Copii din 1996 (12)

Copii din 1996 (12) | Autor: CriPOD

Link direct la acest mesaj

Copii din 1996 (11)

Diana-13 martie 1995 mami brendamitran
Dedi - 11 Oct 1995 - mami -MQQM
Andrei - 2 decembrie 1995 mami Andacos
Elliot-11 ian.1996 mami Sanca
Dany-13 ian.1996 mami gabi350
Stefan-19 ian.1996 mami descantec
Calin-ian.1996 mami Laura Takacs
Andrei-12 febr. 1996 mami micaels
Costelus-13 febr. 1996 Papadia
Alexandru-18 febr. 1996 mami Ana68
Nicholas-20 febr. 1996 mami ulisernic
Diana-23 febr.1996 mami alma
Anastasia-6 apr.1996 mami Maria2
Chris-20 apr. 1996 mami flexi
Andrada-30 apr. 1996 mami mirela68
Vali-16 iun.1996 mami Den
Andy-1 iul.1996 mami Rovki
Andrei -26 iulie 1996 mami MikiMihaescu
Robert-12 aug.1996 mami OanaDo
Radu-17 aug.1996 mami Lona
Maria Ruxandra-11 sept. 1996 mami madalina horsa
Andreea-14 sept. 1996 mami dady68-Tania
Mihai-25 sept.1996 mami Korinna
Alexandru-28 sept.1996 mami dany-dany
Robert-24 oct.1996 mami ralualexandrei
Diana-22 noi. 1996 mami mihaela_s
Andrei-30 oct. 1995, Ana-13 nov. 1997 mami agho


Common sense is not so common...        [Voltaire]                 DJ

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Sanca, sper ca sunteti bine! Eram la pagina 21 si tu n-ai aparut, nu-i a buna... Sper sa fie pt ca nu e internet la voi si nu altceva.

La multi ani, Robert!

Dana, sunt pe duca, adica cu viata in cutii si mii de chinezi roind in jurul meu la orice ora din zi. Da nici mental nu stau grozav...

Va pup si revin cand prind un moment...


Common sense is not so common...        [Voltaire]                 DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Fetelor, MqqM a inceput un nou capitol !
MqqM - rabdare si tutun, ca sa o citez pe Ana. Lasa ca le razbesti tu. Am o prietena care are casa in escrow si zona ei a fost evacuata. Nici nu stiu daca casa mai e acolo sau nu, ca nu am reusit sa dau de ea...

Ana, La Multi Ani si toate cele bune Luanei. Da, in curand or sa inceapa aerele de domnisoara.

Andra, La Multi Ani lui Robert. Sa creasca mare si cuminte.

Mihaela, sa stii ca e o realizare, ca a inceput sotul consultatiile. In primele luni o sa fie extenuat, dar o sa se integreze mult mai repede. Felicitari.

Dana, sanatate. Lasa ca nemtii stiu ei ce fac in privinta sistemului medical. Ai incredere si or sa iasa toate bine. (Nu erau 50 de camile, doar 15)

Ce o fi cu Alma?

Eu imi beau cafelutza de acasa. Copii nu au scoala deloc saptamana asta. Deabea astazi au inceput sa lase lumea inapoi la casele lor din unele zone evacuate, asa ca se pare ca poate de maine voi merge iara la servici. Sotul a mers de azi la servici.
Canadienii au venit sa ne ajute cu focul.
Nu prea inteleg politica de aici, ca in San Diego e baza militara, si sant elicoptere cu sutele, si piloti, care ar putea sa ajute la stingerea focului, dar cica nu au pompieri pregatit sa zboare cu ei, care sa coordineze cu cei de jos.
Avem un prieten de familie care si-a pierdut casa din Rancho Bernardo. Ieri cand strangeam prin casa, ii multumeam lui D-zeu ca am ce curata, si ca mai avem acoperis deasupra capului.
Prin cartierele distruse de foc, ma uit si ma minunez cum e posibil sa ai o casa arsa pana la temelie, iar langa ruinele acestei case, o alta neatinsa, nici macar de fum. Casa prietenului nostru e arsa complect. In spatele casei lui, casa vecinilor sta sfidatoare, intr-o bucata.
De astazi vantul a inceput sa bata dinspre ocean, asa ca am speranta ca vom putea respira aer mai curat, in curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Oooo...capitol nou....!!!!!

Anca,Doamne ajuta sa se reglementeze situatia aia la voi...aseara eram la bucatarie(faceam fasolica scazuta) si auzeam cum zicea de la voi de colo cu incendiile...Sa fiti cu bine si sanatosi!
Multam' de urare pentru Luana.Pe 28 octombrie e ziua ei,dar cum pica duminica,o sa duc tort la gradi maine,sa se serbeze cu colegii si duminca ii canta in familie...!
Mqqm...eiiii si cand le-oi pune pe toate la punct la casuta noua...?????Cine o sa fie ca voi?Lasa ca le razbiti voi pe toate!Sa fiti si voi sanatosi!

No,fete...sa auzim numai de bine!Va pup si mai vorbim!



Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Anca, acum am vazut la stiri ca dezastrul continua in California si am intrat sa vad cum sunteti. Ma bucur ca nu a ajuns focul pana la voi.
Eu am o stare de melancolie blegoasa, cred ca e vreo lipsa de vitamine, ceva. Am de gand sa ma duc la sala de saptamana viitoare, sa ma mai inviorez un pic.

O sa va mai scriu maine, pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Intram in normal cu incetul cu incetul. Azi e prima zi la munca. Majoritatea colegilor au fost evacuati, unii mai au masinile pline...
La servici, au inceput sa filtreze aerul, si se poate respira.
N-am fost inca la sala, si simt lipsa, dar nu vreau sa-mi umplu plamanii de cenusa.
Aseara cand l-am dus pe Matei la innot, am mirosit iara oceanul. Un apus de soare fantastic, dar deasupra apei statea norul de cenusa.
Nu am reusit sa-l fac pe Elliot sa lucreze in plus pentru scoala. Toata saptamana a vegetat pe fotoliul din sufragerie cu ochii lipiti de tv. Cred ca stie toate detaliile despre focurile din San Diego, mai bine ca reporterii de stiri. Cand i-am zis sa studiem la engl impreuna, mi-a zis ca a lasat cartea la scoala si ca nu are cum... (vechea poveste).
Saptamana viitoare cred ca o sa ne ocupam de masini - schimbat filtrele de aer, sters uscat intai si apoi spalat... Bataie de cap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

Sanca, bine ca ati scapat. Acum o sa aveti ceva cheltuieli cu masinile dar eu zic ca e bine ca nu ati avut probleme cu casa.

Mama a fost operata, acum e in salon si miercuri ii da drumul. Au tinut-o la rteanimare numai in noaptea asta.

Iar eu lupt cu dor si spor cu matematica de-a 5-a. Hai sa va mai dau o problema misto:
Un elev rezolva 7 exercitii pe zi si altul cu 3 exercitii mai mult pe zi dar a lucrat cu 3 zile mai putin si amandoi au terminat tema pentru vacanta in acelasio timp. Cate zile al ucrat fiecare si cate exercitii a avut tema. Na!!! Distractie placuta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Miki, hai sa incercam sa rezolvam problema...

Elevul A a rezolvat tema intr-un numar x de zile. Elevul B a rezolvat-o intr-un numar de x-3 zile. Daca au terminat in acelasi timp, inseamna ca elevul B a inceput mai tarziu cu 3 zile. Ok... Automat tema a fost facuta intr-un numar mai mare de 3 zile. Si incepem de la asta:

7 exercitii/zi in 4 zile elevul A: 7 x 4 = 28 exercitii
10 exercitii/zi intr-o zi elevul B: 10 x 1 = 10 exercitii,

deci nu e asta rezultatul pentru ca au acelasi nr de exercitii de rezolvat.

7 exercitii/zi in 5 zile elevul A: 7 x 5 = 35
10 exercitii/zi in 2 zile elevul B: 10 x 2 = 20

si merge asa pana ajunge ca numarul de exercitii sa fie egal pentru ambii elevi. Asta va fi la 10 zile pt elevul A si 7 zile pt elevul B = 70 exercitii.

Sper ca ai inteles . Eu nu ma descurc prea bine cu matematica si nici Diana nu are inclinatii in domeniul asta. Dar invat odata cu ea ca sa nu ma prinda nepregatita daca are vreodata nelamuriri. Desi au fost si la noi destul probleme pe care nu le-am putut rezolva.

Anca, din cate am vazut aseara, focul nu s-a oprit, dar probabil si-a schimbat directia. Pacat de agoniseala de-o viata a oamenilor. In calea dezastrelor naturale nu ne putem pune. La noi sunt probleme cu inundatiile, vai de bietii oameni care-si pierd casa si animalele!

Ana, petrecere frumoasa azi la gradinita! Ce mandra o sa fie Luana!

Mihaela, la cat mai multe realizari sotului tau! Cum ati petrecut vacanta?

Mqqm, cat mai putin stress cu mutarea, va veni si vremea cand se vor rezolva toate si te vei putea odihni!

Diana a inceput cu testele, azi da la fizica, au despre marimi si masuri fizice . Luni va avea la algebra si marti la istorie. La romana a luat 8,60, n-a avut timp sa termine ultimul punct, care-i cerea sa faca un dialog intre doua personaje si a mai gresit un semnul exclamarii la dictare. In rest merge bine, s-a inscris si la Cangurul de engleza. O sa inceapa si inscrierile la olimpiade, sa vedem la care se duce. La matematica sigur n-o sa vrea, dar nici nu o fortez. Cu muzica e ceva mai complicat anul asta, profesoara le cere sa interpreteze cantecele pe note, la prima vedere si vrea cursiv, iar copilul e nevoit sa recunoasca si notele, sa le cante si in tonalitatea respectiva, plus masura in care sunt scrise (adica ii pune sa dea din mana in timp ce canta). Nu stiu la ce subiect am citit ca incepand de anul viitor se vor revizui manualele si va fi scoasa informatia considerata nefolositoare pentru cultura generala a elevilor. Sper s-o faca, pentru ca e foarte multa materie care mai rau ii incurca decat ii ajuta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

Alma, mersi mult, cam asa am facut-o si noi intr-un tarziu.

Ma sperii ce spui tu acolo.<In ce clasa e fi-ta? Cum adica sa cante dupa note? Da' ce, sunt la liceul de muzica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Saluti!
Mersi fetelor, aveti dreptate, sotului meu ii e mai greu acum, dar e constient ca numai asa poate inainta. E greu si cum spui tu miki, a trebuit sa invete si numele de medicamente care sunt altele decat la noi. Dar e intr-un fel mai usor pentru ca are computer si au un program de cautare in care introduce denumirea substantei de baza si gaseste denumirea medicamentului. Le retine asa, rand pe rand. Insa e multumit si asta e bine. Ii place ce face si cum se face aici medicina.

miki, ma bucur sa citesc ca mama ta e bine, multa sanatate iar tie putere multa. Greul tot pe tine va fi...
Da, probleme cu ecuatii deja...eu inca nu stiu ce fac copiii aici la mate, mai asteptam pana in ianuarie.

sanca, ce dezastre pe la voi...cum poti sa pierzi tot ce ai intr-o clipa! Groaznic! Bine ca s-a mai terminat, cred ca si voua v-a fost greu sa stati in aerul ala irespirabil. Masinile se rezolva, bine ca aveti casa in picioare! Cred ca am mai intrebat...e asa cald la voi? Sau cum de s-au declansat incendiile?

Ana-Maria, eu ii spun de acum scumpei Luana, n-am sa fiu duminica acasa decat dupamasa. Cum au petrecut copilasii, i-a placut tortuletul? Cum mai merg limbile straine la Alex?

alma, in vacanta uite s-au intamplat lucruri faine...Diana a ajuns sa aiba prietene deja, de aici din noua scoala, din viitoarea ei clasa. Va spuneam ca au venit 3 fetite sa o invite la carnaval, apoi Diana a fost luni sa-si ia rochita din oras, de la un magazin...da, singura. Si-a luat una de vrajitoare, foarte faina. Am sa fac poze cand se va imbraca, saptamana viitoare. Apoi s-a tot "curtat" cu una dintre fetite, si-au trimis scrisorele sa se intalneasca...s-au intalnit ieri si au petrecut toata ziua impreuna...la ea, apoi prin oras, au colindat magazine si librarii, apoi au venit la noi, eu am facut muffins si fetele s-au jucat. Azi dimineata iar a sunat-o si a mai venit cu o colega, de data asta au fost la ea acasa, au mancat acolo toate 3 si apoi au venit la noi. Acum au plecat pentru o ora afara, la joaca. E scoala aici aproape si au leagane, s-au dus putin la joaca. Sunt fete tare dragute, se inteleg mai mult in engleza, dar trag nadejde ca asa isi va da si Diana drumul mai curand la vorbit suedeza, ca fetele vorbesc intre ele suedeza si Diana vad ca intelege. Doar ca nu ii ies cuvintele pe gura :)).
Succes Dianei la teste!

Fetelor, un we minunat va doresc, noi plecam maine dis de dimineata, la 7, la Stockholm, avem program de vizitat Muzeul de Stiinta si Tehnologie, am vazut ca e tare fain pentru copii, au tot felul de sali unde copiii testeaza aparate, instrumente...va spun dupa ce venim cum a fost. Maine seara ajunge si mama, o asteptam in aeroport si pentru ca nu mai avem cu ce ne intoarce(depindem de programul ferryboat-ului), dormim in Stockholm si venim duminica la pranz spre casa.
Numai bine va doresc!

Mihaela si fetele mele

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Miki, bine ca e bina mama ta! Problema se rezolva si prin multiplii comuni ai 7 si 10 si de acolo alegi cel cu 3 zile diferenta.

Sanca, vezi tu, ca eram panicata ca ne inchid paravalia astia de pe forum cu cele 21 de pagini si era pierdere mare. Ma bucur ca lucrurile reintra in normal pe la voi. Elliot e total! Dar poti fi mandra ca se uita la stiri, putea sa se uite la "Family guy" si-atunci era pierdere de vreme, asa, doar il intereseaza acutalitatea reala mai mult. Bietii oameni...

Mihaela, ce frumos din partea fetitelor de acolo. Socializarea e cel mai bun lucru pt Diana acum. Va tin pumnii sa mearga totul ca pe roate.

Alma, si aici e la fel. Fie-mea face clarinet in anul asta la scoala si are materie serioasa la muzica. Socul ei a fost ca s-a dus la cor (aici daca mergi la o serbare e dor urechile de schelalaiturile pe care le pot scoate profesorii de muzica din elementara din bietii copii si de repertoriul ales), ei bine, corul asta e cu partitura in fata. Sunt copii din 7-12 inscrisi, iar repertoriul e, de ex, Lacrimosa lui Mozart, Gloria lui Vivaldi. Parerea mea e ca muzica dezvolta creierul "big time" si este in stransa legatura cu gandirea matematica. Asa ca, daca le pune problema rezonabil, ar fi o experienta pozitiva, zic eu...

Ana, la multi ani Luanei. Dedik n-a vrut nici anul asta nimic decat spectacolul la care am fost. A zis ca toate fetele sunt prietenele ei si sunt prea multe sa le invite. Ce mai face Alex?

Noi am primit ieri 3 oferte pt casa , am dat-o dar cu cateva conditii, asa ca in 5 zile stiu sigur daca o ia omul au ba. Si dup-aia "Cubaaaa, viiiin!!!", acolo mi-e gandul. Macar acum 5 zile traim si noi normal ca nu mai avem vizite...

Maine e ceremonia de inmanare a centurilor negre, sper sa vin cu poze (daca incarc bateria si descarc de pe card ).

Va pupulesc si va doresc un weekend dragalas!


Common sense is not so common...        [Voltaire]                 DJ

Mergi la inceput