URGENT!!!Va rog o info..Happy End-New Beginning

URGENT!!!Va rog o info..Happy End-New Beginning | Autor: Ruby.

Link direct la acest mesaj

Buna ziua tuturor.
Sunt o membra a acestui forum de ceva timp,dar nu am postat niciodata.Insa v-am citit tot timpul si am vazut cat de multe s-au facut pentru diversele cazuri care au fost povestite aici.
Indraznesc sa postez acum,cu o rugaminte foarte mare.
Problema nu este la mine,ci la sora mea,care este insarcinata in 4 luni.Ea mai are un baietel de 6 ani,care a fost contagiat la gradinita cu varicela.Cand si-a dat seama de asta,sora mea a mers acasa la parintii nostri,si a stat acolo o saptamana(de baiatul ei s-a ingrijit mama noastra,venind ea in casa sorei mele).
Dupa aprox 10 zile,s-a intors acasa crezand si sperand ca virusul nu a atins-o.
Insa de aseara au inceput sa-i apara primele semne ca ar avea si ea varicela.
A mers la medic,diagnosticul este deja confirmat...si ceea ce mie mi se pare extraordinar de(pffff...ma abtin sa ma pronunt)...este ca medicul care a vazut-o la ambulatoriu i-a spus sorei mele ca trebuie sa avorteze!!!SI ATAT!!!
Va rog mult sa ne ajutati cu un sfat(cine este in masura sa faca asta),sau sa ne impartasiti o experienta de-a voastra(cine a trecut printr-o chestie de asta).
Scriu eu pentru sora mea pentru ca ea nu are asa multa experienta cu internetul,iar eu nu pot sa fiu alaturi de ea in momentele astea,pentru ca locuiesc in alta tara.
Copilul asta a fost mult dorit si asteptat de cativa ani buni,asa ca ni se rupe sufletul acum sa auzim asemenea vorbe.Noi ne dorim tare mult bebestrumful asta.
Asteptam cu nerabdare raspunsul vostru...si sa speram ca se poate rezolva cu bine.
Va multumim tare mult.

PS:Id-ul meu o sa-l foloseasca si sora mea pt a putea citi in lipsa mea mesajele de aici...asa ca in viitor daca id-ul asta v-a aparea si pe Ip-ul ei,iar ea o sa doreasca sa-si faca un cont,sa nu influenteze faptul ca...doar imi foloseste mie id-ul pt subiectul asta.Va multumesc anticipat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ruby. spune:

Multumesc pt rapiditatea moderatorului de a aproba mesajul,si revin pt ca nu am fost foarte concreta in ce intrebare am de fapt.
Intrebarea mea este..Cat este de riscanta continuarea sarcinii cu acest diagnostic confirmat?Daca este vre-un risc de malformatie pt bebe,si daca se poate merge cu sarcina mai departe fara a periclita in vre-un fel mama sau fatul?
Inca odata multumim mult de tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inais spune:

Draga mea,

Nu iti pot da un sfat despre ce se poate face in situatii de acest gen, insa am cautat subiectele care au fost postate aici de catre alte mamici in aceeasi situatie.

Sper sa ii fie de ajutor surorii tale si sa ia cea mai buna hotarare!

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113819
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114229
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=112491

Ina

pana ne vom strange in brate ...adica lui mami si a lui tati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruby. spune:

BunaIna, Eu sunt sora cu probleme si vreau sa-ti multumesc pentru mesajul tau care sincer te linisteste cand mai auzi si de bine macar un pic desi sunt constienta ca nici un medic nu poate afirma cu exactitate daca intradevar exista riscuri pentru bebe.Sansele cred ca tin de DUMNEZEU si atat.Macar speranta asta o am deoarece din ce am mai citit sunt medici care se contrazic unii pe altii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruby. spune:

Am ajuns sa ma incurajez singura acum, ca sa reusesc macar in seara asta sa adorm si sa nu mai plang si sper din tot sufletul sa mai primesc mesaje pozitive poate chiar de la cineva care a fost in situatia mea.Oricum am luat o decizie si nu voi renunta la ea si anume, ca acest bebel va vedea lumina zilei cu orice risc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Draga Ruby.... am inteles ca, diagnosticul si .."sentinta" ti-au fost date de doar un medic.
Ai incercat sa discuti si cu alt doctor in afara celui sus mentinat????

Eu nu stiu ce sa-ti spun, referitor la subiectul in sine, dar sper
din suflet ca totul sa fie bine si la sfarsit sa va tineti puiutul mult dorit in brate, sanatosi.

Totusi, te saftuiesc sa ceri si parerea altui(or) medic(i).Vezi ce spun si ei.

Sanatate multa si numai bine.

www.genjerdan.com/private/Baby/" target="_blank">poze
bebe de Honey
Pozici de tot felu'


39+ sapt
Vali

AMR : 1 WEEK ???!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruby. spune:

Honey79,
Multumim mult pentru incurajarile date.
Nu e Ruby(adica eu) bortolica,e sora mea,dar pentru ca ea e foarte!!!incepatoare in ale internetului,am postat eu pentru ea.
Referitor la sfatul tau,acel de a consulta si alt medic...ufff..
E ca...nu vreau,fereasca cel de sus,sa incep vreo polemica...dar au facut-o(pe sora mea)mai confuza decat era si au tratat-o,parerea mea strict personala,fara respect.
Sotul ei fiind plecat in delegatie,eu locuind in alta tara,parintii...cat de cat departe de ea,a mers singura unde a crezut pe moment ca trebuie sa mearga.Si anume la Urgente.Ok...Poate nu trebuia sa mearga direct acolo,dar asta a gandit in momentul acela.Si acolo...o persoana(asistenta sau medic[stiu diferenta dintre titulaturi,dar intr-un moment ca asta conteaza mult o vorba]) i-a zis ca...daca ar fi ea in locul sorei mele,nu ar intrerupe sarcina pentru nimic in lume,apoi medicul care a consultat-o i-ar fi zis ca...trebuie sa intrerupa sarcina.
Apoi,doamne iarta-ma,chiar crede cineva ca ea mai are nevoie de contradictii si vorbe de genul:Ce draga...tu de ce ai venit aici?La infectioase cu tine?????!!!!!
Chiar doare gura pe cineva sa spuna o vorba buna si sa inteleaga teama??
Si asa au lasat-o ca-n gara.
Ne-a ramas doar sa citim pe internet sa vedem ce si cum...si sa speram ca cineva in final ne lumineaza cu ceva.
M-am intins in povesteala prea mult...dar bebestrumful asta a fost asteptat tare mult sa ““se prinda““.
Inca odata,multumim mult pentru incurajari.
Sanatate multa si felicitari pentru strumfelul tau din burtici...si..HEY RUPPP(nastere super usoara)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katiapam spune:

Ruby-multa sanatate sorei si bbeului
sper sa nu fie nimic si totusi mai bine sa mearga si in alta parte ca uneori mai nimeresti si pe persoane cum a nimerit ea si cel mai rau e ca intotdeauna cind ai mai mare nevoie de o vorba buna atunci nu vine,parca uneori costa mult
numai bine



ticker
mamicąde GIULIA
mai dire mai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruby. spune:

Katiapam,multumim pentru vorbele tale si pentru sfaturile pe care ni le-ai dat.
O sa mearga,de indata ce vine sotul ei,sa faca acea ecografie tridimensionala(asa cred ca se numeste)si sa vedem ce si cum.
Peste tot sunt mult prea putine informatii despre aceasta problema.
Cu Dumnezeu inainte...si vom vedea.
Sanatate multa si printesei tale,si tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geanina-nica spune:

BUNA RUBY.

IN PRIMUL RAND MULTA SANATATE SOREI TALE SI BBULUI.SI SA SPERAM TOTUSI CA NU TRE SA FACA AVORT.
AM VAZUT CA LOCUESTI IN SPANIA,CEZI CA ESTE UN CAPITOL MAMICI DIN SPANIA,HAI SI TU NOI,TE PUP DULCE,IN CE REGIUNE LOCUIESTI?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

O mamica de Cluj,Victo,a facut si ea varicela,nu mai stiu in ce saptamana.Doctorii i-au zis sa faca avort.N-a facut,si acum are un baietel sanatos tun.Eu zic sa nu faci avort,Doamne fereste!!!
Varicela e periculoasa in primul trimestru de sarcina,asa am citit eu.
Cauta pe google,varicela in sarcina si vezi.
Sa nu faci AVORT!!!Va fi ok!!!Ce doctori fara inima!!!Doamne Doamne te va ajut!!

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=483dfce8d8617b598d6e04&skin_id=701&large



Mergi la inceput