Fetele din America (103)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Fetelor, daca ati urmarit discutia alocatia o iau doar copiii ai caror parinti au inca buletin de Ro valabil. Eu parca imi aduc aminte ca toate mamicile care iau alocatie la copii ori inca mai au buletin de Ro, ori au deschis contul cand inca erau in Ro.

Iar acum, fara suparare, nu mi se pare normal sa luam alocatie pt copiii care nu locuiesc in Ro. E adevarat ca sunt cetateni romani, dar alocatia aia se da ca sa ii ajute pe cei din Ro, deoarece acolo salariile sunt asa cum sunt. Si pun pariu ca daca s-ar da alocatie si in State iar voi v-ati hotara sa va mutati in Ro, nu v-ar mai da americanii alocatia, chiar daca e cetatean american. Sa fim seriosi. Astia nu stiu cum sa ia, nu sa dea. Chiar sunt curioasa daca fetele din alte tari, din Germania, Franta primesc alocatia. Dar asta e doar parerea mea.

Corinadana, felicitari pt cetatenie. Uite ca la mine in OC merge mai repede. Am trimis actele pe 20 februarie iar pe 18 martie am fost deja la amprente. Mi-au spus ca o sa primesc invitatia pt interviu in 3-4 saptamani. Tu in cat timp ai primit invitatia pt interviu, dupa amprentare? Iar pt interviu de unde ai invatat, dupa testul cu cele 100 de intrebari? in afara de cele 3 intrebari din test, in ce a mai constat interviul? Mersi mult de ajutor.
Philip, daca mai intri si citesti, spune-mi si la tine cum a decurs interviul si cat timp a durat intre amprentare si interviu. Multumesc si tie.

Nu mai zic nimic de ce gatiti ca salivez destul, dar stiu ca week-end-ul asta iau capitolul celalalt la puricat si salvez tot ce pot. Imi fac cartea mea de bucate cu retete DC. Sa am ce face la batranete.

O zi buna sa aveti,


3 anisori...uraaa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Imi cer scuze ca ma bag ca musca in lapte, dar sunteti simpatice si va citesc .

Voiam doar sa va spun ca ccc cuantumul alocatiei de stat pentru copii nu este nicidecum 2 milioane...ci mult mai putin:

Cuantum
Incepand cu luna ianuarie 2008, cuantumul alocatiei de stat pentru copii, prevazut la art. 3 alin. (1) din Legea nr. 61/1993, republicata, se stabileste la 32 lei si se majoreaza anual, prin hotarare a Guvernului, la propunerea Ministerului Muncii, Familiei si Egalitatii de Sanse.

Si link-ulpoate va e de folos.

Mult succes!


vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Musseto multumesc ! sa ti traiasca papusa, e o dulce. Doamne ce repede cresc...

Carmen multumesc; dupa amprente au trecut apox 7 luni pana la interviu. Da! cele 100 de intrebari le am invatat. Au pe foaie cred ca 8 intrebari la mine dupa primele 5 s a oprit. Te pune sa scrii ceva si sa citesti ceva (ff usor)si verifici iarasi daca ei au informatiile despre tine corecte. Cam atat!

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Hello Mihaela, multumim!

Eu zic ca daca legea nu tine cont de rezidenta, atunci toata lumea ar trebui sa primeasca alocatia. Eu am zis - nu imi fac nervi nici pentru 32 de lei, nici pentru doua milioane!
Pensiile nu se primesc indiferent de unde locuiesti? Ca daca eu merg in Tanganika sper c-o primesc totusi! Dar stai... SS n-o sa mai fie, la 401k refuz sa ma uit... Poate ca nu primesc!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Carmenbr, sper sa nu te superi ca imi zic si eu parerea, dar legea e lege si cred ca tb respectata. Daca romanilor nu le place legea asta, sa ceara sa fie schimbata. Cel putin asta e opinia mea. Oricum, nu putem sa ne permitem sa apreciem noi cat de bine o duce fiecare roman aflat in strainatate. Poate acei 80$ pe luna sunt importanti, cine suntem noi sa ne bagam nasul in bugetul oamenilor.
In plus, stiu ca sunt in Romania destui parinti mai bogati decat multi dintre romanii care traiesc inafara. Iar copiilor lor nu li se refuza alocatia! Cunosc romani in EU (studenti in special) care o duc mai prost decat unii romani din tara. Si imi amintesc ca si noi cand am venit in State, pe o singura bursa de student (a sotului), abia aveam ce manca de la o zi la alta. Daca Dne fereste ramaneam atunci insarcinata si nasteam, 80$ in plus pe luna ar fi fost o suma importanta si as fi preferat sa o primesc decat sa ajung sa cersesc food stamps sau mai stiu eu ce de la americani.
Dar chestia asta e irelevanta, pt ca daca ati observat, functionarii romani refuza (in mod ilegal si abuziv) sa dea alocatia pe motiv ca nu locuieste copilul in Ro si nu din cauza venitului parintilor.

In rest, cred ca e adevarat ca mama tb sa aiba buletin valid de Ro ca sa primeasca alocatia copilului, stiu ca era pe lista de acte necesare pe care i-au dat-o tatalui meu. Din fericire eu mi-am reinnoit buletinul recent.



mami de Sonia Elizabeth (4 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Carmen..citind ce-ai scris, mi-a venit in minte Fabula lui Grigore Alexandrescu... invatata undeva in clasa intai sau a doua...

"Adevarat vorbeam,
Ca nu iubesc māndria si ca urasc pe lei,
Ca voi egalitate, dar nu pentru catei."
Aceasta īntre noi adesea o vedem,
Si numai cu cei mari egalitate vrem."

Adica... daca legea este pentru "toti cetatenii romani, indiferent de rezidenta lor"...atunci de ce sa nu ne cerem dreptul??? Si, mai rau ma enerveaza sistemul romanesc, unde, pentru "cutarica " se poate..iar pentru un "altcineva" nu.
Nu stiu, poate in alte orase oamenii au obraz. Dar, la maica-mea in oras, sunt numai unu' si-unu'...de-ti vine sa-i iei pe toti la bataie. Stau si tocesc scaunele si habar n-au de nimic.
Iar daca, candva, cumva... da Doamne si rezolvi ceva cu ei, apoi nu uita sa-ti reaminteasca pana la Judecata de Apoi.

In schimb,in Primarie e parada modei, cafenea, barfa ( caci e un orasel de 8.000 de persoane...dintre care cred 3000 sunt prin "tari straine"...deci fiecare cunoaste pe fiecare)...sau... "sedinte" la cafeneaua de peste drum, in frunte cu Primaru'....
So.....


Pozici de tot felu'
Poze Andrew
My silly cats
Cum crestem


Mamica de Andrew - John (21 Februarie 2008)


Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Musetto, daca ai drept de food stamp CERE-LE, nu e nici o rusine, de asta platim taxe, sa ne ajutam unii pe altii cind ne e mai greu ( unii studenti, unii someri, pensionari...etc). Cind o sa aveti salarii babane o sa dati si voi din taxe la alti studenti...
A


www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

mihaela_s, suma la care te referi este pt copiii mai mari de 2 ani. Pana la 2 ani e vorba de 200 de mii (adica 2 milioane vechi), acordate printr-o ordonanta (din 2007 parca) data la legea din '93. Si eu am facut la inceput confuzia asta, dar m-am lamurit mai apoi si ni s-a confirmat si direct de la sursa (adica la biroul de care ziceam mai sus) ca asa e.

Ramona, ai dreptate. Una este sa alegi tu sa te complici sau nu (decizie pe care o respect, pt ca fiecare mama stie ce e cel mai bine pt familia ei) si alta este sa nu se respecte legea.

Corina, multumesc si eu, parca imi amintesc ca tu mai scriai si pe la bebelusi de USA (sper sa nu fac o confuzie), pe vremea cand eu inca eram insarcinata. Si tu ai o fetita adorabila si foarte isteata din ce am aflat eu de pe aici :), ca de cand am auzit de la Cenia despre alocatie, mi-am facut un obicei din a va citi cat de des pot

mami de Sonia Elizabeth (4 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Andrada, multumesc . Intre timp (ca au trecut vreo 10 ani) ni s-a imbunatatit considerabil situatia, asa ca nu cred ca ne-am mai califica .

Oricum, ceea ce am vrut sa spun este ca atat timp cat esti cetatean al unei tari, tara aceea tb sa iti acorde drepturile pe care le ai, asa cum si tu tb sa te achiti de indatoririle pe care le ai fatza de ea.

mami de Sonia Elizabeth (4 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

quote:
Originally posted by musetto

mihaela_s, suma la care te referi este pt copiii mai mari de 2 ani. Pana la 2 ani e vorba de 200 de mii (adica 2 milioane vechi), acordate printr-o ordonanta (din 2007 parca) data la legea din '93. Si eu am facut la inceput confuzia asta, dar m-am lamurit mai apoi si ni s-a confirmat si direct de la sursa (adica la biroul de care ziceam mai sus) ca asa e.

mami de Sonia Elizabeth (4 august 2007)



Asa e, acum am gasit si eu daca am cautat special pentru copiii sub 2 ani. Multumesc


vorbe de copil...

Hobby
www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

Mergi la inceput