Fetele din America (103)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Honey, nu te mai strasa mami :) nu are rost.Bebe e american, fa-i pass american si gata.Cand o fi el mai mare daca vrea, si ai nervi, poti sa ii faci acte romanesti.
Noi nu i-am facut, nici nu ii fac pana are 18 ani :) atunci poate sa aleaga daca vrea sa mai fie roman sau/si italian(e nascut in Italia) :)
Pana atunci eu nu ma mai stresez cu acte, tu sti si povestea noastra cu actele :)



Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Musseto da, nu gresesti!

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Spun de la inceput ca nu am citit legea, dar logic, daca legea spune asa, de ce pun conditie sa ai buletin valabil?! Ca cei care nu mai avem buletin valabil, avem pasaport RDS (romanesc cu domiciliul in strainatate) si pe baza aluia nu ti se da alocatia. Deci ma gandesc ca este ceva pe undeva, de reglementarile astea se bat cap in cap. Mai bine intrebati la juridice pe Marius sau Lona, decat nervi si timp pierdut, ca amandoua sunt pretioase cu copil mic.

3 anisori...uraaa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Honey, daca te duci la primarie si declari ca tu si copilul locuiti aici nu o sa mai primiti alocatia, pt ca o sa va opreasca buletinele si o sa va puna o stampila in pasaport cu mentiunea "cetatean romanc cu domiciliul in strainatate". La mine cel putin asa a fost, mi-a oprit cartea de identitate si mi-a stampilat pasaportul.

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Doua (2) milioane vechi inseamna doar 200 RON, nu 200 de mii; ca daca era pe asa.... dar de unde atitia bani in buzunarele statului roman?!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

dau si eu cu copy and paste ca nu8-mi merge quote.

Musetto scria si cred ca de aici ar trebui sa intelegem mai multe. Musetto, doar ma folosesc de paragraful tau, nu-ti reprosez nimic, ok?
Oricum, ceea ce am vrut sa spun este ca atat timp cat esti cetatean al unei tari, tara aceea tb sa iti acorde drepturile pe care le ai, asa cum si tu tb sa te achiti de indatoririle pe care le ai fatza de ea.

Da, in aceasta idee ar trebui sa functioneze totul. Deci avem drepturi, dar si indatoriri. dar noi cele care locuim aici ce facem noi pt Ro? Platim taxe, impozite etc. ca sa beneficiem de alocatii, gratuitati si asa mai departe?! Hai sa stam stramb si sa judecam drept fetelor.
Cat despre pensii, nu cred ca putem face comparatii. Pt pensia aia ai muncit, ai cotizat, oricum primesti in functie de cat ai muncit nu o suma fixa, asa cum sunt alocatiile, indiferent cat ai platit.

3 anisori...uraaa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Pe mine nu ma intereseaza sa primesc alocatie. Si eu as zice ca n-ar prea fi corect sa primim dc. nu avem domiciliul in Ro, dar pe de alta parte, daca legea spune ca toata lumea tb sa primeasca alocatia aia, atunci functionarii nu au dreptul sa decida altfel.

Eu am avut o saptamana f. grea la munca. Abia astept sa se termine. Din fericire duminica plecam la San Francisco pt. o saptamana. Abia astept, am nevoie de vacanta asta. Vreau sa il duc pe Bogdan si in orasul si la casa unde s-a nascut-- la 60 de mile de San Francisco. In afara de acvariul ala ce ar mai fi de facut cu copiii in San Francisco? Vine si o prietena de a lui Bogdan, his girlfriend :)), care s-a mutat in Minnesotta si vine la San Francisco ca sa facem vacanta impreuna.

Voi sarbatoriti Pastele dupa americani? Noi pt ca plecam Duminica anul asta il vom sarbatori doar pe cel ortodox, dar tb sa cumpar vopsea de oua, ca poate dupa aia nu se mai gaseste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Si eu stiam ca pentru a beneficia copilul de alocatie trebuie sa ai domiciliul in Romania (cu buletin cu tot)...
Alocatia noastra o ia soacra si tot ea o cheltuie de vreo 2 ani incoa...dar nu e mult...cred ca 12$/luna!!!!!
David nu a prins alocatie de 80$ pana in 2 ani...tot 12$ era!!!

Eu azi am mancat humus picant cu bagel, o salata greceasca pe o terasa si un mar!!!!!

Fetelor, prietena mea cea mai buna are o fetita in burtica!!! Am fost azi cu la la scan si am vazut o fetita dulce!!!! De abia astept sa nasca si sa o nasim!!!! hihi!!!!!
Acum beau un pahar de vin in cinstea finutei!!!!



“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, Disneyland 2008
Mami si tati


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Si eu astept sale de dupa paste sa iau una alta ca mai tirziu nu gasesti nici vopsea.
Noi sarbatorim numai ortodox. Cred ca iau si mielu' ca e in sale turbat acu. Acu tot citesc la clasa lui Marcu de la forum si ma uimesc cite fac cei din Europa.
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Sanzi, sa iti traiasca finuta si sa fie sanatoasa! Ce putin mananci! Eu azi iar am mancat "emotional" sau cum se cheama, "stress eating". Am probleme cu o studenta care a fost acuzata de plagiarism. Mai am nitel si o dau afara.

Mergi la inceput