Ce program vi se pare atragator pt o tabara?

Ce program vi se pare atragator pt o tabara? | Autor: liapapadia

Link direct la acest mesaj

Bine v-am gasit!
As dori sa va intreb pe voi, parinti, ce programe / tematici vi s-ar parea atragatoare si interesante pentru copii de 6-11 ani intr-o tabara de vara.
De ex. o tabara cu cursuri de echitatie sau desen sau modelaj sau dans sau inot sau muzica sau escalada sau volei sau de limbi straine sau cu drumetii in mijlocul naturii ...
Multumesc mult de pareri si sfaturi.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns agho spune:

Raspunsul baiatului meu ti-l dau. Are 12 ani si prefera drumetii in mijlocul naturii si escalada. De acord cu el. Si eu m-am gandit la act. in natura si cat mai muuulta miscare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liapapadia spune:

Multumesc mult ptr raspuns tie si baiatului tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Mie mi-ar placea ca taberele sa aiba tematici dinainte declarate, pe niveluri - incepatori, avansati, maestri- astfel incat copiii sa poata participa in fiecare an la tabara care corespunde cel mai mut cu interesele lui.

De exemplu stiu ca baiatul meu ar aprecia o tabara unde copiii sa faca drumetii cu rucsacul, tehnica de coarda - escalada, rapel, tirolina, noduri - orientare turistica, jocuri si concursuri pe echipe, seara foc de tabara si frigarui, dormit in sacii de dormit sub clar de luna, explorare de pesteri, vizite la muzee de stiintele naturii, mici lectii (de geologie, zoologie, speologie, etc.), cautare de urme, pregatirea unui ierbar, etc.
Numai ca astfel de activitati trebuiesc facute pe grupe de varsta si de ce nu, pe cicluri - un copil care a fost intr-un an intr-o astfel de tabara poate primi o diploma de "Aspirant" iar in anul urmator, daca vine in aceeasi tabara si urmeaza nivelul II sa primeasca o diploma de "Cercetas" iar in cilul III una de "Maestru".

Nu stiu cine organizeaza asa ceva dar in 2-3 ani as fi si eu interesata.

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mhldvrc spune:

Exista astfel de tabere si la noi. La scoala baiatului meu(C.N.S.Haret), s-a facut o prezentare de acest fel.
http://www.trekking-romania.ro/


Mihaela,Tatiana si Mihai
Poze http://community.webshots.com/user/mhldvrc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dori spune:

Eu ii caut fetei mele o tabara care ofera cursuri de lb germana. Am gasit ceva, dar nu stiu daca sa am incredere. Stiti daca aceste tabere trebuie sa aiba acreditare din partea Min Educatiei sau Min. Turismului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Fetita mea pleaca sapt viitoare in tabara de ski. Tabara nu are nici o legatura cu Ministerul Educatiei, pleaca impreuna cu 10 copii si doi instructori, are ca tematica ski de dimineata pana seara, iar impartirea pe grupe de performanta a facut-o instructorul. Ea nu a mai fost in tabara pana acum, dar a skiat in fiecare iarna si pleaca cu avansatii. Saptamana asta sunt plecati performerii.
Eu cred ca taberele ar trebui, intradevar, sa aiba o tema, cele de pe vremea noastra mi se par anoste acum, dar...mai astept sa citesc si alte pareri...cine stie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Mii de scuze!!! Ulterior am observat ca mi se cerea sa dezbat despre o tabara de vara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mhldvrc spune:

Anul trecut Mihai a fost in Anglia la Cambridge(cam scumpicel dar a meritat)-14 zile, au avut cursuri de engleza dimineata, iar dupaamiaza vizite la diferite muzee, activitati sportive, etc...
A fost super incantat de ce a facut acolo.
Asta ca alternativa la ce-i prin tara.

Mihaela,Tatiana si Mihai
Poze http://community.webshots.com/user/mhldvrc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liapapadia spune:

quote:
Originally posted by dori

Eu ii caut fetei mele o tabara care ofera cursuri de lb germana. Am gasit ceva, dar nu stiu daca sa am incredere. Stiti daca aceste tabere trebuie sa aiba acreditare din partea Min Educatiei sau Min. Turismului?

dori



draga dori, si noi organizam vacante in limba germana. si sper ca nu suntem noi cei de care ai dat si nu stii daca sa ai incredere in ei sau nu. am incercat sa iti trimit un PM cu site-ul nostru, dar nu am reusit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dori spune:

Cred ca nu ai PM activ, de aceea nu ai putut. Poti sa imi trimiti in schimb mail.

Oricum intrebarea mea ramane - poate oricine organiza tabere sau sunt necesare acreditari/atestari din partea unei institutii? Am vazut ca pe link-ul dat de Mihaela srie ca tabara este atestata de Inspectoratul Scolar Bucuresti - si nu prea vad legatura. Puteti sa ma lamuriti?


Mergi la inceput