Cat timp stati cu copii ??

Cat timp stati cu copii ?? | Autor: anaism59

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,

Eu va citesc de mai mult timp dar nu prea am avut curaj si timp sa scriu. In aceeasi nota vine si intrebarea mea pentru mamele care lucreaza: cat timp petreceti cu copii in cursul saptamanii? Vi se pare suficient, considerati ca aportul votru la educatia copilului este satisfacator?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

PUTIN , EXAGERAT DE PUTIN


MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIA MEA
" Fiecare om pe care il întâlnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare." ( Sigmund Freud )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Intrebarea suna putin (cam mult) a nada




Anamaria

"Nearly all men can stand adversity, but if you want to test a man’s character, give him power."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Putin, si asta nu ptr ca sunt o carierista. Mi se pare ca timpul ramas dupa serviciu (asta insemanand in jur de ora 17) si ora de nani e f scurt, in cele 5 ore trebuie sa inghesui cumva: copil, cumparaturi, mancare, spalat, calcat, curat si... nici nu stiu daca mai incape ceva.
Normal ca nu zilnic fac cumparaturi, mancare, spalat, etc, dar...mereu consider ca am ajuns intr-un automatism, care nu ne da voie sa traim...
Ma gandesc, cum era pe vremea cand eram copii, mama avea timp de mine mereu, si doar avea si ea treaba in casa, mergeam la plimbare si in timpul saptamanii, citea, lucra mereu ceva ptr mine (o rochita, o bluzita, un pulover, etc)...
Aud multa lume care gandeste la fel ca mine, dar din pacate nu stim (sau cel putin eu nu stiu) cum sa facem ca tavalugul acesta al vietii sa se invarta mai lin.

aime

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Foarte putin. La 8 pleaca la gradi, eu la 8 juma plec la servici. Ajung la 18 juma. Pana la 22-23 sunt doar cu ea, o implic in tot ce pot, ne plimbam, ne jucam, incerc sa stau cu ea si sa dedic timpul amandurora, lasand laoparte treburile casnice (atata cat pot). In we stem impreuna non stop, cand doarme imi fac treaba sau o facem impreuna :-)



Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Mie mi se pare ca mai mult conteaza calitatea timpului petrecut impreuna decat cantitatea. Ca pot sta cu ea si 10 ore dar sa nu facem mare lucru sau putem sta o ora dar in ora aia sa ma dedic complet ei si sa facem ce ii place.
La noi timpul e putin dar minunat: noi o luam de la tanti in jur de 7.30-8 seara iar la 10.30 e in pat, insa in weekenduri suntem impreuna.
Treburile casnice le fac cand ea are ceva de facut singura in weekend. De calcat, calc atunci cand am nevoie, masina de spalat spala singura uscatorul le usuca, masina de spalat vase spala si ea singura si in general am incercat sa ne aranjam casa in asa fel incat activitatile domestice sa se faca cat mai usor si automatizat pe cat posibil.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda si Carina (deja domnisoara)
http://community.webshots.com/user/andamihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaism59 spune:

coonteaza bineinteles calitatea timpului petrecut impreuna dar si cantitatea cred eu. In cazul meu, plecam dimineata impreuna el la gradinita (il las acolo la 8) si eu la servici si ne intoarcem acasa la 19.30. Problema este ca el se culca in jur de 20.30 pt ca altfel nu s-ar putea trezi dimineata. Problema este distanta pana la servici - eu fac mai bine de o ora pana acolo. Sunt disperata din acest motiv ... este o nimica toata cat stau cu el!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Copilul meu cel mare are parte de un program si mai si: il scol la 6:30, ajunge la gradi la 7:00, este luat de la gradi la 18, ajunge acasa pe la 18:45 (din cauza traficului evident)!! Deci sta la gradi 11 ore. Seara se culca pe la 21:30 maxim 22!! Deci 'sta' cu noi cca 2 ore jumatate timp in care trebuie sa manance, sa-i faca tati dus se mai si uita la tv (ca la gradi slava domnului nu au televizoare).
In rest, doar in week enduri sta cu noi mai mult.

Dar el la gradi are lumea lui la care n-ar renunta, are prieteni, educatoarele il iubesc (il rasfata chiar pentru ca este un lipicios) chiar atunci cand trebuie sa stea acasa e cam nervos!

Intervin aici doua aspecte, primul: copilul meu nu este dependent de mami, deloc, asa l-am invatat de la 3 luni stiind ca nu am nici o sansa sa nu ma duc la munca, ne trebuiau bani obligatoriu, in consecinta imi lipsesc "dragalelile" cu el, al doilea aspect: el este extrem de sociabil cu toata lumea, este o fire extrovertita si asta il ajuta sa se simta bine printre straini fara sa ne duca dorul.

Deci eu zic ca mai depinde si de copil...unii se multumesc cu doua ore, altii ar sta cu mama toata ziua!

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Din pacate si eu fac parte din categoria celor care stau putin cu copilul; Stau cam de la ora 18 pana in jur de 22.30 cand se culca.
Dar weekendul este in totalitate al lui

Toanca si Matei Alexandru 06.01.2006

poze

http://www.dropshots.com/toanca
http://www.dropshots.com/toanca1
http://www.dropshots.com/toanca2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fania spune:

Cred ca problema e generala, dar conteaza exact cum spunea carina calitatea timpului, conteaza ca programul de weekend il are pe el ca principal protagonist, iesirile la munte ii sunt dedicate in exclusivitate, facem un program in care conteaza si parerea lui, vedem prioritar la cinema filmele de desene animate.
Poate ca eu ca mama uneori mi-as dori sa petrec mai mult timp cu el dar el asa a fost obisnuit si este fericit pentru ca stie ce program criminal am eu si cate eforturi fac pentru a sta impreuna cat mai mult.

[poze]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu75310 spune:

De la 15.30 cand ajung acasa de la serviciu si pana seara cand o culc, aproape tot timpul ii este dedicat fetitei mele. Problema acum va veni pentru ca din ianuarie o sa ajung acasa la 18.00 pentru ca imi schimb serviciul si ...sa vedem. O sa fie foarte putin pentru ea.

Mergi la inceput