Gradinita Luterana din Bucuresti

Gradinita Luterana din Bucuresti | Autor: mariamunteanu

Link direct la acest mesaj

Are cineva informatii concrete despre aceasta gradinita ? Am auzit ca s-a deschis anul acesta intr-o cladire noua si bine dotata si ma astept sa fie foarte buna. Confirmari ?

Multumesc,
Maria

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Da, este deschisa efectiv de aproape o saptamana. Este intr-o cladire construita anul acesta, noua, mare si frumoasa. Are un parculet foarte aproape si parcul Cismigiu la 5 minute de mers pe jos. E pe strada Luigi Cazzavillan in centru. Eu sper sa fie si cu predare exclusiva in limba germana.

Lachi mamica deKarina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

E cu predare exclusiv in lb. germana.

Lachioane, ai gemenutze ? Ce frumoase si voinice sunt ! Sa-ti traiasca ! Eu am 2 baieti gemeni nascuti pe 27 aprilie 2005. Cand venim in tara in vizita, poate ne intalnim .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

am si eu o dilema, ce facem cu copii ai caror parinti nu stiu germana dar copii urmeaza gradinita, scoala in limba germana, in momentul in care ajung la scoala si au nevoie de ajutor la lectii cine ii urmareste.......ca vb de limba germana nu-s pe toate drumurile!

POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Lachione, cat costa si ce program au?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Witchie uite eu acum sunt la birou si gradi e in vis-avis de firma mea. Intru pe acolo si intreb program si costuri. Maine am sa-ti postez raspunsul. scuze, dar desi firma mea e f. aproape de casa nu vin f. des de aceea raspund mai rar. Eu am lucrat ca educatoare 7 ani intr-o gradi superba in Brasov dar cea Lutherana de aici m-a impresionat profund. O urmaresc de la faza fundatiei. Aici o sa-mi dau gemenele pentru ca sotul meu a facut toata scoala in lb. germana si o vorbeste la perfectie iar eu am vorbit primii 6 ani de viata exclusiv germana. acum vorbesc foarte prost dar inteleg tot si cu un curs de 2 luni cred ca mi-as da drumul din nou si la vorbit.

Mariamunteanu cu mare placere asteptam sa "fim curtate de gemenutzii tai". ale mele au 4 luni acum.

anca Vlad cred ca problema s-ar rezolva angajand o invatatoare/educatoare de la gradi/scoala germana chiar daca pensionare, ca sa-ti supravegheze copilul. eu acum caut cu disperare bona vorbitoare de lb. germana si... nu prea gasesc. Sincer mi-am intins antenele si in Germania. Pana la urma o sa aduc de acolo.

Lachi mamica deKarina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Lachione, esti eroina daca lucrezi deja, eu am stat acasa pana au avut baietii mei 1 an si 3 luni.

Vreau sa te rog ceva pt. ca tot esti din Brasov si ai fost in domeniu. Eu imi fac griji ca baietii mei nu prea vorbesc romaneste desi eu vb numai romaneste cu ei si bona noastra la fel - totusi prefera lb germana, mai ales ca de la 2 ani merg la gradinita. M-am gandit sa-i duc vara o luna la mama la Brasov si sa le gasesc o gradi pe care sa o frecventeze acolo, dar care vreau sa fie strict de lb. romana. Imi poti recomanda asemenea gradinita in Brasov ? Mama mea locuieste pe str. Sitei, langa Universitate.

Ma poti ajuta cu un sfat ?

Multumesc,
Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Lachione, sotul tau a urmat scoala germana in Bucuresti ? Si sotul meu la fel. Cand a absolvit ? daca-i prea confidential, da-mi PM.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Multumesc Lachione!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dori spune:

quote:
Originally posted by anca_vlad

am si eu o dilema, ce facem cu copii ai caror parinti nu stiu germana dar copii urmeaza gradinita, scoala in limba germana, in momentul in care ajung la scoala si au nevoie de ajutor la lectii cine ii urmareste.......ca vb de limba germana nu-s pe toate drumurile!

POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca



Solutia ar fi sa gasesti un after-school unde se ofera asistenta pentru copiii de la scoala germana. Stiu ca la Gradinita Lutherana au si proiect pentru after-school - dar nu stiu daca functioneaza deja.

Oricum este foarte greu pentru copil sa se descurce, daca nu este cineva sa il ajute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Mariamunteanu, nu lucrez deja. Doamne fereste! Am lasat ceva neterminat insa de pe perioada sarcinii si cum se apropie finalul de an am zis sa vin si sa pun lucrurile la punct. Firma noastra e la 3 minute de mers pe jos de casa noastra si in drum trec si pe langa gradi Lutherana. Azi o sa intru sa iau informatii ca ieri am plecat ca un magar de incarcata si nu puteam sa ma opresc. Din Brasov am plecat de 8 ani dar te pot ajuta cu info pe PM cu ajutorul mamei mele care e fost cadru didactic; o pun sa se intereseze. Anul in care a terminat sotul meu scoala germana ( gradi + clasele 1-12) nu e foarte confidential ...dar e foarte de mult! are 54 de ani! fa si tu calculul.
Bona ta e din Romania? poate dupa ce se fac ai tai mai mari mi-o dai mie, ca tere greu imi e sa gasesc bona vorbitoare de lb. germana. Iti trimit un PM cu nr. meu de tel sa tinem legatura ca sa nu mai fim off topic aici. Pup.

Lachi mamica deKarina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna

Mergi la inceput