FIV in Austria cap ( 2)-Germania cap (1)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Dragelor, eu am ramas datoare cu povestea consultatiilor de la Viena.

In week-end, am fost la Goldeness Kreuz, la dr. Heinz Strohmer si la Wunschbaby, la dr.Ana Fischlmaier.
Pe scurt, ne-a placut f. mult de ambele clinici, desi sunt foarte diferite intre ele. Nu o sa mai povestesc cum aratau, ca multe fete au povestit deja.
Fireste, doctorii s-au comportat asa cum auzi ca ar trebui sa se intample au discutat cu noi, ne-au explicat la fiecare pas ce riscuri presupune fiecare etapa a investigatiei, ne-au raspuns cu o rabdare de fier la absolut toate intrebarile, oricat de fanteziste puteau fi, etc. Tot respectul! Atat de mult ne-au placut, incat realmente nu reuseam dupa ce am plecat de la ei sa ne hotaram pt una sau alta, sotu' zicea ca i-ar placea sa facem cu amandoua in acelasi timp:)
Intr-un final, noi am ales Goldeness Kreuz, dar cu sentimentul ca orice am fi ales, era f.bine.

Cei de la Wunschbaby mi-au propus schema cu Suprefact (18 zile cred)+Merional+Menogon sau Menopur (nu mai stiu exact ca nu am hartia la mine). Cei de la Goldenesss nu mi-au propus inca o schema, pt ca mai trebuia sa le dau eu un raspuns si acum astept sa vad ce zic.
La ambele clinici mi-au facut o eco si totul e ok, dupa laparo, ba chiar eram cu putine zile inainte de ovulatie si erau multumiti de endometru si foliculi.

Dintre ce mi-au mai spus ei, eu am retinut ca fiind mai "interesante" urmatoarele:

- au insistat pe chestia cu TSH<2 - in special cei de la Wunschbaby, cu mentiunea ca e o recomandare si ramane la latitudinea mea daca voi lua tratament sa-mi scada (Euthirox) sau nu. Cei de la Goldeness au zis si ei, doar ca referitor la cazul meu (TSH 2.39 sau 2.51) nu e absolut obligatoriu. Fireste, eu acum ma dau de ceasul mortii daca sa iau sau nu Euthirox, ca mi-e teama sa nu ma dezechilibrez cu tiroida sau sa-mi asum riscul daca ei au zis ca asa ar fi mai bine...
Mi-au zis ca tiroida coordoneaza functiile principale ale organismului, deci si pe cea sexuala si din experienta lor de pana acum au ajuns la aceasta concluzie

- referitor la medicamente, eu am intrebat expres daca sa mi le iau din Austria sau Ungaria si daca cele din Romania sunt de o alta calitate si ambele clinici au zis ca nici gand de asa ceva, ca recomanda sa le luam din Ungaria ca sunt mai ieftine si nu din Austria; in Romania nu stiau care sunt preturile. Iar eu venisem chitita sa le iau de acolo. Pana la urma, am luat doar Suprefact, in ideea ca trebuie tinut la rece si nu mai stia dr daca nu cumva in Romania se gaseste mai greu.Bine, acum nu stiu daca nu l-am luat degeaba pana nu primesc schema de la Goldeness:) In plus, cei de la Goldeness au zis ca ei colaboreaza cu Polisano in Sibiu si folosesc medicamentele din Sibiu si n-au observat sa fie rezultate mai proaste ca urmare a unei calitati diferite a produselor.

- pt sot, cei de la Wunschbaby au recomandat Profertil si Maca, in ideea ca nu are ce rau sa-i faca. Am cumparat Profertil de acolo (dar destul de scump, daca ma intrebati pe mine, 41 si ceva euro).

- ce nu stiam eu, e ca la FIV+ICSI creste riscul de malformatii de la 4% la 6%, ceea ce nu e deloc incantator, dar asta e...

- apropo de IMSI, PICSI, ambele clinici au o mai mare inclinatie pt. IMSI decat pt PICSI, insa noua ne-au zis ca nu ne-ar face deocamdata asa ceva. Cei de la Goldeness au zis chiar ca nu exista foarte multe studii facute pana acum care sa dovedeasca eficacitatea acestor tehnici si ca de-a lungul timpului apar tot felul de tehnici care in final, dupa testari serioase, se dovedesc utile doar pt un mic procent de cupluri, desi si ei folosesc tehnica si o au in lista de preturi, dar cel putin in cazul nostru au considerat ca ne-ar lua banii de pomana (unde ati mai auzit asta, fetelor in Romania??)

Cam asta imi amintesc eu acum... mai revin daca mi-a scapat ceva crucial:)

In concluzie, daca totul merge bine, o sa avem FIV+ICSI in a doua parte a lui septembrie.



http://tt.lilypie.com/VyPYp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lindutza spune:

PISIK,FELICITARI!Trebuia sa fim deodata la FIV!tu in austria,eu in germania!! la tine minunea s-a produs!! vei avea un copil binecuvantat!!SARCINA USOARA!!!
IOGANATUGS,FELICITARI!! ma bucur mult pt tine!!felicitari si noilor gravidute!
la mine a intarziat ciclul cateva zile!!azi a venit fara pb! deci incep cu stimularea!!pe inceputul lunii fac FIV! VA ROG MULT SA MA TRECETI IN LISTUTA CU FIV !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Bravo fireyes. Daca tot esti si tu in preajma ovulatiei, de ce nu incerci si tu ca Pisik06? nu se stie.... ar fi marcare de 1000....00000 puncte
Cat despre recomadarile medicilor, ai mare dreptate, aici in Romania nu stiu cum sa ia pielea de pe tine fara sa tina cont de sanatatea ta sau de eforturile facute. Sunt prestatori de servicii - te invita sa platesti cat mai multe "servicii".

Behind every love is a great story

Luli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Fetelorastazi ori mi s-au urcat hormonii la cap ori am innebunit pur si simplu.
Azi era eco 2 si m-au vazut aceleasi 2 dr. ca si luni, pe una dintre ele o cheama Veronica ca mi-a mai raspuns pe mail. Desi, era si dr. Fischelmaier, cea cu care am avut prima concultatie nu a stat de vorba cu mine. Luni am crezut ca nu e si de aceea am facut eco cu altcineva. Ma rog, vazand-o pe acolo, am ramas putin surprinsa de acest fapt. La eco, din cei 4 foliculi de pe dreptul au rams doar 3 si pe stangul mai e unul. Nu mi-a spus dimensiunile, doar ce intelegeam eu din germana, ca spuneau si codificat A3, D2, etc....Oricum nu mi-au spus clar dimensiunile ci doar ca au mai cescut. Cand i-am spus ca luni erau 4, a zis ca unul e mai mic. Endoemtru din cate am inteles 10A. Cu A nu stiu ce e? Dar nu e deja cam mare? Dupa eco am inceput eu cu intrebarile, caci aceasta Veronica nu prea isi dadea ghes cu vorbitul, ca apoi sotul sa recunoasca ca ea nu prea vorbea engleza si probabil ca de asta nu se lansa in conversatie. In concluzie, am pus doar eu intrebari, ma rog si mi s-a raspuns. Nici nu am ajuns la masina, ca eram un car de nervi din cauza de cum a decurs intalnirea si sotul ca sa nu il bat la cap pana vineri a zis sa ne intoarcem si sa intrebam ce mai aveam eu pe suflet. Ma rog, la vederea noastra nu au parut surprinse si nici ofuscate cum ar fi fost normal la Romanica si s-a nimerit si Dr. Fischelmaier la receptie si mi-au explicat ca ei lucreaza in echipa si ca nu este o legatura directa pacient cu un dr. anume, ci cu toata echipa. Ma rog, in paranoia mea, nu stiu daca asa ceva e OK sau nu, fiindca si astazi dr. veronica a dat-o in bara la eco, adica iar s-a cacait si m-a facut mamaliga inauntru cu facaletul ala cat a manevrat cu el la eco. Intr-un final a zis ca nu e nimic gresit cu mine, ca eco e de vina sau asa ceva. Mi-au mai explicat ca Estradiolul facem vineri, desi luni imi spusese ca il facem miercuri, iar eu am crezut ca il fac pe parcurs de mai multe ori sa vada cum cresc, dar Fischelmaeir mi-a spus ca se face dupa ce foliculii au > 18 mm. Asa o fi la ei! Deci, vineri mai vad ce evolutie mai au si punctia au zis ca s-ar putea duminica sau luni.Oricum mai am medicatie pana vineri inclusiv si iarasi nu mi-a placut ca nu m-au intrebat ce si cum mai am daca imi mai ajuns, in contextul in care mi-au dat numia pentru primele 5 zile, noroc ca am mai cumparat eu last minute un pen si inca vreo 2 Orgalutrane extra. Mi-au spus ca daca mai e nevoie se rezolva la clinica. In final, mi-au zis politicos ca daca mai am ceva sa trec oricand sa intreb, sau sa dau telefon sau sa scriu mail. Ma rog, la ceier tot nu m-am linistit, dar poate ca e prea devreme sa pot astepta altceva. Totusi nu imi e clar, cine face punctia ca daca e tot Veronica eu sar de pe masa sau ma cert cu ei la cum nimereste ea ecografiile. Am tot incercat sa ma linistesc astazi zicand ca eu oricum nu am cum schimba situatia, dar nu pot. E clar cred ca doza de hormoni s-a dus altundeva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Kitta, linisteste-te un picut... nici eu nu m-am omorat dupa stilul Veronicai, ca trozneste una si te lasa in aer, fara sa-ti mai dea explicatii...
In alta ordine de idei, un lucru mi se mai pare mie ciudat: Veronica (ca si eu am luat-o la puricat dupa ce m-am lovit de treaba asta cu 2 vorbe la explicatii) este dr in acupunctura. de ce face ea ecografii transvaginale??

O intrebare as avea: luni la ce ora ai avut consultatia? ca s-ar putea sa ne fi zarit...

Oricum, stai linistita, nu te mai stresa, daca ai nelamuriri cu estradiolul sau cu schimbatul zilelor de punctie, mai intreaba-i pana le scoti fire albe, ca eu asa am facut cu toti. sunt datori sa-ti explice, este exact ce mi s-a zis si mie cand am fost la Wunschbaby.
Eu sunt convinsa ca ei stiu ce fac si fac bine, dar cata vreme efectele actiunilor lor se vad in corpul tau, tu trebuie sa fii informata.

Bafta multa si iti doresc sa iti mearga totul bine.



Iuli, din pacate o minune ca asta nu-mi este rezervata mie, ca abia am facut vaccin antirubeola si nici nu ar fi bine sa concep acum:(...

Moni, acum o vreme ai intrebat tu daca am fost la consultatii inainte. Da, cam toate clinicile vor sa te vada si crede-ma, pana la urma si tu vrei sa vezi cu ochii tai despre ce e vorba ca sa faci o alegere. Mergi la unguri pana la urma?
http://tt.lilypie.com/VyPYp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_prea spune:

Buna dimineata fetelor,
Legat de calitatea medicamentelor, dat fiind ca si medicii din Austria spun ca nu ar fi diferenta, eu cred ca am gasit ieri in protocolul de administrare a puregonului elaborat de ministerul sanatatii explicatia:
"Trebuie avut in vedere ca in medie doza de FSH eliberata de catre stilou este cu 18% mai
mare comparativ cu o seringa conventionala, de aceea cand se schimba de la seringa la stilou,
pot fi necesare mici ajustari ale dozei pentru a preveni administrarea unei doze prea mari."

Stim ca afara se folosesc in general Pen-urile, probabil din aceasta cauza insista medicii sa se cumpere pen si nu fiole.

O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

fireyes nu cred ca la unguri. Probabil la KinderWunsch Klinik, dar prima consultatie poate fi cel mai repede in 4-5 saptamani. De aceea am intrebat cum a fost in cazul vostru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Fireyesmultumesc mult! I-am citit si sotului ca el ma credea paranoica sau nebuna!Deci, maine intreb cine imi face punctia, etc. ca nu ma las pe mana unei acupuncturiste...Oricum aveam de gand sa studiez sitre-ul mai bine! Fetelor, nu stiu daca la Prednison e voie alcool, dar acum am luat o sticla de vin autohton in camera caci dupa o zi cu 15 C si ploaie sunt tare deprimata. Mananc si sare ca nu am cum sa cer fara sare cand stiu ca sosurile sunt deja pregatite! Asta e ce o fi o fi! Pe un canal asutriac e o emisiune cu o tipa care are cam 50 ani si e garvida so sotul a zis ca maine le zice ca nu plecam de aici fara BB ca stam pana iese!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Am studiat site-ul, deci nu e Veronica acupuncturista cea care mi-a facut eco. Sotul zice ca ar fi Eva Maria Liebhart( parca) dar eu nu o recusnosc in poza ca e tunsa mai scurt si mi se pare mai grasa in realitate. Pacat ca nu au ecusoane din alea in piept ca uite acteodata sunt folositoare. Nu stiu cum sa intreb maine. Cica asta Eva ar fi ginecologista. Asa si Ana Fischelmaier e generalista si specializata in Chinezishe nu stiu ce....Ma rog, nu prea inteleg cum e la ei cu specializarile, deci acum sau modificat datele problemei. Sunt in ceata! Poate din cauza vinului ca am baut singura 1/2 sticla?!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Mai fetele, eu nu am mai intrat de multisor pe aici, din lipsa de timp, dar citesc intr-o dunga si vad vestile minunate, FELICITARI Pisik! Asa o infuzie de intamplari nemaipomenite chiar aveam nevoie!
KITTA, vinul rosu este chiar indicat in perioada stimularii, asa ca ameteste-te putintel si nu-ti mai face sange rau degeaba. Uite, foliculi ai, pe mana celor mai buni esti, zau ca nu ar trebui sa lasi vremea deprimanta sa te influenteze deloc si sa fii convinsa ca pleci de acolo cu cineva la pachet, si ca acel cineva va face viata voastra sa fie altfel de-acum incolo!
Eu nu am mai facu nimic special, decat ma distrez cu niste teste de ovulatie care s-au inrosit excesiv 3 zile la rand, atat cat sa-l pun pe al meu sa tina la cursa lunga, maraton, ce mai. In rest, duminica plec si eu in excursie, hotararea o iau dupa consultatii si va anunt care va fi. Medicamentele din ungaria le voi lua, se pare ca sunt cele mai bune preturi.

Va pup si pana in septembrie cand voi fi si eu 'pe val' sper ca vom avea deja o lista de gravidute!

Mergi la inceput