Copii din 1995-1998(14)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

Fetelor, multumesc mult ca m-ati primit printre voi.
Fiica-mea se numeste Ana si este nascuta in 29.07.1998. De 6 ani locuiesc in Craiova
Ana68, pana intr-un anumit punct povestea mea seamana cu a ta. Sper sa nu fac o greseala, si sa nu te confund cu altcineva. Tatal fiicei mele a murit cu multi ani in urma, cand ea era tare mica. Avea 2 luni. Am intalnit apoi un om care i-a devenit tata, cand ea avea 2 ani. Nu suntem casatoriti nici acum.
In alta ordine de idei ,si partenerul meu are doua fiice din casatoria anterioara: acum una are 18 si alta 28 ani. Nu stau cu noi, si nici in acelasi oras, dar le-am spus de la bun inceput ca vreau sa le fiu prietene, nu mama vitrega, dar sa nu se bazeze pe mine pentru a le acoperi minciunile. Este adevarat ca pana acum n-am fost pusa in situatii delicate de ele.Ma inteleg bine cu ele, iar de multe ori cea mica imi povesteste mie micile ei necazuri si imi cere sfatul.

Am intrat deja in vacanta. Ana mea era foarte incantata ca toate mediile sunt FB, dar amandoua stim ca mai are mult de lucrat.
De cateva luni nu mai este atenta nici la scoala, nici acasa. Am tot incercat sa aflu ce se intampla, iar acum 2 seri mi-a spus, plangand ca ea nu se mai simte incurajata de mine.
Si sa vedeti ce-mi spune. Avem o catelusa de 5 luni, care mi-e tare draga. Mi-a reprosat ca daca se loveste catelusa, ma duc repede sa vad ce are, dar daca se loveste ea ii spun:"lasa ca trece"; ca pe Tarra(catelusa), o alint si-i ma joc cu ea. Este posibil sa fie geloasa pe un caine sau este doar un copil mai sensibil?
Dar oricum a tras un semnal de alarma, ca trebuie sa ma schimb, sa-mi schimb comportamentul fata de ea, sa fiu mai tandra. Nu prea sunt genul acela de mama care sa sarute mereu copilul, sa-l alinte. Trebuie sa invat si asta.
Imi cer scuze daca v-am plictisit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

V-am citi ar prea multa putere sa raspund nu am,camera se invarte cu mine ,gatul si pieptul mi-e plin de puroi,ce sa mai,sunt o epava,casa e o cocina si eu nu pot face nimic.
Va pup si sa va fereasca Dzeu de gripa asta nenorocita.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

Aolicaaa, ce mult ati scris, nu mai tin minte cui sa raspund.

Andra , sanatate multa, offf, te-a prins gripa asta nenorocita? (virusul Solomon sau cum ii spune)

Mqqm, imi place de mor stilul tau de scris.

Eu declar pe proprie raspundere ca am devenit dependenta de un joc de cultura generala si ieri am stat 5 ore sa joc. dar la fel de solemn promit ca o sa limitez sederea mea pe acolo ca sa nu ma trezesc cu cerere de divort din partea consortului si cu plangeri din partea copiilor.

Andreiu a cam terminat si el primul semestru de clasa 5: 9 medii de 10, vreo 4 de 9 si una de 8 (la religie, daca va puteti inchipui).
Sambata are meci la baschet cu echipa din acelasi club dar cu un an mai mare. Iar in vacanta de paste are cantonament pe la Miercurea Ciuc si in iunie campionatul national de minibaschet la Giurgiu.
In vacanta de vara (daca are numai 9 si 10 ca medii), va merge in tabara internationala de baschet in Serbia.

Luca - azi ii depunem dosarul la scoala. In rest citeste tot ce gaseste, abia acum se joaca cu laptopul de jucarie care are niste joculetze cu cuvinte si litere. E mascota celor de la baschet.

Deocamdata atat de la noi, pup toate fetele si copiii de rigoare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agho spune:

Sanca, bravo lui Elliot! S-o tina tot asa!!! Si tu sa fii la fel de bucuroasa! Si sa-ti mai zic ceva...tot asa as fi vrut sa incep si eu sa scriu. Azi a venit And. cu carnetul cu mediile incheiate si ce crezi???
La romana are media 9 (nouaaaaaaaaaaa)!...De unde, cum, noi ca idiotii ca nu avea trecute toate notele in carnte, taica-su a fost la sedinta, dar el stie ce-o fi vazut. Noroc cu sistemul asta cu "rotunjitul" ca cine l-a inventat l-a inventa ca sa se rotunjeasca in plus, nu in minus! Asa ca inca o mamica feiricita ca tine!Cand am aflat i-am zis baiatului> "Unde sa scriu?" El a fost f prompt:"in calculator"Uite ca v-am scris.

Superb dialogul vostru de peste ocean! mqqm, e bn daca te desfasori pe celelate 3 planuri cu doar 0,2% energie ramasa dupa executarea planului 1! Iti raspund> de azi nu mai am ghips!

Revin mai incolo cu scrisul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agho spune:

Sanca, bravo ca Elliot are grija si de fratele lui! Ai mei inca sunt ingrijorati din pricina deschiderii aragazului, cand nu suntem noi acasa. Ana e mai curajoasa. Daca am fost acasa luna asta,And. a facut mici falcute (obrajori mai rotunzi si putina burtica). Ana e pufoasa de fel! Iar ai mei sunt lenesi, Ana cand e singura ar manca dulciuri sau hrana rece si And. e lenes ( ca sa nu folos. alt cuv.)si pleaca nemancat la scoala de avea doua bete in loc de picioare.

Mqqm, ce bn ca-ti vine mama! E un lucru atat de frumos!Spor la treaba!

Andra, multa sanatate tie si alor tai!

Mirela68! Felicitari pt. mediile ff bune! Si-o vacanta pe masura!

Mihaela, e dulce Silvia! A vazut-o in poza si fetita mea si-o aseamana cu una din finutzele noastre care sunt in State! Dar ele, acum sunt mai maricele! Daca poti s-o ajuti pe Diana si va vrea sa exerseze, o sa-i prinda ff bine! Daca nu, e bn cum s-a integrat in sist. suedez de inv.Mi se pare minunat cum socializeaza!

Ana68, bn ca ai rezolvat din probleme si te-ai mai linistit si tu!Bafta in alegerea cadoului potrivit pt. Alex!

Izabela, multe Ane pe forum! E sensibila copila ta si ff bn ca ati discutat. Ana mea e atat de diferita de cum stiu eu ca sunt fetele, ca mi-a luat si-mi ia inca timp s-o cunosc. Are 2 parti, una pt. public si una a ei, in ascuns! Daca pe fi-miu il radiografiez, de se mira si el...cu Ana...inca am enigme. Ana68, asa esti si tu? Ufff! Si sunt atat de scumpe fetitele! Si-asa as vrea sa mai stea micutzi copiii!!Oricum, eu Anei mereu ii spun ca e fetita mea dulce, ca eu am o papusa care canta, vorbeste, ma bucura, ma enerveaza, dar e a mea si etc. Ii place! Seara, inainte de culcare am timpul meu pe care il petrec cu fiecare dintre copii, ca altfel e jale!

Alma, Miki si tuturor, vacanta placuta! (Miki, lasa jocul! De-asta nu prea scrii tu mai mult?

Azi m-am dus in policlinica..la alt dr. care se ocupa de conc. medical. Un om tare "tampitzel'...ce sa va zic, un stil aparte, dar nu-i vorba ca ma era unul care cred ca avea nevoie de consult psihiatric. Astia "primari" sunt grozavi fata de "rezidenti". Si eu fusesem la unul rezident. Asta "primarul" a hotarat sa-mi dea ghipsul jos. Dar ghipsul nou (v-am zis ca e unul diferit si mult mai tare, parca era o carcasa)...Ghipsarului i-ar fi trebuit un flex. L-au trecut toate apele pana l-a taiat. Acum sunt libera. Am mai facut o radiografie si s-a sudat frumos, dar eu tot cred ca e nevoie de mai multa "lipitura".Il protejez cu fasa elastica si incerc sa pasesc cu atentie. Dr. e de acord sa-mi dea conc. si toata luna febr....dar nu cred ca-i cazul. Vad cum ma simt zilele-astea. Sper sa fie bn!

(Tocmai am vb cu prietena si fina noastra totod. din State la tel..si finutzele mele sunt niste destepte!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Buna mamicutelor.

Ieri am avut o intalnire la magazin, cu Elliot. Eu veneam de la servici, si el a venit pe jos, sa facem cumparaturi impreuna. Mi-a reprosat ca am ajuns cu 3 minute intarziere. Mi-a placut ca el deja avea o lista de cumparaturi in cap, si ne-am distrat la shopping de alimente.

Andra, sanatate. Imi pare rau ca te-a pocnit gripa asta. Acuma e momentul sa-I lasi pe baietii astia mai mari sa aiba grija de tine. Cat despre casa ca dupa razboi, nu te mai gandii la asta. Ai grija de tine, si incearca sa te odihnesti cat poti.

Isabela, felicitari pentru rezultatele bune ale copilei. E bine ca ai gasit “buba” la timp, si ca Ana ti-a zis de rivala ei. Copii la varsta asta sant foarte gelosi. Atentie si cu cainele sa nu dai prea multa afectiune, ca devin teritoriali. Am vazut catei de talie mica, care din prea multa afectiune, alint, lugu-lugu, incepusera sa atace si sa muste membrii familiei. Adica, alinta cainele, dar daca vezi ca incepe sa domine, sa-l pui la punct imediat. Fa-ti timp sa fi singura cu Ana, si sa se simta bagata in seama.
Mateias al meu e de o varsta cu Ana a ta, si vad ca ma testeaza permanent. Imi fac timp sa fim numa noi 2 impreuna, sa mergem la un muzeu, sa iesim cu bicicletele. Cu Elliot ies la plimbare cu cainele. Cu Matei nu merge treaba asta, ca se enerveaza ca nu santem numa noi 2…

Miki, Andrei are rezultate foarte bune. Felicitari. Succes la campionatele de basket.

Ana, imi pare bine sa aud ca s-au mai linistit lucrurile si ca i-ai zis lui Marius. De acord cu ce ai zis tu, independenta o obtii cand esti la casa ta. Da, atunci, faci ce vrei, daca-ti da buzunarul. Lui Marius trebuie sa-I fie enorm de greu sa o accepte ca fata lui e mare, si ca se pregateste sa-si ia zborul.
Si unde merc toiotisti la reuniune?

Agho, felicitari pentru datul jos a ghipsului. Libertate. Da, atentie cu piciorul, ca odata ce ai facut o tendinta sa-ti “fuga” glezna, e usor sa-ti scrantesti piciorul. Stiu asta de la tennis, ca am calcat stramb odata, si de atunci, joc mai cu atentie.

Mihaela ma gandeam sa schimba titlul subiectului, sa fim mamici cu copii de 1996 +, - 3

numa bine, si o zi super la toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Seara buna fete dragi!

Azi am venit de la scoala, am mancat, am fost dupa Silvia si am fost impreuna la cumparaturi. Apoi am ajuns acasa si m-am culcat...da, spre rusinea mea eram atat de obosita ca a trebuit sa ma odihnesc putin. Initial am zis ca citesc, dar dupa 5 minute am adormit...
E greu ca nu ne intalnim cu Ovi decat seara tarziu, ajunge pe la 22.30 acasa si atunci stam si povestim, se face destul de tarziu si nu-mi ajunge somnul, apoi concentrarea de la scoala...abia astept sa vina we! Sunt tare "incalcita" cu limba suede(a)za , uneori am impresia ca nu stiu nimic, adica incep sa vorbesc si nu-mi vin cuvintele, le mai spun in engleza dar nu e voie pentru ca apoi sa reusesc sa port o conversatie mai simpla fara sa ma incurc...azi m-a laudat una din educatoare ca inteleg si ca vorbesc bine...normal, fata de nimicul de acum cateva saptamani, e un progres .

Felicitari tuturor copiilor pentru mediile bune obtinute, avem numai copii unul si unul aici!

Ana-Maria, e foarte bine ca ti-ai reconsiderat felul de a gandi in legatura cu cele intamplate, stii cum se spune: totul e bine cand se termina cu bine, nu? Ma bucur ca ideile noastre, ale fetelor de aici au fost bune si iti doresc sa iei cea mai buna decizie in legatura cu cadoul. E addicted intr-adevar un joc pe computer, dar la noi daca e limitat timpul copiilor la calculator, nu au ajuns sa fie lipiti de el. Asta e, trebuie sa le impunem noi niste conditii, chiar daca nu le plac. Noa, asta e parerea mea, din nou spun ca fiecare face cum considera mai bine pentru copiii sai, nu sunt chestii universal valabile.

isabela, si Diana e copilul din prima mea casnicie, eu mai am o fetita de 4 ani cu actualul meu sot. De asta ii spuneam Anei-Maria cum procedam noi in legatura cu copiii. Chiar daca tatal Dianei se implica in a-i cumpara cate una-alta, totusi actualul sot contribuie la educarea ei si consider ca trebuie sa le crestem pe amandoua la fel, luand deciziile impreuna si in ceea ce o priveste pe Diana. In legatura cu "gelozia" cred ca fetitele sunt asa, mai sensibile...mai ales dupa o anumita varsta, au impresia ca sunt neglijate.

agho, ce bine ca ai scapat de "gheata". Daca mai ai inca dureri sau piciorul nu e atat de mobil cat era inainte, s-ar putea sa ai nevoie de fizioterapie, nu stiu, poate ti-au recomandat si medicii.
Da, e greu sa mergem in paralel cu materiile, dar voi incerca pe cat posibil, fara sa o stresez pe Diana. Mersi pentru aprecierile despre Silvia!

Sanca, ideea ta a fost buna, am schimbat titlul subiectului, dar daca mai pot modifica ceva, sa spui!

miki, tztztz! Asa asa, sa vii aici si sa ne spui cum ai scapat de "drogul" jocului .

mirela, vacanta faina la ski! Ce bine ca aveti zapada, la noi n-a fost defel anul asta . Defapt tu stai la Polul frigului" din Ro, asa ca e normal!

mqqm, wow ce veste buna in legatura cu mama ta! Si ce noroc pe tine ca ai scapat de lucrul in casa! Pofta buna la salamul sasesc!

Numai bine, un sfarsit de saptamana cat mai bun si o vacanta frumoasa copiilor!


vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Foarte frumoase rezultate la copilasi! Bravo! Au facut o figura frumoasa (si au dat 110% sper, ca sa parafrazez fotbalistii din Ro care dadeau interviuri la tv pe vremea mea romaneasca ).

Am cumparat biletul de avion azi noapte de la o agentie din Ro. Inedit, am platit online de la BT si ma gandesc sa va intreb ceva pe fetele din Ro: voi mergeti la facultate sa folositi chestiile alea, ca io asa chestii convolute n-am mai vazut in veatza mea!!! Si am experienta cu asa ceva, deci nu sunt chiar ciurii-gurii... Oricum, stima mea profunda!

Sanca, ala e "central vacuum", un aspirator in garaj de obicei. In casa ai doar gauri in pereti si furtunul.

agho, aia ce ramane e 0.02%, as vrea io 0.2%

Ochei, striga bebeloiul dupa mancare, ma duc s-arunc ceva in cuptor, vin mai tarziu sa va iau pe rand.

Pupe!

Ma duc


Common sense is not so common...        [Voltaire]                 DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Buna fetelor!
Ne primiti si pe noi?
fiul meu Robert e nascut in 20 mai 1997, e clasa a 4-a.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze


Totul despre alaptat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Mi-am aruncat un ochi aici si mi-a placut.Vreau si eu in gashca.
Ana e nascuta pe 15 iulie '98.

Katy

Mergi la inceput