Copii din 1995-1998(14)

Copii din 1995-1998(14) | Autor: mihaela_s

Link direct la acest mesaj


Poftiti la continuare!!!
Ne-am adunat o "gashca" mai mare, asa ca am schimbat si titlul subiectului...



Copii din 1996 (11) (12) (13)

Diana-13 martie 1995 mami brendamitran
Dedi - 11 Oct 1995 - mami -MQQM
Andrei - 2 decembrie 1995 mami Andacos
Elliot-11 ian.1996; Matei-2 oct.1998 mami Sanca
Dany-13 ian.1996 mami gabi350
Stefan-19 ian.1996 mami descantec
Calin-ian.1996 mami Laura Takacs
Andrei-12 febr. 1996 mami micaels
Costelus-13 febr. 1996 Papadia
Alexandru-18 febr. 1996 mami Ana68
Nicholas-20 febr. 1996 mami ulisernic
Diana-23 febr.1996 mami alma
Anastasia-6 apr.1996 mami Maria2
Chris-20 apr. 1996 mami flexi
Andrada-30 apr. 1996 mami mirela68
Vali-16 iun.1996 mami Den
Andy-1 iul.1996 mami Rovki
Andrei -26 iulie 1996 mami MikiMihaescu
Robert-12 aug.1996 mami OanaDo
Radu-17 aug.1996 mami Lona
Maria Ruxandra-11 sept. 1996 mami madalina horsa
Andreea-14 sept. 1996 mami dady68-Tania
Mihai-25 sept.1996 mami Korinna
Alexandru-28 sept.1996 mami dany-dany
Robert-24 oct.1996 mami ralualexandrei
Diana-22 noi. 1996 mami mihaela_s
Andrei-30 oct. 1995, Ana-13 nov. 1997 mami agho
Robert-20 mai 1997 mami Gabi_K
Elena Laura-24 mai 1997 mami aurora56
Tiberiu Mares-14 aug. 1997 mami Mara-flower power
Ana-15 iulie 1998 mami Katy
Ana-29 iulie 1998 mami isabela
Dominik-29 oct. 1998 mami Mihaela
Roberto-28 iunie 1999 mami ricea




vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

isabela, bine ai venit intre noi, te primim cu draga placere, avem copii si din '95, din '97 asa ca de ce nu si unul din '98?
Eu te-am trecut pe lista de inceput de capitol, daca doresti sa ne dai numele tau si al fetitei tale precum si data ei de nastere, ca sa te pot trece cu datele complete. Te asteptam la povesti!

Ana-Maria, e cam incalcita problema ta...dar am sa incerc sa-ti raspund cum vad eu: nu ar mai trebui sa o acoperi pe fata cea mare de tatal ei...nu stiu in ce relatie esti cu mama ei dar fatza de Marius ar trebui sa fii fair, sa-i spui ce si cum il invarte fata. Iar fata sa afle astfel nu ca ii esti dusman, dar ca sunt lucruri pe care parintii au dreptul sa le stie. Apoi cu Alex cred ca e o problema personala ce doresti sa-i cumperi, dar totodata si o hotarare comuna in legatura cu banii din casa. Cum sa-ti spun...stii cum e si la noi situatia, dar eu mereu m-am consultat cu Ovi si am luat impreuna hotararile in ceea ce priveste cadorile pentru fete, pentru amandoua. Am inteles ca acum era vorba de niste bani care erau ai tai si din care o suma s-au dus la fata cea mare, dar uite ca Marius a corectat greseala in urma discutiilor voastre, inseamna ca si-a dat seama ca a gresit. Ei, ce sa mai spun? E bine daca te-ai descarcat, de aceea suntem aici, nu?
Sanatate in continuare lui Alex!

agho, e foarte bine ca ai copii care mai fac singurei cate una-alta. Nici eu nu ma plang, Diana face destule cand vrea, o mai solicit si eu si e in general saritoare...chiar mai spala vasele sau daca se plictiseste mai intoarce cate un dulap, adica il ia la aranjat .
Cand vine de la scoala mananca un sandwich si fructe, insa noi mancam cina pe la 19-19.30, depinde de zi. Nu e mereu cina gatita, dar de multe ori un gris cu lapte, orez cu lapte, sau daca am facut mancare pentru a 2-a zi pentru pranzul meu(restul mananca pranzul la camin, scoala si spital) atunci daca doresc mananca din mancarea gatita. Diana se serveste cu mancare rece dar daca e mancare calda atunci sunt eu la aparat . In schimb Silvia e inca mica si are "pretentia" sa stau cu ea pana mananca dupa ce am servit-o . Acum de cand merg la scoala, trebuie sa fac seara mancare si de obicei fetele mananca din ea la cina.
Ah, bafta la control, ti-a priit acasa, ai putut sa te ocupi mai bine de copii, nu-i asa?
Mult succes la Cangur!

Sanca, foarte frumos la Open House, m-a amuzat si pe mine baiatul cu ciocolata curgandu-i de-a lungul mainii. Cat despre gramatica, vezi ca nu e numai Elliot devina...pai daca e de nivel de liceu materia, iar mai apoi o vor aprofunda...ce sa mai zic? Dar nu inteleg...notele astea afecteaza in viitor undeva, se tine cont de aceste note pentru a intra undeva mai departe? Altfel poate ar fi bine sa te relaxezi, daca oricum vor relua aceasta materie, nu? Ei, zic si io! Tu stii mai bine.
Ce draguti trebuie sa fi fost copiii din 1-4, abia astept pozele!

alma, sanatate multa Dianei! Si felicitari pentru mediile bune, vad ca cl.6-a ii merge mai bine Dianei, si-a intrat in ritm!
Diana mea merge bine in continuare, cel putin asa spune ea...a dat un test la mate cand au terminat capitolul cu impartirea cu rest, Diana a stiut pentru ca era materie pe care o facuse in Ro..nu mai stiu intr-a 3-a sau a 4-a. Acum sunt la fractii, din nou ceva cunoscut, dar daca asta e materia, cu asta mergem. Acum face in continuare din cartea de mate din Ro, e la ultimul test de recapitulare, apoi sa vedem cum intru cu ea putin in materie, desi nu vreau sa o stresez mult...doar asa cate putin, sa nu uite ce inseamna sa lucreze si acasa. Am stabilit cu ea o zi pe saptamana de mate(5-6 exercitii) si o zi la romana(citim lectia si raspundem la cate 3-4 interbari). In rest, a terminat un proiect la Natura, despre pasari, urmeaza sustinerea lui in clasa, la engleza vineri au prezentarea unei scenete pe grupe, la care repeta de vreo 2 saptamani, iar maine are la istorie de predat o lucrare(sa raspunda la niste intrebari pe baza lectiei). Au avut o saptamana la dispozitie pentru istorie, dar Diana spune ca a fost destul de greu si copiii au preferat sa lucreze in grupuri ca sa se descurce.
Aici vacanta e in saptamana 9, parca din 25 februarie...e saptamana sportului, cand Diana va merge la fotbal. Sa joace!
Atunci voi avea si eu vacanta!
Succes Dianei la Cangur!

Andra, multa multa sanatate, oooof ce greu e cu un copil bolnav, eu nu le-am avut bolnave niciodata deodata, nu pot sa-mi imaginez cum e cu 3 copii si cu sotz! Wow, multa putere iti doresc, nu doresc nimanui sa fie in pielea ta...

Fetelor va pup, am scris iar o epistola luuuungaaaaa....azi am avut o zi foarte plina la scoala si ma simt putin obosita, mai am de facut mancare, plus ca e tare greu cu Ovi dupamasa la spital, ajunge seara la 22.30 acasa, nici nu le vede pe fete deloc, am de facut toate cumparaturile singura...of, abia astept sa treaca saptamana sa-mi incar bateriile in we. Ca apoi mai urmeaza o saptamana clona...
Dar mai vin eu si maine, ca iau si eu cate o scurta pauza la computer...


vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Cu-cu!!! Iata-ma-s!
Nu am parasit corabia, ma motivati si pe mine rogu-va, ca am scuze intemeiate... Ovcors, pe planul 1 MrP si datul de picoare in cur pentru progres (dar asta subiect nu il mai flendur pe-aici) care utilizeaza 99.98% din resursele mele. Apoi, planul 2... vopsit camere, cautat mochete, parchet, granit, meseriasi venit, masurat, noi mers, dat comanda, razgandit ca nu-i chiar nuanta exacta, chemat aia, aia nu venit, sunat, aia uitat, noi sunat si amintit la ei, noh, mai bagati voi la etc, finalul in numarul viitor... Pe planul 3, vazand ca nu-i vine viza mamei, m-am suparat si le-em emailed la ambasada si le-am spus ca noi, of, of, mai, mai, tocmai ne pregatim sa planificam o excursie prin Quebec cu mamonul si ca nu stim ce fac ei si ca atare nici noi. In cateva ore am primit raspuns cu scuze si instiintare ca "azi" ii pun viza si "maine" il trimit pe pasaport acasa la ea, numa' sa merem sa ne cheltuim banii de excursie prin Quebec. Asa ca azi a primit pasaportul, acum trec pe planul 4, da' asta-i mai usor, sa-i iau biletul. Asa ca strict pe subiectul de copii de '96 nu am noutati relevante. Adica as putea sa ma aberez asa un pic, da' n-am timp din cauza de plan 1. Fasolele sunt uscate, proiectul e incheiat, vedem ce iese la "science fair" saptamana viitoare, nicio sansa sa plec "pe vrej", duce-m-as...

Din ce-am citit, ce imi mai vine in minte acum...
Felicitari pentru rezultatele la concursuri, pentru notele bune si rezultatele sportive!
Insanatosire grabnica bolnaviorilor!

Sanca, vai ce blasfemie! Sa strice drag de ciocolata (ca ma gandesc ca nu i-a lins nimeni la sfarsit ). Frumos la open-house, mi-a placut!
Dana, tinem pumnii pentru un trimestru mai bun, desi, sincer, mie nu mi se pare rau, luand in considerare intregul tablou.
Mihaela, spor la scoala si la vanat de case. Si Dianei la citit!
Ana, totul e bine cand se termina cu bine! Cat despre PSP, asculta ce zice baba: nu-ti bate singura cuie in talpa! Ia banutii si faceti ceva pozitiv, plateste-i lu Alex o tabara la vara ca recompensa, o excursie, io stiu? Ia-i schiuri, skateboard, vezi si tu ce va impaca pe toti. Ori faceti ceva impreuna cu el. Da' tu faci cum crezi tu in final si iti doresc sa fii mai happy cu decizia decat altii in caz de jocuri!
alma, bine ca s-a stins conflictul Dianei, sanatate!
agho, nu stiu cum se face, dar cand vreau sa-ti scriu cu dedicatie, nu mai prea am ce... esti atat de completa si amanuntita in relatari ca mi-e clar totul! Ei, uite... mai ai gipsul?
Isabela, bine ai sosit! Eu ma bucur tare ca strangem randurile si sper ca vom fi primul grup de aici care va migra la adolescentii 12-18 si ca nu ne vom dezintegra. Si mai prevad ca pana la urma subiectul va avea nevoie de un nume nou care sa descrie pe toti orfanii de subiect ca si tine si ca si mine care n-au unde sa se desfasoare altundeva.

Nu mai stiu ce altceva mai vroiam sa zic... aaaa... Andra, nice to read you again!

Aaaa... dar daca imi mai amintesc ce mai vroiam revin. XOXO



Common sense is not so common...        [Voltaire]                 DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Fetelor !!!! Victorie !!!! Ieri, Elliot a venit cu notele de saptamana trecuta. Are un test la engleza / gramatica, cu scor de 88 %. Tradus in romaneste, ar fi 8+ sau 9 - … Doamne, da sa-l tina si sa-si indrepte media.

Mihaela, ca ai intrebat de note. Clasele 6-7-8 se ia in consideratie mediile pentru liceele bune private. Parte din admisie sant mediile, interviu cu studentul, interviu cu profesorii, si examen de admisie. Asa, ca mediile au importanta, nu foarte mare, dar au. Mediile sant importante daca e sa intrii la liceu cu bursa. Eu mi-as dori tare mult sa nu platesc la liceul privat, si sa avem avantajul sa aibe bursa… Dar vorba lui Ana, branza buna in burduf de caine…. Ca mult ii pasa lui Elliot de finantele noastre.
Si vroiam mai demult sa-ti “zic” si tot uit. Programa de invatamant din Suedia, mai ales la matematica, nu e asa de avansata ca cea din RO. Ca ma uit, ca se preda aici la mate, si compar cu ce am vazut in culegerile aduse din RO.

Andra, multa sanatate. E enorm de greu sa ai trupa bolnava si sa te imparti la toti… Ai grija de tine, sa nu pici si tu la pat.

Agho, Elliot isi gateste singur, daca nu are incotro. Am avut o perioada in care socrella a fost in Minesota, si ei cand veneau de la scoala, erau singuri cam de la 12:30 pana la 4. Aveau cutii cu paste, si Elliot pregatea pentru el si fraele lui, citea instructiunile de pe cutie, si voila, aveau mancare calda. Dar, trebuia sa ma sune la servici cand stingea aragazul… In rest, domnul asteapta sa fie servit la fiecare masa.

Ana-Maria, sa stii ca sant de acord cu Mihaela, in ceea ce priveste fatuca aia mare, si fara minte. Ar trebui sa-I explici fetei ca te pune intr-o pozitie proasta. Ca mai tarziu poate sa-ti reproseze si ea si Marius ca ai tinut secrete. Cat despre situatia ce ai avut-o, poate s-a exprimat Marius gresit. Avand in vedere ca Alex e cu nasul in carti, si cand nu studiaza, joaca jocuri pe calculator, un PSP o sa-l tina mai mult in casa, sau retras, in loc sa bata mingea cu alti prieteni, sau sa iasa cu bicicleta. Asta e punctul meu de vedere, care nu sant adepta jocurilor electronice.
Apropo de jocuri electronice, sa vedeti ce am facut. Elliot a inistat sa cumpere Peggle – un joc pentru ipod. L-am lasat, fara sa-mi treaca prin minte, ca jocul e adictive, si acuma, toata familia face cu randul pe ipod, sa joace Peggle .. .. . Mai ales eu, bag de seama, ca dupa ce se culca baietii, iau jocul in locul cartii…

Alma, bine ca s-au mai linistit lucrurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

No, ca pana cand m-am cacait cu raspunsul, a postat MQQM si a fost o surpriza foarte placuta.

Vad ca esti intrata in priza. Ceea e important e ca mamuca ta are viza pe pasaport, si ajurorul e pe drum. Dar pana cand vine mama ta, o sa termin de amenajat noua casuta, si o sa vezi, ca o sa fie timp si pentru excursia prin Quebec, daca mai raman bani in pusculita.

De acord cu tine 100 % - cu cuiele in talpa, in ce priveste PSP... Jocurile astea electronice sant creatoare de probleme, ca uiti de tot, si de toate cand apuci sa joci, numa ca sa ajungi la urmatorul level.
Dar acuma mi-a cazut mie fisa... Ana Maria se gandeste sa-i cumpere lui Alex cadou PSP pentru ziua lui, care vine acuma cu pasi vertiginosi in februarie. Si ea vrea sa-i ia copilului ceva care sa-i placa si a fie surpriza.
Asa ca nu stiu ce sa zic, ca mama isi cunoaste cel mai bine copilul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Sanca, iubire, nu ma duc in niciun Quebec, da n-aveam motiv sa-i abordez la amabasada, ca nu era dosarul meu. Si-atunci am fost un pic creativa. Ori poate mergem, who knows, iaca mi-am dat niste idei de march break?! Iar cu casa, tocmai ca acum ca vine mama marti nu mai fac nimic. Asa mi-a si zis, ca vine doar daca-i dau acolo de vopsit si altele ca ea se plictiseste. Este, plenty!!! Ioi si ce cu jind ma gandesc eu la salamul sasesc pe care il va aduce, avem si noi un fix, ce sa-i faci!


Common sense is not so common...        [Voltaire]                 DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

MqqM canadienii nu sant cu agricultura, si produsele alimentare cum sant americanii??? Eu acu vreo 10 ani, am incercat sa bag un salam de Sibiu in US, si numa amenzile imi sareau in ochi la intrarea in tara. Si pana la urma le-am zis ca am venit cu salamul, si m-au facut sa-l predau, dar era asa de bine ascuns, ca nici eu nu-l gaseam.
Si ma mai gandesc la beagles din aeroport cu nasul lor, de nu le scapa nimica. Cainele meu stie ca am mancare cu mine, el in curte fiind, si eu in garaj in masina...

Cand mergem in RO eu ii cumpar un salam sasesc lui Elliot cam la 2 zile... si numa de la Cris-Tim ca asa e comanda.. Mananca salam pe paine cu mustar, si altceva nu mai ii trebe. Iar aici, pe ala unguresc - Teli, nici macar nu-l atinge. Se usuca in frigider.

Vai ce pofta mi-ai facut... ... Am inundat tasatura...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Pai io n-am citit legile dect cu ochiul ala care-mi convine mie, celalalt l-am inchis si am inteles (cu ochiul ala) ca poti aduce alimente sigilate. Oricum, eu o folosesc pe mama de kamikaze deja de mult si se descurca, salamul a ajuns de fiecare data cu bine. "Nau inglish" si cu asta s-a scos . In cel mai rau caz il gasesc pe salam si-l arunca, vai de sufletul meu, bunatate de salam, pai se poate, dar macar incearca?
Si io ! Te tin la curent!

Ei, fetele din Romania, voi dormiti acolo, vedeti voi ce probleme adanci avem noi pe malul asta? Hai ca ma duc sa-l arunc pe Paul la un dr si s-o adun pe Dedi din statie.

Mai viu...

P.S. Intreb si-aici... Sanca, ai opinii despre aspiratorul central? Mersi


Common sense is not so common...        [Voltaire]                 DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

quote:
Originally posted by mQQm
P.S. Intreb si-aici... Sanca, ai opinii despre aspiratorul central? Mersi


Common sense is not so common...        [Voltaire]                 DJ



Ce-i ala aspirator central??? Ca am dat google si tot in ceata sant...
ti-am raspuns la intrebare .. cu o alta intrebare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela68 spune:

Salutari si de la Toplita.
Iaca, am incheiat si noi semestrul I al clasei a-V-a.
Andrada, a terminat cu media 10 la noua materii si media 9 la cinci materii. E bine...
Acum, deabia asteapta vacanta ca sa doarma mai mult dimineata si sa mearga la schiat.

tuturor si vacanta placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Saluti fetele....si multumesc pentru sfaturile voastre si cuvintele bune.Ma bucur ca m-ati inteles si ca mi-ati raspuns si mi-au picat exact la tzanc cuvintele voastre.Saru-mana si sa aveti o mie de ani de sanatate!

Pai pana la urma Marius a aflat de la mine tarasenia si s-a suparat foarte tare ca am fost implicata in treaba asta.S-a aplanat situatia,don'soara a varsat lacrimile aferente...si gata...s-au inmuiat oamenii si a trecut.Asa ca Andra,multam' de sfat,dar dupa ce am citit ce au scris fetele...ma gandesc ca poate m-am infierbantat prea tare si nu am gandit cu creierul ,ci cu sufletul.
Dana,distractie maxima la carnaval.
Isabela....bine ai venit in gashca...si sanatate copilei tale!
Agho...intradevar asa am sa fac,am facut deja si i-am explicat don'soarei ca din cuib va zbura cand isi va castiga singura existenta.Ca asa ma intreba pe minela telefon,ca de ce nu pricep o data si ma-sa si ta-su ca are 20 de ani si ca e libera sa faca ce vrea.I-am zis ca atata timp cat parintii o intretin,n-are dreptul sa emita pretentii...sa se descurce singura,sa vada cum e si abia pe urma se poate vorbi de independenta.Oricum cred ca a simtit ca sunt ma glaciala,ca Marius ii raspundea Luanei,intr-o seara,ca Dunia nu mai vine la noi....pe un ton care mie mi-a dat de inteles ca ar trebui sa ma simt cu musca pe caciula.Cu Alex,vorba ta,am sa mai discut.Bafta la medic!
Miha...may cum le vezi tu pe toate...si adevarat.Poate pentru ca suntem ,oarecum,in situatii asemanatoare...Ai dreptate sa sti.Si eu am discutat mereu cadourile pentru copii impreuna cu Marius si niciodata nu l-am dat deoparte...poate ca am fost eu exagerata si mi s-a pus pata cu PSP-ul ala...Noi am mai cheltuit niste bani in vara,unii total aiurea si banii astia ne cam trebuie,caci vine CASCO pe trim 2 si alte cheltuieli,plus ca vreau sa facem un weekend in martie la o intalnire de toyotisti...si cred ca mai mult m-a suparat faptul ca 1250 lei s-au gasit pentru fata lui,dar 600 lei pentru Alex nu.E clar ca m-a orbit furia si nu am mai gandit logic,pe urma mi-a parut rau ca am fost rea,insa una peste alta m-a bucurat reactia lui,cea cu transferul de bani....a facut ceva ca sa fie liniste in casa si sa nu mai fiu suparata.E clar ca am un om bun langa mine.Si uite ca o sa capete Alex si ochelari noi,ca aseara,din proprie initiativa,Marius cauta disperat retele vechi ale lui Alex si tot bolborosea acolo si facea socoteli...ca trebuie sa mergem la control,sa vedem cum lucreaza doctorita...si tot asa.Da,m-am descarca...si multma' ca m-ati citit.Spor la treburi si numai bine!
Mqqm...cata treaba pe voi....Ce am retinut si m-am bucurat citind ca ati reusit cu viza mamei tale,in sfarsit!Am citit sfatul "babei" si multumesc din suflet pentru el,a picat bine si tin cont.Ai dreptate si incep sa vad ca si Marius stia el ce zice...numai ca nah!m-o orbit invidia....Sa aveti spor in toate!
Anca....felicitari lui Elliot!Sa dea Domnul sa fie cum zici tu si s-o tina baiatul tot asa....Bravo!Cu PSP...pana la urma asa e cum zici...si reconsideram cadoul...Multam' de sfatul bun!

Alex e inca in convalescenta....tot il doare gatul si tuseste ca un mos....cam greu isi face efectul tratamentul asta....

Va pup cu mult drag pe toate si sa aveti parte numai de bine!Mai vorbim!Si inca o data multumesc la toate de intelegere!



Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput