Copii din 1996 (12)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by mikimihaescu

Sanca, bine ca ati scapat. Acum o sa aveti ceva cheltuieli cu masinile dar eu zic ca e bine ca nu ati avut probleme cu casa.

Mama a fost operata, acum e in salon si miercuri ii da drumul. Au tinut-o la rteanimare numai in noaptea asta.

Iar eu lupt cu dor si spor cu matematica de-a 5-a. Hai sa va mai dau o problema misto:
Un elev rezolva 7 exercitii pe zi si altul cu 3 exercitii mai mult pe zi dar a lucrat cu 3 zile mai putin si amandoi au terminat tema pentru vacanta in acelasio timp. Cate zile al ucrat fiecare si cate exercitii a avut tema. Na!!! Distractie placuta.


Miki, mami de Andrei (1996) si Luca(2001)
Baietii mei



Cred ca exercitiul se poate rezolva mai simplu (eu n-am inteles rezolvarea Almei )

Deci:
a= nr. de zile

7a = 10(a-3), pentru ca nr. de probleme este egal
7a = 10a-30
10a-7a = 30
3a = 30
a=10
Deci primul a lucrat 10 zile, al doilea 10-3=7
Nr. de exrcitii: 10x7=70 (primul)
7x10=70 (al doilea)


Numai bine micilor matematicieni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

Va multumesc mult pentru rezolvari.

Nu stiu ce ma fac in calsa a 8-a daca intr-a cincea deja dau rateuri si nu stiu sa fac problemele

Am o lene in mine, noroc ca e we. Cred ca mancam rabdari prajite sau mergem in oras, hehe.

Un we placut si distractiv tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Un weekend placut tuturor si de la mine!

Eu muncesc si astazi si luni asa ca eu am doar o zi weekend!

MIKI,sanatate mamei tale,bine ca o ok dupa operatzie!Despre probleme la matematica rezolvarea LONEI mi se pare si mie mai simpla!

Mai intru si miine sa-i urez Luanei cele cuvenite!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

La multzi ani LUANA,sa cresti mare,sanatoasa si cu mult noroc!

ANA,sa va traiasca minunea si sa aduca numai bucurii!Asteptam detalii!

O duminica minunata tuturor!


Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

La multi ani Luana!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Salutare dragelor si saru-mana de urarile voastre de ziua mandrulitei mele....ne-am distrat frumos,mai ales la gradi s-a incins un dans si-un ras...nemaipomenit!
Incerc sa pun azi pozele in album si sa vedeti si voi,daca aveti placere...Revin cu amanunte mai tarziu.Deocamdata va pup si sa aveti o saptamana excelenta!

PS.Revin cu poze de Ziua Luanei



Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ana-Maria, ce maaaare e Luana! Am vizionat toate fotografiile cu mare placere, am constatat ca a crescut tare mult, e o adevarata domnisoara. Bravo lor ca s-au distrat asa frumos, se vede ca a avut o zi de nastere tare frumoasa. Dar acasa cum ati sarbatorit? Inca un tort? Si invitati? Ai avut treaba multa duminica, banuiesc.

miki, cum mai esti? Mama ta e bine, a venit acasa? Ce mai fac baietii?

sanca, cum mai e cu urmarile incendiilor? Am vazut si eu intr-o seara la tv interviuri cu cei carora le arsesera casele si cum cautau printre ramasite lucruri pe care sa le mai poata folosi si curatau terenurile. Mare dezastru!

mqqm, in Cuba? Relaxare? Cand va mutati?

alma, dana pe la voi ce noutati mai sunt?

Noi am umblat foarte bine in Stockholm, Muzeul de Stiinta si Tehnologie a fost tare fain, toti ne-am simtit minunat. Am ajuns usor, ghidati de harta, am stat pana la ora inchiderii-ora 17. Partea pentru copii www.tekniskamuseet.se/templates/Page.aspx?id=12133" target="_blank">Teknorama e mare si plina cu jocuri inteligente pentru toate varstele...pana si noi am ramas placut surprinsi de toate. Bine, e partea de muzeu care pentru copii e putin plictisitor, dar au si locuri amenajate pentru ei-locomotiva veche in care se pot urca, tot felul de aparate pe care le pot incerca si chiar daca nu stiu ei prea bine ce e cu ele, dar e distractiv. Spre ex. Silviei i-a parut foarte interesanta o masinarie de masaj/invartiti stanga-dreapta/sarit, inventata de o femeie pentru femei. Iar in partea pentru copii am gasit distractii suficiente si pentru ea. Era plin de parinti cu copilasi mici, se distrau cu totii de minune...
Am pus si poze ca sa vedeti o parte din distractia noastra. Avionul a plecat cu intarziere de la Budapesta, asa ca ne-am mai invartit pe autostrada pana in Uppsala si in orasul Arlanda...pana a ajunns mama. Din Stockholm n-am vazut aproape nimic, a fost o zi foarte innorata si pe cand am iesit din Muzeu era aproape intuneric. Duminica am venit inapoi cu ferry de pranz, asa ca doar ce ne-am trezit si am plecat catre port, care era la vreo 80 km de hotel...

Diana a reinceput ieri scoala, a avut de facut o compunere despre cum si-au petrecut vacanta, acolo, la scoala si a venit tare fericita acasa ca a avut doar cateva greseli gramaticale...si ca profesoara a spus ca e "fantastisk" cat de bine merge...asta dupa o pauza de o saptamana in care a citit doar 5 carticele. Miane merge cu clasa a 5-a la "ishall", adica la patinoar, noroc ca i-a adus mama patinele. Abia asteapta!
Vreau sa va spun ca a adus mama manualele de romana si mate de cl. 5-a din Ro...mai fetelor, eu mi-am pus mainile in cap! M-am uitat prin manualul de romana si mi se pare atat de greoi! Inca peste cel de mate nu am aruncat ochii, o sa vedem cat vom putea lucra din el...

Va doresc o saptamana frumoasa! Numai bine!


Mihaela si fetele mele

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Miha...uau ce excursie faina ati avut...pacat ca nu am reusit sa vad pozele,ca am dat click pe ele si s-a deschis pagina de start la photobucket...
Felicitari Dianei pentru progresele de la scoala...
Eiiii...v-ati apucat de mate si roamana????Asa-i?E de speriat...
Luana s-a distrat nemaipomenit la gradi,acasa asa si asa...ca am fost in familie.Cheful a fost la gradi...ai vazut si tu.
Cat sta mamanu' tau la voi?Faceti sarbatorile de iarna impreuna?Eheiii...ma gandeam eu acum ca sunteti mult mai aproape de casa lui Mos Craciun...poate faceti o excursie pan' la el anul asta...
Cum e vremea acolo?Cred ca aveti deja zapada...
Silvia s-a mai adaptat la gradi????

Va doresc numai bine si sanatate maxima!Va pup!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ana-Maria, am refacut pozele, acum le poti vedea. Nu sunt multe, am facut doar cateva, mai mult am savurat momentele...
Vremea nu e rece, pana prin ianuarie-februarie nu e zapada. Sunt 10-12 grade acum ziua, iar noaptea cam 8-9, doar ca azi a plouat. Ger inca nu a fost, cel mai putin au fost pana acum 5-6 grade ziua si 2-3 noaptea. Cel mai nasol e ca se intuneca repede deja, acum ca s-a schimbat ora la 17 e intuneric. Pe la 16.30 se insereaza...
Iar frigul vine abia in decembrie. De fapt nu e frig, temperatura nu coboara sub -2 grade in general. Uneori cand bate vantul. Din cauza ca el e rece, se simt -10/-15. Nu e o zona rece, suntem destul de in sudul Suediei si fiind insula, clima e favorizata de mare. Toamna lunga si calda, inca sunt trandafiri infloriti, iarna vine tarziu si apoi primavara e rece, tine pana prin aprilie-mai. Atunci bate vantul mai rece de la mare.
Mama sta doar pana in 23 noiembrie, de sarbatori nu va mai fi la noi.
Inca nu ne putem permite o excurise pana la Mos, e cam departe...dar cine stie, la anul...:).
Silvia a stat acasa o saptamana, a fost bolnavioara, a avut si febra saptamana trecuta, apoi a ramas cu o tuse urata. Acum s-a vindecat si de maine va merge iar. Nu vea, deja plange ca maine trebuie sa mearga...s-a obisnuit cu mine acasa...



Mihaela si fetele mele

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Am reusit sa vad pozele...frumoase,pacat ca unele sunt in miscare...Sa sti ca cel mai mult mi-a placut poza "Visatoare"...e artistica...Si cea mai interesanta mi s-a parut cea cu Diana cosmonaut...
Deci vremea e ok...cel putin asa mi se pare mie...mici diferentele intre aici si acolo,poate doar mici exceptii la primavara...Eu ma gandeam ca e frig de crapa pietrele...deh!o falsa impresie din cauza ca sunteti mai la nord...
Multa sanatate Silviei si bafta la gradi!Poate se va reobisnui cu gradi cat mai repede...

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput