Gradinita Luterana din Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Si pe mine ma intereseaza foarte tare aceasta gradinita, dar e cam departe de domiciliul nostru. Aveti idee daca asiura si transportul copilului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Asa...am fost ieri la Gradinita Luterana. Este de vis, spatii imense, o curatenie de nedescris, discutiile doar in limba germana, totul impecabil, nou, frumos.La superlativ totul. Bucatarie proprie, cu lift special de mancare cu care se urca tavile cu mancare la fiecare etaj. Curtea gradinitei nu e fantastic de mare, dar exact pe straduta unde e localizata este Parcul Cazzavilan, unde sunt 2 locuri de joaca de copii si unde-i scot zilnic pe prichindei.

Acuma, cu inscrierea..e concurs de dosare, pe anumite criterii, care sunt pe site-ul www.kiga.ro. Taxa la programul lung este de 440 de euro. Pentru enoriasii Bisericii Luterane - cum e fii-mea, de exemplu, se face o subventionare care se aprba de catre prezbiteriat si difera de la caz la caz.
Rezultatele de la cererile astea de inscriere o sa ni le comunice pana la 15 aprilie.

Cam atata..daca mai aveti intrebari, va stau la dispozitie.


Poze cu Sarah si mami 1 si 2
www.dropshots.com/saralyna2005#albums/Party%20Sarah%202%20anisori" target="_blank">PARTY SARAH 2 ANISORI!!!!
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah


Everything matures...eventually!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Noki_lara,
stii daca asigura cumva si transportul copiilor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Este super aceasta gradinita, am vazut un pliant de la ei, dar este exagerat de scumpa, fata de o gradinita particulara obisnuita, e de 4 ori mai scumpa. Exagerat totusi. Cu tot cu transport cca. 500 euro pe luna, adica la program prelungit, asta insemnand pana la orele 17. Mein Gott!
In conditiile in care daca esti luteran - ai .."subventionare". Adica eu ca sunt ortodox, platesc taxa pt. inca vreo 3 luterani sau cum?

Plus vacanta 2 luni vara. Un parinte care da 500 de euro numai pe gradinita copilului, munceste foarte mult, nu mult. Deci ce face cu copilul 2 luni??? Cauta alta grdinita??

Ceva imi scapa cu gradinita asta... si totul de la cei 500 euro pe luna daca nu esti luteran.
Eu am doi copii, deci m-ar costa numai gradinita 1000 euro pe luna, Nu este nici o problema, DAR ... 2 luni pauza??? Daca intarzii dupa ora 17, taxata in plus la sfertul de ora???? (de asta uitasem) Parca si aud ticaitul secundarului de la ceas in timpane... in traficul Bucuretiului.

"Pretul" este pentru oameni ocupati, dar programul lor este pentru ... casnice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Martie, dar de ce zici ca e de 4 ori mai scumpa? O gradinita cu program prelungit particulara costa vreo 1000RON/luna (270 EUR, fara transport, cu transport mai adaugi 100 RON), asta ar fi nici macar dublu.

Oricum, daca te intereseaza gradinitele, eu te-as sfatui sa alegi o gradinita in imprejurimi. Asta ca sa eviti sa trezesti copiii la 6, ca la 7 sa vina masina, care are de colectat 10 copii de te miri unde, sa ajunga pana in 9 la gradinita.

Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Eu am o prietena care are copilul la "mami si tati" si da 700 lei la program prelungit,e avocat, alearga toata ziua, na e greu... la ea m-am raportat cand am facut socoteala. Chiar am zis sa o sun.. sa aflu pretul exact, la vremea cand imi povestea nu ma interesa subiectul. Aproape de 3 ori..
Oricum, dupa cum ziceam nu asta e probl. principala (si eu daca imi fac maine gradi pot sa pun oricat atata vreme cat am musterii), restul.

Adina... mersi mult, uite chiar mi-ai deschis ochii. Chestia asta nu o luasem in calcul, asa este, ii plimba prin tot orasul pana ii ia pe toti de la domiciliu, zapacesti bietul copil. Tu unde ai fata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Intra-adevar gradinita luterana e scumpa, dar nici alte gradinite particulare nu sunt cu mult mai ieftine - tot aud ca se ajunge cel putin la 300 euro fara transport.

Totusi, tine cont ca: functioneaza intr-un sediu nou-nout (asta inseamna ca acolo s-a facut o investitie serioasa) si ca limba de lucru este germana vorbita de nativi, ceea ce nu se gaseste pe toate drumurile. Precis este o gradi elitista, eu as opta pt. ea daca as fi in Buc., macar stii pe ce dai banii.

Nu cred ca luteranii nu platesc taxa, doar primesc anumite reduceri nu prea mari. La gradinita unde merg baietii mei, salariatii firmei au o reducere de 100 euro/luna fata de ceilalti. Mi se pare normal.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Martie, ia uite ce program au - deci pana la 18:00. mai mult de atat nu se poate (zic eu). Iar faptul ca se poate si in w-end chiar daca e scump, oricum e o facilitate pe care oricum o platesti daca e sa-ti iei o bona cu ora.

"Programul īncepe la 07:30 #351;i dureaz#259; pān#259; la 18:00. Va exista #351;i posibilitatea asist#259;rii peste Week End."


Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Mariamunteanu, da, dupa ce am citit pliantul lor, exact cuvantul asta l-am folosit si eu "elitist".
Zile la rand am fost 100% sigura ca acolo voi da fata, ma tot gandesc si razgandesc... m-a inebunit subiectul asta cu gradinitele, mai ales ca cele cu lb. germana sunt asa de putine..
Deci voi ziceti ca nu e asa de scump raportandu-ne la restul gradinitelor particulare.
Am sa incerc si la cea de stat, am auzit ca si acolo se invata foarte bine germana.
Nu mai pot...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Da, am vazut si eu chestia cu weekend-ul si mi-a placut foarte tare, ca bonele imi dau fiori reci, stii tu.. Tu o sa-ti dai un copil la ei?

Mergi la inceput