Aveti in jur de 40 de ani? Recunoasteti cartile?

Aveti in jur de 40 de ani? Recunoasteti cartile? | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

Va aruncati o privire pe cele 2 poze? Aveti ceva de aici sau va amintesc de alte carti din copilarie?

Imi lipsesc cateva pagini de la sfarsitul carticelei "Lorry papagalul" si as vrea sa o completez (poate ma ajutati). Apoi, caut si alte titluri (similare ca ilustratii si povesti)... sper dau peste ele in anticariate...

Astept recomandari.
Multumesc.

http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/Din%20lada%20cu%20vechituri/


P.S. Pentru moderatori: ma puteti lasa 1-2 zile la "generale" (mi-am sters sb. similar de la arte)? Ma mut sau il sterg dupa. Multumesc.


"Toamna, cu frunzele toate flori..." (foto)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Mi s-a facut dor de Buratino...ce imi mai placea! Si mai stiu si altele..."Habarnam", "Lupul care a uitat proverbele" (nu mai stiu cine a scris- o pe asta), "Noi si puii animalelor"(o autoare din fosta URSS - actiunea se petrecea in Alma Ata, deci banuiesc ca era kazaha), povestile lui Cezar Petrescu... Fram...

Ce vremuri... Neaparat cand ajung in Romania o sa ma apuc sa caut si eu prin anticariate ;)Mult succes, sper sa dai si tu de carticelele copilariei noastre.

O seara buna

Dark Bendis

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Edit: Alma Ata, nu Alma Atam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Iti multumesc mult pentru titluri. Pe Habarnam o am si eu, oarecum mai noua decat celelalte (o gasesti si online in Ro sau Engl).

Imi suna cunoscut numele cartii "Noi si puii animalelor", dar s-ar putea sa fie doar o coincidenta. Ce iti mai amintesti despre ea (ilustratii, format, stil)?

"Toamna, cu frunzele toate flori..." (foto)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

"Povesti de aur" si "Buratino" le mai inca...fara coperti insa ...si editia aceea germana a Motanului Incaltat.
si mie imi suna cunoscut "noi si puii animalelor"....nu stiu de ce. aveam multe carti de autori rusi atunci si multe dintre ele erau extrem de frumos ilustrate.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Din cate imi aduc aminte, in "Noi si puii animalelor" era vorba de 4 fetite din Alma Ata, care au crescut impreuna cu fel de fel de animale. La un moment dat aveau 2 pui de lup, Tommy si Dianka, apoi era o poveste cu un pui de tigru, Vasea (care a crescut si el "in familie"), mai era o poveste cu un calut... vreo 6-7 in total, incerc sa imi mai amintesc. Nu avea poze colorate, dar imi erau tare dragi povestile. Aveam cam 10 -11 ani cand am citit cartea. Am impresia ca numele autoarei era Olga Perovskaia, dar s-ar putea sa ma insel.


Dark Bendis

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Ei, Roxana ai si tu "Motanul incaltat si Alba ca zapada"?. Eu am primit-o de al "mos Gerila" in 1972 de la gradinita mamei (o vreme mama a fost educatoare). O ascunsese prin dulap printre haine si am dat de ea. N-am spus nimic, dar pe undeva am priceput ca Mosul nu exista. Am continuat sa-mi inchid ochii si sa-l astept. Acum macar stiu ca nasucurile curioase mititele din casa ajung pe unde nici nu te astepti. Asa ca, pazea!!!

Dark, ce memorie! Uite-o ca nu-i :

http://www.librarie.net/carti/20491/Noi-si-puii-animalelor-Olga-Perovskaia

Nu cred ca am avut-o, acum citind descrierea ta, dar pare minunata.
Am tras cu ochiul mai jos la linkul cu cartea ta si am dat peste "Miska". Asta nu era un ursulet?! Il mai stie cineva?

P.S. Stai ca Miska era si mascota de la Olimpiada, ursuletul. Era totusi o carte rusesca cu un ursulet. Numele ii incepea tot cu "M".

Am sa pun poza si de la Lir si Tibisir, a fost a tatalui meu. Mai am de la el "Califul barza" si "Mimina, povestea unei pisici".

Parca mai era una ruseasca "Copiii padurii"...?

Hai sa te intreb si pe tine, vad ca esti noua si "pastratoare"... "Lica Lacomica" iti spune ceva? E tot de pe vremea tatalui meu.



"Toamna, cu frunzele toate flori..." (foto)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buburuza-shop spune:

Multe dintre cartile din poze mi le amintesc destul de bine. Cred ca, daca le caut bine, le gasesc pe undeva printr-o lada prin podul casei de la tara.
Da... de www.vulpisor.lx.ro/pages/image%20011.html" target="_blank">Vulpisor ati auzit? Asta a fost prima carte pe care am citit-o "pe nerasuflate"... pe silabe. De "Cip,acest pitic urias" isi mai aduce aminte cineva? Dar de Mos Barbuta?

Nu-mi mai aduc aminte*, si pace, cum se chema o alta carte pe care am adorat-o: doua povestiri "de aventuri" - o fetita (Eliza, sau Vera sau... parca totusi Eliza) care ajunge in tara frigiderelor si in tara umbrelelor. Avea o coperta galbena, cu desene simple, gen tus.



_
* - Pai daca am "in jur de" 40 e normal sa ma mai lase memoria, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Aoleu, eu am "doar" 33 de ani si vad ca saraca memoria se duce... se duce...

Ai dreptate, era si Miska pe acolo... era un pui de cerb, cam bataus de felul lui. Iska si Milka erau magarusi, Ciubarii era calutul, Vaska tigrisorul...oare cine o fi fost Frantik? Pui de vulpe??? Las'ca-mi aduc eu aminte :D Culmea e ca am gasit "Noi si Puii animalelor" atat in traducere franceza cat si engleza "Kids and Cubs"... poate o sa-mi fac curaj sa o cumpar, desi sigur nu va fi la fel ca versiunea romaneasca (tot traducere si aia hi-hi). Acum, scriind aici, imi aduc aminte ce draga mi-a fost aceasta carte. Am ras, am plans, am invatat sa iubesc animalele impreuna cu Olga si surorile ei. O recomand la toata lumea.

Pe Cipi il tin minte... si pe Mos Barbuta... si mai erau si Mama Mamutilor Mahmuri, si Muc cel Mic (o multime de M-uri, dupa cum se vede), plus inca o carte cu o fetita care avea un colier cu care calatorea prin istorie. "Copiii padurii" era oare cu doi frati care s-au ratacit in padure? Sau o confund eu cu alta?



Dark Bendis

P.S. Cand ajung in Romania, ma apuc sa "cern" anticariatele. Mi-e dor de Buratino si de restul gastii!

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Ce bine ca nu stiu nici una,
A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Bubu', nu-l cunosc pe Vulpisor, da-i tare dragalas. Multumesc!
Pai cum, lasi tu bunatate de lada in pod si nu dai iama in ea?
Pe Cipi tot de pe forum l-am luat iar pe Mos Barbuta, parca, parca mi-l amintesc (i-am vazut acum mutrita pe Net).

Of, tare e frumoasa cartea rusoaicai, Dark B..
Mama mi-a cumparat (in urma cu 1 an parca) Muc cel Mic din Ro, asa niste porcarii de ilustratii, fara drag de nimic...

Talismanul de Safir de Elvira Bogdan??!!

Neaparat sa faci rost de Buratino. Am ras cu lacrimi cu brotacii mei (sunt si cateva scene mai dure pe care le-am... inmuiat sau exclus).

Nu stiu de ce, dar imi placea si Haplea (cred ca era carte de colorat; imi amintesc fata lui latareata lafaindu-se (Na, 3 "L"!! ) in mijlocul paginii)


"Toamna, cu frunzele toate flori..." (foto)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

quote:
Originally posted by Andrada

Ce bine ca nu stiu nici una,
A



Sa inteleg ca te dai tinerica sau te-a lasat memoria?

"Toamna, cu frunzele toate flori..." (foto)

Mergi la inceput