Gradinita Adrianei Bahmuteanu/Happy little House

Gradinita Adrianei Bahmuteanu/Happy little House | Autor: adelaki

Link direct la acest mesaj

Si-a inscris cineva copilul la gradinita Adrianei Bahmuteanu? As vreau sa aflu mai mult decat ceea ce apare pe site-ul gradinitei.
Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Si pe mine ma interesa gradinita, si cum din site nu puteam afla mare lucru, le-am trimis acum vreo 2 luni un email pentru ceva mai multe detalii. Si ce crezi? nu mi-au raspuns, asa ca eu consider ca sunt cam neseriosi, prost organizati, sau au deja gradinita full plus o lista luuuuuunga de asteptare si nu mai sunt interesati de alti posibili clienti!
Daca aflii ceva, spune-ne si noua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

Erau aseara la Diaconescu ea si Mirela Zivari si ziceau ca fac inscrieri in continuare , dadeau si tarife



The most beautiful thing in life is LIFE itself

Mara mami de TIBI-MARES

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Daca erau la Diaconescu e clar
Cum ii gaseste, nene...unul si unul....

Ingrid si Cristi 4 ani si 11 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Cine se aseamana se aduna.
Eu nu mi-as lasa copilul pe mana nebunei nici gratis.

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

quote:
Originally posted by ingridnen

Daca erau la Diaconescu e clar
Cum ii gaseste, nene...unul si unul....

Ingrid si Cristi 4 ani si 11 luni


Sa inteleg ca acesta este target-ul gradinitei?
Eu mi-am scris parerea despre aceasta gradinita la alt topic,dar nu ma pot abtine sa nu ma intreb cine ia in calcul inscrierea la o gradinita condusa de o persoana cu un asemenea comportament public.
Am vazut pe internet ca si-au agatat si un poster pe gradinita,ele doua echipate in blugi,machiate,aranjate,tocmai bune de educat copiii.Cealalta se crede mare psiholoaga,dar efectul posterului este contrar a ceea ce se dorea.
Si stai sa vezi cand o sa-si aduca si flacaul,numai in grupa aia sa nu ai copilul.
Eu cred ca dupa ce trece copilul de gradi(daca rezista gradi pana atunci),o sa-si faca o scoala si o sa-i dispara interesul pentru gradinita.
PS:Dar Zavoranca nu se gandeste si ea la deschiderea unei gradinite?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Pe mine m-au impresionat pozitiv 2 aspecte, daca or fi adevarate: in primul rand a declarat ca a umblat mult prin strainatate pt alegerea jucariilor, le-a ales una cate una. E ceva, mai toate gradinitele au jucarii cumparate cu sacul din Carrefour, Cora etc, cam ce avem pe acasa au si ei, nicio preocupare pt gasirea unora cu adevarat educative.
In al doilea rand, dupa 2 luni de interviuri pt educatoare nu reusisera sa angajeze nici macar una, cica nu trecusera testele. Despre ce teste e vorba habar nu am.
Oricum, nu ma intereseaza gradinita.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Eu nu cred ca,daca o persoana publica sa zicem si-a deschis ogradinita,sta toata ziua acolo sa se ocupe de educatia copiilor.

Deci nu Bahmuteanu educa copilasii,dragelor.Ci educatoarele.

Educatoare care,au fost alese probabil pe niste criterii,asa cum se procedeaza peste tot.
De exemplu,un test psihologic care sa le ateste ´´normalitatea´´ plus un test de pedagogie,ehe...sunt multe de insirat.
Si daca se vrea o gradinita de succes,normal ca nu puteau angaja orice domnisoara pe postul de educatoare.cautau profesioniste.Cam asta e treaba cu testele,pentru cei care nu au mai auzit de asa minunatie.


Nu vrei(din varii motive) sa-ti inscrii copilul la aceasta gradinita,foarte bine,e problema ta.Dar nu cred ca e cazul sa punem la indoiala competenta lui Zavari ca psiholog sau competenta lui Bahmu ca mama.

Asa,statul cu fundul pe scaun in spatele minitorului,o poate face oricine.Judeca,de asemenea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

quote:
Originally posted by Tonnia

Pe mine m-au impresionat pozitiv 2 aspecte, daca or fi adevarate: in primul rand a declarat ca a umblat mult prin strainatate pt alegerea jucariilor, le-a ales una cate una. E ceva, mai toate gradinitele au jucarii cumparate cu sacul din Carrefour, Cora etc, cam ce avem pe acasa au si ei, nicio preocupare pt gasirea unora cu adevarat educative.
In al doilea rand, dupa 2 luni de interviuri pt educatoare nu reusisera sa angajeze nici macar una, cica nu trecusera testele. Despre ce teste e vorba habar nu am.
Oricum, nu ma intereseaza gradinita.



Antonia



Chiar daca a umblat prin strainatate dupa jucarii,asta nu spune nimic despre caracterul lor educativ,mai ales ca le-a ales chiar doamna in chestiune.
Eu,de exemplu,am invatat-o pe fiica mea culorile luand coli in culorile curcubeului si lipindu-le pe perete.
Nu stiu cat de mult conteaza jucariile,important este ca educatoarea sa fie creativa.Cu cateva coli de hartie,niste lipici si 3 creioane colorate poti sa obtii mai multe decat orice jucarie cumparata de madam Bahmu din strainatate.
Al doilea aspect "pozitiv" remarcat este faptul ca educatoarele nu au trecut testele.Ele spun ca dau "teste de inteligenta".O educatoare,este adevarat trebuie sa fie inteligenta,dar ,in primul rand,trebuie sa fie un pedagog foarte bun,sa aiba rabdare multa si sa fie creativa.Si daca obtin la testele de inteligenta maximum de puncte si nu stiu sa se poarte cu picii de 3 ani care urla,ce te faci ?
Remarcam la celalalt topic ca le va fi greu ,la stilul madamei B,sa pastreze educatoarele si vad ca se adevereste remarca.Nu sunt in stare nici macar sa le gaeasca,dar sa le mai si pastreze.
Mi-o si imaginez pe tzatza in chestiune inspectand o educatoare .Ma apuca rasu-plansu si,daca as fi in locul educatoarelor,m-as gandi de doua ori inainte sa ma angajez la asa patroana.
Eu zic sa faca concursul de educatoare la OTV ,in loc de "Fantoma in direct"(initial am ramas masca,am crezut ca este o gluma,dar dupa vreo ora ei tot mai asteptau fantoma si era pe bune).Mai propun sa se implice si Prigoana ,ca tot combate pe la televizor seara de seara si sa fie cooptata si Zavoranca in juriu,Lazarus si mai gasesc ei cateva specimene asemanatoare.










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Loryi, esti tare!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

quote:
Originally posted by ladyJ

Eu nu cred ca,daca o persoana publica sa zicem si-a deschis ogradinita,sta toata ziua acolo sa se ocupe de educatia copiilor.

Deci nu Bahmuteanu educa copilasii,dragelor.Ci educatoarele.

Educatoare care,au fost alese probabil pe niste criterii,asa cum se procedeaza peste tot.
De exemplu,un test psihologic care sa le ateste ´´normalitatea´´ plus un test de pedagogie,ehe...sunt multe de insirat.
Si daca se vrea o gradinita de succes,normal ca nu puteau angaja orice domnisoara pe postul de educatoare.cautau profesioniste.Cam asta e treaba cu testele,pentru cei care nu au mai auzit de asa minunatie.


Nu vrei(din varii motive) sa-ti inscrii copilul la aceasta gradinita,foarte bine,e problema ta.Dar nu cred ca e cazul sa punem la indoiala competenta lui Zavari ca psiholog sau competenta lui Bahmu ca mama.

Asa,statul cu fundul pe scaun in spatele minitorului,o poate face oricine.Judeca,de asemenea.


Depinde de persoana publica in chestiune.Daca isi deschide gradinita Laura Andresan sau Bahmuteanca,ai niste indoieli foarte firesti de altfel izvorate tocmai din imaginea publica creata de acea persoana.Eu nu as vrea ca directoarea sau patroana gradinitei copilului meu sa aiba asociata o asa imagine proasta.
In unele meserii(va ajunge si Romania acolo),trebuie sa ai o imagine publica ireprosabila,iar,dupa parerea mea,educatia copiilor presupune o astfel de imagine.
Testele sunt absolut necesare,numai ca testele de inteligenta,cum declara peste tot madam ca le da,nu sunt relevante fara sa fie asociate cu un profil pedagogic adecvat.Pentru copii de varste mici sunt necesare creativitatea,rabdarea.
Nu stiu ce perfectiune cauta,dar ele si-au pus un poster naspa pe gradinita.Daca asa vor arata si educatoarele,atunci m-am lamurit pe deplin.
Competenta lui Zivari ca psiholog este in primul rand cladita pe televizor si pe zecile de reviste colorate de pe tarabe.
Si ne dam cu parerea,nu trebuie sa cadem in extaz ca marea,nemaipomenita Adriana Bahmuteanu si-a deschis gradinita colorata si dotata etc.Uneori,dotarea nu ajunge.
PS:Ramona,multumesc pentru apreciere.Eu chiar cred ca nu trebuie lucruri scumpe,aduse de nu mai stiu unde,care nu se gasesc,vezi Doamne in Romania,bla bla bla bla pentru ca un copil sa fie educat si fericit.Si nici o educatoarea perfecta,robotelul care are IQ-ul 160 nu cred ca trebuie unui copil.Cred ca este de ajuns cineva cu mult tact,cu mult suflet si creativa.
Eu ,de exemplu,am primit astazi cel mai scump martisor din lume facut de fiica mea de 5 ani la gradi:un fluturas decorat foarte frumos.Si,da ,este la o gradi particulara,dar n-am cautat robotei si dotari de luz ci un personal normal.

Mergi la inceput