"gradinaresele de apartament"

"gradinaresele de apartament" | Autor: andanii

Link direct la acest mesaj

Partea I a acestui subiect o puteti viziona (aici)


sa povestim , sa ne sfatuim despre floricelele noastre dragi care ne incanta privirea

ANDANII

In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

multumim pt.noul capitol. sper sa nu se piarda prin multimea subiectelor.

quote:
Originally posted by allisi

buna fetelor,ma grabesc la serviciu sunt sigura ca informatia pe care o caut o fi pe undeva dar din cauza timpului nu am cum sa caut acum.ma ajuta cineva ?am pus in primavara trandafiri si cred ca acum toamna trebuiesc taiati ca au cam luat-o razna ,si nu stiu cum sa fac taierea .ma ajutati?trebuie sa tin cont de ceva la taierea lor?

Lidia



trandafirii unde i-ai plantat, in ghiveci sau in gradina?



Mari 27+ bebe

odiseea

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

Valeria, crisantema mea inca nu s-a ofilit toata dar nu cred ca mai are mult. am mutat-o intr-un alt ghiveci cu pamant nou, sa vedem cum o sa-i mearga acum.



Mari 27+ bebe

odiseea

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Am o Dracaena de vreo 5-6 ani. Planta rezistenta si nepretentioasa, nimic de zis. De vreo luna i-a aparut un puisor, din trunchiul principal. Are cca 20 cm deja. Daca il desprind de pe trunchiul plantei mama si il pun in apa sau pamant se prinde?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Gradinareselor help
Cum se ingrijesc muscatele iarna? Am primit doua si m-am ingrijit si eu de ele cum m-am priceput, au stat afara si le-am udat cand vedeam ca e pamantul spre uscatel, le indepartam uscaciunile.
Acum le-am bagat in casa ca a coborat temperatura foarte mult dar nu stiu cum se comporta iarna, nu stiu pe unde am citit ca devin dormant (nu stiu cum sa traduc in romana..inactive?hiberneaza?) si sa le scot din ghiveci, sa le scutur bine de pamant si sa le pun intr-o punga la intuneric si la primavara sa le replantez in ghiveci. E adevarat? Sau ce trebuie sa le fac?

Am pus doua pozici cu ele, aici si aici, sunt cam chelioase acum mai ales cea roz...a fost ea mai saracuta de la inceput. La aia rosie vad ca au inceput sa i se inroseasca frunzele. Betele alea visinii rasfirate din ghiveci asa au fost acolo, cred ca le-au pus cei de la magazin de ornament nici alea nu stiu ce sunt.

Senchiu anticipat pentru info.

Oana_B
www.fertilityfriend.com/home/ysatis" target="_blank">vesnica aspiranta
I love pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Muscatele iarna in casa la caldura sufera
Eu le tin vara pe terasa si iarna le mut pe casa scarii unde este o temperatura mai rezonabila pentru ele ... la inceput le cam cad frunzele dar cand se obisnuiesc incep sa faca frunze noi
Cred ca si pe un balcon inchisar fi ok pentru ele

Sunt frumoase muscatele tale , chestia visinie e o alta planta , e facuta o combinatie, imi place cum arata.

sa ai noroc de ele si sa reziste pana la primavara iti doresc

ANDANII

In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Oana, nu tine muscatele in casa ca le pierzi. Se vor usca de la caldura caloriferului, am patit-o 2 ani la rand. Iarna trecuta le-am tinut in balconul inchis si le-am udat cam la 2 saptamani, a fost si iarna blanda la noi. Daca ai un loc in care sa nu inghete si sa aiba macar 7-8 grade tine-le acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Cu Dracaena mea nu are nimeni nici un sfat?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Dnielle,
io nu ma pricep deloc deloc la plante, din pacate am pierdut violetele mele si incet imi mor si altele ... dar ...
o florareasa mi-a spus ca pt a avea puiul dorit de la acst gen de plante, se procedeaza asa: unde e puiul, tai jumate, astfel incat sa nu se desprinda de planta-mama. Tai un flacon, il umpli cu pamant, il legi cumva astfel incat puiul sa ajunga cu taietura in pamant. Puiul iti va da astfel radacini direct in pamant.
Noah sper ca n-am aberat, eu inca nu am avut norocul sa incerc ... si la cum arata plantele mele Cred ca le-am ucis ...


Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Sar'na pentru sfaturi, aoleo mai bine le scot afara pana da zapada, calorifere n-am gurile de caldura sunt prin podea da' cald se face si stau la casa era fain sa fi avut ceva intermediar intre casa si afara da' n-am.
Uof, sper sa nu moara. Va pup, multumesc pentru sfaturi

Oana_B
www.fertilityfriend.com/home/ysatis" target="_blank">vesnica aspiranta
I love pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

daniella eu cred ca se prinde daca il pui in apa si face radacini si apoi in pamant

"Dracaena se inmulteste primavara, prin butasi de varf (pusi in apa la inradacinat), butasi de tulpinii(tronsoane din tulpina) sau prin marcotaj aerian."

in speranta ca ti-am fost de folos


ANDANII

In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma.

Mergi la inceput