Mucozitati fff vascoase ...in gat!

Mucozitati fff vascoase ...in gat! | Autor: claudia_a

Link direct la acest mesaj

Am ajuns la capatul rabdarilor... Ioana are vreo luna tuse, la inceput seaca, iar de vreo 2 saptamani ffff productiva, stau mucii (scuzati expresia) lipiti, in gat, ....tusea e zgomotoasa, o deranjeaza secretiile, pe nas iese foarte putin si alea stau lipite acolo...asa o ducem de 2 saptamani! Din aceasta cauza, acum 3 zile a facut otita, otita din inflamarea urechilor, de la neaerisirea canalului dintre gat si ureche, canal blocat de secretiile pe care le are demult!
Cand a inceput tusea productiva i-am dat pe rand: Mucosin, Erdomed, siropuri expectorante de la plafar: Prospan, Babicum, Salviasept, Tymisept, Sirop de pin cu propolis, Baraka.... absolut nimic din astea nu au ameliorat cantitatea de mucus din gat...
De o saptamana mergem pe homeopate si in paralel cu cele descrise mai sus... insa in afar ca a inceput sa mai scoata mucisori pe nas, situatia in gat e aceeasi! Febra nu a facut deloc in perioada asta...
Nu mai stiu ce sa-i dau... nu mai suport tusea cu secretii lipite acolo...cum sa inmoi si sa se duca la vale??? AAAA...i-am dat si ridiche neagra cu miere, si ceai de ceapa cu nuci si lamaie si miere.... deloc, nimic nu-i duce secretiile din gat! Sunt foarte vascoase...
Ajutati-ma daca ati trecut prin asta.,.. repet nu este o raceala normala cu niste muci mici... nu stiu ce este!

Mami si Ioana nasturica
Niciodata nu trebuie sa plāngi dupa ceva care nu poate plānge dupa tine.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

nu stiu cat timp are d-ra ta, dar Andrei pe la 1 an a avut aceeasi problema si a fost tratat cu antibiotic.
Medicul ce zice?

cristina si Andrei(am 5 ani!!!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

La polipi te-ai gandit?
A mea asa facea pana i-am scos polipii, de atunci niciodata n-a mai avut pb de genul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Multumesc Cristina de raspuns... Ioana are 4 ani si 3 luni!
Medicul a zis ca daca nu are febra, deci nu e de natura infectioasa si atunci nu trebuie antibiotic! Insa el nu a auzit-o in puterea tusei, sa zic asa... e foarte productiva... cu nimic nu cade de acolo!
Daca as sti ca i-ar trece cu antibiotic, i-as da... asta este... trebuie sa treaca odata, ca uite acum, pe acelasi fond de secretii a facut si otita, si deja nu vreau sa ma mai joc, ca sa zic asa... insa cine si ce antibiotic sa-mi recomande?!!
April m-am gandit si la polipi... si pentru otita am mers la ORL-ist, insa a zis ca deocamdata nu este cazul de operatie de polipi! Nu ma pricep prea mult!

Mami si Ioana nasturica
Niciodata nu trebuie sa plāngi dupa ceva care nu poate plānge dupa tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Claudia, din cate stiu otita se trateaza cu antibiotic! Noua ne-a dat pediatra tratament cu Augmentin (7 zile) - ce-i drept, a facut febra si a acuzat dureri foarte mari.

Iar pentru fludificarea secretiilor, noua ne recomanda Sinupret. In plus, pentru calmarea tusei poti sa ii dai sirop din muguri de brad si / sau sirop de ridiche neagra.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)
Uite ce mare am crescut...
O raza de speranta...sau cum a venit pe lume Tudor

www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

claudia_a, ii pare rau ca e bolnavioara fetitza ta!
Eu as consulta si un alt medic, la voi e o suprainfectie, si poate face complicatzii( gen pneuminie, bronsiolita).
Nu sunt medic, dar dureaza de prea mult aceasta tuse la voi:((
Asta m-ar nelinisti si m-ar trimite la alt medic, NU la homeopat.
At fi bine sa nu-i administrezi antibiotic dupa ureche, vezi ce spune dr.
Multa sanatate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madizza spune:

pentru fluidificarea mucosei poti folosi apa fiziologica un pic calduta o pui in seringa( eu ii ppun in nasuc si cate 2-3 seringi pline) si le pui in nas de 5-6 ori pe zi. la noi functioneaza.

madi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Fluimucil ptr copii, ACC tot ptr copii si Sinupret asta este ptr dizolvarea mucozitatilor din gat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Foarte bun pentru secretii in nas si gat este Sinupret.
Nu stiam de el pana acum 2 saptamani, cand mi l-a recomandat pediatra. Am avut rezultate foarte bune cu el.

Este o tinctura din diverse plante, produsa de o firma din Germania, si se gaseste in farmacii. I-am dat lui Cristi 15 picaturi de 3 ori pe zi, intr-o lingura cu suc/sirop.

La otita iti trebuie neaparat si antibiotic (Augmentin am luat noi, in octombire, timp de 7 zile)

Sanatate !

Ingrid si Cristi 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Pt fluidizarea mucozitatilor: Fluimucil, Sinupret.

Si ai mei mai tusesc, mai mucesc...dar atata timp cat nu fac febra si medicul nu descopera nimic la plamani - nu "servim" antibiotice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikineata spune:

Claudia of stiu cum e ca si noi am mai trecut prin asta cu mucii in spatele gatului dar parerea mea e asa:
1. si eu stiu ca multe fete care ti-au raspuns ca otita nu trece fara antibiotic, bineinteles facut antibiograma sau stii tu mai bine la ce e sensibila
2. Sinupret fluidifica bine dar f bun ar fi sa faci aerosoli cu fluimicil
3. as mai merge la un alt medic sa o vada din nou poate n-are nici otita nici nik si...acuza dureri la ureche??
4. personal mi se par fff multe chestii care le-ai dat copilului, il zapacesti si pe el si pe tine. Las-o mai moale cu atatea...du-te la un medic si vezi un tratament pe care-l faci cap coada sa nu faca complicatii.
5. o data la chestie identica cu nenorocitii astia de muci noi am luat antibiotic ca se inneca de nu manca si nu respira bine, alteori nuam luat dc totul era ok

KIKINEATA mami de SARA MARIA (16 noiembrie 2006)

Mergi la inceput