..cu 5 mil..
beatrix
Nicole... cu 1 mil
inas a reusit cu 200.000 deci inca o data SE POATE
anastasia13 care acum isi plimba bebica prin parc.
Sherita
irlandeza - are o frumusete de fata pe nume Alexia si au plecat la lupta cu doar 500 mii
housepocket480
ramicara
cicicuta a reusit cu 5 mil de
anes - fericita posesoare a unei burtici cu
Pisik06 - frumoasa careia DD i-a implinit dorinta


TRATAMENTE:


-vit.C
- vit.A
- vit.E (maxim 10 zile/luna)
- branca ursului (tinctura, tablete,ceai)
- multi maca de la Forever Living - 2/zi
- Pro 6 de la Forever Living 2/zi
- L-Carnitin Complex 1/zi
- panax ginseng
- ginsavit
- apilarnil (sau polen 1 lingurita/zi)
- tablete telina
- tribulus terrestris
- ceai napraznic
- masculin (se gaseste in farmacii, tot pe baza de plante)
- livercyn
- Se+Zn 1/zi
- cartilaj de rechin
- coenzima Q 10 in ulei de catina


Behind every love is a great story

Luli

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sun_flower04 spune:

Buna Luli,

Am postat un mesaj si pe topic-ul anterior insa nimeni nu mi-a raspuns...

Eu si sotul meu avem aproape 2 luni de cand am primit vestea...diagnosticul este de oligoastenoteratospermie.Primul medic cu care am intrat in contact este dr. Damian (de la Panduri si Gynera), care nu ne-a ajutat cu nimic insa. I-a facut niste analize hormonale (care au iesit bine), o ecografie (buna si aia) si atat. Nu stie cauza si nici nu a incercat mai mult de atat ca sa o gaseasca.
Apoi am fost la dr. Anca Moisa, care ne-a trimis la analize genetice (cariotip genetic) si inca cateva hormonale (testosteron liber, etc). Abia la sfarsitul lunii iulie o sa stim cum stam.
Dr. Anca Moisa ne-a spus ca probabil vom putea face copii, pe cale naturala insa nu crede (nu inteleg de ce nu pe cale naturala).

Voi ce parere aveti?
A mai fost cineva la dr. Moisa? Stiti ceva despre cum lucreaza, cum e ca medic? Eu am citit ca e medic androlog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

sun_flower04 eu nu o stiu pe dr Moisa pentru ca nu am fost la ea.
Imi pare rau ca treceti prin asa ceva si va doresc sa fie cat mai scurt drumul pana la implinirea dorintelor.
Faceti si analizele genetice - de obicei daca nu aveti antecedente in familie nu au de ce sa iasa rau.
Ce ti-a spus de varicocel? am vazut ca ai scris ca ar avea un varicocel de gr II - sotul meu s-a operat la un varicocel de grad I; lucreaza intr-un mediu stresant? fumeaza ? bere...ceva ? boli suferite in copilarie? cati ani are?
sunt multe cauze si greu de depistat insa trebuie luata la analiza si apoi eliminata fiecare cauza in parte.



Behind every love is a great story

Luli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iazminn spune:

Eu te-as sfatui sa fugi cat poti de Anca Moisa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Fetelor eu mai stiu ce sa-i mai fac sa se lese de fumat

Behind every love is a great story

Luli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns princess spune:

Buna, fetelor!

Sun flower, cati spermatozoizi are sotul tau? Spermocultura a facut sotul tau? La noi iesise si o infectie, dr noastra a rezolvat intai infectiile si apoi a trecut la tratament hormonal, Proviron si Pregnyl, plus a parte dintre naturistele enumerate mai sus. Daca noi am reusit natural, cu doar 5 milioane, voi de ce sa nu reusiti? Baietelul nostru are 1 an si 9 luni, iar acum ne pregatim sa trecem la fapte pt bb2.

Deci, curaj, fetelor ca se poate!

A, si al meu a fost, este si va fi fumator!

Alina mami de RARES NCHOLAS - 20 septembrie 2006

RARES are ...







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_ducu spune:

princess, buna ce infectie a avut sotul tau ? Si sotului meu i-a iesit on infectie la spermocultura. Dupa cat timp de incercari ai ramas insarcinata ? Dupa ce a facut tratamentul impotriva infectiei ?

Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evanescence spune:

princessin primul rand sa va traiasca baiatul si mult succes la BB 2.
Sunt si eu curioasa...si sotul sufera de oligo mai nou si asteno din pacate...de 2 ani nu reusim am avut cel mai bun rezultat la spermograma de 11.6mil/ml apoi a revenit la 5 mil/ml
sunt fericita intr-un fel sa aud ca se poate si cu 5 mil...dar realitatea este alta la noi cel putin
am ajuns deja sa ma gandesc la donator
la voi probabil infectia a fost de vina pt rezultatul prost la spermograma...asta ma intereseaza dupa tratament ati repetat spermograma??? poate are acum normospermie????
nu a-ti verificat asta???
iti doresc mult succes si sanatate

in asteptarea unui ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns princess spune:

Fetelor, sotul meu a avut infectie cu streptococ, a facut tratament pentru a scapa de infectie, apoi hormonal cu Proviron si Pregnyl si o parte dintre naturistele de pe listuta voastra, dupa cum am scris si in mesajul anterior! Dupa tratamentul cu antibiotic i-a iesit ok spermocultura, dar nr spermatozoizilor a ramas la fel! Dupa tratamentul hormonal nu a mai repetat spermograma pentru ca era saracul stresat rau de analiza asta, se simtea vinovat, in fine, erau mai multi factori! Tratamentul lui a durat cinci luni cred ca din mai pana in oct, oct si nov am facut si eu stimulare ovariana cu clostilbegyt, dar atunci nu s-a intamplat nimic, ci dupa alte doua luni, adica in ianuarie. Din noiembrie nu am mai facut niciunul dintre noi niciun tratament, ne luasem gandul, ne consolam reciproc, dar Doamne Doamne a vrut altfel! Pe 6 februarie am vazut la ecograf inimioara puiului meu si tot atunci a inceput si cea mai grea perioada a sarcinii, greturile si varsaturile! In final, totul a fost ok si in septembrie ne-am tinut minunea in brate!

Este pacat sa va ganditi la donatori atata timp cat exista o cat de mica sansa!

Noi nu am vrut sa mai repetam spermograma pentru ca refuz sa cred ca toti barbatii care concep copii au normospermie! Isi fac ei aceasta analiza daca au conceput deja un copil? Nu! Si probabil ca nici nu stiu cum stau din acest punct de vedere!

Ce sfat pot eu sa va dau: relaxati-va (dupa contactul sexual, sa nu va ridicati din pat pana dimineata, picioarele pe pereti, o pernuta sub fund jumatate de ora, apoi va suciti pe toate partile, chiar si pe burta - eu asa am facut), sa nu va stresati sotiorii sub nicio forma, tratati ce este de tratat, luati preparate naturiste care, dupa parerea mea, sunt excelente (atentie, acidul folic trebuie sa il luati cat mai multe luni inainte de sarcina) si restul este cum vrea Dumnezeu!

Daca mai aveti intrebari sau aveti nevoie de incurajari, eu va stau la disozitie in limita timpului disponibil! Stiu ca si eu am trecut prin ce treceti voi acum si nu a fost chiar atat de usor!

O SA VEDETI CA VETI REUSI TOATE SA AVETI BEBELE MULT ASTEPTAT! BAFTA MARE! VA PUP!

Alina mami de RARES NCHOLAS - 20 septembrie 2006

RARES are ...







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandrab spune:

Buna ziua!
Sotul meu a facut o spermograma sapt trecuta la sanador si i-au iesit 8 mil/ml... prima fusese de 16,4 la un laborator local... am o caruta de intrebari, dar vreau sa ma limitez la cateva mai la obiect
- sandador e ok ca laborator din punctul asta de vedere ?
- ati auzit de dr. dana dinu ?
- stiu ca exista si exceptii, dar la un nr asa de mic.. la ce sa ma astept de la medicul meu ?

Sarumana anticipat!



Asteptand un ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

buna Ruxandra,

e foarte probabil ca sotul tau sa nu aiba probleme atat de mari.
Pentru a a fi rez cat de cat relevant (sunt unele cauze care influenteaza rez pe moment) trebuie respectate anumite conditii legate de abstinenta, regim alimentar, etc. E o lista intreaga daca vrei o aut si ti-o scriu.

Am facut si noi analizele la Sanador si da au fost ok insensul ca erau apropiate ca valori cu analizele facute la alte clinici.

Da, am si fost si noi la dna dr Dana Dinu. Ce pot sa-ti spun e ca nu e o pers scortoasa si are destuul de multa rabdare. Pe noi ne-a programat destul de repede si a avut rabdare sa stea cu noi aprox 1 ora timp in care s-a desf. consultatia si discutia legata de istoricul nostru (m-am dust cu tot biblioraftul cu analize )

Dupa ce i-a luat oo-le la masat si controlat i-a spus ca are un inceput de varicocel de gr I si ptr ca nu prea mai puteam astepta sa vedem daca asta e cauza cu adevarat (vasta), ne-a recomandat cutitul . S-a operat insa...tot degeaba, rez nu s-a imbunatatit...

Behind every love is a great story

Luli

Mergi la inceput