oligospermie - putini dar (ne)buni! - 30

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inna30 spune:

buna fetelor.totul este sa nu va pierdeti speranta, nici noi nu mai speram la o spermograma buna , dar la sotul meu tratamentul naturist cu potent-power si naspraznic pastiluta a fost cel mai bun, am incercat tot ce era posibil, multe tratamene care nu au dat razultat. de la 600mii spermatoz/ml am ajuns dupa 3 luni cu potent si napraznic la 16 mil/ml.
branca ursului a dat rezultate f proaste , la fel si vit e, zn etc....nimic nu a mers, eu cred ca depinde de organismul fiecaruia.Acum sa de-a d-zeu sa fie bine pana la capat si sa ne dea d-zeu minunea mult dorita, toate avem aceeasi speranta. va pup si mult succes fetelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anes spune:

Fetelor, am intrat ca sa va incurajez si sa va spun despre reusita noastra. Am fost una dintre oligospermiste care citea si posta cu infrigurare la acest subiect.
Cand am descoperit diagnosticul, am ramas socata si am avut stari depresive. Sotul meu refuza sa mearga la medici si cu greu a facut cele doua spermograme. La prima a avut 8 mil/ml de spermatozoizi, iar la adoua, a avut 4,5 mil/ml de spermatozoizi.
Am citit pe net si pe forumuri si i-am facut eu sotului meu o schema de tratament bazat pe produse naturiste.El nu ia o pastila sa il pici cu ceara, dar impins de la spate de catre mine, a luat, chiar daca nu foarte consecvent.

Iata ce a luat sotul meu:
Multi Maca de la Forever Living (este esential)2/zi, Pro 6 de la Forever Living 2/zi, Napraznic tablete 4/zi, L-Carnitin Complex 1/zi. De asemenea, a mai luat (nu in acelasi timp) Vit E 100mg (una la doua zile), Coenzima Q 10 1/zi), Se+Zn 1/zi.

A mai luat si tinctura de Branca ursului dar spermograma mai proasta de 4,5 mil/ml i-a iesit dupa ce a luat tinctura, asa ca am intrerupt-o. Stiu ca la unii a dat rezultate bune, dar la noi, nu, asa ca nu am mai riscat.

Tratamentul acesta l-a facut vreo trei luni, iar pe 4 februarie 2008 am avut ultima menstruatie. Nu a mai repetat spermograma. Il tot bateam la cap pe sot sa o faca dar, ma tot amana. Pana la urma nu a mai fost nevoie .

Eu am luat tinctura de branca ursului pana am terminat o sticluta (se ia numai in perioada sangerarii din CM).

Va doresc multa bafta si daca aveti cativa spermatozoizi, nu va ganditi la donator.


PS. Pe mine mu m-a trecut nimeni in listuta ca reusita! . Poate ma trece cineva ca reusita pt. inca nici mie nu imi vine sa cred ca voi avea un baietel!!

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Salutare.
Si eu intru sa va incurajez.Si eu am fost una de-a voastra.Sotul a fost diagnosticat cu oligoastenospermie. Avea 500.000 sp./ml dintre care doar 25% normali, restul...cu anomalii si ni s-a spus ca ne asteapta doar FIV-ul daca vrem copii. Plus un varicocel ce trebuia operat, dar n-am facut-o.
Si i-am dat sotului meu Trat. Liviei, putin inbunatatit de mine, 3 luni, n-am mai repetat spermograma dar rezultatul se vede, avem o fetita superba.

P.S. Cine se ocupa de lista de pe prima pagina, puteti sa scrieti acolo ca am reusit, apare numele meu, dar fara reusita. Multumesc.

Poze de tot felul
Poze botez - 8 Martie 2008
Patricia Alexia - la 5 luni
Patricia Alexia - la 4 luni
Patricia Alexia - la 3 luni
Patricia Alexia - la 2 luni
Patricia Alexia - la o luna
PATRICIA ALEXIA

Atata sunt de mare !!!03.IAN.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Anes, Irlandeza - rezolvat
Bravo!!! sa va traiaca, sa veti parte de multe multe bucurii si impliniri.
Deci inca o data - se poate!


Behind every love is a great story

Luli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandrab spune:

luli multumesc mult pentru raspuns. astept programarea de saptamana viitoare. Sunt optimista, pentru ca a vazut analizele sotului si doctorita mea si mi-a spus ca se rezolva medicamnetos, ca intr-adevar e destul de costisitor, dar ea e increzatoare ca va da rezultate.
Anes, Irlandeza multumesc mult pentru incurajari ! multa sanatate si bebei sanatosi si frumosi!



Asteptand un ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Buna fetele!

Cred ca am mai scris pe aici, nu mai retin. Cert e ca si noi suntem oligoasteno, dar destul de grav, la ultima sprmograma am avut 100.000sp/ml (la prima am avut 11,4 mil, apoi a tot variat), cu 15% A+B mobilitate si intre 5-15% forme normale.

Sotul are un varicocel, descoperit de dna dr Dana Dinu, dar pe care nu ne-am grabit sa il operam, si tocmai despre asta vroiam sa va spun.
Noi am fost acum in Austria, ne pregatim de FIV cu ICSi acolo si dr de acolo ne-a spus sa nu facem operatia, pt ca sansele de imbunatatire sunt mici, in schimb se poate inrautati dupa 6 luni (asta ne-a spus si dr Cocei).

Sotul urmeaza tratament cu Maca 2/zi, pro6 3/zi, ambele de la FLP, napraznci 6/zi, Tribulus Terestris 3/zi, Omega3 1-2/zi, iar acum, va lua si Profertil, un medicament recomandat in Austria, 2/zi. Nu am mai repetat spermograma din martie, de cand urmeaza tratamentul, sper sa fie ceva rezultate.

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Buna fetelor! Chiar daca nu scriu aici, va urmaresc, pentru ca si noi avem probleme cu spermograma. Am intrat acum pentru ca se vorbea despre varicocel si vreau sa va spun parerea mea. Noi am facut operatia dupa ce ne-am interesat daca sunt efecte negative, riscuri (ca auzisem ca riscul ar fi azoospermie), dar pana la urma ne-am convins sa o facem pentru ca oricum varicocelul neoperat se poate dezvolta si duce la dureri, modificari mari de aspect (am vazut pe google niste imagini care m-au speriat -puteti sa dati cautare pe google imagini - -varicocel- si vet vedea si voi) si am ajuns la concluzia ca trebuie operat in primul rand din motiv de sanatate, daca intrati pe mai multe forumuri medicale o sa vedeti ca multi barbati de-asta se opereaza, sa nu evolueze, sa produca dureri sau alte neplaceri.
De-asta nu inteleg cum unii doctori nu il recomanda. Sunt doua tipuri de interventie - la nivel abdominal (cel mai des intalnita) si la nivelul testicolului - probabil la ultima varianta ar fi mai riscant.(din cate am citit pe forumuri, nimeni nu s-a operat cu aceasta a doua metoda, ori nu se mai practica ori se practica doar in anumite cazuri)
Ideea ar fi ca, vrand nevrand, pentru a creste fertilitatea sau nu, acest varicocel oricum trebuie operat pentru sanatatea barbatului si cred ca toate vrem sa avem sotii sanatosi, in primul rand.
V-am spus motivele pentru care ne-am decis noi sa facem operatia. E decizia voastra si a medicului la care mergeti.
Numai bine va doresc tuturor! toate fetele!

Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Pisik06 - dar nu sunt cam multe medicamente?...
Cat despre operatia de varicocel, mai rau nu are ce sa-i faca, cel mult ramane asa...sotul meu s-a operat dar...nu s-a imbunatatit. Asa a fost la noi, nu inseamna ca e general rezultatul. De refacut fizic, s-a refacut repede, chiar foarte repede. In timp si varicocelul se poate reface dar, vorba Ioanei - daca nu e indepartat la timp poate avansa si atunci e mai rau.
Partea buna a lucrurilor este ca a constientizat a 10 parte cum e pentru o femeie cand naste prin cezariana, ce dureri sunt si ce senzatii .

Behind every love is a great story

Luli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sun_flower04 spune:

Abia astazi am intrat sa vad ce mai faceti, pe forum..

Luli, multumesc mult pentru incurajare. Am tot citit povesti de succes aici, pe forum, si ma rog la Dumnezeu sa ajung si eu pe lista cu reusite.
Nu stiu sa spun de ce 2 medici (damian si moisa) nu au recomandat operatia la varicocelul sotului meu. El e un tip moderat, nu fumeaza (nu e fumator inrait si are perioade lungi in care nu se atinge de tigara), de baut poate la un chef sau o intalnire cu prietenii, insa cu masura, face sport, mananca sanatos....un tip chiar normal. In familia lui nu prea am gasit antecedente, insa nu sti niciodata ce te asteapta.

Princess, multumesc pentru mesaj. Foarte dragut din partea ta sa imi sul cri ceva frumos.

Iazminn, am vazut ca m-ai sfatuit sa fug de Anca Moisa. De ce? ce sti despre ea. Eu am vazut pareri impartite....

Irlandeza, am regasit in mesajul tau cam aceleasi valori pe care le are sotul meu la spermograma. Ma bucur sa aud ca se poate si asa... si am fi tare curioasa sa stiu ce tratament a luat sotul tau.

Abia zilele viitoare vom face setul complet de analize (genetice, tostesteron liber, spermocultura, etc) si sper pana la sfarsitul lunii sa stim cum stam si ce sa facem de acum inainte.

Am decis sa incepem un tratament naturist abia dupa ce vom avea toate anlizele gata. Credeti ca e o decizie buna?

Va multumesc tuturor pentru sprijin, e foarte important ca avem acest spatiu virtual la dispozitie, ca ne putem sfatui si sustine cand intampinam dificultati.

Va pup pe toate si va doresc tot ce imi doresc si pentru mine, un bebic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Fetelor slaba miscarea pe aici...sa inteleg ca vom primi vesti bune?
eu il imping de la spate pe al meu sa nu uite sa ia tratamentul

Behind every love is a great story

Luli

Mergi la inceput