Aveti in jur de 40 de ani? Recunoasteti cartile?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:


Ce ziceai??
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

deci:
pe Mos Barbuta l-am ratacit pe la matusa-mea si acum imi pare rau de el, preferata mea era "Mos Barbuta in Africa"
"Cip acest pitic fericit" sta si acum la loc de onoare, i-o citesc lui Patrick dar doar eu o tin....ca aveam un mare talent sa omor cartile cand eram mica....de drag, si e toata ferfenitita.
"Hai in luna" cu benzi desenate cu Mac ratoiul si maimuta Cocofifi o mai stiti? de aia eram deja obsedata
si "Si acasa si pe strada" a lui Radu...si mai cum? suuuper plina de cantecele si poezii frumoase ca de exemplu:
"cartofei cartofei
cine-i mananca pe ei?
cartofelul e prea cald
si-l frige pe Archibald
ursuletul la moment
il arunca pe parchet"
(si acum le stiu pe dinafara )
ML, da, am motanul ala incaltat si mai am "Les aventures du petit ours" (cred ca vreo 2 sau 3) cred ca erau din ultimele scapate prin "blocada".
Buburuzo - cartea aia era cu fetita Ami si cartea e ceheasca - impreuna cu paiata ei Pesko. e cea cu tara frigiderelor si tara umbrelelor, a doua povestire. autorul e V....iar imi scapa....ma uit acasa
"Califul Barza" eu o am reunita intr-o carte extrem de veche care nu mai are coperta (este legata la legatorie) cu multe povesti frumoase orientale - ceva in genul celor 1001 nopti.
hai ca m-ati starnit...ma duc acasa sa mai sap prin carti

R


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Scrmonesc de mult net dupa Aventurile lui Habarnam!!!!
Aveti voi un link????

Pe Buratino il am si eu pe undeva pe la bunica ...sa il caut!!!!



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

quote:
Originally posted by roxanaz

"Hai in luna" cu benzi desenate cu Mac ratoiul si maimuta Cocofifi o mai stiti? de aia eram deja obsedata



Sigur ca o mai stim, erau trei carti cu Mac, pling si acum dupa "Aventurile lui Mac", pumnareta pumnapi tapi tapi reun jigri, nu stiu de unde sa fac rost de ea, de ce oare nu se gindeste nimenea sa o reediteze?

Da, pe "Cipi acest pitic urias" o am si eu la loc de cinste, tocmai i-am citit-o lui Tudor. Si mi-a placut chiar mai mult decit in copilarie, cred ca de-abia acuma am inteles-o intru totul.

Hai sa plusez si io: "Corabia timpului" a Monicai Pillat o stiti? ....


www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana" target="_blank">see details

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

quote:
Originally posted by sinzi_ana

Scrmonesc de mult net dupa Aventurile lui Habarnam!!!!
Aveti voi un link????


Avem.

Ce dai?

http://habarnam.org/?to=habarnam


S-a si reeditat la Humanitas: http://www.humanitas.ro/carti/carte.php?id=1237


www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana" target="_blank">see details

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

ML, din pozele tale le-am recunoscut pe Buratino si pe cea cu Tainele padurii. Le mai am, dar nu aici, le am acasa, la mama. Iti pot fi de vre-un folos?

"Tainele padurii" chiar am rasfoit-o in vara, are ilustratii faine, ce-i drept, da' in rest mi s-a parut cam stupiduta....

P.S. Si nu, "Haplea" nu era, teoretic, de colorat , dar sa stii ca si a mea tot colorata e. de catre propria-mi persoana.


www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana" target="_blank">see details

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Despre Vulpisor
pentru cine stie germana, mai multe despre Reineke Fuchs; eu il am, sub forma de DVD.



Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea!
Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Roxana, ce comori ai!!! Neaparat sa vii cu poze!

Iileana, multumesc de oferta. Am si eu Buratino si Tainele padurii (le-am tras in poza ca sa se inteleaga ce caut si sa gasesc, cu ajutorul vostru, carti vechi, titluri noi).

Tainele padurii, e drept e cam statica, nu cine stie ce poveste. Noi ne ducem insa mai mereu in padure si dam peste tot felul de animale (am si baiat si fetita), catelul ne mai lipseste...

He, he si noi repetam in copilarie, inainte de culcare la bunici la tara, pumnareta pumnapi..., ca sa visam frumos . Nici c-am mai dat peste carte.

Corabia timpului nu o stiu. Cum ti se pare Haplea acum? Mai are sare?



"Toamna, cu frunzele toate flori..." (foto)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

quote:
Originally posted by blue eyes

Despre Vulpisor
pentru cine stie germana, mai multe despre Reineke Fuchs; eu il am, sub forma de DVD.



Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea!
Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria!





Ahaaahaaa, deci Vulpisor se trage din Reineke Fuchs?

"Toamna, cu frunzele toate flori..." (foto)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Hai sa va mai intreb una, alta...

"Degetica si Stefan" o are cineva? Este tradusa din germana, dragalasa dar nu cine stie ce... Imi lipsesc inceputul si sfarsitul.

Apoi mai era o carte sau poveste dintr-o culegere, nici macar nu-mi amintesc daca avea ilustratii, dar parca vad gradina in care venea iarna, dansa, viscolea si nu se lasa dusa de acolo... Acum am inceput sa le amestec... am cumparat cu cativa ani in urma pt. copii "Uriasul egoist"/Oscar Wilde si cand am citit-o am dat peste scena asta, sau poate doar aduce cu ea... Intrebarea este... exista si o alta poveste asemanatoare (gradina, iarna...)?

"Ce sa fiu?" era amuzanta... avea pe undeva un baietel calare pe un calut naravas... ii sarea palaria din cap, tinea in mana un lasso...
si o carte mare culoarea mustarului cu "Lordul John" si desene negre... mi-o citea bunicul.



"Toamna, cu frunzele toate flori..." (foto)

Mergi la inceput