ganglioni inflamati - ce-o fi?

ganglioni inflamati - ce-o fi? | Autor: lizzy

Link direct la acest mesaj

este vorba despre marc, 1an si 5 luni

acum 2 saptamani am gasit in zona claviculara, pe partea dreapta, un bob de mazare sub piele. habar n-aveam ce e, era tare si mobil, m-am speriat, am sunat la dr, mi-a zis ca e doar un ganglion, sa nu-mi fac griji doar sa-l urmaresc. nu a crescut in volum dar e tot acolo si acum. acum 2 sapt era in perioada cu bronsita in floare...

bronsita nu a trecut complet nici acum, mai tuseste dimineata la trezire sau noaptea in somn... are legatura cu ganglionii??

problema este ca aseara am gasit alti doi ganglioni umflati bine. parca mai mari decat cel de la gat. tot tari si mobili sub piele. astia doi sunt in zona inghinala, cate unul de fiecare parte. acum chiar sunt speriata! dupa-amiaza merg la dr. pana atunci ma calmeaza cineva ca imi inchipui numai chestii horror!

edit: nu are semne de boala, papa bine, doarme ok, ne jucam toata ziua, totul e ok, mai putin finalul asta de bronsita pacatoasa, e a 4-a saptamana cand inca tuseste, chiar daca putin...


Marc 1+ si Ianis 3+


Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113084" target="_blank">Nasterea lui Marc

Mananc deci slabesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Si Adi a avut pana mai acum un ganglion in zona claviculara, mobil. (descoperit pe la 2 ani, acum are 7)
Din ce am citit si ne-a spus doctorul, pana pe la 10 ani, ganglionii mobili si mai mici decat un bob de fasole nu sunt o problema. Al nostru la un moment dat depasise marimea unui bob de fasole, dar tot mobil, iar dr. ne-a spus sa stam linistiti, ca nu are nimic.
Ganglionul nostru nu disparea sau aparea...era acolo mereu...abia acum nu se mai simte.
Este totusi bine sa mergi la doctor, pentru ca trebuiesc urmariti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

Buna.

Eu zic sa nu intri in panica. Eu mi-am facut tot atatea griji ca si tine acum cateva luni pentru ca fetita mea de 3,5 ani avea un ganglion pe gat care ers si vizibil. Nu o durea deloc la palpare dar eu credeam ca inebunesc cand o vedeam.
M-am incurajat am citit despre ganglioni la copii mici si stiu ca acestia se inflameaza mai ales dupa raceli, viroze si se retrag de la sine. Problema este grava daca dupa o peroada indelungata nu trec incep sa doara. Altfel nu inteleg de ce trebuie zgandariti. Eu zic sa ami astepti putin sa vezi ce se intampla. Putin nu inseamna 2 zile. La fetita mea cred ca a stat cu el 2 luni dar nu am mers la medic pentru ca mai a vut cand era mai mica dar la ceafa tot dupa raceala. Am mai auzit astfel de cazuri.
Pentru linistea ta mergi la medic dar nu inerca sa-l zgandaresti chiar daca medicul insista. Numai daca este ceva foarte grav iar in cazul sta consulta mai multi medici nu te opri la un singur diagnostician.

Multa sanatate lui bb si ai grija de el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


1). ganglionii inghinali sunt ganglioni inflamati. urmeaza analize de sange, apoi mai vedem. nu se stie sursa, infectie de curand nu a avut cu nimic, cel putin in aparenta, doar bronsita.

2). cel de la nivelul claviculei nu e ganglion. cica ganglionii sunt mai spre ureche, nu spre gat (spre in fata, cum sa zic). posibil chist, probabil operatie, analiza tesut extras si apoi concluzie. urmeaza sa vedem un chirurg...



Marc 1+ si Ianis 3+


Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113084" target="_blank">Nasterea lui Marc

Mananc deci slabesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_r spune:

dianarus78

mai consulta un medic,fa o ecografie,ganglioni inflamati inseamna peste 2 cm.
matei are ca niste boabe de piper; si are si la gat ,la clavicula ca bpoabele de orez si inghiunal si la axila are unul.
am fost la multi medici,am facut analize,si nu prezinta probleme,atat timp cat sunt mici si mobili.

chirurgul ar trebui sa-ti explice cel mai bine.

Multa sanatate.

Anya-Dumitra si Matei



oana si matei(12 NOV.2003)si ania-dumitra(26.10.2007)http://community.webshots.com/user/oana_r_76?vhost=ania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valipop spune:

Eu am avut probleme cu fata mai mare (8ani), de la un timp se tot plangea ca o doare burta. Dupa ce am eliminat toate posibilele cauze, pediatra ne-a trimis la un chirurg care ne-a pus diagnosticul "limfadenita mezenterica acuta" adica un ganglion inflamat in zona abdominala. Am primit tratament cu antibiotic minim 5 zile. Pediatra ne-a spus ca s-ar fi inflamat din cauza unei raceli. Inca suntem pe tratament, sper sa nu mai avem probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIHA78 spune:

Avem si noi aceeasi pb. Baitul meu Tudor, care are 2 ani si 3 luni are un ganglion, iar pozitia lui ma ingrijoreaza uneori. L-am descoperit de vreo 2 luni la baita, e la baza gatului dar nu in spate ci in fata. Ne-am speriat tare cand l-am gasit, e f. mobil, clar nedureros dar n-a disparut nici acum si cum in acea parte e mai mult os si piele se si vede uneori. Am fost la dr. pediatru, l-a vazut, i-a facut si analie, au iesit f. bune, mi-a zis ca in jurul gatului e un lant ganglionar si nu e pb. ca a aparut acolo. Baiatul meu are astm, a avut multe bronsiolite, laringita, raceli, ma gandesc ca asta o fi cauza dar nu-mi place ca e tot acolo. Dianarus ne spui ce investigatii ai mai facut. Sapt. asta merg la pediatru si-o sa readuc pb. in discutie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina11 spune:

Citat:
citat din mesajul lui valipop

Eu am avut probleme cu fata mai mare (8ani), de la un timp se tot plangea ca o doare burta. Dupa ce am eliminat toate posibilele cauze, pediatra ne-a trimis la un chirurg care ne-a pus diagnosticul "limfadenita mezenterica acuta" adica un ganglion inflamat in zona abdominala. Am primit tratament cu antibiotic minim 5 zile. Pediatra ne-a spus ca s-ar fi inflamat din cauza unei raceli. Inca suntem pe tratament, sper sa nu mai avem probleme.

Valentina si capritele Maria 10.01.2000 si Zoe 18.01.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Si baiatul meu are un ganglion vizibil la gat, mobil ...il are de la 1 an si acum are 5 ani. Im nenumarate randuri am intrebat de el la doctor, doctorul l-a verificat si a zis ca daca e mobil si nu il doare sa nu-mi fac griji ca o sa dispara.
Am sesizat ca daca e bolnav se mareste ...am intrebat si de asta si mi s-a spus ca e normal sa se intample asa.
Nu pot spune ca sunt foate linistita ...dar incerc sa am incredre in medici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Posibil sa aibe o infectie undeva in corp si ganglionii semnalizeaza ca organismul lupta cu ea, ceea ce este bine. In general, arata ca organismul raspunde, ca si febra, de altfel. Eu zic sa astepti analizele si vezi apoi despre ce e vorba, insa nu te panica, o sa fie bine, ai sa vezi. Ana are un orjelet si are ganglionul din fata urechii inflamat, doctorul m-a asigurat ca e normal si e bine ca organismul lupta cu infectia de la ochisor. Dar si eu oricata informatie as aduna si oricate asigurari ca o sa fie bine imi sunt date, tot tremur ca frunza si imi tot fac griji pentru ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eternell spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Si baiatul meu are un ganglion vizibil la gat, mobil ...il are de la 1 an si acum are 5 ani. Im nenumarate randuri am intrebat de el la doctor, doctorul l-a verificat si a zis ca daca e mobil si nu il doare sa nu-mi fac griji ca o sa dispara.
Am sesizat ca daca e bolnav se mareste ...am intrebat si de asta si mi s-a spus ca e normal sa se intample asa.
Nu pot spune ca sunt foate linistita ...dar incerc sa am incredre in medici


In aceeasi situatie este si fetita mea,care insa are si carii de biberon, cam de la un an si ceva. La inceput facea puroi la carii. Apoi a incetat sa mai faca puroi, dar a aparut un ganglion mobil, cam de maxim 1 cm, la gat, in spate. M-am speriat, dar medicii spun ca e de la dinti. Dintii de sus sunt mancati, macinati. Acum, cand i-am facut baie, am simtit ca sunt vreo trei, unul langa altul, de marimea unui bob de mazare!

Mergi la inceput