epiziotomia

epiziotomia | Autor: danimaxfield

Link direct la acest mesaj

am citit majoritatea mesajelor pe acest subiect. cu lacrimi in ochi m-am decis sa scriu pentru ca si eu sunt patita - fetelor nu optati pentru epiziotomie!

cezariana este singura care iti salveaza 'fundul' ca sa zic asa. fiul meu s-a nascut acum 7 saptamani. am 35 de ani si dilatatia s-a produs cu chiu cu vai (adica fortat cu medicamente). Datorita injectiei epidurale contractiile dilatatia au incetinit - rezultatul: Noah s-a nascut cu ajutorl ventuzei, petrecand mai mult de o ora in zona pelviana (ceea ce nu ar fi trebuit sa se intample).

Doctorita a instructat epiziotomia care in mintea mea era o simpla taietura de rutina. Asa cum spunea unul din membrii Pampers, DACA epiziotomia este facuta cu arta....totul este ok

La 7 saptamani dupa nastere, eu inca nu pot sta jos, pentru ca doctorita a facut un job de toata cacaoa!!!!!!!! cusatura s-a desfacut si mai departe trebuie sa suport o reparatie de perineu peste 4 luni. Mai jos linkul unde puteti citi singuri/singure ce implicatii are epiziotomia...

http://www.webmd.com/digestive-disorders/repair-of-the-rectum-rectocele-or-small-bowel-enterocele

Sigur, nu toate femeile patesc ce am patit eu, dar atentie!!! Nici eu nu am crezut ca mi se poate intampla mie, pentru ca aveam incredere in medicii din UK si in mama natura (ce naiva am fost...)

good luck!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

Buna
Eu consider ca mai este si treaba de noroc si de imprejurarile nasterii.. Ca asa ce sa zic.. se intampla si in romania si in anglia si oriunde..
Refacere usoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

se pare ca tu ai avut ghinion, sau medicul nu a fost f. bun.

eu am nascut la 31 de ani, natural, cu epidurala un baiat de 4200 g. am avut un travaliu lung, ca m-am dilatat greu.
la nastere dr. mi-a facut epiziotomie.
in primele 3 saptamani de la nastere nici nu am avut curajul sa stau in fund. la 5 saptamani de la nastere am inceput sa stau bine in fund.
acum sunt bine, cusatura s-a vindecat frumos.

Andrei (16.12.2006)
poze
botezul lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Pai nici una dintre noi nu cred ca "am optat", cel putin aici in ro se face in 99% din cazuri, nu e o optiune personala.
Imi pare rau pentru ce ai patit si sper ca operatia de refacere sa rezolve problema. Multa bafta si sa-ti traiasca puiul!

Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

din pacate si cezariana are destule riscuri, am mai scris eu, cat am stat internata a fost un caz cand n-au mai putut sa-i salveze uterul....
Doamne-fereste si nasteri usoare la toata lumea!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxie spune:

Nici eu prima data cand am nascut cu epiziotomie (ca altfel la noi nici nu se poate ) nu am putut sta jos vreo doua luni de zile fara sa ma doara la inceput, mai tarziu sa ma jeneze. La a doua nastere a fost ceva mai usor, m-am ajutat de medicamente cu mai multa generozitate, si de colac medicinal, si in o saptamana 10 zile eram ca noua. Probabil ca la tine medicii nici nu sunt obisnuiti sa practice procedura asta, ca stiu ca in occident nu se obisnuieste, si de aia, nu o fi avut experienta.

Roxie, bubulutza Denisa (23 decembrie 2005)si bebe Mihnea Sebastian (11 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Eu va spun cu mana pe inima ca n-am avut nici o problema...1 sapt m-a durut si m-a deranjat, apoi n-am mai avut nimic. Cred ca depinde si de "maiestria" doctorului si de capacitatea de regenerare a tesuturilor.

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani,
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BarOana spune:

In niciun caz nu as sfatui pe cineva sa opteze pt.cezariana daca poate sa nasca natural!recuperarea este mult mai rapida!eu chiar daca am avut niste problemute de la firele cu care am fost cusuta,a doua sarcina tot natural cu epiziotomie as rezolva-o!Intr-o saptamina ,dupa ce am fost cusuta iar,de data asta cu fir de plastic,am stat in sezut,fara prea mare efort.Oricum,merita efortul!


Madau!!! Intr-adevar este f.imp."maiestria" dr.si se pare ca noi doua am avut parte de ea!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Si eu, daca as mai naste de 5 ori tot pt naturala cu epiziotomie as opta in loc de cezariana. Cum mai spunea cineva, cred ca tu ai avut ghinion sau un medic prost (inclin pt a doua varianta).

Si sincer, prefer sa-mi tai perineul decat peretele abdominal...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lilly79 spune:

Eu vreau sa nasc natural, fara epidurala (sper sa ma tin de cuvant , si sa nu apara probleme).
Dar, incepe sa-mi fie din ce in ce mai groaza de epiziotomie. Daca ii voi spune doctoritei cu care voi naste ca nu vreau sa mi se faca epiziotomie, oare o sa ma asculte ? Stiti vreun caz din ultimii ani in care s-a nascut natural si fara taietura asta "nesuferita"?

Lilly 12+ Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

Lilly79 epiziotomia are rostul ei. daca nu se face si se rupe muschiul vei avea mult mai mult de suferit.
daca se face epiziotomie se coase frumos muschiul si esti "ca noua". daca se rupe muschiul, ruptura e haotica si e mult mai greu de cusut.

Andrei (16.12.2006)
poze
botezul lui Andrei

Mergi la inceput